Categories: Zâmbete amare

Atunci cand si politicianul Robu are dreptate

Nu sunt nici pe departe un fan al politicianului Nicolae Robu. Atenţie, vorbesc de politicianul, nu de primarul cu acelaşi nume. Ba aş putea spune că numai în 2016 politicianul Robu a făcut mai multe gafe politice decât alţii într-o viaţă de om. Pe de altă parte, trebuie spus şi când preşedintele demisionar al PNL Timiş are dreptate. Mai ales în condiţiile în care este aspru criticat pentru poziţia sa. Mă refer aici la afirmaţiile lui Robu potrivit cărora PNL trebuie să se bată pentru a constitui o nouă majoritate în CJ Timiş, în urma plecării lui Sorin Grindeanu la Bucureşti.

Am văzut că mulţi l-au înjurat pe Robu pentru această afirmaţie, iar dintre toate cea mai ridicolă luare de poziţie a fost a consilierului Adrian Orza. Trebuie spus aici că relaţia dintre Robu şi Orza a oscilat în funcţie de poziţia pe care primăria a avut-o faţă de o terasă ridicată ilegal în Parcul Alpinet. Cât timp municipalitatea a închis ochii la ilegalităţile de acolo, Orza avea o părere extraordinară despre primar, iar dacă i s-ar fi cerut i-ar fi făcut şi pantofii. Scamele de pe haine oricum le eliminase. În momentul în care primăria a pus piciorul în prag, şi Orza s-a supărat pe primar. Am amintit aceste lucruri ca să vedeţi cum e cu principiile în politică şi administraţie.

Revin la Orza, care l-a certat aspru pe primar după ce acesta a afirmat că PNL trebuie să se lupte pentru o nouă majoritate la CJ Timiş. Potrivit lui Orza, liberalii şi opoziţia n-ar trebui să se pună rău cu Grindeanu, fiindcă acest lucru ne-ar putea costa din punct de vedere al investiţiilor în Timişoara. După Orza, toată lumea ar trebui să stea acum în genunchi în faţa Partidului Stat (ca să nu zic Partidul Dragnea), în speranţa că va primi o ciosvârtă de la festinul Puterii. Apoi, dorind să tămâieze PSD, fără să vrea, Orza îşi exprimă o părere proastă despre Grindeanu. Adică premierul va ajuta Timişoara numai în cazul în care primarul va sta cu capul plecat? Altfel spus, criteriile privind investiţiile nu ţin de proiecte, de contribuţia unui judeţ la bugetul naţional şi nici măcar de faptul că Grindeanu e timişorean? Cumva pe relaţia pe care a avut-o şi Orza cu Robu: „Domn’ primar, sunt al dvs atâta timp cât mă lăsaţi să construiesc ilegal în parc”.

Şi acum, de ce are Robu dreptate? Fiindcă PNL nu trebuie să se comporte ca un pigmeu politic care stă pe burtă în faţa puterii. Chiar dacă va pierde lupta, măcar s-a bătut, n-a stat cu capul în pământ. În momentul în care Opoziţia nu mai face opoziţie, democraţia e în pericol. Se poate face o altă majoritate la CJ Timiş? Teoretic, da. Fiindcă dacă la alianţa constituită în vară între PNL şi UNPR s-ar alătura şi PMP, PSD ar fi trimis în opoziţie la CJ. În mod normal, PMP ar trebui să facă acest lucru, dacă ne luăm după declaraţiile lui Traian Băsescu, cum că partidul său va face cea mai tare opoziţie la PSD. Da, ştiu, Băsescu una zice, alta fumează, dar poate că va veni şi vremea să facă ce spune.

Pe de altă parte, practic este însă infinit mai greu să disloci PSD de la CJ Timiș. De exemplu, Titu Bojin conduce o instituţie de stat şi nu se va pune rău cu partidul care a ocupat statul. La fel, colegii săi de partid Matei şi Oprea au afaceri care ţin de Ministerul Agriculturii. Mai mult, cred că sunt destui liberali în CJ Timiş care vor vota invers decât le-ar cere partidul. Din comoditate, pentru a-şi prezerva o poziţie, pentru un oscior sau din alte motive. Ca atare, şansele de victorie ale demersului lui Robu sunt infime. Dar, ca lider al unui partid care se doreşte viu, el trebuie să încerce. Ştiţi, una e să mori în picioare şi alta e s-o faci în genunchi.

FacebookFacebookTwitterTwitterLinkedInLinkedInPinterestPinterestWhatsAppWhatsAppEmailEmail
AddThis Website Tools
Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Turul doi nu mai vine înapoi! Curtea Supremă a suspendat decizia de la Ploieşti de anulare a alegerilor prezidențiale

Curtea Supremă a admis recursul împotriva deciziei Curții de Apel Ploiești, care a suspendat hotărârea…

8 ore ago

A intrat pe contrasens și a făcut prăpăd: accident cu multe victime la Iosifalău

Vineri, în jurul orei 15:20, un tânăr în vârstă de 20 de ani a condus…

9 ore ago

Un om a dus tricolorul pe cele mai înalte podiumuri ale lumii. Ne respectăm valorile?

Pentru prima dată în istoria României, un olimpic internaţional, care a adus medalii de aur,…

9 ore ago

Ziua Europei și Ziua Independenței Naționale vor fi sărbătorite la Timișoara

Timp de două zile, pe 9 și 10 mai, la Timișoara va fi sărbătoare. În…

11 ore ago

A fost depistat un nou focar de pestă porcină africană, în localitatea Izvin

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Timiș anunță că în 24 aprilie a…

11 ore ago

Adio cosit mozaic la Timișoara. Biodiversitatea a fost prost înțeleasă de ”grădinari”/UPDATE

Ideea cel puțin atipică de cosire mozaic a spațiului verde din Timișoara devine istorie! Modelul…

14 ore ago