Cinematografe de stat din Timişoara
Toate cinematografele din Timişoara se vor transforma semnificativ în perioada următoare, operaţiunile demarate de primărie fiind în diferite stadii. Locaţiile au fost preluate după ani de zile de dispute cu fosta regie de stat RADEF, aflându-se într-o stare avansată de degradare.
Cinematografe de stat din Timişoara
Au demarat operaţiunile de reabilitare a cinematografelor timişorene „clasice”, care au intrat în administrarea Primăriei Timişoara. După Studio, care va deveni o bijuterie a coroanei, Nicolae Robu, a vorbit şi despre restul sălilor. Dacă fostul Arta va reveni Teatrului Maghiar, pentru Timiş se doreşte transformarea într-o sală de spectacole în adevăratul sens al cuvântului. „La cinema Timiș vom amenaja o sală de spectacole frumoasă, vom prelungi scena actuală, se va pierde un număr de locuri, dar vom avea încă o sală de spectacole, orașul fiind deficitar la acest capitol. Termenul de depunere a ofertelor de proiectare pentru Timiş şi Fratelia este 19 iunie 2019”, spune Robu.
Noile săli nu vor concura cu cele comerciale, din mall-uri.
„Noi avem în vedere şi cinematograful Timiş, care e foarte aproape şi poate veni in tandem cu Studio. Şi inclusiv fostul Capitol, care şi el poate găzdui festivaluri. Nu ne propunem ca prin Studio să facem concurenţă cinematografelor moderne din mall-uri, pentru că ar fi un nonsens. Aici va fi un cinematograf de artă, mai de nişă, care îşi va crea propriul public. La Arta, acesta este în proiectare, va fi gestionat de Teatrul Maghiar Timisoara, susținut de primăria Timișoara, nu de statul român. Teatrul Maghiar, cu ajutorul primăriei, o sa pună în valoare acest cinematograf. S-a format o echipă de lucru, vrem să lăsăm comunității maghiare libertatea de a-şi defini un obiectiv aşa cum consideră că ar ajuta mai mult la păstrarea specificităţii culturale ale acestei comunităţi. acum se lucrează la documentaţia pentru proiectare – DALI”, a declarat Robu.
Nici restul sălilor cinematografice nu sunt uitate.
„În privinta celorlalte cinematografe, putem spune ca Victoria, Dacia si Fratelia sunt şi ele în pregătire, au fost lansate licitaţiile pentru proiectare în vederea reabilitării lor. La Dacia, documentația pentru proiecte este în curs de execuţie, termenul este 25 mai. Suntem în grafic, săptămâna viitoare proiectantul va veni pentru o nouă discuţie. La Victoria, documentaţia a fost depusă la comisia tehnico-economică”, a încheiat primarul Nicolae Robu.
Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…
Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul…
Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…
Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…
Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…
Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…