Administratie

Sisteme voltaice pe opt clădiri din Ghiroda, printr-o finanţare norvegiană

Vineri a fost aprobată finanţarea unui proiect prin care vor fi instalate sisteme voltaice pe opt clădiri din comuna Ghiroda. Proiectul are o valoare de 370.170 de euro, cea mai mare parte a investiţiei fiind din fonduri norevegiene nerambursabile.

Proiectul cu titlul  „Sistem fotovoltaic pentru creșterea eficienței energetice a unor clădiri publice” este finanţat prin EEA and Norwegian Financial Mechanisms 2014-2021. Acesta vizează eficientizarea consumului de energie pentru opt clădiri publice din localitate, respectiv: Primăria Ghiroda, Şcoala Gimnazială Ghiroda, Grădiniţa Ghiroda, Căminul cultural Ghiroda, Baza sportivă Ghiroda, Şcoala şi grădiniţa Giarmata Vii, Căminul cultural Giarmata Vii si Spaţiul administrativ din Giarmata Vii.

Valoarea totala a investiţiei este de 370.170 Euro din care valoarea nerambursabilă este de 312.000 Euro.

Rolul sistemelor fotovoltaice este de a produce energie electrică din surse de energie regenerabile, respectiv energie solară pentru alimentarea clădirilor mai sus menţionate. Se estimează că economia de fonduri la bugetul local va fi cuprinsă între 65% si 75% în funcţie de eficienţa energetică a soarelui.

Planul de implementare a proiectului cuprinde trei activităţi principale: i) licitatie pentru atribuirea contractului de achiziţie si execuţie; ii) achiziţia şi instalarea sistemelor; iii) punerea în funcţiune şi  receptia finală.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
Published by
Dana Popa

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

34 de minute ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

5 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

6 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

9 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

10 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

10 ore ago