Administratie

Lucrările de reabilitare a podului de la Găvojdia sunt oprite după cererea unei asociaţii, dar nu sunt abandonate

Lucrările de reabilitare a podului de la Găvojdia au început, dar au fost momentan blocate, în urma intervenţiilor unei asociaţii, care a cerut includera podului actual pe lista monumentelor. În consecinţă, acolo nu se mai lucrează momentan.
O situaţie neplăcută pentru locuitorii din Găvojdia a fost semnalată de consilierul judeţean Nicu Bitea. În localitatea timişeană, podul care face legătura între cele două părţi ale localităţii, dar şi cu drumul naţional din zonă, a fost afectat de inundaţii. Cu bani din fondul de urgenţă de la guvern a fost demarată acţiunea de reabilitare a acestui pod. Din păcate, brusc au fost oprite.
Situaţia nu înseamnă abandonarea bruscă a şantierului, ci se datorează unei situaţii neaşteptate.

Este o situaţie delicată acolo. Când au demarat cele trei proiecte cu fonduri guvernamentale de urgenţă, la podurile de la Găvojdia, Tapia şi Parţa, Asociaţia Prin Banat a cerut introducerea celor trei poduri în patrimoniul Timişului. În concluzie, intervenţiile se suspendă până la realizarea documentaţiei noi. Podul, acum nu e inclus în patrimoniu, dar, conform legislaţiei, înseamnă că trebuie să intervenim ca şi cum ar fi de patrimoniu. Deci, e necesară schimbarea documentaţiei. Lucrările au început, noi am demarat procedurile, care au fost îndeplinite, în timpul lucrărilor a apărut această situaţie”, a spus Călin Dobra, preşedintele CJT.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

22 de minute ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

5 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

6 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

8 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

9 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

9 ore ago