Politica

Sondaj Avangarde: Maia Sandu, politicianul străin în care românii au cea mai mare încredere

Potrivit unui sondaj Avangarde, majoritatea covârșitoare a românilor (71%) cred că Rusia a comis crime împotriva populaţiei civile în Ucraina. Maia Sandu este politicianul străin în care românii au cea mai mare încredere, arată sondajul realizat în perioada 20-22 martie.

Potrivit sondajului, 61% dintre respondenţi nu cred că Rusia va ataca România. Doar 7% dintre români au o părere bună sau foarte bună despre Rusia.

În ceea ce privește încrederea românilor în liderii străini, Maia Sandu, Volodimir Zelenski și Joe Biden se situează pe primele locuri, în timp ce Viktor Orban și Vladimir Putin – pe ultimele.

Principalele întrebări ale sondajului:

După părerea dumneavoastră agresiunea militară a Rusiei asupra Ucrainei este una justificată și îndreptățită?
68% NU
8% DA

Cine va câștiga războiul dintre Rusia și Ucraina?
34% Rusia
18% Ucraina

48% Nu pot aprecia

Credeți că în Ucraina, Rusia a comis crime împotriva populației civile?
71% DA
4% NU

După părerea dumneavoastră Rusia va ataca România?
61% NU
8% DA

Ce părere aveți despre Rusia?
53% Proastă
28% Foarte proastă
6% Bună
1% Foarte bună

Ținând cont de evenimentele de la granița României, țara noastră ar trebui să se unească cu Republica Moldova?
11% DA
33% NU
42% consideră că acum nu este momentul potrivit

În actualul context internațional credeți că în România ar trebui reintrodus serviciul militar obligatoriu?
30% DA
47% NU

Dumneavoastră personal aveți intenția de a părăsi țara în situația în care s-ar declanșa un război pe teritoriul României?
26% DA
46% NU

Ce părere aveți despre următorii lideri politici internaționali?
Joe Biden: 37% părere bună
Vladimir Putin: 3% părere bună
Volodimir Zelenski: 41% părere bună
Maia Sandu: 49% părere bună
Emmanuel Macron: 34% părere bună
Boris Johnson: 36% părere bună
Viktor Orban: 18% părere bună

Emmanuel Macron: 34% părere bună

Care este politicianul român în care aveți cea mai mare încredere că ar putea gestiona situația din România ca urmare a războiului din Ucraina? (întrebare deschisă)
41%: nici unul
8%: Nicolae Ciucă
8%: Mircea Geoană

Sondajul a fost realizat prin metoda CATI (inteviuri telefonice) în perioada 20-22 marti 2022 de Institutul Avangarde.

 

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

11 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

11 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

13 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

13 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

15 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

18 ore ago