Oamenii Primăriei Timișoara au realizat în ultimele luni mai multe acțiuni pentru găsirea terenurilor neingrijite, pe care ar putea apărea ambrozie. Cei care nu curăță respectivele terenuri au primit avertismente. Ambrozia este o plantă invazivă cu polen extrem de alergen, care afectează sănătatea populației în sezonul cald. În urma verificărilor desfășurate de Poliția Locală în…
Prefectul de Timiș face apel pentru combaterea ambroziei
Prefectul de Timiș Eva Andreaș le-a cerut celor de la Direcția de Agricultură (care coordonează o comisie formată la începutul anului la nivelul prefecturii) să ia măsuri concrete pentru combaterea ambroziei în Timișoara și în județ. Cei de la Direcția de Agricultură din Timiș au făcut, de la începutul anului 2019, patru controale. Nu au…