Author Archives: Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Joia Sfântului Bartolomeu a democraţiei din România. Sau… metoda Corleone

Joia Sfântului Bartolomeu a democraţiei din România. Sau… metoda Corleone

“Până în 2028 se vor întâmpla lucruri, multe lucruri”, spunea Nicuşor Dan, în urmă cu exact zece zile, fără să spună exact la ce se referă. Fiind prea enigmatică, profeţia lui a fost trecută oarecum în acelaşi registru cu o altă “viziune” celebră, a şarlatanului ăla de prinde fluturi: “Adevărul va ieși la iveală când

Editorial de Ino Ardelean

Nicuşor Dan a găsit”patrioţi” la AUR. Oastea de strânsură din spatele Guvernului Veştea

Dana Budeanu, Laura Vicol, Cristian Rizea, Rareş Bogdan, Victor Ponta, Gigi Becali, Ninel Peia, Anamaria Gavrilă, o fostă colaboratoare a fraţilor Cămătaru (Nicoleta Pauliuc), un interlop imobiliar (Hubert Thuma), PeSeDeaua Alina Gorghiu, televiziunile infractorilor (RTV, Realitatea, Antena 3 cu un Mihai Gâdea tot mai isteric), PSD, iar ultimul, cu voia dumneavoastră, Nicolae Robu. Cam asta

Editorial de Ino Ardelean

Unde dai şi unde crapă! Cum ar putea Nicuşor Dan să ajute la reformarea PNL

După desemnarea caraghioasă a lui Eugen Tomac pentru funcţia de premier, Nicuşor Dan a reuşit să întreacă pe sine cu o propunere şi mai ridicolă. Prin desemnarea lui Adrian Veştea, măştile au căzut, devenind tot mai clar că singurul proiect politic al preşedintelui este demolarea lui Ilie Bolojan. Adică exact acelaşi obiectiv ca al PSD.

Editorial de Ino Ardelean

Justiţie la mişto. În aşteptarea sentinţei Liei Savonea, Dominic Fritz pus pe o listă neagră de… Lia Savonea

Într-un demers absurd şi fără precedent după 1989, dar amintind de anii ”50, Secţia de Judecători a CSM a produs o “listă neagră” cu “duşmani ai poporului”. Mă rog, ai Liei Savonea şi ai şlehtei din jurul ei, dar îmbuibaţii ăştia chiar se cred poporul, pe principiul “dai în mine, dai în tine, dai în

Dovada ipocriziei PSD. Cu tot blocajul social-democrat, proiectul de lege privind cumulul pensiei cu salariul va fi votat săptămâna viitoare în Senat

Declarativ, PSD susţine că îşi doreşte o lege care să interzică cumulul pensiei cu salariul pentru “speciali”, ba chiar a pus acest lucru printre condiţiile pentru susţinerea Guvernului Tomac. În spatele cortinei, PSD a făcut tot ce se poate pentru a bloca acest proiect, sprijinind astfel miile de foşti securişi, poliţişti sau judecători care cumulează

Editorial de Ino Ardelean

Şarada Guvernului “tehnocrat” dezumflată. Nicuşor şi Sorin îşi asumă până la urmă guvernarea sau mai pun de-o mascaradă?

 “Guvernul meu” scremut timp de mai bine de o lună de Nicuşor Dan şi încredinţat unui to(lo)mac scos din nu se mai ştie ce joben MAGA-idiot pare să-şi dea deja obşescul sfârşit. Fără ca nici măcar să fi trecut prin chinurile facerii. Iar ceea ce se vorbea demult timp s-a adeverit în ultimele zile. Guvernul

Alfred Simonis, în mijlocul unui nou scandal, în care este implicat un bun prieten al său, preşedintele PSD Săcălaz. Investigaţie Snoop

Site-ul de investigații Snoop a publicat un caz care îl are cap de afiş pe Răzvan Popeţi, preşedinte al PSD Săcălaz, şi prieten cu Alfred Simonis, liderul PSD Timiş şi al CJ Timiş. Popeţi a “ţepuit” un afacerist german de 50 de maşini. Autorităţile române nu au mişcat un deget, chiar dacă neamţul a fost

“Este interesul legitim și al nostru și al Timișoarei pentru un transport civilizat, corect și în siguranță.” Interviu cu managerul STPT, Florin Petolea, despre noul sistem de monitorizare

Un sistem cu o componentă mare de  AI care monitorizează atenția șoferilor şi vatmanilor a fost implementat de Societatea de Transport Public Timişoara (STPT). Sistemul a provocat o reacţie potrivnică a sindicaliştilor. Într-un interviu pentru deBanat, managerul STPT, Florin Petolea, explică necesitatea acestui sistem în condiţiile în care se produc foarte multe accidete, majoritatea din

Editorial de Ino Ardelean

„Şoricelul ridicol” al lui Nicuşor Dan, ploconul pentru PSD

Cu o zi înainte să se împlinească o lună de la momentul în care Guvernul Bolojan era demis în ovaţiile PSD, AUR şi a rezidurilor „suveraniste”, Nicuşor Dan a desemnat în sfârşit un premier. Unul care se pliază perfect pe vechea expresie „s-a trudit muntele să nască şi a ieşit un şoricel ridicol”. Sigur, e

Pronunţarea în dosarul ANI vs Dominic Fritz se va da pe 18 iunie. Încetatea mandatului de primar iese din discuţii

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, îşi va afla pe 18 iunie sentinţa în dosarul în care este acuzat de Agenția Națională de Integritate (ANI) pentru conflict de interese. Încetarea mandatului de primar iese însă din discuţii, au confirmat inclusiv avocaţii ANI, miza în cazul în care Fritz pierde procesul fiind interdicţia de-a mai candida după terminarea

Poli Timişoara îşi întăreşte relaţia cu… FRF. Cristian Bobar, cooptat în conducerea clubului

Cristian Bobar, fostul preşedinte al CSM Reşiţa, funcţie din care şi-a dat demisia chiar astăzi, se va alătura staff-ului Politehnicii Timişoara. Încă nu se ştie exact ce funcţie va avea, dar în mod cert în portofoliul său va fi şi relaţia cu FRF, acolo unde are relaţii excelente. La doar 43 de ani, Bobar are

Editorial de Ino Ardelean

Cum mai poate scăpa PNL Timiş de percepţia de organizaţie vasală PSD

Săptămâna trecută, mai exact joi, 28 mai, secretarul general al PNL Timiş, Alin Popoviciu, a susţinut o conferinţă de presă, alături de el, în faţa jurnaliştilor, apărând şi consilierul judeţean Nicu Bitea. Menţionez acest lucru deoarece, interesantă coincidenţă, cei doi sunt consideraţi cei mari servili PNL-işti ai preşedintelui PSD Timiş, Alfred Simonis. Întâlnirea cu presa

Editorial de Ino Ardelean

De la “organul” neaoş al lui Marcel Ciolacu, la cel „unguresc” al lui Demeter Andras. Şi totuși care a lucrat mai mult în numele interesului naţional?

Toţi românii verzi, dar nu numai, s-au inflamat instant, zilele trecute, după ce în spaţiul public a apărut o înregistrare cu ministrul Culturii (nu ştiu dacă demisia sa a devenit efectivă) Demeter Andras afirmând că-şi introduce organul din dotare în „interesul naţional”. Ba a mai adăugat că această penetrare e motivată de faptul că ar

Editorial de Ino Ardelean

Obiectiv bifat, dar mari restanţe la joc. Poli Timişoara şi jumătatea de pahar

Sâmbătă, Poli Timişoara a terminat en fanfare sezonul cu un sec 3-0 în faţa Unirii Tăşnad, într-un meci fără mare miză, timişorenii obţinând promovarea cu două etape înainte. În acest ultim meci am văzut poate şi cea mai bună repriză de fotbal (a doua) prestată de Poli în acest campionat, dar s-a întâmplat cu un

băsescu

Discuţii la un şpriţ de vară sau ceva mai mult? Traian Băsescu se întâlneşte cu mai mulţi PNL-işti, ex-PDL, din Timiş în localul preşedintelui PNL Timişoara

Aflat la Timişoara pentru un eveniment din cadrul „Zilelor studenţilor timişoreni”, Traian Băsescu va avea, în această seară, o întâlnire cu mai mulţi foşti primari şi lideri ai PDL Timiş. Întrevederea, găzduită de localul preşedintelui PNL Timişoara, Ionuţ Gaiţă, are loc pe fondul unor atacuri în valuri ale fostului preşedinte la adresa lui Ilie Bolojan.

Editorial de Ino Ardelean

„Boss, ai văzut vreodată o prăbușire mai măreață?”. În aşteptarea „luminii” de la Cotroceni, PSD a căzut în beznă

Un sondaj de opinie INSCOP – casa de sondaje care a dat tot timpul cele mai apropiate prognoze de realitate – apărut ieri a confirmat un lucru care plutea în aer de ceva timp. Şi anume că marii câştigători ai moţiunii de cenzură iniţiate de PSD, AUR şi, mai mult sau mai puţin discret, susţinute

Editorial de Ino Ardelean

Casa Mühle – o poveste despre „cârpacizarea” Timişoarei, dar cu final fericit

A doua jumătate a anilor “90, prima decadă şi mai bine a noului mileniu. O perioadă de aproape două decenii în care se scrie una dintre cele întunecate episoade din istoria Timişoarei, o pată neagră pe blazonul oraşului. O poveste urâtă pentru care Timişoara a fost arătată cu degetul în întreaga ţară.  Şi mă refer

Editorial de Ino Ardelean

Obişnuit cu PNL Timiş, Freddy Simonis încă mai aşteaptă… „centuristele” liberale

Într-o adaptare caraghioasă a cunoscutei piese a lui Samuel Beckett, „Aşteptându-l pe Godot”, liderii PSD – şi l-aş adăuga aici pe noul lor aliat Nicuşor Dan – tot trag nădejde că PNL se va reaşeza la masa negocierilor pentru formarea unui nou guvern. Şi dacă nu întreg partidul, să vină măcar nişte „prostituate” din PNL

Top