Fotbal Judetean articole

Ghiroda, noul lider în C7! Victorii importante pentru Poli, Peciu şi Periam

Liga a III-a s-a reluat în acest weekend cu partidele din cadrul etapei a 16-a, antepenultima din sezonul regular. Formaţiile timişene angrenate în C7 şi C8 au obţinut rezultate foarte bune. În seria a VII-a, Ggiroda s-a impus greu pe terenul ultimei clasate, 1-0, prin golul lui David Pop, consemnat după o oră de joc,

Liga 4 începe în weekend. Mesajul AJF Timiş

Zilele trecute fotbalul judeţean s-a reluat cu meciurile din 16-imile Cupei României. La sfârşitul acestei săptămâni se va relua şi liga de elită din Timiş, Divizia D, urmând ca apoi să înceapă şi Campionatul Judeţean, cel de Promoţie şi Municipiul. Liga 4 Timiş este unul din cele mai puternice campionate la nivel judeţean din ţară,

„Dezlegare” la fotbalul judeţean. Rezultatele din 16-imile Cupei

În weekend a venit primăvara şi peste fotbalul judeţean. Adică s-a dat undă verde la disputarea primelor partide oficiale. Sub egida AJF a avut loc faza 16-imilor de finală ale Cupei României. Cum era de aşteptat, nu au lipsit nici surprizele, una dintre ele înregistrându-se lângă graniţă, acolo unde Cruceni, Liga 6 a învins o

Sezonul de primăvară din fotbalul judeţean va debuta cu partide din Cupa României

Cu siguranţă cea mai apreciată competiţie, cea la care orice formaţie are un loc este Cupa României. Fază judeţeană pe Timiş a început în tomana lui 2023 şi va continua cu partidele din 16-imi! Aşadar, avem verde la fotbal judeţean şi mai jos vă prezentăm tabloul competiţiei, acest tur urmând a se disputa sâmbătă şi

Timişul ştie cu cine va juca în barajul de promovare în Liga 3. Judeţ pe care l-a eliminat de fiecare dată

Marți, 6 februarie, la Casa Fotbalului s-au stabilit, prin tragere la sorți, duelurile pentru barajul de promovare în Liga 3, ediția 2024-2025. Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 29 mai 2014, promovează din Liga 4 în Liga 3, campionatul ediţiei 2024/2025, cele 21 de echipe câştigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 de campioane judeţene

Fotbalul timişean intră în pauza de iarnă, nu înainte de Adunarea Generală a AJF Timiş

Începutul lunii decembrie a venit cu ultima etapă din eşalonul judeţean de elită, Liga 4, sau Divizia D, aşa cum o cunoaşte lumea, dar şi cu jocuri din Cupa României. Iniţial era programată şi o etapă din retur, dar s-a votat ca aceasta să se dispute la primăvară, vremea rea fiind unul dintre factori. Înainte

Lugojul, campioană de iarnă în Liga 4 Timiş. Lupta pentru primul loc se va da însă până în ultima etapă cu Timişul Şag

În acest weekend s-a disputat ultima etapa din Liga 4 contând pentru sezonul competițional 2023-2024. Comitetul de urgență a stabilit ca etapa 20 programată inițial în data de 9 decembrie nu se va mai disputa. Această hotărâre s-a luat prin efectuarea unui chestionar în care majoritatea echipelor au dorit ca etapa 20 să fie disputată

Voinţa Biled, una dintre echipele de urmărit din Seria I a Ligii V

Campionatul Judeţean de fotbal a trecut cu o etapă peste mijlocul turului. În Seria I există o singură echipă neînvinsă, Voinţa Biled, grupare ce a strâns şapte victorii şi două remize, având cea mai bună apărare, dar şi un golaveraj foarte bun, 27-4. În ultima etapă de campionat, Voinţa a trecut la scor de Mureşul

Doar nou-promovata Peciu Nou a câştigat, dintre echipele timişene de liga treia

Etapa a 4-a a lăsat de dorit din punct de vedere al rezultatelor obţinute de echipele din judeţul Timiş. Două înfrângeri, două remize şi o singură victorie, este bilanţul grupărilor din cel mai vestic judeţ al ţării. Performera etapei a fost CSC Peciu Nou, nou-promovata învingând Gloria Lunca Teuz Cermei cu 1-0, prin golul marcat

CS Gloria Moşniţa Nouă va pune accent şi pe grupele de copii

Aflat în plină dezvoltare, clubul de fotbal din Moşniţa Nouă creşte într-un an cât alte cluburi în şapte. Acum a venit momentul de a organiza grupe de copii si juniori, fete şi băieți. Pentru că la Moşniţa se pune mult accent pe viitor. CS Gloria Moșnița Nouă a devenit o structură sportivă solidă și oferă

Patru echipe din Timiș vor juca în turul secund al Cupei României

Buziașul și-a câștigat locul în Turul 2 al Cupei României la fotbal după ce a învins Pobeda Dudeștii Vechi cu 7-1 în manșa ianugurală națională, în timp ce Ghiroda, Ripensia și Poli intră direct din runda secundă. În fază a doua a competiției participă un total de 60 de echipe, după cum urmează: 38 de

Ripensia

Adio, Ripensia! Echipa timișoreană nu își permite nici Liga 3 și va continua doar în sectorul juvenil

Timișoara, capitala marilor orașe care nu își permite un fotbal decent! Iar clubul Ripensia contribuie din plin la acest „deziderat”: bineînțeles, dă vina pe infrastructura sportivă, dar baza din Ciarda Roșie e eligibilă pentru Liga 3, dar nu se vrea. Sau așa se întâmplă când un nume de legendă intră pe mâna amatorilor, sau a

Politehnica se desparte de trei jucătoare importante, aflate la final de contract

Aflate la final de contract, Politehnica Timișoara anunță, oarecum surprinzător, despărțirea de jucătoarele Cristina Sucilă, Cristina Codrescu și Larisa Grigore. După câteva sezoane la Fortuna Becicherecu Mic și unul la Piroș Security Arad, Cristina Sucilă a revenit la Timișoara odată cu startul proiectului Politehnica Timișoara Femina. Aceasta are 44 de apariții în tricoul alb-violet și

CSC Peciu Nou va juca în Liga 3. Dublă victorie în barajul de promovare

Sarbatoare mare la doar cativa km de Timisoara. CSC Peciu Nou, campioana judetului Timis a obtinut promovarea en-fafare si in premiera in Liga 3. Dupa ce a invins in turul barajului la Geoagiu cu 4-0, baietii pregatiti de Sorin Gheju s-au impus si acasa, 2-1, iar sarbatoarea a inceput, dupa un sezon perfect pentrtu peciuani.

Politehnica se desparte în această vară de trei vicecampioane

Odată cu apropierea datei de 30 iunie 2023, Politehnica Timișoara anunță despărțirea de jucătoarele Genoveva Roșie și Clara Roșu, în timp ce Denisa Hațegan a ales să își agațe ghetele în cui. Genoveva Roșie s-a alăturat proiectului Politehnica Timișoara încă de la început, în iulie 2021. Aceasta a jucat 29 de meciuri în cele două

Voința Mașloc a câștigat Cupa României, faza județeană, în fața echipei Timișul Șag

Cocheta bază sportivă din Carani a fost gazda ultimului act al Cupei României, faza județeană. Timișul șag, locul 5 în ultima ediție de campionat pleca mare favorită în fața Voinței Mașloc, loc 6. De ce mare favorită? Pentru că are un lot puternic, cu jucători care au jucat chiar și în primele ligi, dar și

Bravo, Peciu Nou! Victorie clară în manșa tur din barajul de promovare în Liga 3

Experiență, calitate, valoare. Coordonatele principale ale echipei din Peciu Nou, care sâmbătă seară a făcut instrucție cu Gloria Geoagiu, campioana județului Hunedoara în manșa tur a barajului de promovare pentru Liga 3. Bănățenii și-au impus stilul de joc și au câștigat clar prima manșă pe care au jucat-o în deplasarte. A fost un categoric 4-0

Peciu Nou se pregătește pentru barajul de promovare în Liga 3

Campioanele județene, triumfătoare în competițiile L4, se pregătesc de marele test pentru promovarea în Liga 3, unde le așteaptă un baraj în dublă manșă. Timișul va fi reprezentat de echipa din Peciu Nou, care a câștigat „Divizia D”, deși CSM Lugoj era marea favorită. În urma tragerii la sorți pe regiuni, acestea sunt partidele în

Peciu Nou se bucură, Lugojul plânge. Deznodământ în Liga 4 cu o etapă înainte de final

Penultima etapă a „Diviziei D” Timiş a fost intermediară, care a avut şi darul de a linişti lucrurile în privinţa campioanei şi a echipei care va reprezenta Timişul la barajul de promovare în Liga 3. Chiar dacă Lugojul a învins la scor Comloşu Mare (9-0), CSC Peciu Nou este laureata acestei ediţii, după ce s-a

Dumbrăviţa, campioana en-titre, îşi va apăra trofeul la Cupa Satelor

Nimic nu este întâmplător, iar copiii din Dumbrăviţa au arătat că au ADN de campioni. După ce au câştigat anul trecut Cupa Satelor, acum s-au calificat din nou la turneul final. Echipa comunei Dumbrăvița a obţinut primul loc în faza regională din Cupa Satelor și calificarea pentru al doilea sezon la rând la turneul final!