Arhiva pentru eticheta: canicula in Banat

Vară în toată puterea ei: cald în toată țara, caniculă în Vest

Vară în toată puterea ei: cald în toată țara, caniculă în Vest

Meteorologii anunţă că vremea va rămâne călduroasă în majoritatea regiunilor ţării, până joi seară, iar izolat în regiunile vestice va fi caniculă. Timișul este și el prins în „menghina” temperaturilor ridicate. Pentru miercuri, a fost emis Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate şi disconfort termic accentuat pentru opt judeţe din Crişana, nordul Banatului, Maramureş,

Atenție la temperaturile ridicate

Sâmbătă cuptor, iar de duminică se anunţă furtuni

Judeţele Bihor, Arad şi Timiş se află sâmbătă sub avertizare cod portocaliu de caniculă, cu temperaturi de până la 38 de grade. Tot sâmbătă, mai multe regiuni, sunt vizate de avertizări cod galben de caniculă. Duminică, sunt prognozate ploi şi vijelii În Transilvania, Maramureş, sudul Banatului, nordul Moldovei şi la munte. O avertizare cod portocaliu

Căldură mare în toată ţara, excesivă în Banat

Meteorologii au menţinut, pentru marţi, avertizarea Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, valabilă în aproape toată ţara, în timp ce în judeţele Arad, Timiş, Caraş-Severin, Mehedinţi şi Dolj este Cod portocaliu de caniculă, cu temperaturi de până la 37 de grade. Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare Cod galben de temperaturi

Duminică fierbinte! În Banat se va ajunge la 37 de grade

România nu scapă de temperaturi caniculare, arată prognoza meteorologilor. Astfel, în intervalul 28 iulie, ora 10:00 – 29 iulie, ora 09:00, vremea va deveni caniculară, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unităţi. În ţară, vremea va deveni canicularã local în regiunile vestice, sudice şi estice, unde va fi disconfort termic accentuat

Duminică fierbine în Vestul ţării

Meteorologii au emis, duminică, o atenţionare Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat, valabilă pe parcursul zilei de duminică în nouă judeţe din vestul şi sudul ţării. Conform prognozei emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în Crişana, Banat, jumătatea de sud a Olteniei, precum şi în sud-vestul Munteniei, local va fi caniculă cu

Zi de vineri caniculară în Banat. De sâmbătă sunt așteptate ploi și furtuni

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis vineri, 19 august, o serie de atenţionări Cod galben şi Cod portocaliu de caniculă, dar şi de fenomene specifice instabilităţii atmosferice, în funcţie de zone. Astfel, pe parcursul zilei de vineri, va fi Cod portocaliu de căldură şi disconfort termic accentuat în zona joasă a judeţelor Caraş-Severin, Timiş

Top