Arhiva pentru eticheta: orasul martir

Sâmbătă, la ora 12, vor suna sirenele la Timișoara

Sâmbătă, la ora 12, vor suna sirenele la Timișoara

Ziua de 20 decembrie este una specială pentru Timișoara. Sâmbătă, la ora 12, în întreg orașul vor răsuna sirenele. Luna decembrie reprezintă un reper esențial al memoriei colective, fiind perioada în care sunt comemorați eroii-martiri ai Revoluției din Decembrie 1989, dar și momentul în care Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România,

Top