Mărinimie. Primarul Nicolae Robu dă liber partidelor să strângă semnături în centrul Timişoarei

gral

Primarul Nicolae Robu a anunţat din Ţara Soarelui răsare” că va ridica interdicţia strângerii de semnături în zona de promenadă a orașului. Derogarea” este valabilă până la termenul limită legal privind strângerea de semnături în perspectiva alegerilor europarlamentare.

Primarul Nicolae Robu anunţă că face acest gest pentru a nu apărea tensiuni în oraş. El anunţă că demersul este valabil şi pentru candidaţii independenţi, nu doar pentru partide. „Având în vedere că în perioada următoare partidele politice vor avea de strâns semnături pt prezentarea la alegerile europarlamentare și știind că unele dintre ele <<au în doctrină>> că legile și regulile sunt pt alții, nu și pt ele, pentru a evita apariția de tensiuni în orașul nostru -sunt suficiente, și-așa, tensiunile provocate de guvernarea națională și opoziția locală psd-alde!-, interdicția de strângere de semnături în zona de promenadă a orașului se ridică până la sfârșitul termenului legal de depunere a semnăturilor”, a anunţat primarul pe Facebook.

În unele cazuri este nevoie însă şi de aprobare de la primărie. Dacă pt strângerea de semnături nu se face uz de niciun obiect de mobilier, atunci nicio cerere nu trebuie depusă, semnăturile pot fi strânse pur și simplu. Dacă, însă, se dorește a se face uz se obiecte de mobilier, atunci este obligatoriu să se solicite în prealabil, în scris, la Primărie, aprobarea postării lor și să se respecte cu strictețe termenii aprobării. Îi rog pe stimații timișoreni să nu se supere că, temporar, nu vor mai beneficia de liniștea obișnuită în orașul nostru în această minunată zonă a sa. Toate celelalte interdicții rămân, însă, valabile. Evident, răspunderea asupra respectării legii în privința colectării de date personale revine celor ce colectează astfel de date”, a mai scris Robu.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

tibi a spus: (februarie 22nd, 2019 at 13:33 )

de parca nu se aplica si pentru partidul tau, prafuitule!

 
Mada a spus: (februarie 22nd, 2019 at 14:39 )

Păi nu face decât sa respecte legea, dar na, trebuie EL sa se dea mare…

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Aeroportul International Timisoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Gauss topografie timisoara

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

CCIAT

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

CCIA Timiș începe înscrierile pentru sesiunea 2019 a Sub-programului „Pioneers into Practice”

În calitate de partener oficial în România al Programului CLIMATE KIC pentru perioada 2014 / 2020, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor pentru sesiunea 2019 a Sub-programului „Pioneers into Practice”. Pioneers into Practice este un program educațional cu o componentă de mobilitate care oferă experților din domenii legate de schimbările climatice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș începe înscrierile pentru sesiunea 2019 a Sub-programului „Pioneers into Practice”

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Este ultima săptămână de înscrieri la Lunca Timișului Trophy 2019. Până marți, 26 martie, vă puteți înscrie în competiție și puteți veni pe Luncă, să sărbătoriți Ora Pământului. „Lunca Timișului Trophy” este un eveniment sportiv care cuprinde curse destinate deopotrivă cicliștilor și alergătorilor, de toate vârstele. Peste 200 de concurenți din țară și din străinătate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Concurs de alergare și întrecere pentru bicicliști, la 10 kilometri de Timișoara. Ultima săptămână de înscrieri
Accident grav in această după-amiază, pe DJ682, la ieșirea din Sânnicolau Mare, înspre localitatea Dudeștii Vechi. Două autoturisme s-au ciocnit frontal, impact în urma căruia au rezultat mai multe victime. Din primele informații, patru persoane au suferit răni, printre ele numărându-se și copii. UPDATE Patru persoane nevinovate au fost rănite în accidentul provocat de un tânăr...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident grav, cu multiple victime, în apropiere de Sânnicolau Mare
Inițiativa Timișoara și alte organizații civice au semnat o scrisoare deschisă adresată președintelui României Klaus Iohannis, prin care îi solicită acestuia organizarea unui referendum pe tema Justiției în 26 mai, data alegerilor europarlamentare. Practic, organizațiile solicită lui Klaus Iohannis emiterea unui decret de organizare a unui referendum național privind continuarea luptei împotriva corupției și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Inițiativa Timișoara și alte organizații cer președintelui României Klaus Iohannis organizarea unui referendum
În urma mai multor sesizări, Protecţia Consumatorului a demarat astăzi un control la Primăria Timişoara, vizată fiind acţiunea de tăierea a cablurilor aeriene din centrul oraşului. Concluziile preliminare sunt devastatoarea pentru primărie, existând premiza deschiderii unui dosar penal. Una din probleme, este dacă primarul Nicolae Robu a avut aviz psihologic pentru muncă la înălţime. Aşa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Acţiunea „Ghilotina lui Robu” se îndreaptă spre un dosar penal! Primarul vizat direct pentru aviz psihologic
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com