Pentru sabotaj, în orice societate sănătoasă la cap se face pușcărie

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Bănuiesc ce discurs și-au pregătit pesediștii pentru când liberalii, useriștii, consiliul economic si social, analiștii raționali vor veni să zică că Ciolacu și ai lui sabotează economia și bagă România în haos mai eficient decât ar face-o o putere străină într-un act de război. Că liberalii nu sunt capabili să crească bugetul, să crească economia în așa fel încât, cât dau ei din buricele degetelor, să avem bani pentru de toate și altele câte vor mai veni.

De neimaginat până la inventarea PSD-ului, dar scena acestui război este Parlamentul României, iar „puterea străină” e o majoritate parlamentară pregătită să dea foc la țară pentru… pentru ce? Să revină la guvernare? Să mai facă ce după aia?

S-a legiferat fără milă: decizii care au desființat ordonanța de modificare a procentului majorării pensiilor de la 40% la 14%, s-a modificat termenul de aplicare a legii privind majorarea salariilor profesorilor, au limitat gradul de îndatorare extern… Mai trebuiau să le lege șireturile lui Orban și Câțu, pentru ca apoi să dea drumul la câini să-i fugărească. Toată distracția pe cheltuiala cui? A contribuabilului român, ăla care mai dă ceva să aibă din ce trăi parlamentarii inconștienți ai PSD.

Ideea ar fi următoarea: pensiile să fie majorate cum au zis cei din PSD când se pregăteau să lase cartoful fierbinte liberalilor. Indemnizația copiilor să fie cât mai mare, că și-așa cartoful nu mai urma să fie la ei, profesorii să aibă și ei salarii majorare, ba și prima de 500 de euro spor pentru Covid, adică pentru unii dascăli ar echivala cu o majorare a venitului cu 100%. În același timp, banii să nu fie luați din împrumuturi, dacă cumva niște inconștienți din parlament, adică ei, vor insista cu modificarea legislației în sensul majorărilor. Pentru aceasta au limitat împrumuturile din băncile externe, ca și cum cineva ne-ar mai da bani în condițiile astea. Și dacă ne-ar da, la ce costuri?

Asta cu limitarea împrumutului va fi apreciată de lume. Românului nu-i place să facă împrumuturi la bancă decât dacă n-are de gând să le dea înapoi. Până și relația cu banca e cam anxioasă și ne amintim de ex-premierul Tudose care explica cum umblă el cu cash-ul la el și cum pune el banul lichid în dulap, printre ciorapi, de groaza băncilor. Să nu ne împrumutăm, că așa știe tot prostul să guverneze, adică ei, pesediștii, asta au făcut până acum, să dea pomeni electorale pe bani împrumutați din afară până ce vine FMI să-i tragă de mânecă să nu distrugă echilibrele interne.

Cred că PSD e curios și el ca partid mafiot ce este cum poți da bani mulți la populație fără să-i ai, fără să ceri bani din străinătate, fără să dai oameni afară din slujbele bugetare și fără să se devalorizeze leul în inflație. Pe vremuri se zicea că idiot trebuie să fii să omori în bătaie animalul care trage căruța. Dacă n-are bani produși de economie, dacă nu-l lași să împrumute, dacă îl pui să dea bani mulți la popor, ce naiba să mai poți face decât să impozitezi munca până omori „animalul”?

Eforturile mari de reconstrucție nu se făceau cu demenți precum sunt „strategii” PSD. Dacă Europa se reconstruia după război cu politicieni ca PSD, care să oblige guvernele să dea bani mulți la cetățeni, ba chiar mai mulți ca-n vremurile bune și prospere, atunci Dresda arăta și astăzi un morman de moloz. Când reconstruiești, ceri eforturi tuturor, nu numai unora. Da, de la politicieni la cei cu pensii nesimțit de speciale și până la ultimul slujbaș de la stat ori privat.

Nu e normal să obligi părintele să-i cumpere copilului totul pe lume, să-i facă toate mofturile, când nu-i ajung bine banii acasă pentru căldură, apă curentă sau mâncare. Așa se comportă pesediștii azi, ca niște copii isterici care se tăvălesc pe jos în magazin până ce părintele, vai de capul lui!, îi cumpără ce vrea. Din ce, că bani n-are, iar împrumut nu-i mai dă nimeni și nici n-ar avea voie să o facă?

Tot la fel cum nu este normal să îngropi o economie, o grămadă de slujbe pentru a lua toate pieile de pe salariatul și întreprinzătorul din zona privată, pentru că tu ai creat false așteptări pensionarilor printr-un mizerabil și depășit joc politic. Este un cinism specific pârjolirii pământurilor în urma ta, iar PSD asta se așteaptă să se întâmple până la alegerile generale din decembrie.

Da, intuiesc mesajul PSD. Liberalii să fie performanți, să ofere prosperitate fără bani luați împrumut, să facă o economie eficientă, să restructureze tot de la strategii la modul de colectare a taxelor și impozitelor în niciun an de la preluarea a jumătate de putere, cea guvernamentală. Adică să facă până la alegeri ce n-a făcut PSD în vreo 20 de ani de guvernare. Într-o țară normală asta s-ar chema sabotaj, prăbușire cu premeditare a economiei, iar pentru sabotaj ar trebui să faci pușcărie, nu politică.

Autor
Etichete , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

Ochiul limpede a spus: (septembrie 21st, 2020 at 18:01 )

Articol de pus în rama, o radiografie perfecta a clasei politice în special a psd-ului. Vedeți absurdul a dovedit în România de multe ori faptul ca albul poate fi negru sau invers și ca unu plus unu fac trei, dar cu siguranță culoarea roșie din comunism reprezentata de confiscarea si sărăcirea abuziva a cheaburilor nu difera cu nimic de culoarea roșie a Psd-ului de astăzi, ambele având aceleași apucături.Distrugand clasa de mijloc, stanga politică zisa și sociala a reușit sa adune lideri foarte bogați care prin metode de manipulare propagandistice influențează poporul de fiecare data cu promisiuni. De fapt metoda este simpla:primești un leu și dai doi înapoi.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

Ionut Nasleu si Nicolae Robu

Alin Nica anunţă că Ionuţ Nasleu va fi exclus din PNL, după ultimul derapaj “vadimist” al şefului Pieţe SA

Preşedintele interimar al PNL Timiş, Alin Nica, a anunţat că va demara procedura de excludere din partid a lui Ionuţ Nasleu, apropiatul fostului şef al liberalilor timişeni, Nicolae Robu. Nasleu a transmis un mesaj incredibil pe Facebook, homofob şi antisemit, dar şi cu atacuri la adresa preşedintelui Iohannis şi premierului Orban. Printr-un comunicat de presă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alin Nica anunţă că Ionuţ Nasleu va fi exclus din PNL, după ultimul derapaj “vadimist” al şefului Pieţe SA
Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

ASU Poli

Duel important în Maramureș. Poli întâlnește Recea

Politehnica Timişoara înfruntă sâmbătă, în deplasare, nou promovata ACS Fotbal Comuna Recea. Echipa noastră e în continuare lipsită de aportul mai multor componenţi, dar a plecat spre Maramureş cu gândul la toate cele trei puncte.  „Urmează o deplasare dificilă, după un meci care ne-a consumat fizic şi psihic – restanţa cu Dunărea Călăraşi – sperăm...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Duel important în Maramureș. Poli întâlnește Recea
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

politia

Femeie ucisă, în această seară, în Timişoara! A fost victima unei tâlhării

O tâlhărie s-a transformat într-o crimă. S-a întâmplat, în această seară, în jurul orei 20.00, în Timişoara. O femeie de 38 de ani, a fost atacată, lovită şi tâlhărită pe strada Jean Monnet (zona Girocului, Musicescu). Victima a fost găsită la pământ, fără telefon şi portmoneu. A fost chemată ambulanţa, dar din păcate femeia a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Femeie ucisă, în această seară, în Timişoara! A fost victima unei tâlhării
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Sediul ADR Vest Timisoara

Scăpăm de distribuția centralizată a banilor europeni. ADR Vest va negocia direct cu Comisia Europeană distribuția a unui miliard de euro

Începând cu noul ciclu de finanțare din fondurile europene, Regiunea Vest are șansa de a elabora și negocia direct cu reprezentanții Comisiei Europene propriul program operațional regional pentru perioada 2021-2027, odată cu descentralizarea managementului fondurilor europene pentru dezvoltare regională. Regiunea va dispune prin intermediul POR de peste un miliard de euro. Agenția pentru Dezvoltare Regională...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Scăpăm de distribuția centralizată a banilor europeni. ADR Vest va negocia direct cu Comisia Europeană distribuția a unui miliard de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

O tâlhărie s-a transformat într-o crimă. S-a întâmplat, în această seară, în jurul orei 20.00, în Timişoara. O femeie de 38 de ani, a fost atacată, lovită şi tâlhărită pe strada Jean Monnet (zona Girocului, Musicescu). Victima a fost găsită la pământ, fără telefon şi portmoneu. A fost chemată ambulanţa, dar din păcate femeia a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Femeie ucisă, în această seară, în Timişoara! A fost victima unei tâlhării
Cu o zi înainte de-a fi învestit în funcţia de primar al Timişoarei, Dominic Fritz a avut o întâlnire surprinzătoare. Partenerul său de discuţii a fost nimeni altul decât Nicolae Robu, cel care va preda mâine gestiunea primăriei. Transfer paşnic de putere la Primăria Timişoara. Cu toate că păreau ireconciliabili, Dominic Fritz şi Nicolae Robu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Întâlnire de gradul III. Nicolae Robu şi Dominic Fritz, tete-a-tete în biroul primarului
Politehnica Timişoara înfruntă sâmbătă, în deplasare, nou promovata ACS Fotbal Comuna Recea. Echipa noastră e în continuare lipsită de aportul mai multor componenţi, dar a plecat spre Maramureş cu gândul la toate cele trei puncte.  „Urmează o deplasare dificilă, după un meci care ne-a consumat fizic şi psihic – restanţa cu Dunărea Călăraşi – sperăm...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Duel important în Maramureș. Poli întâlnește Recea
Preşedintele interimar al PNL Timiş, Alin Nica, a anunţat că va demara procedura de excludere din partid a lui Ionuţ Nasleu, apropiatul fostului şef al liberalilor timişeni, Nicolae Robu. Nasleu a transmis un mesaj incredibil pe Facebook, homofob şi antisemit, dar şi cu atacuri la adresa preşedintelui Iohannis şi premierului Orban. Printr-un comunicat de presă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alin Nica anunţă că Ionuţ Nasleu va fi exclus din PNL, după ultimul derapaj “vadimist” al şefului Pieţe SA
Ultimii trei rectori care au condus și conduc Universitatea Politehnica Timișoara au luat parte, joi, la evenimentul de punere a pietrei de temelie a noii clădiri a Facultății de Chimie. Situată pe bulevardul Vasile Pârvan, locația va oferi la finalul lucrărilor condiții excelente de studiu pentru 650 de studenți. Lucrările la noul sediu al Facultății...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A demarat construcția noului sediu al Facultății de Chimie din Timișoara/FOTO
Comitetul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției (CJCCI) a suspendat activitatea centrelor expoziționale din Timiș, după ce județul a ajuns la o rată de infectare cu SARS-Cov2 de 3,61 la mia de locuitori. În plus față de măsurile luate până în prezent, astăzi s-a dispus suspendarea activității în centrele expoziționale, atât în interiorul cât...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiș, expozițiile mai sunt permise numai la muzee și galerii de artă. S-a hotărât suspendarea activității în centrele expoziționale, pe timpul stării de alertă
La fix 31 de ani de când Timișoara devenea primul oraș din România liber de comunism, actualul Parlament își încheie de drept mandatul. Motiv pentru care românii sunt așteptați la urne pe 6 decembrie, pentru a-și desemna reprezentanții. Alina-Ștefania Gorghiu, cap de listă pentru Senat din partea PNL Timiș, spune că „Timișul European este proiectul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alina-Ștefania Gorghiu, candidat PNL Timiș pentru Senatul României: 6 decembrie, punct de cotitură pentru destinul românilor (P)
Licitația pentru cele 44 de autobuze electrice achiziționate prin Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei se va relua. Instituția a transmis către SEAP documentația pentru reluarea achiziției celor 44 de autobuze electrice de 18 metri pentru Timișoara. În acest moment documentația este în verificare ANAP și se așteaptă validarea publicării. Au fost eliminate motivele tehnice...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se reia licitația pentru cele 44 autobuze electrice ale Timișoarei. Documentația pentru achiziție a fost trimisă spre publicare la SEAP
Depunerea jurământului și preluarea mandatului de primar din partea lui Dominic Fritz vor avea loc vineri dimineața, de la ora 10:00, la Sala Capitol a Filarmonicii de Stat ”Banatul” din Timișoara. Atunci va avea loc o ședință festivă a Consiliului Local al Municipiului Timișoara, pentru ceremonia de învestire a acestuia, precum și învestirea în funcția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Învestirea lui Domnic Fritz are loc vineri dimineața, la Sala Capitol
Top