Alfred Simonis lasă (din nou) PNL Timiş în ofsaid

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

În Timişoara e frig în apartamente, şcoli, spitale etc. (Mă refer, evident, la clădirile racordate la Colterm.) E un fapt indubitabil. E plin de comentarii peste tot despre cum s-a ajuns în această situaţie, aşa că nu insist foarte mult. Suporterii primarului Dominic Fritz dau vina pe fostele administraţii, adversarii lui sunt convinşi că actualul edil-şef poartă întreaga vină. Ca în multe alte situaţii, toţi au dreptate sau… niciunii. Problema este alta. Cum se poate ieşi din această adevărată criză?

Primarul spune că, fără un ajutor de la guvern, nu se poate rezolva un confort termic pentru timişoreni. Sau s-ar putea rezolva, dar direcţionând întregul buget al municipalităţii, inclusiv cel destinat investiţiilor, spre Colterm. Asta e situaţia! Sigur, pe cei abonaţi la sistemul de termie nu-i încălzesc cu nimic, nici măcar la figurat, aceste chestiuni, mai ales dacă achită şi facturile pentru o apă călâie şi un calorifer încropit.

Dacă nu ştiaţi, USR, partid din care face parte primarul Fritz, se află la nivel local în alianţă cu PNL, partid care dă inclusiv un viceprimar. La nivel central, PNL are şi premier, başca ministru al Energiei, domeniu de care ţine şi problema Colterm, societate care plăteşte, de exemplu, gazul de cinci ori mai scump decât firma omoloagă din Bucureşti. Aţi auzit de un liberal să iasă în faţă şi să spună: „Primarul Fritz este incompetent, dar asta nu înseamnă că timişorenii trebuie să stea în frig. Aşa că vom face toate diligenţele posibile ca Guvernul să ajute Timişoara.”? Nu, liberalii se mărginesc doar să insiste pe prima propoziţie din prima frază de mai sus.

În schimb, a ieşit cu o poziţie foarte clară Alfred Simonis, preşedintele PSD Timiş, partid aflat în opoziţie la nivel local. El a promis că va interveni la guvern pentru ca timişorenii să nu mai stea în frig. Chiar dacă nu va avea succes cu demersul său, e important că măcar a făcut ceva. Mai ales la nivel de percepţie, lucrul care contează cel mai mult în politică.

Şi mai spune un lucru interesant Simonis: ”Timișoara contribuie de 30 de ani cel mai mult după București la bugetul statului și aproape niciodată nu a avut nevoie de bugetul statului, s-a descurcat singură, din sursele proprii, din poziția geografică, strategică pe care o are, din mulți investitori privați care au investit acolo și cred că dacă din când în când, foarte rar, Timișoara are nevoie de sprijin guvernamental, acesta este unul din momentele în care Guvernul ar putea s-o facă, pentru că altfel, zeci de mii de timișoreni, poate sute de mii vor sta în frig în perioada de iarnă”.

Aici poate fi punctul de plecare spre o altă dezbatere foarte importantă. Şi mă refer la descentralizarea fiscală, una cred mult mai importantă decât descentralizarea administrativă. E un lucru cunoscut cel spus de Simonis, respectiv despre banii timişorenilor care pleacă spre Bucureşti şi nu se mai întorc. Anul trecut ar fi fost 451 de miliarde de lei doar din impozitul pe venit, fără se întoarcă un leu. Astfel că, de exemplu, Timişoara nu are nici acum un stadion, dar din banii timişorenilor s-au făcut stadioane în alte oraşe. Dar asta e o discuţie mult mai amplă.

Important în acest moment greu pentru Timişoara rămâne cel al implicării, inclusiv politice, pentru rezolvarea situaţiei. Dincolo de lamentări şi căutat vinovaţi cu lumânarea. Iar din acest punct de vedere, Simonis le-a luat-o din nou înainte, cel puţin din punct de vedere politic, liberalilor. Oricum s-ar finaliza demersul său.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

Jean a spus: (ianuarie 31st, 2022 at 12:19 )

Totuși, care sunt ideile liberale pe care stă doctrina liberalilor din RO? Dincolo de bla-bla. Cât au fost la guvernare liberalii români, prin ce au fost promovate aceste idei? Când pleacă un primar liberal din funcție, cu ce este mai liberal orașul sau comuna respectivă? Au stimulat inițiativa privată? Au redus taxele? Au îndiguit corupția care roade bunăstare și descurajează inițiativa privată? Au creat locuri de muncă prin atragere industriilor înalte și bine plătite?
Sau sunt și ei niște băieți ca toți ceilalți, pitiți în spatele unei etichete ceva mai spălate (partid istoric, principii liberale și alte baliverne de conjunctură). Să mănâncă șî gura lor un comision, un contract, o sinecură. Și dacă se șterg la fund cu ei niște rechini ultraliberali din afară, e ok, numai să pice ceva.

(nu mă întreb dacă social-democrații români știu ce-i social-democrația sau ce salvează și cum salvează USR-ul, că atunci îmi stric complet săptămâna. Doar UDMR sunt Iude mereu!)

Mihai a spus: (februarie 1st, 2022 at 12:28 )

Zice bine domnul Jean. Mai bine ar fi sa ne dam cu PSD nu-i asa?
Este evident pentru toata lumea ca USR a deranjat PNL-ul inca de la aparitie si decand spuneau ca nu s-a facut nimic in Ro de treizeci de ani.
Acum USR si Timisoara sunt singuri, avem pe dl Grindeanu intr-o pozitie majora din cabinet, ajunge Simonis sa faca speculații ieftine. Din postura importanta in partidul majoritar se comporta ca un vanator marunt de voturi populiste.
Daca PSD doreste sa conduca Timisoara ar trebui sa se ridice si dea solutia pentru acest oras persecutat de 30 de ani de Bucuresti.
PSD si PNL au peste 70% din voturi si se plang ca niste looseri. Eu singuri putea sa reformeze toata legislatia in timp scurt, sa amendeze si Constitutia sa avem o reforma administrativa, etc.
Nu sunteti mai buni decat Fritz si USR.
Din pacate acestia pot acuza ca sunt victimele voastre.
Este un complot al incompetentelor si mediocritatii.
Gigacaloria la Bucuresti este 100lei, la Timisoara 800lei.
Bucuria natangilor.
Oare sunteti careva banateni printre voi?

Jean a spus: (februarie 1st, 2022 at 20:58 )

(Lăsând deoparte commentul lui Mihai, care denotă înțelegerea pe lângă)
Addendum: azi liberalii au cerut pensionarea la 70 ani și interzicerea cumulării pensiei cu salariul! Acum vreau să văd ce zice PSD și USR! Pentru că dacă-s tâmpiți (ca PNL-ul!) și tac, tocmai le-au făcut cadou primul loc în parlament AUR-iștilor!

liviu a spus: (februarie 2nd, 2022 at 09:01 )

nea Jean,
PNL, PSD USR . . Toti se trag din national securisto comunist de tip ceausist.
Toti au un singur scop INTERESUL PERSONAL prin minciuna prin manipulare .
Acum avem baiatul asta – barmanul englez- de la AUR , TITI al nostru, din cuibul legionar timisorean, care este manat in lupta politica de Georgescu, Simion , Tarziu,Soso etc pentru binele poporului .. Stoica va rezolva caldura in scoli spitale etc.deoarece, (zice el cand apare la televiziuna lui BOBY si incurajat de mascariciul Barbu), este dotat cu puteri supranaturale.Oare cati il cred ?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Știri de ultimă oră

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt

În mesaje adresate timişorenilor, viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi Ruben Laţcău au anunţat că Dominic Fritz îşi va duce până la capăt mandatul de primar. Mesajele celor doi vin după decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a stabilit că primarul Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese. Viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Surpriză în finală! Locul 11 bate locul 2, iar Ripensia ridică sus Cupa României, faza județeană/FOTO

Într-o adevărată gală dedicată fotbalului județean, AJF a premiat echipe de juniori care au reprezentat Timișul în Campionatele Naționale cu brio, dar și golgheterii și premianții din Liga 4 și a 5-a, iar apoi a organizat o finală memorabilă de Cupă a României. CSC Săcălaz, vicecampioana Ligii 4 a întâlnit Ripensia Timișoara, locul 11, ambele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Surpriză în finală! Locul 11 bate locul 2, iar Ripensia ridică sus Cupa României, faza județeană/FOTO
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Atenție cui predați deșeurile rezultate din igienizarea casei! Sancțiune de 15.000 de lei pentru predarea deșeurile unor persoane fizice neautorizate

Un timişorean a fost sancționat de Poliţia Locală cu 15.000 de lei, după ce a predat deșeuri unor persoane fizice neautorizate. Ca măsură complementară, persoana respectivă a fost obligată să colecteze deșeurile abandonate și să le predea unui operator autorizat. Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au efectuat verificări, în aceste zile, în Cartierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atenție cui predați deșeurile rezultate din igienizarea casei! Sancțiune de 15.000 de lei pentru predarea deșeurile unor persoane fizice neautorizate
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

În urmă cu două zile, la benzinăriile Petrom au apărut prima dată prețurile de sub nouă lei pe litrul de motorină standard, o ”minune” care nu mai se înregistra pe piața românească de luni de zile. Semnalul este dat, Petrom are cea mai mare rețea de benzinării din țară, iar cel mai probabil exemplul va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În mesaje adresate timişorenilor, viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi Ruben Laţcău au anunţat că Dominic Fritz îşi va duce până la capăt mandatul de primar. Mesajele celor doi vin după decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, care a stabilit că primarul Dominic Fritz s-a aflat în conflict de interese. Viceprimarii Timişoarei Paula Romocean şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Paula Romocean şi Ruben Laţcău, mesaje pentru timişoreni după decizia ÎCCJ: Mandatul pe care i l-ați dat voi lui Dominic Fritz va fi dus la capăt
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, totodată preşedinte al USR, a anunţat că va contesta la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia care are ca efect interzicerea candidaturii sale la orice funcție aleasă până în anul 2030 inclusiv. Sancțiunea este una administrativă, nu reprezintă o condamnare penală și nici nu conduce la pierderea mandatului de primar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz contestă la CEDO decizia ICCJ care îi interzice candidatura până în 2030. El anunţă că va duce la capăt mandatul de primar al Timișoarei
La câteva ore de la lansarea filmului cu povestea certificatelor de urbanism trimise în plic de Paula Romocean către Alfred Simonis, cel din urmă a reacționat la mesajul virtual. Și a făcut-o surprinzător de ”pașnic”, chiar fără patimă și pozitiv. Așteptăm cât mai rapid transferul unuia dintre cele două terenuri pentru a ne apuca de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis îi oferă viceprimăriței Romocean pipa păcii: ”Am primit mesajul tău”
Primarul Timişoarei, Dominic Fritz, a pierdut la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie recursul împotriva unei decizii a Curţii de Apel Timişoara. Pe 10 februarie 2026 instanţa timişoreană a confirmat raportul întocmit de Agenţia Naţională de Integritate (ANI) prin care Fritz a fost declarat în conflict de interese. Încă nu sunt clare efectele acestei decizii....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz a pierdut definitiv procesul cu ANI la Înalta Curte, fiind declarat în conflict de interese
Guvernul interimar condus de Ilie Bolojan a adoptat printr-o Hotărâre de Guvern numirea lui Paul Finta în funcția de prefect al județului Timiș. Finta a fost propus pentru această fruncţie de USR şi o înlocuieşte în funcţie pe Elena Micicoi. Printr-o altă Hotărâre de Guvern, Executivul a aprobat și eliberarea Corneliei-Elena Micicoi din funcția de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Propus de USR, avocatul Paul Finta a fost numit oficial prefect de Timiş, prin Hotărâre de Guvern
Conducerea Primăriei Timișoara insistă cu cele două locații propuse Consiliului Județean Timiș pentru amenajarea unei parcări lângă Spitalul Județean. Printr-un filmuleț realizat de cineva care se pricepe, prezentat pe pagina sa de Facebook, viceprimarul Paula Romocean, ne arată că trimite către Alfred Simonis niște documente, într-un plic A4, care ar fi certificate de urbanism pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarul Romocean revine cu un film pe tema parcării de la Județean. Trimite spre Simonis certificate de urbanism
Miniștrii de Externe din 16 țări europene, membre ale Inițiativei Central Europene (ICE) se vor întâlni la Timișoara, în 5-6 noiembrie, pentru a marca, formal, finalizarea mandatului României în calitate de președinție al organizației. Întâlnirea are ca obiectiv facilitarea unui dialog deschis și orientat spre rezultate între statele membre ale Inițiativei și va avea loc...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Miniștrii de Externe din 16 țări europene sunt așteptați în noiembrie la Timișoara
Într-o adevărată gală dedicată fotbalului județean, AJF a premiat echipe de juniori care au reprezentat Timișul în Campionatele Naționale cu brio, dar și golgheterii și premianții din Liga 4 și a 5-a, iar apoi a organizat o finală memorabilă de Cupă a României. CSC Săcălaz, vicecampioana Ligii 4 a întâlnit Ripensia Timișoara, locul 11, ambele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Surpriză în finală! Locul 11 bate locul 2, iar Ripensia ridică sus Cupa României, faza județeană/FOTO
Un timişorean a fost sancționat de Poliţia Locală cu 15.000 de lei, după ce a predat deșeuri unor persoane fizice neautorizate. Ca măsură complementară, persoana respectivă a fost obligată să colecteze deșeurile abandonate și să le predea unui operator autorizat. Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au efectuat verificări, în aceste zile, în Cartierul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atenție cui predați deșeurile rezultate din igienizarea casei! Sancțiune de 15.000 de lei pentru predarea deșeurile unor persoane fizice neautorizate
Top