Se pregătește o confruntare unu la unu între principalii candidați la funcția de primar al Timișoarei? Fritz ar accepta, Robu îl provoacă

Dominic Fritz si Nicolae Robu

Dominic Fritz si Nicolae Robu

Cei doi candidați considerați principali favoriţi în cursa pentru fotoliul de primar al Timișoarei par să accepte o confruntare unu la unu în care să se dueleze pe teme electorale. Dacă Dominic Fritz, de la USR, vorbește despre schimbări necunoscute în viața politică timișoreană, Nicolae Robu, de la PNL, spune că acceptă orice confruntare în care contracandidatul să vină la discuție cu oricine dorește.

Cum vi s-ar părea o confruntare față în față între Dominic Fritz și Nicolae Robu? Deocamdată așa ceva nu a cunoscut istoria, dar cei doi candidați principal la funcția de primar al Timișoarei par să accepte, poate de voie, de nevoie, un asemenea eveniment ieșit din comun.

Actualul ocupant al scaunului de șef al orașului, Dominic Fritz, spune că el crede în democrație și că nu îi este teamă de Robu.

”Eu, spre deosebire de primarul de înainte, cred în democrație. Nu mi-e teamă de absolut nimeni, nu mi-e teamă să îmi apăr argumentele și realizările și nu mi-e teamă să spun foarte clar care e alternativa și alegerea pe care timișorenii vor trebui să o facă. Sunt deschis pentru orice.”, a anunțat Dominic Fritz, primarul Timișoarei, la TVR Timișoara.

Dar, deodată primarul devine criptic și spune că, de fapt, ar trebui să așteptăm alegerile, pentru că nu se știe ce se poate întâmpla și cine vor fi candidații. Va renunța Fritz la o candidatură, o pierde Robu pe cea deja primită de la PNL? Nu știm la ce se referă Fritz.

„Stați să vedem cine vor fi candidații pentru că până la termen o să se mai schimbe multe lucruri în politica timișoreană. Eu sunt pregătit atât în primărie, cât și pentru campanie și abia aștept să lucrăm împreună în acest an 2024 și nu numai”, a mai spus Fritz.

În stilul caracteristic, Nicolae Robu a replicat pe Facebook, și a și încercat o nuanțare, așa cum vede el, a lucrurilor.

”Da, domnule, și eu cred că o să se mai schimbe multe lucruri în politica timișoreană. De exemplu, cred că cele peste zece dosare penale în care dumneata ești cercetat pentru fără precedent de multele nelegiuiri pe care le-ai comis în cei trei ani de când ești primar, ba chiar de dinainte, dacă avem în vedere acele declarații și uzul de fals din dosarul de candidatură prin care ai pretins, negru pe alb, că ai domiciliul în Timișoara, când, de fapt, nu l-ai avut și nu îl ai nici astăzi, neputând să îl ai decât după data de 17 aprilie 2024, că așa e legea, altfel, evident, l-ai fi avut”, a fost discursul lui Robu pe Facebook.

Cât despre dezbatere, Robul în ”provoacă” pe Fritz la una. Și mai explică și de ce nu a acceptat în 2020 să participe la o asemenea confruntare, admite că a greșit, dar a făcut-o pentru a nu-l face cunoscut pe contracandidat, motivează fostul primar.

”Ce vreau să îți spun pe fond, că, uite, te provoc la o dezbatere despre prestația administrației Fritz și prestația administrației Robu. Eu vin singur, dar dumneata poți să vii cu oricine și oricâți din șleahta cu care îți bați joc de Timișoara de trei ani și câteva luni. Sper să accepți, eu n-am acceptat în 2020 și am greșit, recunosc acum, pentru că am considerat că nu e cazul să te fac eu cunoscut timișorenilor pentru că nu te cunoștea nimeni”, spune Robu.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

22 comentarii pentru acest articol

Poli 21 a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 12:52 )

Pentru mine ramane un mister de ce va numiti debanat si nu defritz.

vest a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 13:02 )

Papitoiul de Lae e tot atat de toxic in mediul politic din Timisoara pe cat e Becali de toxic pentru fotbalul romanesc. Toti criticii lui Fritz si partizanii lui Robu au acelasi limbaj mitocanesc, agresiv si lipsit de orice educatie.

Ferry a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 15:13 )

Cu un țărănoi care folosește cuvântul „șleahtă”, să meargă să discute mafioții care-l susțin și care-i susțin glosolalia patologică!
Fritz să accepte confruntarea:
1) în campania electorală;
2) după ce Robu aduce un certificat medical de validitate de la un psiholog neliberal;
3) după ce Robu scapă de dosare;
4) după ce Robu aduce certificat de la CNSAS;
5) după programul de lucru la primărie, că e angajatul timișorenilor, nu al fanteziilor unui bătrân cu furie incontinentă;
6) după ce Robu își cere scuze de la el, de la timișorenii care l-au votat pe Fritz, de la reprezentanții statelor austriac și german, de la oamenii de afaceri străini (Oculta!), de la toți timișorenii pentru coborârea nivelului dialogului politic ma jos decât a fost vreodată în ultimii 34 de ani;
7) după ce Robu citește, învață și-și însușește regulile dialogului demn și util (Oxford, 1890). Adică la parastasul lui de 40 de zile.

Kata a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 15:20 )

Zise unul care se (auto)intituleaza Poli21…

@retoricacacomunistă a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 15:32 )

Tocmai de-aia: să vă mirați unii ca voi! Crescuți în curățenia grajdurilor comunismului tardiv și-a democrației originale a lui Iliescu, cu o presă locală cu care s-a șters la fund orice italian și orice milițian mai șmecheri, școliți la înaltele facultăți private, vă vărsați fierea pe Fritz (care-i un om, un individ) de parcă el e nodul gordian ce vă desparte de paradisul din care veniți și pe care-l vreți iarăși !!! Vă doare-n fund de copiii care-și ratează startul în viață (deci toată viața) din cauza sărăciei, vreți voturile pensionarilor care stau în blocuri infecte ca-n niște gări de așteptat moartea, vă loviți de „misterul” Fritz și eructați poante de autobază de șantier!

Dinu a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 16:14 )

@Poli21…pentru tine este un mister orice om decent și cu bun-simț…

Dan a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 17:19 )

Normal ca poate sa vina fritz cu oricine. Doar spre deosebire de robu, el stie ca administratia publica e un proiect de echipa. Pt robu totul se invarte in jurul lui, de aceea e toxic pt Timisoara.

Barelly a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 17:30 )

D le Robu ramai aceeași pușlama cu diploma ,mare apărător al bișnițarilor timișeni !
Mulțumim…ne a ajuns 8 ani,nu te mai vrem !

Poli 21 a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 21:05 )

Mai dinule, cand postezi despre decenta si bun simt parca vorbesti de funie in casa spanzuratului.

Dinu D. (D.D:) a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 21:17 )

Fritz, my precious, dă-mi și mie puțină legitimitate! Te rooooooooog! Mi-am cam epuizat repertoriul și ăștia de la PNL sunt în stare să mă înlocuiască. Hai, recunoaște-mă pe mine ca principalul tău contracandidat, până nu intră Săndesc sau altul mai bun în cursă! Te rooooog! Se pare că o s-o iau în jos în sondaje dacă nu mă sprijină AUR și mare parte din PNL Timișoara nu mă vrea. Dacă mai pierd locuri pe listele PNL pentru europarlamantare cei de la PDL, n-o să-mi fie bine! Dacă vii cu mine într-o confruntare, o să am de ros subiecte până la primăvară, cel puțin! Hai, vino cu mine să ne bălăcim în lături naționaliste!!! Hai să lăsăm logica deoparte, să abandonăm calmul, să nu ne pese de cei ce ne pot vedea sau asculta, hai să-mi hrănesc demonii, te roooooog !!! My precious!

Dinu a spus: (ianuarie 6th, 2024 at 23:52 )

@Poli21…nu mai fi trist! 😀))

Yellow a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 00:04 )

Robu a blocat jumate din timișoreni pe pagina lui de Facebook. Înainte să dezbată cu Fritz, sa aibă oo sa stea in fața timișorenilor care nu il plac electoral.

Valentin a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 01:12 )

@retoricacomunista, trebuie să recunosc că subscriu „elucubrațiilor” tale, trebuindu-mi de vreo două ori și asistența d-lui Graur. Faină retorică,Ferry! Ai punctat foarte bine paradigma mitocanului…! Subscriu de asemenea.

Jack a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 05:53 )

Decat incapabilul de Fritz si bulangii lui, mai bine senilul de Robu

Jack a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 05:57 )

Fritz e un esec pentru Timisoara. In 3 ani si 4 luni nu a terminat Pasajul Solventul. Nu a facut nici un pod nou, parcare noua sau sala noua de sport. Nimic nu se vede in urma lui. Doar marsuri de homosexuali a facut!

Constantin a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 09:18 )

Bine ca avem bani de campanii, in rest stam bine, aproape de bine ca in lumea a 3 a

ion a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 10:06 )

Eu imi amintesc cum la alegerile din 2012 Adrian Orza l-a provocat pe Robu la o dezbatere. Robu a refuzat.

Toplicean Elvira a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 13:57 )

DOMNULE ROBU DUMNETA EȘTI DUS CU CAPUL VEZIȚI DE TREABA DUMITALE NU TE MAI BĂGA CU FORȚA ÎN SUFLETUL OAMENILOR CĂ NEAM SĂTURAT DE MINCIUNILE DV NU ȘTIȚI ALTCEVA DECÎT SĂ ARUNCAȚI CU NOROI RUȘINE DIN PARTEA DV CĂ SUNTEȚI OM CU O PREGĂTIRE DE EXCEPȚIE DAR BU ARĂTAȚI CĂ O AVEȚI

Un timișorean a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 14:17 )

Nu mă interesează cine vine sau este primar, cel ce va fi trebuie să facă ceva pentru Timișoara. Din păcate, D-nu Robu a fost „8 ani” la conducerea orașului și nu făcut mai nimic pentru oraș. Mai mult orașul a devenit un oraș cenușiu, urât, fără perspective. Sa investit prost în lucruri care nu aveau nici un rost cum ar fi radarele amplasate prin oraș practic fără un temei legal, iar cel mai tare sunt celebrele sensuri cu semafoare. Am ajuns de râsul întregii țări. Deci ca și un timișorean, clar nu am să-l mai votez pe prof.
Practic am impresia că Robu a fost impus de acei care au vândut orașul.
Alternativă la actualul primar nu există, nu văd pe nimeni altcineva să fie în stare să facă altceva.
A că nimănui nu-i place că D-nu Fritz este neamț și nu român asta este altă problemă.
Să nu uităm că tocmai prin această societate multiculturală sa evidențiat Timișoara.

Vest a spus: (ianuarie 7th, 2024 at 15:50 )

Intreb si eu… in primul rand cine mai voteaza PNL? Anexa rosilor? Care au pus umarul la cresterea aberanta a impozitelor? Au crescut aparatul bugetar cu toate neamurile incompetente! 0 reforme reale!0 digitalizare!0 absorbtie pnrr! 0 spitale! 14 km de autostrada finalizati in 2023??? Avem cea mai mare impozitare/ munca in europa si nu avem un spital nou public( ca celui privat ii baga bete n roate) , avem aproape cel mai ridicat grad de saracie in Europa si noi ne laudam cu crestera economica de pe hartii, ca pe vremea lui Cwausescu cu productia la hectar. Avem rezultatele Pisa, avem cel mai mic buget pt cercetare/ sanatate. Avem cel mai mare procent de plecari din tara ref la persoane UE. Sa mai continui? Cine va mai investi aici? Ca vom fi total neproductivi! Da, suntem campioni! Dar ce mai avem in schimb? Multi Baieti destepti care plimba mita in portbagaj, portul constanta, vamesi spalati, institutii ale statulu subordonate politic, revolutionari de carton, moarte in scoli, pensiuni, spitale, etc… si nici un responsabil. Mai mare dragul sa te bati cu pumnul in piept ca esti roman. No thanks. Asta nu e locul in care vreau sa traiesc! By the way, va imaginati unde a ajuns Pnl de il activeaza pe R? Jos , penibil de jos.

Nelu a spus: (ianuarie 8th, 2024 at 02:06 )

asa de necunoscut era Fritz incat l-a batut asa de tare pe Robu ca nici acum nu poate sa-si foloseasca dosul! tot pe burta sta.
biet mosneag senil…

gicacontra a spus: (ianuarie 9th, 2024 at 10:37 )

@Vest, bravo bro! Subscriu
Asta e realitatea!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Grindeanu si Taropa la schi

Sinecuriştii PSD dintr-o instituţie de stat cer în instanţă bonusuri de un milion de lei. Printre ei, Lucian Taropa, prietenul lui Sorin Grindeanu, şi fratele lui Marian Neacşu

Tupeu la maxim pentru sinecuriştii PSD! La finalul anului trecut, șase dintre cei șapte membri ai Consiliului de Administrație (CA) de la Autoritatea Aeronautică Civilă Română au intentat un proces în care cer câte 162.000 de lei pentru că, datorită lor, instituția ar fi îndeplinit criteriile de performanță în anul 2023, scrie G4Media.ro. Priuntre cei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sinecuriştii PSD dintr-o instituţie de stat cer în instanţă bonusuri de un milion de lei. Printre ei, Lucian Taropa, prietenul lui Sorin Grindeanu, şi fratele lui Marian Neacşu
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Dumbrăvița este în grupa de play-out cu Reșița! Componența celor două grupe

Etapa cu numărul 21, ultima din sezonul regular, a ajuns la final și acum știm astfel toate echipele calificate în play-off și play-out. Dumbrăvița a învins astăzi Chiajna și a terminat pe locul 16 cu 25 de puncte. Echipa bănățeană este în acest moment cu 7 puncte peste linia de salvare și mai are nevoie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița este în grupa de play-out cu Reșița! Componența celor două grupe
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Siguranța alimentelor și sănătatea publică în era digitalizării, dezbătute la CCIAT

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în parteneriat cu Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiş (DSVSA) și Direcția de Sănătate Publică Timiş (DSP), sub egida Instituției Prefectului Județul Timiş, organizează în 19 martie, seminarul de informare cu tema „Reglementări actuale în domeniul sănătății publice și siguranței alimentelor”. Temele abordate vizează siguranța alimentelor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Siguranța alimentelor și sănătatea publică în era digitalizării, dezbătute la CCIAT

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Patru partide, trei victorii și o remiză, cu doar un gol primit. Asta a reușit Dumbrăvița în partidele din campionat în 2026. Astăzi, echipa alb-verde a trecut cu 1-0 de o fostă prim-divizionară, Concordia Chiajna, un scor mic față de realitatea din teren. Dumbrăvița a reușit o primă repriză foarte bună. A dominat consistent, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița încheie sezonul regular cu o victorie! Se anunță o primăvară frumoasă la Pădurea Verde
Spitalul Municipal din Timișoara funcționează astăzi într-o infrastructură fragmentată, dispersată în clădiri vechi și tot mai greu de modernizat. Un spital nou nu mai este o ambiție administrativă, ci o necesitate medicală. Întrebarea nu este dacă Timișoara are nevoie de el, ci dacă administrația reușește în sfârșit să-l construiască. După aproape două decenii de promisiuni...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primul spital PPP din România: Timișoara rupe blestemul sau îl confirmă?
De la evenimente dedicate iubitorilor de sport, expoziție cu machete și navomodele, până la întâlniri pet-friendly și teatru pentru copii. Sunt propunerile pe care Iulius Town le face pentru  acest weekend. Expoziția de machete revine la Iulius Town cu o ediție specială, ce reunește modele din categorii diverse, precum Aero, Auto și Moto, Naval, Militare,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Weekend dedicat experiențelor la Iulius Town: expoziție de machete, evenimente pet-friendly și spectacole pentru copii
Joc de luptă, dar slab din punct de vedere calitativ, la Pecica, între gazdele de la Progresul și Politehnica Timișoara. Faptul că Poli a marcat prima, dar și ultima nu a fost destul pentru trei puncte, scorul final fiind de 2-2. Culmea, cu acest scor alb-violeții pot piedre locul 1 din C7 după ultima rundă,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nu a fost vorba despre progres la Pecica, mai degrabă de ceva regres! Politehnica, doar egal în penultima etapă a sezonului regular
Consiliul Județean Timiș a preluat, vineri, clădirea Vilei Internațional, după mulți ani în care aceasta a fost exploatată necorespunzător de o societate în care acționar era un om de afaceri local. Reprezentanții CJT au intrat vineri în incinta locației, aceasta fiind în evidentă stare de neglijare. Pentru a putea prelua clădirea, a fost necesară o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Administrația județului a preluat Vila Internațional/FOTO
De luni, 16 martie, începe programul anual de întreținere și cosire a spațiilor verzi din Timișoara. Intervențiile sunt programate etapizat, iar în prima fază echipele firmelor contractate de municipalitate se vor concentra în parcuri, în jurul locurilor de joacă, în apropierea școlilor, în scuaruri și pe principalele bulevarde ale orașului. Conform datelor din noul Registru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De luni, Primăria Timișoara demarează acțiunea de cosire în oraș
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.