Timișul și PSD-ul post-Ciolacu

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Marcel Ciolacu s-a lăsat convins de organele de conducere ale partidului, de masele respondente în sondajele de opinie, să lase președinția PSD pentru președinția României. Pentru un om politic definit de un influent coleg de Olt ca fiind inteligent peste media umană, chiar a resurselor umane din PSD, Marcel Ciolacu trebuie să dovedească că este la fel de inteligent raportându-se la populația României. Așa inteligent cum este, liderul PSD a intrat în lupta cu Nicolae Ciucă (PNL), Mircea Geoană (independent), Elena Lasconi (USR), George Simion (AUR) și Diana Șoșoacă (SOS), lăsând să plutească întrebarea despre cine îi va lua locul la partid. 

Europarlamentarul Mihai Tudose crede că pentru președinția partidului o variantă ar fi Sorin Grindeanu, în cazul în care Marcel Ciolacu va ajunge la Cotroceni. În mare taină este ținut scenariul în care Marcel Ciolacu pierde președinția României. Nu sunt foarte mari aceste șanse, dar cât matematica și logica le va ține de rezervă putem discuta despre ele. Marcel Ciolacu a împărțit partidul în echipe. Echipa lui e cea mai tare, clar, iar printre cei tari se numără și Sorin Grindeanu, prim-vice la partid și cel mai recomandat să ceară votul adunării PSD pentru funcția de președinte. Dar ce se întâmplă dacă această echipă pierde Cotroceniul?

Dar să nu vorbim doar de cei de la PSD. Cu ce e mai altfel situația la PNL? Nu există alt final decât că unul din tandemul ”Nicu și Marcel” va fi călcat în picioare de ai lui după alegeri. Ori amândoi, dacă ajung Geoană sau Lasconi să câștige alegerile. Cât de mult timp le va fi bine celor care se omoară azi să posteze banalitățile lui Ciucă pe rețelele sociale, știut fiind faptul că Nicolae Ciucă are șansa UTA-ei la titlu fotbalistic, așa cum ar vedea-o casele de pariuri? Dar să-i lăsăm pe liberali și să revenim la PSD, unde de data asta dracul nu e atât de negru.

În mod normal, cei trași pe linie moartă de Ciolacu astăzi, poate doamna Firea și alți cameleoni de partid vor revendica reconstrucția partidului, eliberarea lui de perdanți ca Ciolacu și Sorin Grindeanu. Nu că partidului ăstuia îi e străină canibalizarea, schimbarea macazului, supraviețuirea, dar să mergem pe varianta morală: echipa învinsă pleacă. Dacă pierde Grindeanu, cum să ne imaginăm că nu pierde și Alfred Simonis? Iar dacă pierde președintele Consiliului Județean Timiș puterea de a tranzacționa politic proiecte bune pentru județul nostru, de ce ne-ar mai fi de folos Alfred Simonis? 

De aia ne-am îmbujorat după numărarea voturilor la locale, văzând cum Alfred Simonis iasă președinte? Să observăm apoi că nouă nu omul priceput ne aduce viața mai bună, ci numai Sistemul care-l ia în brațe pe omul nostru bun? Simplist vorbind, cei care au votat la locale PSD și Alfred Simonis la consiliul județean, marii microbiști și iubitorii de stadioane, de alte baze sportive, nefericiții pacienți cu boli mai mult sau mai puțin grave pentru care se va ridica spitalul de oncologie, alte proiecte din Sănătate, centuri și infrastructuri rutiere în județ și în comunele de toate culorile politice, pesediste sau liberale, de speranțele lor ce se alege? 

Le rămâne doar șansa să câștige Ciolacu președinția? Să ajungă Grindeanu lider maxim PSD, iar Simonis în grațiile acestuia mulți ani de acum înainte? Căci dacă nu ies așa cărțile, cu ce rămânem noi de ne bucuram că Timișul a tras bățul lung de data asta? Într-o societate în care nu există reguli bine definite într-o reformă administrativă pentru repartizarea resurselor, în orice moment „bățul lung” poate deveni peste noapte „băț scurt”, chiar foarte scurt.

 

Autor
Etichete
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

10 comentarii pentru acest articol

Horia a spus: (septembrie 1st, 2024 at 08:21 )

Frumoasa argumentare dl. Sasu, jos palaria!

Obiectiva a spus: (septembrie 1st, 2024 at 11:43 )

Hai sa omitem comparația cu casa de pariuri! Iar dacă doriți să fiți credibil Dle.Sasu continuați -vă ” jumulirea” candidaților la președenție, în ordinea pe care o doriți, pe fiecare în parte, fie și comparativ intre ei. O astfel de abordare poate ar lămuri cât de cât cititorii Domniei Voastre…Succes!… 😀😎

Daniel a spus: (septembrie 1st, 2024 at 11:45 )

Situația lui Ciolacu este ca și cea întâlnită de multe ori în fotbal când calificarea unei echipe depinde de jocul altora. Șansa lui Ciolacu este să avem suficienți de mulți idioți utili care să voteze un suveranist în turul 2 și să nu se prezinte la vreo dezbatere că altfel e de rău. Până și Geoană l-ar face de râs pe acest individ cu inteligență peste media umană, calculată din perioade preistorice, de la homo erectus, ca să dea bine.
Nu că Geoană sau Lasconi ar face cine știe ce presiuni pentru că este previzibil că aceștia ar fi suspendați cu prima ocazie și poate așa vom avea niște alegeri anticipate cu candidați mai pregătiți care să fie apți pentru acesta funcție.
Ar fi interesant de văzut ce se va întâmpla cu Simonis dacă va rămâne fără finanțare ceea ce va constitui o palmă pe obrazul celor care l-au votat pe baza de promisiuni și nicidecum pe baza de cinste, merite sau competențe. Soluții există, patentate de Bolojan pentru a reduce costurile cu administrația și a elibera fonduri pentru investiți dar mai probabil este că Simonis va urma aceiași cale ca și Bojin sau Dobra cu șanse mari de a da la un moment dat cu subsemnatul pe la unele instituții pentru că de trecut și anturaj nu e așa de ușor să te desprinzi.

Iulian a spus: (septembrie 1st, 2024 at 12:39 )

Da’ cine dracu’ vă pune să jucați alba-neagra cu ciumeții roșii? Analizați însușirile (era să scriu „calitățile”!) indivizilor Ciolacu, Grindeanu, Simonis, traiectoriile lor profesionale și para-profesionale, căutați valorile cărora le sunt vectori, fără a considera hoția și șmecheria ca fiind valori, și dacă vă dă cu plus, înseamnă că-i meritați. Cât timp votul este un fel de excreție a unei mase dezorientate, sărace, cu o medie anuală subunitară atât pentru nr. cărți/individ sau nr. tuburi de pastă de dinți/individ, atunci, ne merităm dezintegrarea.

Wanda89 a spus: (septembrie 1st, 2024 at 12:41 )

Scuze, Lasconi?! USR pare că a primit indicația prețioasă – de a se sinucide.

dorica a spus: (septembrie 1st, 2024 at 15:18 )

@Wanda89

Draga de tine, aici erai trollisto. Nu stiam unde plecasi dupa 9 Iunie. Te-a trimis Express de Banat sau ZdV aici sau care?

Saraca de tine, ia cu un panaceu ca trece…

Jack a spus: (septembrie 1st, 2024 at 19:58 )

Voi vota Aur. Nu vreau sa mai aud de migranti si propaganda lgbt.

Nemo a spus: (septembrie 1st, 2024 at 20:08 )

Draga @Dorica, noi abia acum ne-am prins că de fapt Lasconi este de fapt un fel de ” Drulă fără sculă”.
Acuma bă, Ciolacu e un milog și un vierme alunecos, se vede și de pe Lună, da madam e când verde, când roșie, nimeni nu mai știe, nici măcar ea.
Doamne ferește, se trezește într-o dimineață pe invers, ordonă să atacăm Rusia și ne bagă în kkt pe toți.
De fapt alegerile care vin sunt pentru ei și nu pentru noi. Presimt că Prostănacul va ajunge in turul 2 cu unul din cei 7:sau 8 candidați.
Dacă va fi Ciolacul nu-l votez din principiu, dacă va fi scriitorul care nu știe să citească e clar, mai e Simion care pică, vine madam despre care tocmai am exprimat o opinie și vom rămâne cu Mihaela dragostea mea, pe care nimeni nu-l va vota, dar va ieși președinte.

Alexandru a spus: (septembrie 2nd, 2024 at 01:48 )

Dacă Ciolacu, Grindeanu și Simonis ajung in tabăra pierzătoare și nu vom primi bani pentru judet am fi în aceași situație în care Nica de la partidul Forța Dreptei ar fi câștigat alegerile. Rezultă că cea mai buna varianta pentru Timiș ar fi să votam toți Ciolacu astfel încât să avem șanse să primim ceva. La Timișoara accesăm fonduri europene, nu e nevoie de jocuri politice.

Un USR-ist a spus: (septembrie 3rd, 2024 at 08:46 )

Măi, nemouriciule,ai uitat să-ți iei medicamentele. Ai grijă, nu face bine la ” cerebel ”.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele adiacente, care vor intra în lucru în vederea reabilitării. Ca și precedentele astfel de discuții, purtate deja înainte de a începe efectiv proiectul, cea de luni nu a fost lipsită de ”asperități”. Oamenii spun că nu vor mai avea locuri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026, majoritatea românilor cred că o reformă administrativ-teritorială ar îmbunătăți calitatea serviciilor publice. Din punct de vedere politic, votanţii AUR nu cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Acord reforma administrativ-teritorială 59.3% dintre participanții la sondaj (față de 58.1% în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să continue forma bună și în play-out. După ce și-a aflat componența grupei, echipa bănățeană știe și când și cu cine va juca. Etapa 1 – 21.03.2026 ACSM Reșița – CSM Olimpia Satu Mare FC Bacău – CS Tunari CS Afumați...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului doi invitați cu experiențe și perspective valoroase despre carieră, educație și provocările tinerei generații. Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European și conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara, vor oferi răspunsuri la o serie de întrebări pe care și le...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Economic vezi arhiva Economic

Încep lucrările de consolidare pe drumul național dintre Deta și Livezile

Timp de un an de zile, începând de joi, 19 martie, pe drumul național DN 59B, între km 60+000 și km 75+488 dintre Livezile și Deta, o porțiune de 15 kilometri, se va lucra la consolidarea drumului. Contractul, în valoare de 29.969.381,39 lei fără TVA, a fost atribuit, în urma unei licitații publice, antreprenorului PORR...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încep lucrările de consolidare pe drumul național dintre Deta și Livezile

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele adiacente, care vor intra în lucru în vederea reabilitării. Ca și precedentele astfel de discuții, purtate deja înainte de a începe efectiv proiectul, cea de luni nu a fost lipsită de ”asperități”. Oamenii spun că nu vor mai avea locuri...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”
Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea unui prim adăpost public pentru animale. Acesta va fi ridicat la Grabaț, iar studiul de fezabilitate tocmai a fost recepționat. Alte două asemenea centre ar urma să fie ridicate și în alte zone din județ. De ce le face CJT?...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO
Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în clădiri vechi din oraş, majoritatea situate în zone istorice. Chiriile de pornire variază între 5 euro și 16,35 euro pe metru pătrat, în funcție de suprafață și amplasament. Spațiile nu pot fi utilizate ca locuințe și vor fi închiriate prin...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat
Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului doi invitați cu experiențe și perspective valoroase despre carieră, educație și provocările tinerei generații. Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European și conf.univ.dr.ing. Florin Drăgan, rectorul Universității Politehnica Timișoara, vor oferi răspunsuri la o serie de întrebări pe care și le...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii
Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să achiziționeze o locuință veche sau o casă aflată la periferia marilor orașe. Totuși, localizarea rămâne importantă pentru cei mai mulți cumpărători, ei fiind dispuși să achite în plus pentru a se muta într-o zonă mai bună, arată un sondaj realizat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună
Școala Gimnazială Boldur, în parteneriat cu Lions Club Tymes 1266 Timișoara, organizează în data de 22 martie 2026, ora 9:00, în localitatea Boldur, județul Timiș, evenimentul educațional „REAL LIFE”, dedicat prevenirii consumului de droguri și combaterii violenței în rândul copiilor și adolescenților. Evenimentul promovează un stil de viață sănătos și responsabil, prin activități educative și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Evenimentul „REAL LIFE” – pentru prevenirea consumului de droguri și a violenței în rândul tinerilor
Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) organizează conferința „De la acces la incluziune: universitatea și piața muncii, văzute prin ochii studenților cu dizabilități”. Acțiunea are loc joi, 19 martie, începând de la ora 9.00, în Aula ICAM de la sediul de pe strada Oituz 4c. Evenimentul va fi dedicat dialogului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La UVT se va dezbate pe tema incluziunii studenților cu dizabilități
Școala Gimnazială Șag  beneficiază de noi dotări moderne, printr-un proiect de finanțare din fonduri europene prin PNRR. Investiția este în valoare totală de 319.846,56 lei (TVA inclus) şi cuprinde mai multe echipamente și resurse tehnologice. Aceste dotări contribuie la crearea unui mediu educațional modern, sigur și stimulativ, în care copiii din Șag să își poată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noi investiţii din fonduri europene în educația copiilor din Șag
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.