Lasconi cu Băsescu, Ciucă cu… Dani Mocanu. Apelul la unitatea dreptei făcut de Bolojan a dat ceva roade

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Cu exact o săptămână înaintea primului tur al alegerilor prezidenţiale, liberalul Ilie Bolojan, într-una din rarele sale intervenţii publice, a făcut un apel la trei dintre candidaţi, Elena Lasconi, Nicolae Ciucă şi Mirea Geoană, să nu fragmenteze voturile şi să ajungă la o înţelegere. Bolojan nu a spus niciun cuvânt despre cine ar trebui să fie beneficiarul unor ipotetice retrageri din cursă, dar imediat mai mulţi lideri PNL au transmis că e vorba de Nicolae Ciucă. În fapt, este retorica PNL din ultima perioadă că votul util ar fi pentru Ciucă, campionul luptei anti-PSD, singurul care ar putea să blocheze o alianţă PSD-AUR. Haideţi să vedem cum stau lucrurile cu câteva zile înainte de alegeri, cum e cu votul util şi cine e cu adevărat candidatul anti-PSD. Şi o să prezint câteva lucruri incontestabile.

Fapt. Toate analizele arată că avem trei bazine electorale, aproximativ egale. Unul PSD, altul suveranist, unul aşa-zis de dreapta sau anti-PSD.

Fapt. Dintre candidaţii care se pretind anti-PSD (Nicolae Ciucă, Mircea Geoană, Elena Lasconi, chiar Cristian Diaconescu), unul singur n-a mâncat din aceeaşi troacă cu PSD, şi anume candidat USR.

Fapt. PNL urlă că se bate cu PSD. Dar PNL este la guvernare cu PSD. Guvernare care funcţionează brici, mai ales când e vorba să mobilizezi primarii celor două partide cu bani de la buget. Aşa cum s-a întâmplat şi zilele trecute.

Fapt. Dincolo de sondajele comandate de PNL, în care Nicolae Ciucă prinde finala, în toate măsurătorile neutre candidatul PNL se zbate pe locurile 4 şi 5. Ori când Lasconi e în faţa lui Ciucă în sondajele neutre, care e votul util?

Fapt. PNL a cerut un candidat comun al dreptei la prezidenţiale. Când Lasconi a spus: „OK, facem sondaj şi cine iese mai bine va fi candidatul”, PNL a spus pas.

 Fapt. PNL tot vorbeşte de un blat/alianţă între PSD şi AUR. Că PSD îl doreşte pe George Simion în turul II este un lucru incontestabil. Dar de aici până la o alianţă PSD-AUR e drum lung. În schimb, în timp ce PNL tot ridică sperietoarea AUR, la Timişoara Rareş Bogdan a avut un delir suveranist-vomitiv, de care i-ar fi ruşine lui George Simion.

Fapt. PNL a început să atace PSD abia din momentul în care Ciolacu le-a dat cu tifla la legea pentru un singur om, prin care Klaus Iohannis putea candida la alegerile parlamentare. Ca atare, tranzacţionism politicianist românesc

Fapt. Tot apropo de marota AUR. Acelaşi Rareş Bogdan, prieten şi vecin cu ciobanul Gigi Becali, candidat AUR, i-a spus acestuia că PNL îl va susţine pe Simion în turul II, în cazul unei confruntări cu Ciolacu. Prim-vicepreşedintele PNL s-a bâlbâit când i s-a cerut să comenteze afirmaţiile lui Becali. Păi, ce facem, e pericol AUR sau e de votat?

Fapt. PNL vorbeşte de o guvernare de dreapta, anti-PSD, după alegeri. Cu cine? Că mă gândesc că nu cu USR, partid „woke”, în care bărbaţii nasc copii. Sau cel puţin asta a spus Rareş Bogdan la Timişoara. Doar gest de neam prost sau o altă curtare la disperare a electoratului AUR?

Fapt. Cu câteva zile înainte de alegeri Dani Mocanu, un individ anchetat în trecut pentru omor, trimis în judecată pentru proxenetism, îi dedică o manea lui Nicolae Ciucă.

Fapt. Tot cu câteva zile înainte de alegeri, Ludovic Orban, fost preşedinte PNL, se retrage din cursă în favoarea Elenei Lasconi.

Concluzii. Apelul la unitatea candidaţilor dreptei lansat de Ilie Bolojan este fără efect. Dar… Câteva lucruri, totuşi s-au întâmplat în aceste zile. Retragerea lui Orban nu va aduce direct cine ştie ce voturi Elenei Lasconi, dar trimite un mesaj în zona dreptei. Cel mai probabil în spatele acestei afaceri stă Traian Băsescu, un veritabil om de dreapta. Cu toate păcatele lui, şi nu au fost puţine, Băsescu a fost un veritabil „animal politic” şi printre puţinii non-populişti. Nu exagerez dacă îl asemăn cu Ilie Bolojan. Sau mai corect, Bolojan aduce a Băsescu, din multe puncte de vedere. În schimb, PNL cu Rareş Bogdan în frunte caută prin tomberoanele populist-naţionaliste resturi de la mesele lui George Simion şi Şoşoacă. Iar în acest sens a venit şi… relaţia cu Dani Mocanu. Atât s-a putut, pe partea aşa-zis de dreapta: unii cu Băsescu, alţii cu proxeneţii.

 

 

 

 

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

15 comentarii pentru acest articol

Gheo a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 07:58 )

Nu vrem niciun basescu. Ala a fost nociv pt Timis atat in perioada cand a fost ministru al transporturilor (nu isi aminteste nimeni niciun proiect major pt Timis in perioada aceea), cat si ca presedinte. Reflexele basesciene trebuie inlaturate din politica romaneasca. Si nici ciuca nu e bun pt Timis. Pur si simplu cei de dreapta nu ne-au oferit cadru in Timis sa ne dezvoltam neglijand complet investitiile guvernamentale.

Andreiadelaff a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 08:00 )

Corect cap-coada. Bravo.

ion a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 08:01 )

Daniel, ce recomandare ai? Că aș vrea să-mi fac o părere. Sau tu ai păreri doar când apare numele lui Fritz în articol?

Jack a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 08:09 )

Voi vota Aur. Pentru ca vreau sa aud in Parlamentul Romaniei o voce care spune: nu emigrantilor, nu propagandei lgbt, nu avorturilor. Psd=Pnl=mafia. Usr-ul sunt niste prosti care in loc sa strige ce i-a consacrat, adica „Jos hotii!”, au inceput sa promoveze nebunii lgbt, ateismul si feminismul.

Arestati politicienii Nordis! a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 08:54 )

Excelent articol!

Daca Bolojan ar fi fan Ciuca iesea cu declaratii mai des. In mod sigur nu se simte confortabil in PNL, nu inteleg de ce nu pleaca de la ei.
Psd Pnl vor continua hotia si dezastrul tarii dupa alegeri, iar Bolojan nu va prinde niciun post, posibil sa nici nu vrea, asteapta ca mafia actuala din PNL sa pice. Iluzoriu! De prea mult timp sta retras din politica mare. Si el si Nicusor Dan!

Trebuie sa isi retraga votul pentru Ciuca!

USR ar trebui sa i forteze mana si declaratiile, ar aduce voturi! Lasconi si Bolojan ar castiga alegerile!

Zdreanță a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 09:24 )

Bolojan nu a nominalizat pe unul dintre candidați iar acest lucru spune multe despre liderii partidelor așa-zis de dreapta(în special despre Ciucă).Bolojan știe că alianța pnl-psd a fost străină dorinței electoratului, fie el de stânga sau de dreapta,ea fiind doar o alianță toxică democrației ce urmărea doar interesele liderilor celor două partide aflate la guvernare și mai puțin a electoratului.După alegerile locale unde pnl-ul a ieșit perdant,dovedindu-se remorca psd ,este foarte greu să garantezi candidatura unui lider scos instant de la dospit.Cele două mandate marca Klaus cu compromisuri duse la extrem,hilare și antagonice realității sociale,au uzat întreaga clasă politică de dreapta,compromițând-o total.Dreapta nu mai există cu adevărat,ea fiind resuscitată de fiecare dată de propaganda votului anti-sistem,ceea ce sa dovedit a fi o mare păcăleală.Stânga are doi candidați cu șanse reale de a ajunge în turul doi,ambii promovați tot pe criterii non-valorice vizibile, deloc străine mult hulitului sistem ticăloșit.Cu astfel de candidați este foarte greu să mobilizezi un electorat scărbit și amăgit de o clasă politică parvenită și un președinte jucător.

Daniel a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 09:30 )

Numai naivii mușcă la asemenea manipulări în ultima săptămână de campanie când se mai încearcă prin diverse tertipuri să se obțină niște voturi ieftine iar cea mai simplă dovadă este că de la PNȚCD noi nu am mai avut un partid de dreapta adevărat, că de candidat la președinție nici nu poate fi vorba în condițiile date. Este de notorietate că toate partidele sunt anti PSD înainte de alegeri iar după se înghesuie la Înaltă Poartă din Kiseleff să ajungă la guvernare, fără a ține cont de metehnele indivizilor cu care vor guverna, cum de altfel este situația și la noi în Timiș dar mai ales la Timișoara, un bastion al dreptei, zice-se. De altfel vom vedea după alegeri cum un personaj autointitulat de dreapta dar de sorginte eco-marxistă va lua în brațe în stilul patentat Ciolacu un client al Nodis Air pentru a asigura stabilitate și bunăstare populației.
În contextul alegerilor prezidențiale nu trebuie să generalizăm și punem semnul egal între candidat și partid sau oameni din acesta în toate cazurile pentru că dacă la clienții Nordis Air ar funcționa, în alte situații nu este cazul.

NEW a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 09:42 )

@Jack: nu suna rau ce spuneti, dar tot ce vreti sa auziti incepe cu Nu. Vreti sa se si faca ceva, sau doar sa se interzica altora ceva? Pentru ca cei vizati sunt relativ putini, in ciuda faptului ca chestia aia pe care vreti sa o votati a auzit ca in Romania ar fi vreo doua milioane de familii heterosexuale. Cuvant de care habar n-are ce inseamna.

laurentiu dina a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 11:20 )

O strategie politică atipică. Rămâne de văzut dacă alegătorii vor răspunde pozitiv acestui apel.

Erratum a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 11:41 )

Corect, cu o singură observație: Băsescu nu e de dreapta și chiar face rău lui USR și Lasconi dacă se asociază public cu ei. Băsescu a câștigat în 2004 cu PD ca partid membru al Internaționalei Socialiste și-a cârmit-o spre PPE doar de ciudă că Internaționala a sprijinit PSD-ul. Pe de altă parte, oamenii lui Băsescu se află fie în PNL, fie își dau cu părerea împotriva USR. Ca să vă lămuriți, căutați postările recente ale lui Funeriu (un amestec rar de abjecție și aroganță) sau Papahagi (aroganță cultă).
Băsescu e șmenar și contra. Atacă pe oricine, chiar fără justiție și servicii, lansează șopârle în spațiul public, renunță ușor la foștii fideli (M. Iacob-Ridzi este un exemplu, E. Udrea este un alt exemplu) și nu va uita niciodată ce-au pățit frate-su și fiicele lui în justiție. Este o mare prostie să-l catalogăm ca animal politic. Este doar animal, pentru că moștenirea lui politică e zero. Sau un regres. E doar un guzgan roșu cu gura mare, care-a condus una dintre cele mai de succes operațiuni ale Securității: operațiunea PDL. De succes pentru ei, nu pentru români. Caritas-ul din Cluj a căzut, dar PDL produce în continuare bani, inclusiv din PNL! Din PD a venit și Dragnea, în caz c-ați uitat! Chiar și Blaga.

Doar atât a spus: (noiembrie 20th, 2024 at 12:09 )

Ai stricat o cu Base chiar rău încetează ca anul acesta e anul celorlalți

liviu a spus: (noiembrie 22nd, 2024 at 14:33 )

FANTASMAGORII SECURISTE ALE SLUGII BOTILOR.si a Varanului.
„Cum va reactiona patriotul roman , cand Orban Viktor isi va scoate COLTII REVIZIONISTI, iar Putin, nu va avea nimic impotriva.”
” ,,,,,,,, dar in spatele lui Kelemen Hunor se vede clar figura DETESTABILA a lui Orban Viktor , care nu doar ca e omul lui Putin in Europa, dar e un campion al revizionismului maghiar.
Azi la pranz a avut loc o conferinta de presa a primilor ministri al H si RO, unde s-a vorbit numai despre revizionismul maghiar ca fiind inexistent. S-a hotarat OV are de acum inainte o figura adorabila si respectabila deoarece este si omul lui Trump, Xi Jinping,Erdogan, Macron, Meloni,Scholz, Vucic,Fico.etc si a unora din Asia , Africa, etc.Prin ceea ce face si spune a devenit cel mai cunoscut politician din Europa.Securitatea , directia de DEZINFORMARE DENIGRARE. a suferit o grea pierdere.
Ino cand vei desmintii stirile false pe care le raspandesti online.

liviu a spus: (noiembrie 22nd, 2024 at 14:45 )

Cu 2 zile inainte de alegeri , orce roman care alege cu mintea nu cu emotia a vazut la conf de presa de la Budapesta, CINE ESTE NOUL PRESEDINTE AL ROMANIEI =marcel ciolacu=Merita chiar daca nu e asa de scolit , INTELEPCIUNEA,RABDAREA SIRETENIEA, INTELEGEREA SI CONSULTAREA PERMANENTA A OAMENILOR,ADAPTAREA DIN MERS LA NOUA POLITICA EXTERNA, DORINTA DE PACE SI BUNASTARE A POPORULUI vor face din el un adevarat PRESEDINTE.

Alt liviu a spus: (noiembrie 22nd, 2024 at 21:51 )

De asta nu e decât vorbăria. Toata viata asta a facut. Are vreo meserie? Nu! Și apoi te primește Orban cu niște cuvinte simple de bun venit în engleza, iar tu ca mutu nu-i răspunzi. Daca tot a mers cu Kelemen H putea sa învețe pe ungurește Kosenem szepen! ( scuzati lipsa diacriticelor)

Iuliu a spus: (noiembrie 23rd, 2024 at 15:16 )

Buletinele de vot pentru primul tur la alegerile prezidentiale din 24 noiembrie 2024 au fost tipărite cu cei 14 candidati si trimise deja la sectiile de votare. Prin urmare prea târziu pentru apelul liderilor PNL către partidele de dreapta pentru a-i acorda „votul util” lui Nicolae Ciucă si a se retrage din cursa electorală. Fostul presedinte PNL Crin Antonescu spunea într-un interviu acordat recent pentru HotNews.ro., că Nicolae Ciucă n-ar putea prinde turul 2 al alegerilor prezidențiale decât dacă ar fi eliminați 12 candidați (din 14!), iar partidul va lua 15-17% la alegerile parlamentare, adică 10 procente mai puțin decât în 2020, când a guvernat pe timp de pandemie. (Vezi: https://hotnews.ro/interviu-cu-doar-cateva-zile-inainte-de-alegeri-crin-…) In plus, chiat in PNL Ciucă este perceput ca omul lui Iohannis care nu are nici o treabă cu liberalismul. Dupa cum se stie, Generalul cu patru stele Nicolae-Ionel Ciucă a trecut în rezervă prin decretul semnat de Președintele României Klaus Iohannis, la 28 octombrie 2018. Înainte de trecerea în rezervă (pensionarea) din funcţia de şef al Statului Major al Apărării , Nicolae Ciucă a precizat: „Consider atât de sfântă onoarea şi demnitatea de a fi fost şeful Statului Major al Apărării încât, indiferent de ceea ce mi s-ar propune, nu voi face altceva. Odată ce ai fost şeful Statului Major al Apărării, reprezintă demnitatea cea mai mare pentru fiecare dintre noi. Iar eu consider că nu trebuie să fie în niciun fel umbrită această poziţie de activitatea în alt domeniu. Nu voi face politică. Voi face tot ceea ce îmi stă în putere şi îmi va îngădui viitorul să sprijin această instituţie. Dar nu dintr-o funcţie publică”. Numai că, potrivit expresiei „Orice minune ține trei zile” cuvântul dat cu ocazia pensionării de Nicolae Ciucă de a nu intra în politică a ţinut până pe 4 noiembrie 2019, când a devenut Ministrul Apărării Naționale în primul Guvern Ludovic Orban, iar în octombrie 2020, s-a înscris în PNL pentru a putea candida în Senatul României la alegerile legislative din acel an, în cadrul cărora a și fost ales ca senator. La Congresul extraordinar al PNL, din 10 aprilie 2022, Nicolae Ciucă a candidat de unul singur si a fost „ales” presedinte al PNL, desi orice alegere presupune cel putin 2 indivizi. Ba mai mult el a primit o derogare de la statulul PNL pentru a putea candida la functia de presedinte al PNL, deoarece nu avea vechimea în partid cerută de statut. Nicolae Ciucă este considerat omul lui Iohannis, iar intrarea lui Nicolae Ciucă în politică nu a fost de bun augur pentru PNL. De altfel, Ilie Bolojan, președintele Consiliului Județean Bihor și politician cu greutate în PNL, a identificat cu ceva timp in urma, trei motive care au făcut ca PNL să piardă politic: – Primul motiv a fost „festivalul democrației”, adică schimbarea pe bandă rulantă a președinților partidului, mai întâi Ludovic Orban, apoi Florin Cîțu. Semnalul schimbărilor a fost dat mereu de președintele Klaus Iohannis. Mari controverse a stârnit și preluarea conducerii partidului de către Nicolae Ciucă, mai ales că el e general în rezervă, deci nu avea nici o legătură cu liberalismul și până să ajungă senator pe listele PNL practic n-a avut nici o tangență cu acest partid. – Al doilea motiv se referă la alianța cu PSD. Și aceasta a fost decisă tot de Iohannis, fapt pe care chiar președintele l-a recunoscut. – A treia cauză este performanța slabă a guvernării cu Nicolae Ciucă premier pentru care PNL are probleme de credibilitate. Intrând în politică Nicolae Ciucă s-a dovedit a fi un prost comunicator, având un discurs șters, lipsit de spontaneitate și cu un vocabular mai degrabă modest. (Vezi: https://www.facebook.com/4media.INFO/videos/un-%C4%83-la-patru-secunde-n…) De asemenea, in campania electorală pentru alegerile locale din acest an ,Ciucă prezent la Braila a făcut o gafă de proportii spunând că „Ianca este al doilea cel mai mare JUDEȚ din județul Brăila”. (vezi: https://www.youtube.com/watch?v=hDK1k6zk10s) Cu toate astea, liberalii merg cu candidatul la presedintia României în persoana lui Nicolae Ciucă, desi aproape toate sondajele de opinie îl situează pe candidatul PNL la presedintie Nicolae Ciucă pe locurile 3 sau 4, cu sanse reduse de a intra in turul 2. In plus, Nicolae Ciucă mai are o uriasă problemă nelămurită legată de plagiatul tezei sale de doctorat, pentru care orice om politic onorabil ar trebui să facă un pas în spate, la fel ca în țările civilizate. (Vezi: https://www.edupedu.ro/tag/plagiat-nicolae-ciuca/) Constient ca nu are sanse sa ajunga in turul 2 , Nicolae Ciucă s-a oferit să renunțe la cursa pentru Cotroceni, dacă partidul găsește alt candidat mai bun. (Vezi: https://adevarul.ro/politica/tensiuni-in-pnl-nicolae-ciuca-ar-fi-dispus-…) Acum in pragul primului tur al alegerilor prezidentiale din 24 noiembrie, un sondaj realizat de AtlasIntelligence în perioada 15-20 noiembrie 2024 confirmă poziția de lider a lui Marcel Ciolacu, preşedintele PSD, în preferințele electoratului pentru alegerile prezidențiale, cu un scor de 24,3%. Pentru locul a doilea lupta se va da între Elena Lasconi și George Simion. Nicolae Ciucă se află mult în spatele. Iata rezultatele sondajului pentru principalii candidati: Marcel Ciolacu (PSD): 24,3% George Simion (AUR): 15,4% Elena Lasconi (USR): 15,3% Nicolae Ciucă (PNL): 12,1% Mircea Geoană (independent): 7% Sondajul, realizat pe un eșantion de 2.003 respondenți, are o marjă de eroare de ±2% și un nivel de încredere de 95%, fiind publicat de Hotnews. (Vezi: https://www.romaniatv.net/sondaj-atlasintel-ciolacu-conduce-detasat-ciuca-nu-intra-in-turul-al-doilea-lupta-stransa-pentru-al-doilea-loc-in-finala-care-duce-la-cotroceni_8627239.html) Rezultă că mobilizearea liderilor liberali pentru a-l împinge pe Nicolae Ciucă în turul 2 la alegerile prezidentiale din 24 noiembrie este tardivă si fără nici un rezultat. O confirmă si cel mai recent sondaj Verifield realizat în perioada 20-21 noiembrie: (Vezi si: https://hotnews.ro/sondaj-verifield-la-comanda-usr-pentru-prezidentiale-lasconi-si-simion-tot-la-egalitate-pentru-finala-candidat-neasteptat-pe-locul-4-inaintea-lui-ciuca-si-geoana-1841578)

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Marilen Pirtea sare în apărarea Guvernului Bolojan: România are printre cele mai mici impozite pe locuinţă din Europa

Preşedintele interimar al PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că România se numără, alături de Cehia şi Estonia, printre ţările cu cele mai mici impozite pe locuinţă. În acest sens el a prezentat şi un grafic pe pagina sa de Facebook. Intervenţia lui Pirtea vine în contextul în care Guvernul condus de Ilie Bolojan se confruntă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea sare în apărarea Guvernului Bolojan: România are printre cele mai mici impozite pe locuinţă din Europa
Distracție pe patine 29 noiembrie - 11 ianuarie

Sport vezi arhiva Sport

Politehnica va disputa șapte partide amicale, trei dintre ele în Antalya cu adversari străini

Gata vacanța și pentru Politehnica. Alb-violeții se reunesc astăzi, luni, 12 ianuarie, la Baza Sportivă nr. 2 a Politehnicii. Locul 2 din C7 se va pregăti pe plan local până la începutul lunii februarie. În perioada 3-13.02 Poli va efectua un cantonament în Turcia, la Belek (Antalya), în cadrul căruia va disputa trei din totalul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica va disputa șapte partide amicale, trei dintre ele în Antalya cu adversari străini
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Care e stadiul implementării Regio Vest în Timiș? Contracte de 250 de milioane de euro, 35 de milioane deja plătiți

Introducerea managementului la nivel local pentru fondurile europene nerambursabile acordate la nivel local sau regional a fost un enorm pas înainte. Aceasta se vede și în rapiditatea cu care proiectele sunt implementate. ADR Vest, organismul care se ocupă cu implementarea Programul Regional Vest prezintă situația actualizată permanent pentru inițiativele finanțate prin acest program. Timișul are,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Care e stadiul implementării Regio Vest în Timiș? Contracte de 250 de milioane de euro, 35 de milioane deja plătiți

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Dominic Fritz afrmă că, în ultimii cinci ani, adică perioada în care a fost primar, Primăria Timişoara a făcut investiţii de o jumătate de miliard de euro. De cinci ori mai mult decât investiţiile făcute în ultimii cinci ani de mandat Nicolae Robu, a exemplificat Fritz cu ajutorul unui grafic.  Primarul Dominic Fritz a prezentat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara, investiţii de o jumătate de miliard de euro, în ultimii cinci ani. Dominic Fritz face o comparaţie cu “performanţele” lui Nicolae Robu
Contractul pentru reabilitarea și transformarea Pieței Traian poate fi semnat. Primăria Timișoara a atribuit contractul de lucrări pentru regenerarea urbană a zonei amintite. Rezultatul licitației a fost contestat la finalul anului trecut, însă CNSC a respins contestația și a dat câștig de cauză municipalității. Astfel, oferta asocierii PORR Construct SRL și Electroechipament Industrial SRL a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Contestația la licitația pentru Piața Traian a fost respinsă. Primăria Timișoara a acordat contractul
În prima declarație oficiala după ce a fost acuzată de ANI de incompatibilitate, Paula Romocean vorbește despre apariția unor informații din presă și despre ceva semnalizat de sistemul automatizat de analiză de la Agenție, și spune că nu există o decizie definitivă. Ea anunță că așteaptă o decizie oficială de la ANI. “Informațiile apărute azi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Paula Romocean răspunde acuzațiilor de incompatibilitate lansate de ANI
Agenția Națională de Integritate a anunțat că Paula Romocean a fost găsită incompatibilitate. Viceprimarul Timișoarei este acuzată că în perioada 2021-2023 a fost membru în Consiliul de Administrație al Spitalului Municipal Timișoara, în timp ce avea și funcție de conducere în partid, ea fiind membră a USR. Agenția Națională de Integritate (ANI) a constatat, prin...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Viceprimarul Timișoarei, Paula Romocean, acuzată de ANI că a fost în incompatibilitate
Facultatea de Arte și Design (FAD) din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) celebrează Ziua Culturii Naționale prin intermediul celor 11 galerii de artă reunite în cadrul Hub-ului Cutural UVT. În 15 Ianuarie 2026, Facultatea de Arte și Design (FAD) a Universității de Vest din Timișoara marchează Ziua Culturii Naționale nu doar ca pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ziua Culturii Naționale va fi sărbătorită la Universitatea de Vest Timișoara
Gata vacanța și pentru Politehnica. Alb-violeții se reunesc astăzi, luni, 12 ianuarie, la Baza Sportivă nr. 2 a Politehnicii. Locul 2 din C7 se va pregăti pe plan local până la începutul lunii februarie. În perioada 3-13.02 Poli va efectua un cantonament în Turcia, la Belek (Antalya), în cadrul căruia va disputa trei din totalul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica va disputa șapte partide amicale, trei dintre ele în Antalya cu adversari străini
Cei care folosesc deplasarea cu mijloace de transport în comun în Timișoara apreciază că operatorul de transport public și-a făcut datoria și a deszăpezit cu succes căile de rulare și stațiile. Proaspăt lansatul canal de comunicare al STPT pe Facebook, prin intermediul Messenger, derulează în aceste zile un sondaj de opinie referitor la percepția cetățenilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Călătorii au votat: STPT și-a făcut treaba în zilele de iarnă și ger
Introducerea managementului la nivel local pentru fondurile europene nerambursabile acordate la nivel local sau regional a fost un enorm pas înainte. Aceasta se vede și în rapiditatea cu care proiectele sunt implementate. ADR Vest, organismul care se ocupă cu implementarea Programul Regional Vest prezintă situația actualizată permanent pentru inițiativele finanțate prin acest program. Timișul are,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Care e stadiul implementării Regio Vest în Timiș? Contracte de 250 de milioane de euro, 35 de milioane deja plătiți
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.