Leapșa din PSD

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Cu un ton foarte grav, cei mai mulți politicieni preumblați pe la putere în slujba Sistemului s-au jurat că au înțeles dorința poporului când acesta a votat cu un personaj bizar în primul tur al alegerilor prezidențiale anulate. Apoi, cu acest mesaj s-au apucat de guvernare și dovada că au înțeles ceva a pălit rapid, pentru ca spre final măsura la care au recurs pentru a contracara suveranismul a fost Tik-Tokul, nu responsabilitatea în actul guvernării, în comportamentul lor de politicieni decidenți. Așa a ajuns Marcel Ciolacu mare influencer: din disperare. Dovadă că încă vrea să candideze în alegerile repetate, iar altă metodă mai bună n-a găsit decât să ajungă la electoratul superficial al „patrioților”.

Dacă tot vorbim de „mesajul transmis de alegători”, acela cu săturatul de politicienii vechi, mincinoși, hoți și nesătuli de atâta îmbuibare, mă tem că și acolo socoata e făcută „la alibi” cumva. Acolo pur și simplu cineva a descoperit o metodă de a „planta” aceste „probe” în capul relaxat al unor alegători greu de accesat din lipsă de interes pentru politică. Iar Tik-Tokul a prins mai ușor ca ambrozia într-un pământ fertil, pe niște teme bine alese de autorii campaniei respectivului candidat bizar al primului tur de prezidențiale anulate.

Acum oamenii au dat buzna la vot pentru că „așa nu se mai poate”, că s-au săturat de Ciolacu, de Ciucă, iar sentimentele acestea încă nu sunt atât de grave, nici dorințele prea neobișnuite, la urma urmelor. Dar, ce, lehamite n-a mai fost în România în atâtea runde de alegeri? Numa acuma s-a spart buboiul? În 2019, cinci ani mai devreme sau luați alte momente electorale la întâmplare n-au fost candidați „independenți” pe buletinul de vot care să spună lucrurile astea? Au fost, dar atunci nu funcționa atâta de bine Tik-Tokul și nici „actorul străin” nu a fost atât de motivat ca acuma, în vreme de război. Unii ar spune că tot lumea aia era, doar că acum s-a descoperit o metodă mult mai ușoară și eficientă care să adune laolaltă suficientă materie primă pentru o sănătoasă idiocrație.

Superb. Să vezi ce-a ieșit din jocul la care s-a băgat Ciolacu pentru a le stinge tik-tokiștilor pofta de schimbare politică în România, de demontare a Sistemului și punere în locul lui a unui mitoman! O scenetă copilăresc regizată, apărută pe Tik-Tok (cum altfel?), ne arată cum Marcel Ciolacu și Alfred Simonis joacă un fel de Leapșa, povestind lucruri care, chipurile, altfel ar fi fost greu de spus între prieteni de partid. La finalul „terapiei” se repetă cu înțelepciune un fel de „crede și nu cerceta”, urmând ca celălalt să spună și el o poveste „greu” de rostit și de auzit în alte condiții.

Ce-a făcut Tik-Tokul din om?!, am putea întreba, dar dincolo de „secretele” mărturisite între cei doi amici PSD rămân câteva nelămuriri. Discuția începe cu un Alfred Simonis puțin timorat, apelând la formula politicioasă de adresare către președintele PSD, „dumneavoastră” Marcel Ciolacu, pentru ca mai apoi să treacă la tradiționalul „măi, Marcele, îți mai amintești?”. Discuția arată cu seninătate cât de ușor se minte în politică și mai ales în PSD. Oamenii ăștia mint la greu, iar apoi dau o „leapșă” cu zâmbetul de buze.

Ba mai se și trădează, se sabotează diferite demersuri politice, își arată tot felul de pisici, cum ne arată și pozna în care Ciolacu îi promisese lui Simonis că nu se va băga în demersul său de a fi ales „vice” într-un anumit moment politic. În fine, restul glumițe aproape nevinovate care ne arată o față atât de umană a acestor corifei de partid. Rămâne însă și o parte gravă. Da, aceea cu pornirea votului pro-AUR din interiorul PSD, pentru a modela votul românilor spre un tur doi Ciolacu-Simion.

Bun, ni se sădește informația că Ciolacu nu și-a dorit această măgărie, dar colegii din teritoriu nu s-au putut abține să-i facă un cadou șefului. S-au mai făcut lucruri din astea, să dai voturi UDMR-ului în Teleorman, e adevărat, dar seninătatea cu care povestește Alfred Simonis așa ceva mi se pare cea mai gravă chestiune. Pentru ceva asemănător, Liviu Dragnea a luat o condamnare cu suspendare care i-a atârnat greu la a doua, cea cu încarcerare. A fost salvarea noastră atunci, iar astăzi în PSD se joacă prea lejer Leapșa cu astfel de subiecte.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

Zdreanță a spus: (ianuarie 7th, 2025 at 11:00 )

Cel mai bizar este faptul că după 35 de ani de la revoluție să avem la guvernare tot FSN-ul🤮(știa Coposu ce știa).Cel mai bizar este să avem în fruntea statului un președinte care nu mai este dorit în această funcție😱,cel mai bizar este să calci în picioare voința populară dacă nu iese cine trebuie😇.Actuala clasă politică împreună cu președintele ilegitim nu au înțeles mai nimic. Purtați de frica zăngănitului și de posibila tragere la răspundere prin pierderea puterii,cei de la guvernare sunt părtașii acestei mizerii declanșate de Klaus și pusă în aplicare de CCR.Libertatea de exprimare și de alegere a românului a fost anulată pe motive strict politicianiste🤪 ce nu au de a face cu democrația.Vorbim strict de vot,în locul lui C.G putea fi și Harap Alb ,deci mai ușor cu manipularea asta dusă într-o singură direcție😉.Din toată narațiunea dumneavoastră lipsește Klaus,personajul principal.Atât pnl-iști cât și psd-iștii nu au fost străini demersurilor democratice înfăptuite pentru apărarea democrației🤣.Pericolul nu este C.G,pericolul sunt cei care apară falsa democrație după anularea alegerilor😉.

Daniel a spus: (ianuarie 7th, 2025 at 11:02 )

Acum se vede ce au înțeles Ciolacu și Simonis din votul de la prezidențiale și anume să folosească și ei mizeria aceea de platformă comunistă. Ei au reușit să creeze o scenetă dintr-o comedie cu infractori proști, cu șmecherii în cap dar sever limitați intelectual.
Tragedia însă cade în seama populației pentru că în situația actuală cu un stat suplu, reformat administrativ, cu taxe mici și cărțile primite bine jucate am putea deveni o economie de un trilion de dolari la pas. Desigur că astfel de reușite nu pot avea loc când la conducerea țării concurează o sumedenie de personaje parvenite, certate cu cartea, cu bunul simit, cu democrația reală dar toate în slujba sistemului securisto-comunist, a mafiei de la stat, a serviciilor și a tuturor corupților și privilegiaților acestui sistem în esență feudal, alcătuit pe scheletul PSD și care conștient sau nu, fac jocul dictaturilor euroasiatice.

Dan a spus: (ianuarie 7th, 2025 at 19:06 )

Draga Autorule, eu zic asa:
1. Sa joace leapsa astia de la psd cat vor, nu ma deranjeaza/intereseaza . Ce ma intereseaza este ca atrag proiecte majore pt Timis. E singurul lucru care conteaza in o societate profund concurentiala ca cea din care facem parte si unde de 20 de ani Timisul a fost tot timpul nedreptatit de la centru. Dar de cand cu simonis plus grindeanu si ciolacu, am mai recuperat, uutati-va doar la marile proiecte atrase aici de la Guvern (uitati-va doar la articolul alaturat despre deblocarea centurii vest, care a tot fost contestata de o firma din Cj). Deci efectiv nu conteaza ca joaca leapsa atata timp cat prin investitiile atrase ne asigura dezvoltare in Timis, desvoltare prin care orice om are apoi posibilitatea sa isi mutiplice prin munca sa nivelul de trai.

1 bis: cand boc de la pnl a tras numai pt cluj de la nivel de guvern o fi fost mai bine domnule Sasu ? El juca leapsa in anii 2000 razandu-ne in fata prin alocarea de fonduri guvernamentale pt cluj. Pe dumneavoastra nu va deranja ? Pe mine, ca timisorean, ma deranja. Sau cand basescu, sub influenta probabil a lui falca de arad nu a vrut sa deschida la Cenad un amarat de ptf. Aia tot leapsa jucau…. Eu bine, acum se mai invarte roata, pesedistii astia mai trag si pt Timis.

2. Cu guvernul asta proeuropean suntem safe 4 ani. Si daca iasa georgescu, suntem in ue si in nato, nu ne deraiaza nimiv de acolo. Asa ca sa stam linistiti si sa ne gandim cum putem sa ne dezvoltam economic cat mai mult, beneficiind cat de mult putem de culoarul pe care il avem la Guvern.

3. Fritz si usr: niste incompetenti si halosi pe plan local. Noroc cu opozitia din CLT ca altfel useristii astia mareau impozitele maxim. Si vorba lui ciolacu/simonis: prin faptul ca au pus-o pe romocean al doilea viceprimar si au refuzat mana intinsa de psd pe plan local, iti dai seam ca se adevereste vorba aia: „prostul nu e prost destul daca nu e si fudul”. Incompetentii astia din usr pe langa ca pierd procese pe banda rulanta, nu se inhama si ei la un proiect major unde se vad rezultate concrete dupa 4 plus ani la primarie. Piata sinaia si traian sunt deocamdata doar proiecte pe hartie. Apropo, cum mai avanseaza chesonul ? :))

3 bis: imaginea administratiei USr se vede cand te uiti la cazarma U, cladire situata in centrul orasului.

TMEUTM a spus: (ianuarie 7th, 2025 at 20:48 )

Daniel, foarte bun comentariul. Nu am vazut, si nici nu vreau, acel filmulet. E clar ca discutiile sunt similare cu cele ale unor persoane ce lucreaza(sunt angajati,nu patroni) la o firma si iau decizii ca si cand ei ar fi sefii cei mai mari. Evident ca si sefii cei mai mari cad si raman la pamant. Ei sunt doar niste sefi intamplatori,chiar daca au dat mult din coate, iar mai devreme sau mai tarziu vor disparea din politica.
Oricat de smecher ai fi, asta e cam singurul termen potrivit,pentru ca nu pot alatura niciunul din cele de genul: capabil,inteligent,democrat,cinstit,umil,uman samd, te va uita lumea repede,mai ales daca apare o magareala cum au fost la altii.

Gigi a spus: (ianuarie 8th, 2025 at 00:09 )

Undeva in Palilula! Asta se intampla dar cu sange si râsete inainte de cel mai negru cosmar. Ocupatia rusa si cu fosta Securitate la putere. Masa de manevra, poporul de idioti care se cred legionari.

Iar cei doi pigmei din articol au pus umarul cat de bine au putut la dezastrul actual.
Lor le arde de scenete si tara e la un pas de anii 80, dar cu criminalii ruși si legionari facandu-si de cap in toata tara, crime jafuri distrugeri.

Alexandru a spus: (ianuarie 16th, 2025 at 03:57 )

Nu știu cum nimeni nu observă cum PSD-ul mimează panica suveranistă. Dacă Georgescu ar fi președintele României, cei de la PSD nu ar fi deranjați.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

USR cere vot astăzi pe legea responsabilității în energie, blocată în Parlament din 2022

Diana Stoica, lidera Grupului parlamentar USR din Camera Deputaților, a solicitat astăzi președintelui Camerei, Sorin Grindeanu, convocarea de urgență a Biroului Permanent pentru introducerea pe ordinea de zi a plenului de astăzi a legii responsabilității în energie. Legea a fost depusă de deputații USR Radu Miruță și Cristina Prună în 2022. Legea condiționează retragerea din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR cere vot astăzi pe legea responsabilității în energie, blocată în Parlament din 2022
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Stadionul Electrica primește trei tribune mobile și 600 de noi locuri/VIDEO

Liga a doua este magnet pentru publicul timișorean, iar abonamentele pentru tot sezonul are începe pentru Poli marți s-au vândut în câteva minute, iar biletele la meciul cu Chindia Târgoviște la fel. Astfel, a fost decisă achiziția a mai multe tribune mobile, care vor fi instalate pe stadionul Electrica. Acestea vor oferi un plus de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Stadionul Electrica primește trei tribune mobile și 600 de noi locuri/VIDEO
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Tunelul 1 din lotul de autostradă lipsă din A1 este aproape finalizat/Foto

Deși e evident că nu vor fi terminate la timp pentru încadrarea în PNRR, lucrările desfășurate pe lotul de autostradă lipsă din Lugoj – Deva arată un avans consistent al șantierului. La cele două galerii ale tunelului 1 au început lucrările la structura rutieră, stadiul de execuție al acestor galerii depășind 90%. La tunelul 2,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tunelul 1 din lotul de autostradă lipsă din A1 este aproape finalizat/Foto

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Duminică, 9 august, între orele 19.00 și 21.00, are loc o nouă ediție a programului „Turist la tine acasă”, organizată prin proiectul Timișoara Free Tours, de către Asociația Turism Alternativ. De această dată, participanții vor descoperi o față mai puțin cunoscută a orașului, în cadrul turului tematic „Timișoara secretă: legende, mistere și simboluri”. Punctul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aflați secretele Timișoarei în cadrul unui nou tur gratuit organizat de Asociația Turism Alternativ
Artistul vizual Costin Brăteanu sub curatoriatul lui Robert Șerban va prezenta la Muzeul Apei Timișoara, în perioada 4 august – 12 septembrie, expoziția „Sub semnul curgerii. Între transparență și permanență”. Lucrările realizate în tehnică mixtă au fost create pe parcursul unor simpozioane de creație desfășurate la Kusadasi, Volčji Grad, Beli Kamen, Kostolac, Isverna, Petrinzel, Banja...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Muzeul Apei are loc expoziția „Sub semnul curgerii. Între transparență și permanență”
Diana Stoica, lidera Grupului parlamentar USR din Camera Deputaților, a solicitat astăzi președintelui Camerei, Sorin Grindeanu, convocarea de urgență a Biroului Permanent pentru introducerea pe ordinea de zi a plenului de astăzi a legii responsabilității în energie. Legea a fost depusă de deputații USR Radu Miruță și Cristina Prună în 2022. Legea condiționează retragerea din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR cere vot astăzi pe legea responsabilității în energie, blocată în Parlament din 2022
Primăria Moşniţa Nouă anunţă că astăzi a avut loc predarea amplasamentului și emiterea ordinului de începere a lucrărilor pentru obiectivul „Reparații prin impermeabilizarea cu covor asfaltic”. Sunt vizate nu mai puţin de 25 de străzi, valoarea contractului fiind de peste 3,2 milioane de lei, fără TVA Pe baza acestui contract sunt vizate următoarele străzi: Bucuriei,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 25 de străzi din Moşniţa Nouă urmează să fie asfaltate. A fost emis ordinul de începere a lucrărilor
Politehnica Timișoara dispută mâine, marți, 4 august, primul joc oficial din noul sezon. Alb-violeții o întâlnesc pe Chindia Târgoviște în etapa I a Ligii 2 2026-27. Dâmbovițenii au fost aproape de o promovare nesperată, dar s-au înclinat dramatic în fața Farului. Poli începe cu speranțe un an în care vrea să promoveze din prima. “E...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sezonul marilor speranțe! Politehnica atacă elita cu un meci tare, în care o nou-promovată va evolua în fața unei echipe ce a pierdut dramatic în barajul de promovare
Rucsandra-Ioana Bucșa a intrat definitiv în istoria sportului românesc duminică, 2 august 2026, devenind campioană europeană de seniori la doar 17 ani. Din postura critică de cârmaci, tânăra sportivă a ghidat echipajul masculin de 8+1 (M8+) al României către medalia de aur la Campionatele Europene de Canotaj de la Varese, Italia. Performanța ei este cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Rucsandra-Ioana Bucșa: Copila de 17 ani care conduce spre aur „uriașii” canotajului românesc
Cele aproximativ 80 de magazine PPC Energie din București și din întreaga țară sunt în aceste zile spații de adăpostire pe durata episoadelor de caniculă, pentru orice persoană afectată de stres termic. În magazinele PPC Energie, atât persoanele cât și animalele de companie care le însoțesc se pot odihni și hidrata, astfel prevenind sau diminuând...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Magazinele PPC Energie sunt și în acest val de căldură puncte de adăpostire pe timp de caniculă
Depunerea de coroane la statuia generalului Virgil Economu a însemnat debutul ceremoniilor oficiale legate de Ziua Timișoarei. A urmat o ceremonie cu discursuri oficiale în Piața Unirii și o defilare militară în aceeași locație. Ceremoniile oficiale legate de Ziua Timișoarei, sărbătorită din anul 1999, au debutat luni cu depunerea de coroane la statuia generalului Virgil...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara a marcat intrarea trupelor românești în oraș prin două ceremonii oficiale/FOTO
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.