City Index 2025. Timișoara ocupă locul cinci la nivel național între orașele capitală de județ

Timișoara nu a atins decât locul cinci în clasamentul City Index, un clasament elaborat de Institutul pentru Orașe Vizionare care analizează cele 41 de orașe reședință de județ din România. Cluj-Napoca rămâne cel mai performant oraș din România și în 2025, fiind urmat de București, Sibiu, Brașov și, ulterior, Timișoara.

Bucureștiul domină la capitolele economic și competitivitate urbană, în timp ce Cluj-Napoca se detașează la educație, calitatea vieții și densitatea antreprenorială. București, Cluj-Napoca și Reșița sunt municipiile cu cele mai multe locuri 1 la nivel național. Focșaniul a trecut pe locul 1 la Fonduri UE atrase, urmat de Zalău și Bistrița, cel puțin în viziunea realizatorilor acestui top.

Este cea de a doua ediție a clasamentului realizat de Institutul pentru Orașe Vizionare, CITY INDEX, analiza comparativă care măsoară performanța celor 41 de municipii reședință de județ din România sub trei dimensiuni principale – Calitatea locului, Prosperitate și Vibrație. Raportul din acest an consolidează datele pentru perioada noiembrie 2023– iulie 2025, oferind o imagine asupra progresului orașelor, bazată pe 51 de indicatori din surse statistice, economice și platforme online.

Primele zece poziții rămân aproape neschimbate față de 2024, confirmând stabilitatea la vârf. Cluj-Napoca, București și Sibiu continuă să conducă în topul performanței urbane în România și în cea de-a doua ediție a CITY INDEX, urmate de Brașov, Timișoara, Oradea, în aceeași configurație ca anul trecut, și Iași, Alba Iulia, Constanța și Târgu Mureș, cu mici schimbări de poziții între ele.

„Prima ediție a CITY INDEX, lansată anul trecut, a fost un test important și a demonstrat că orașele României au nevoie de instrumente de măsurare obiectivă pentru a-și calibra direcțiile de dezvoltare. Anul 2024, pe care îl măsurăm în INDEX-ul lansat, a fost un an dificil pentru administrațiile locale, dar și un moment care a pus în mișcare un proces de reflecție și repoziționare. În 2025 vedem deja primele efecte — stabilitate la vârf și dinamism crescut în mijlocul clasamentului, acolo unde ambiția orașelor începe să conteze. Această a doua ediție confirmă că performanța urbană nu se mai bazează doar pe infrastructură sau economie, ci tot mai mult pe calitatea vieții, educație, cultură și vibrația comunităților. Acolo unde viziunea și ambiția trec dincolo de următoarele alegeri, iar comunitatea este implicată în construirea unei viziuni pe termen lung, și proiectele capătă o altă dimensiune și devin catalizatori de mândrie locală”, spune Felix Tătaru, președinte Institutului pentru Orașe Vizionare.

Bucureștiul, din poziția de capitală, se situează pe primul loc la cei mai mulți indicatori (14) din ediția aceasta a Indexului. Surpriza sunt următoarele două orașe cu cele mai multe locuri 1 la nivel național, fiecare conducând la 6 indicatori din totalul de 51 analizați: Cluj-Napoca este lider la indicatorii Elevi & studenți, Calitatea învățământului gimnazial + liceal, Nivel de educație, Rankingul celei mai bune universități locale, Densitatea antreprenorială, Conectivitatea aeriană. Celălalt oraș este Reșița, care anul trecut conducea la 5 indicatori și care a crescut la 6 indicatori în 2025 – Indicele de calitate a aerului, Amprenta verde, Efortul investițiilor publice, Trafic urban, Accesibilitatea locuinței și Vremea.

„Calitatea Locului” este una dintre cele trei componente majore ale CITY INDEX și reflectă atractivitatea orașului, modul în care infrastructura, atracțiile, mediul natural și serviciile esențiale (sănătate, învățământ) contribuie la un standard de viață ridicat. Și anul acesta, lider este Cluj-Napoca, urmat de Sibiu, București, Brașov și Iași. Alba Iulia, Târgu Jiu și Râmnicu-Vâlcea sunt trei orașe medii care performează foarte bine și se situează în Top 10 Calitatea Locului. Reșița rămâne și anul acesta orașul cu cel mai curat aer și cea mai mare amprentă verde, Sibiul se remarcă prin patrimoniul istoric și turistic, Râmnicu Vâlcea este orașul cu cea mai mare speranță de viață, iar Târgu Mureș se situează pe primul loc la domeniul Spitale & Medici, între toate cele 41 de municipii analizate.

Componenta „Prosperitate” indică puterea economică a orașului și interacțiunea acesteia cu dinamica socială. Acoperă performanța afacerilor, inovația, finanțele publice și efectele economiei asupra structurii demografice și oportunităților individuale. În cea de-a doua ediție, Bucureștiul ocupă prima poziție, urmat de Cluj-Napoca și Timișoara.

„Vibrația” ilustrează dinamismul cultural, social și demografic al orașului. Aceasta componentă include diversitatea culturală și sportivă, opțiunile variate de divertisment și interacțiunile sociale, care, împreună, contribuie la o experiență urbană unică. În 2025, pe componenta Vibrație, Cluj-Napoca trece în poziție de lider (ocupată anul trecut de Sibiu), urmat de București, cu Sibiu pe locul 3. Brașovul și Constanța completează Top 5. Cluj-Napoca excelează la indicatorii Elevi & Studenți (locul 1) și Entertainment (locul 2), Bucureștiul este lider la Wellness și Viață activă și Entertainment.
Raportul complet CITY INDEX 2025 este disponibil pentru descărcare pe internet, la adresa www.iov.ro/cityindex .

Realizarea CITY INDEX-ului este fundamentată pe analiza și consolidarea datelor din perioada noiembrie 2024 – iulie 2025 pentru cele 41 de municipii reședință de județ din România. Pentru a evalua performanța urbană, analiza utilizează o abordare integrativă ce combină date statistice oficiale din diverse surse cu evaluări calitative obținute de la rezidenți și turiști prin platforme precum TripAdvisor și Google Places. Indicatorii selectați, în număr de 51, acoperă aspecte variate ale vieții urbane și sunt grupați în trei componente principale: calitate, prosperitate și vibrație. Performanța orașelor a fost raportată la dimensiunea orașului, astfel încât să se asigure o comparabilitate între orașe cu diferite dimensiuni.

Echipa de lucru a CITY INDEX-ului a fost compusă din experți recunoscuți la nivel local și internațional în domeniul dezvoltării urbane, antreprenoriatului, marketingului, branding-ului de locație, administrației publice locale, ONG-uri, turismului, demografiei și planificării strategice. Acești specialiști au contribuit activ la definirea indicatorilor relevanți pentru analiza performanței orașelor, asigurând o metodologie robustă și adaptată contextului specific al fiecărui municipiu.

Misiunea IOV este să ajute liderii comunităților locale să dezvolte orașe în care oamenii să se simtă respectați, implicați și fericiți. Institutul realizează instrumente de măsurare, analiză și planificare urbană, oferind un cadru de lucru obiectiv pentru transformarea orașelor în comunități sustenabile și atractive.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

Kroko a spus: (octombrie 23rd, 2025 at 18:05 )

Daca recensamantul populatiei nu a reusit sa fie decat…..relativ real si corect,ce sa mai vorbim de diverse si diferite top-uri?!? Astea sunt ca si alea de Miss-uri !!!

Dan a spus: (octombrie 23rd, 2025 at 23:13 )

1. Clujul ne bate la fundul gol.
2. Cei care il tit criticati pe simonis ca vrea sa ne faca stadion, polivalenta si infrastructura, uitati-va ca ckujul ke are si tocmai de aceea e in fata. Faceti bine si nu mai il criticati atata pe siminis, singurul care mai misca ceva la noi pe partea administrativa. Cavaltfel ramaneti niste banateni batosi in c*** gol care trauesc din amintiri si ii inghite istoria.

George a spus: (octombrie 24th, 2025 at 08:41 )

@Dan: ai perfecta dreptate. Banatenii batosi (de obicei de dreapta) se declara suparati oe simonis din cauza ca a mai calatorut si el cu avionul. Sa ii vad cum comenteaza acum la acest articol unde e clar ca din cauza lipsei investitiilor in TM, clujul ne lasa in urma. Ei nu vad ca fara investitiile pornite de simonis suntem condamnati la mediocritate.

Kroko a spus: (noiembrie 18th, 2025 at 17:34 )

Georgică neica,de când nu ai fost la Tms? Ca zici de mediocritate ?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Dănuț Groza evită să spună dacă va candida sub sigla PSD, dar admite că îl va susține pe Simonis

Actualul primar al orașului Sânnicolau Mare, Dănuț Groza, evită să vorbească despre ceea ce ar fi ”colaborare politică”, atunci când e alături de președintele PSD Timiș, Alfred Simonis. Nu vrea să spună că va candida sub sigla acestui partid, el fiind liberal la origini, ani bun, un partid din care a fost dat afară nu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dănuț Groza evită să spună dacă va candida sub sigla PSD, dar admite că îl va susține pe Simonis
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

De săptămâna viitoare se pun în vânzare abonamentele pentru meciurile de acasă ale Politehnicii

Anunț important pentru fani. Abonamentele pentru meciurile de pe teren propriu din sezonul regular al Ligii 2 plus Cupa României vor fi puse în vânzare miercuri, 15 iulie! „Susținerea ta e foarte importantă pentru noi. În semn de apreciere pentru cei care ne-au fost alături de la începutul drumului spre eșalonul secund, până în 15.07...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De săptămâna viitoare se pun în vânzare abonamentele pentru meciurile de acasă ale Politehnicii
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

bacalaureat

100 de elevi foarte fericiți după soluționarea contestațiilor la examenul de Bacalaureat 2026. A cresct și media de promovabilitate

În urma soluționării contestațiilor, rata de promovare a crescut cu 2,30 puncte procentuale pentru totalul candidaților din promoția curentă și promoțiile anterioare, ceea ce înseamnă 100 de candidați declarați reușiți în plus. Vorbim în acest caz doar despre județul Timiș. Pentru promoția curentă, rata de promovare a înregistrat o creștere de 2,27 puncte procentuale, corespunzătoare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 100 de elevi foarte fericiți după soluționarea contestațiilor la examenul de Bacalaureat 2026. A cresct și media de promovabilitate
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

cursuri CCIAT

CCIAT lansează un nou curs gratuit, pentru Responsabil cu protecția datelor cu caracter personal

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener al Proiectului „DigiTIM: Digital upskilling!”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – „Competențe digitale pentru piața muncii”, organizează cursul gratuit de Responsabil cu protecția datelor cu caracter personal. Proiectul vizează actualizarea competențelor și perfecționarea angajaților din companii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT lansează un nou curs gratuit, pentru Responsabil cu protecția datelor cu caracter personal

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În urma soluționării contestațiilor, rata de promovare a crescut cu 2,30 puncte procentuale pentru totalul candidaților din promoția curentă și promoțiile anterioare, ceea ce înseamnă 100 de candidați declarați reușiți în plus. Vorbim în acest caz doar despre județul Timiș. Pentru promoția curentă, rata de promovare a înregistrat o creștere de 2,27 puncte procentuale, corespunzătoare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 100 de elevi foarte fericiți după soluționarea contestațiilor la examenul de Bacalaureat 2026. A cresct și media de promovabilitate
Anunț important pentru fani. Abonamentele pentru meciurile de pe teren propriu din sezonul regular al Ligii 2 plus Cupa României vor fi puse în vânzare miercuri, 15 iulie! „Susținerea ta e foarte importantă pentru noi. În semn de apreciere pentru cei care ne-au fost alături de la începutul drumului spre eșalonul secund, până în 15.07...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De săptămâna viitoare se pun în vânzare abonamentele pentru meciurile de acasă ale Politehnicii
Un cetățean timișorean, nemulțumit de intervenția celor de la Horticultura, a considerat că pomii de pe o stradă din Timișoara nu au fost îndeajuns de mult toaletați, așa că s-a pus din proprie inițiativă să ”finalizeze” toaletarea. Total ilegal, spune primăria, acum se va căuta identitatea persoanei și aceasta va fi sancționată. Zilele acestea, cei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un timișorean cu spirit civic în exces a toaletat suplimentar mai mulți pomi de pe o stradă din Timișoara, după intervenția Horticultura
Dumbrăvița, comuna periurbană a Timișoarei, va beneficia de un nou teren sintetic de fotbal unde se vor putea antrena 400 de copii. Amenajarea acestuia se va face cu contribuția Consiliului Județean Timiș. Așa cum deBanat.ro a anunțat deja, parteneriatul va include banii județului, cei ai primăriei și ai părinților. Administrația județului și cea a comunei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Contractul pentru finanțarea din banii județului a unui nou teren de fotbal pentru copii, la Dumbrăvița, a fost semnat
Zilele trecute, Primăria Șag a lansat  licitația pentru construirea unei “Şcoli Verzi”, investiție de aproape nouă milioane de lei, fără TVA, care se va face prin ADR Vest. Data limită de depunere a ofertelor este 28 iulie. Un proiect foarte important pentru comunitatea din Șag, noua “Şcoală Verde”,  părea la un moment dat sortit eșecului....
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost lansată licitaţia pentru „Şcoala Verde” din Şag, o investiţie de aproape nouă milioane de lei, fără TVA
Comunitățile din Pădureni și Jebel pun bazele unui proiect sportiv de anvergură dedicat copiilor și juniorilor. Inițiativa primarilor Dan Vatriș și Dorin Ignuța, implementată în parteneriat cu echipa de antrenori condusă de profesorul Flavius Ion, a atras deja un val masiv de simpatie și înscrieri în rândul celor mici. Un exemplu de bune practici și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Vești bune din Jebel și Pădureni! Peste 60 de copii aduși la fotbal în doar o lună, iar acum urmează și înființarea unei secții de handbal feminin
Divizionarele B din Timiș au continuat astăzi seria partidelor amicale. Dumbrăvița a ajuns deja la a patra întâlnire în timp ce Politehnica a jucat a doua partidă de verificare. Pe Electrica, Politehnica a întâlnit o echipă din județul Mehedinți, Luceafărul Drobeta Turnu Severin, formație ce pune bază pe creșterea tinerelor generații. Vizitatorii au condus cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica bate, Dumbrăvița face doar egal
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener al Proiectului „DigiTIM: Digital upskilling!”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – „Competențe digitale pentru piața muncii”, organizează cursul gratuit de Responsabil cu protecția datelor cu caracter personal. Proiectul vizează actualizarea competențelor și perfecționarea angajaților din companii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT lansează un nou curs gratuit, pentru Responsabil cu protecția datelor cu caracter personal
Sânnicolau Mare promovează ridicarea unui nou aquapark modern, iar acesta va fi oferit mai ales ca o destinație de weekend. Dar aceasta înseamnă și existența de locuri de cazare pentru turiștii care se vor afla în acele zile în localitatea timișeană. Va face Sânnicolaul față unei astfel de cereri hoteliere? Primarul Dănuț Groza spune că...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noul aquapark de la Sânnicolau Mare va duce la creșterea naturală a numărului de locuri de cazare, în funcție de cerere
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.