Si dacă poporul PSD nu-l mai vrea pe Bolojan premier, ce va face Grindeanu? Face ca “tata” dintr-un banc?

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

La doar o zi după ce, cu chiu, cu vai, multe întârzieri, piedici şi blocaje de tot felul, coaliţia a ajuns la un acord în privinţa reformei în administraţie, materializată în două OUG, PSD iar umblă cu bricheta aprinsă pe lângă depozitul cu gaz. Astfel, hodoronc-tronc, preşedintele Sorin Grindeanu a anunţat că poporul PSD-ist este chemat la un referendum intern, în care să-şi dea cu presupusul la două probleme. Prima, dacă îl mai vor pe Ilie Bolojan premier, iar a doua dacă mai e dorit USR la guvernare.

Ştiţi cum e în PSD, e democraţie mare, în care cel care zboară cu NORDIS-ul are exact acelaşi vot cu cel care prăşeşte cu boii. O democraţie directă, de largă inspiraţie ateniană, în care Grindeanu pare a fi un Pericle Nordisianul. În atare condiţii, e normal – nu-i aşa? – ca tot PSD-istul să-şi dea cu părerea dacă acordul de coaliţie semnat de acelaşi Grindeanu în urmă cu opt luni, poate (sau nu) fi reciclat în hârtie igienică.

Este exact acelaşi PSD, care tot de opt luni încoace s-a împotrivit oricărei reforme, apărând pe metereze privilegiile şi sinecurile de partid. Coincidenţă mare (pentru cine mai crede în coincidenţe) ieşirea lui Grindeanu vine cu câteva zile înainte ca Ilie Bolojan să prezinte în coaliție proiectul de buget pentru 2026, dar și proiectul de reformă a pensiilor polițiștilor și angajaților din serviciile secrete. Alte categorii privilegiate apărate cu dinţii de PSD.

E adevărat şi faptul că pe Grindeanu îl ajută faptul că, de ceva timp, în PNL s-a format o breşă puternică, la care a pus puternic umărul şi PSD. Mă refer la banda din jurul lui Hubert Thuma, una în care s-au adunat tot felul de securistoizi, cozi de topor PSD-iste, apărători ai privilegiilor şi reţelelor clientelare de partid. O haită care şi-ar dori să ajungă din nou în alianţă cu PSD sau mai degrabă o mezalianţă, în care PNL-iştii să aibă rolul unor slugi mai cu staif. Care este unul din reproşurile pe care aceşti PSD-işti vopsiţi în galben îl fac lui Bolojan? Că s-a “USR-izat”. Exact acelaşi ca al lui Grindeanu.

Interesant este faptul că în mezalianţa PSD-PNL girată de celebrul cuplu de comici Nicu şi Marcel, cvuvântul de ordine a fost stabilitatea. Totul s-a făcut în numele stabilităţii, inclusiv îngroparea economiei. În actuala coaliţie PSD este un perpetuum factor de instabilitate, fâcând de la constituire un dublu joc, şi la putere şi în opoziţie. Iar Grindeanu este copilul teribil al inconsecvenţei şi labilităţii. Iar în cazul consultării interne, al şantajului pe faţă.

Dar sunt curios din tot referendumul ăsta PSD-ist, ce va face Grindeanu dacă se va vota ca Bolojan trebuie să plece. La  această întrebare, dar şi explicaţia pentru toate aceste şantaje şi presiuni făcute de Grindeanu la adresa coaliţiei îmi amintesc de un banc. Unul mai relevant decât pare la prima vedere privind comportamentul celui care încă nu-şi găseşte facturile zborurilor NORDIS :

Un individ intră într-un bar şi spune pe un ton sigur pe el:
– Un whisky sau fac ce-a făcut tata…
Speriat, barmanul, îi dă un whisky.
A doua zi se întâmplă la fel.
A treia zi, barmanul își ia inima-n dinți și întreabă:
– Dar ce-a făcut tatăl dumneavoastră?
– S-a dus acasă”…

 

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

13 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (februarie 27th, 2026 at 08:35 )

Așa este, dar din diverse considerente, în special cele legate de competențele intelectuale ale electoratului, nu este prudent să se încerce demascarea bluff-ului zburătorului cu NordisAir. Până când nu se va realiza la scară largă că alegerile prezidențiale sunt mai puțin importante decât cele parlamentare și că la cele parlamentare un vot dat în afară țării valorează mai puțin decât unul dat în circumscripția electorală, e periculos să te joci cu alegerile anticipate. Alternativa ar fi să trecem prin furcile caudine ale unei guvernări P$DhAUR, cu toate consecințele care decurg de acolo, inclusiv cele financiare, care vor fi dezastruoase și pe care le vom plăti zeci de ani de acum încolo, pentru că nu își imaginează cineva că vom fi creditați la fel cu o asemenea guvernare, mai ales cu guru sau mai tânărul său protejat în poziția de premier.
Pe de altă parte dacă ne uităm la reforma propusă, aceasta este minimala și nici măcar nu acoperă total dezmățul bugetar cauzat de Nicu și Marcel. Deci una peste alta este o picătură în ocean când vine vorba de rețeaua de încrengături securisto-comuniste a grupării de infracționalitate organizată P$D. Cel mai probabil, aceștia sunt speriați ca nu cumva Bolojan să reușească să stabilizeze economia și bugetul, dar și să continue pe această cale, debranșând tot mai mulți profitori actualmente mufați la banii publici.

Dan a spus: (februarie 27th, 2026 at 08:37 )

Oare de ce bojan are asa o imagine buna in cinditiile in care Timisoara se trezeste cu o gramada de piedici puse de el pt marile proiecte locale ?

Paul a spus: (februarie 27th, 2026 at 08:39 )

Sa imi explice si mie cineva din redactia debanat de ce sunt anti grindeanu in conditiile in care cu grindeanu la guvern, ni s-au deblicat mari proiecte ? Gen drumul noubde legatura cu A1 de la sanandrei. Cu ce ne-a ajytat pana acum bolojan si cei de la PNL ?

Geo a spus: (februarie 27th, 2026 at 08:44 )

De ce se mentioneaza episodul cu zborul acela de avion ? Ce e gresit sa iei avionul alaturi de alti oameni ? Ca doar nu ia fiecare individ un singur avion.

scrutator a spus: (februarie 27th, 2026 at 09:49 )

@Dan care sunt piedicile pe care Bolojan le-a pus „marilor” proiecte locale? Se pare că mai ușor e să dai cu gura decât să-ți argumentezi postările.

Eu a spus: (februarie 27th, 2026 at 10:09 )

@geo :)))))))))
Pe bune acum, esti sarcastic sau serios?

George a spus: (februarie 27th, 2026 at 11:21 )

@Geo, în momentul în care tu, ca Pres al Senatului mergi în concediu (GRATUIT) cu niște infractori, trebuie să îți asumi și să faci un pas în spate. Și până când nu arată factura cu suma plătită de Grindeanu pentru acel zbor toată țara poate să i-o arunce în față.

@Danpaul sau Pauldan a spus: (februarie 27th, 2026 at 11:50 )

Mult e dulce și catifelată limba ce-o vorbiți despre PSD!

Baluba a spus: (februarie 27th, 2026 at 12:13 )

Poporul comunist PSD si legionar HAUR vor desfiintza tzara. Asta vor face.

Nicu a spus: (februarie 27th, 2026 at 13:38 )

Problema mare nu e ca un premier liberal incearca sa reglaze deficitele pe carca populatiei ci ca nu se pot lua masuri impotriva celor care deliberat sau din prostie pura ne-au adus aici. Si nici pe viitor nimeni nu pare dispus sa sprijine o lege a raspunderii ministeriale sau macar legi care sa nu ne mai lase sa ne imprumutam peste o anumita limita. Am avut astfel de legi care limitau datoria publica la 50% din PIB, cine le-a anulat si cine i-a sprijinit sa le anuleze? Asta inseamna ca atunci cand va veni un alt covrigar ca si prim ministru o vom lua de la capat intr-un ciclu fara de sfarsit. SI mai e o problema de echitate, de ce daca deficitul s-a facut imprumutand pentru a mari salariile bugetarilor cu 40% incerci sa reabilitezi situatia punand biruri pe toata lumea adica si pe cei ce nu au beneficiat de acei bani? Aici se face diferenta intre un om corect ca Basescu si Bolojan un bugetar de rand. Atunci cand am ajuns in aceeasi situatie din cauza lui Tariceanu care la indemnul PSD a marit salariile bugetarilor inainte de alegeri cu 40%, Basescu a ales ca in loc sa puna biruri pe cei nevinovati si pe handicapati sa taie 25% de la cei ce au primit 40%-

Dorin a spus: (februarie 27th, 2026 at 14:49 )

@Nicu – Subscriu

Daniel a spus: (februarie 27th, 2026 at 16:37 )

@Nicu, eventual și Marcel

Problema cu handicapații este că sunt folosiți pentru optimizări fiscale, așa că mai bine plătesc în rând cu lumea și primesc ajutor de la stat în schimb, că după cum e legea pot avea palat și mașină de lux, scutite de taxe.

PHSD (hoții) a spus: (februarie 27th, 2026 at 19:35 )

Totusi sa mulțumim covrigarilor psd pentru istorica donatie de voturi catre (cui altul?) simion.
Uiuiu si iaca iaca! 🥳🥳🥳🥳
Grindeanu e pârțul de pe urma, ce altceva mai aveau in echipa nordis? Poate stewardesa votkuța sau strategul in donatii 2dose? 🤣🤣🤣

Vomele cu chirie paul, robert, alex, ne explică de pe valiza cu nr de gj, mh sau dj minunata lume noua.
Nice.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești

Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega

Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

cursuri CCIAT

CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, și viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au găsit un nou subiect de ceartă. De această dată, motivul ”tangoului” sunt… galoșii sau calitatea acestora. Totul a început în urma difuzării unui podcast, în care Simonis spune despre conducătorii primăriei că nu se îmbracă elegant, iar Timișoara arată la fel, plină de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis și Ruben Lațcău au un nou motiv să se certe: galoșii și moda
Două firme turcești sunt interesate de furnizarea a zece noi firobuze pentru Timișoara, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene. Urmează analiza acestora și, eventual, acordarea contractului în valoare de 30 de milioane de lei. Licitația în cadrul căreia au fost deschise ofertele, este organizată de municipalitate pentru achiziția a 10 troleibuze cu baterii...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La licitația pentru zece noi firobuze pentru Timișoara s-au prezentat două firme turcești
Ștefan Ștefanovici (24 ani) este noul jucător al Politehnicii Timișoara. Este fundaș stânga, poate evolua pe mai multe poziții în bandă și a fost în sezonul trecut căpitanul Politehnicii Iași în Liga 2. Reamintim, la gruparea viola a venit și căpitanul Stelei, Stephan Drăghici. Ștefanovici a crescut la Sporting Juniorul Vaslui și Petrolul Ploiești apoi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un nou lider la echipa viola! După căpitanul Stelei și cel al lui Poli Iași vine pe Bega
În dorința de a transforma clădirea impunătoare de pe bulevardul Loga, nr. 52 în grădiniță cu program prelungit, municipalitatea timișoreană e nevoită sa o adapteze la cerințele unei unități de educație și să transforme designul “etnic” care există în prezent acolo. Un prim pas în acest sens este transferul Vilei, gratuit, către Administrația pentru Sănătate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea să înceapă transformarea clădirii de pe Loga 52 în grădiniță
În plină perioadă de transferuri, Poli Timişoara primeşte o veste bună de la Consiliul Judeţean. Proiectul pentru finanţare depus de CS Știința Poli Timișoara, denumirea oficială a clubului care deţine echipa care a reuşit promovarea în Liga a II-a, va primi de la Consiliul Judeţean suma 5.810.000 de lei, aproximativ 1.150.000 de euro. Comisia de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Buget generos de la Consiliul Judeţean alocat echipei Poli Timişoara: peste un milion de euro
O echipă din România, formată din reprezentanți ai Aquatim și ai Companiei de Apă Someș, a participat recent la programul internațional Croatian Inspiration, desfășurat la Karlovac, în Croația, în cadrul proiectului european Erasmus+ Incluziune și sustenabilitate în Muzeele Apei. Proiectul reunește organizații din România, Croația și Olanda care administrează muzee tematice dedicate apei și are...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Muzeul Apei Timișoara a beneficiat de experiență internațională
Un sistem cu o componentă mare de  AI care monitorizează atenția șoferilor şi vatmanilor a fost implementat de Societatea de Transport Public Timişoara (STPT). Sistemul a provocat o reacţie potrivnică a sindicaliştilor. Într-un interviu pentru deBanat, managerul STPT, Florin Petolea, explică necesitatea acestui sistem în condiţiile în care se produc foarte multe accidete, majoritatea din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul “Este interesul legitim și al nostru și al Timișoarei pentru un transport civilizat, corect și în siguranță.” Interviu cu managerul STPT, Florin Petolea, despre noul sistem de monitorizare
Dragoș Savloschi, aflat la volanul unui monopost Wolf Thunder cu motor de 1.100 cc (cel mai mic din concurs), a câștigat prima etapă a Campionatului Național de Super Rally, desfășurată în centrul municipiului Alba Iulia, competiție ce a adunat la start piloți din toate disciplinele automobilismului sportiv românesc. Singura întrecere organizată pe trasee urbane, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dragoș Savloschi, debut cu dreptul în Campionatul Național de Super Rally
Top