Niște meșteri mari, calfe și primari

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

Nu-l judec pe primarul Sorin Munteanu de Buziaș pentru anunțul său că votul „ăl bun” pentru concetățenii lui e cel dat pentru PSD, nu pentru PNL, al cărui membru încă mai este până când partidul îl va pedepsi aspru pentru acest gest de indisciplină doctrinară. În realitate, pedeapsa va fi o ușurare, cale liberă spre înregimentarea în partidul lui Alfred Simonis și Sorin Grindeanu, vedetele politice ale momentului în Timiș și nu numai. Dincolo de cavalerisme, de etică, de lozinci, de „toți pentru unul, unul pentru toți”, argumentele primarului Sorin Muntean sunt imbatabile prin pragmatismul lor.

Vrea buzieșeanul bunăstare? Atunci să-l voteze pe președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, chiar dacă e de la PSD. Vrea omul contribuabil din Buziaș aprobări la centru și bani pentru aqualand? Atunci să-l voteze pe Sorin Grindeanu și lista lui de parlamentari, chiar dacă e de la PSD, căci nimeni nu-i perfect pe lumea asta. De ce ar conta pentru cetățeanul din Buziaș că-l trimite în Parlamentul României pe Vasile Blaga, de la PNL, sau pe Titu Bojin, de la PSD, pe Marilen Pirtea liberalul sau pe pesedistul Sebastian Răducanu?

Dar ce s-ar alege de argumentele edilului Sorin Munteanu dacă, la absurd, PSD ar pierde alegerile, cu tot cu voturile buzieșenilor? Dacă, din nou la absurd, PNL ar aduna 50% la parlamentare cu USR și UDMR, cine le-ar mai face lucruri frumoase și trainice celor de la Buziaș? Ar mai fi Alfred Simonis eroul zilei? Ar mai face și desface Sorin Grindeanu toate la București? I-ar mai fi utili acești domni lui Sorin Munteanu și concetățenilor lui? Doar povestim lucruri de neîntâmplat, căci și noi, și primarul Munteanu știm că PNL e praf, că USR nu-și poate depăși limitele, iar spiritul de turmă întracolo ne îndreaptă. Spre o guvernare PSD și ce-o mai pica, vreun partid flămând de ceva resurse, la pachet cu „ospătăreală” la principalul partid aflat la putere.

Când au belit meciul prin manevra de la locale, acea predare în fața PSD și a lui Alfred Simonis, cu trimiterea în exil a președintelui de filială Alin Nica, inteligenții de la PNL trebuiau să se gândească că asta urmează în Timiș. PSD a încălecat și mai vârtos organizația județeană liberală, iar acum se vor plânge că îi abandonează atât de cinic primarii, în pericol să nu prindă nici măcar un senator pe lista începută cu ordin de la București de Vasile Blaga.

Până la un punct, poți să te bucuri de răul întâmplat unui partid bezmetic ca PNL. În ideea unei pilde, să priceapă toți că așa pățesc cei care au făcut ca liberalii în anul 2024. Cu președinte de consiliu județean pe funcție, cu o oarecare stabilitate în filială, finalmente distruși prin absorbția „la bucată” într-un PSD parcă mai fără mamă, fără tată ca niciodată în jocurile politice locale. Dar bucuria asta ar fi de scurtă durată și de un masochism sinistru, căci tot împotriva noastră, a alegătorului, s-ar întoarce.

E bine să facă PSD, Simonis și Grindeanu, de toate în Timiș. Să facă stadion, sală polivalentă, drumuri faine, huburi intermodale, linii ferate, spitale și școli mai civilizate, dar cu așa ceva se poate mândri și Ilham Heidar oglu Aliyev, președintele de două decenii al Azerbaidjanului. Și acolo sunt de toate edilitarele, ba chiar mai multe, dar nu vrem să trăim acolo din punctul de vedere al societății, al democrației și libertăților ce ni le oferă sistemul occidental.

Vom spune că trăim în Europa, că aici nu se poate așa ceva, că PSD a mai avut aroganțe din astea și tot a pierdut puterea. Că, la urma urmelor, Alfred Simonis nu e Ilham Heidar oglu Aliyev… Adevărat, dar noi doar bănuim asta.

Autor
Etichete , ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

Jack a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 08:28 )

Curve politice

Dan a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 09:28 )

Nu fiti naivi, ci pragmatici:
1. Romania e in UE, niciun derapaj precum sistemul lui Ilham Heidar oglu Aliyev nu o sa se intample in Ro.
2. Singurul lucru care conteaza la un presedinte de CJ sunt investitiile majore din fonduri guvernamentale unde simonis e definitely the best.
3. Cu liberalul nica la judet am vazut ce am avut: doar faramituri gen sensuri giratorii liliput la giroc si sabotaj la adresa proiectelor Primariei TM, nu ati vazut ca CJT si PMT nu au colaborat deloc ? Prin asta au aratat o administratie subperformanta care nu a valorificat deloc potentialul judetului, condamnandu-ne pe noi ca locuitori ai sai la mediocritate. Vrem sa nevdepasim conditia.
3.1 Credeti ca clujenii au avut dileme ca astea cand pdl/pnl domina pe plan local si ei primeau sala polivalenta, stadion nou, metrou si parcuri industriale moderne ?
4. Simonis merita votat/sustinut pt pragmatism, energie si drive-ul pe care le are.
5. Intr-un mediu concurential intre orase/regiuni din aceeasi tara, merita imbratisate cu ambele maini sansele de a putea sa te dezvolti pe infrastructura (de orice fel) cu fonduri guvernamentale deoarece in Ro banii multi sevstrang la nivel central. O opozitie continua celor care te pot ajuta duce la a face praf capitalul de imagine pe care l-ai construit in ’89 dar din pacate nu ai stiu sa ti-l cultivi.
6. In TM majoritatea trotuarelor arata jalnic. E un exemplu care arata ce inseamna condamnarea la mediocritate pe care ne-a cauzat-o lipsa de pragmatism a politicienilor locali pana in 2024. E un exemplu clasic ca pragmatismul si implicarea in dezvoltarea locala sunt mult mai importante decat apartenenta la un partid/ideologie sau alta.

NEW a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 10:04 )

Ce drive are Simonis? SSD? Cati giga?
In orasele conduse de 35 de ani de politicieni pragmatici cum arata trotuarele? Pot sa resupun ca n-au cod de bare, ca cele robuliene, dar in rest n-am decat indicii. Unul ar fi ca cei veniti din orasele alea urasc trotuarele in asa hal, ca circula numai cu masinile. Si cred ca au venit de acasa cu groaza de trotuare, nu au invatat-o aici.
Ca liberalii au fost etalon de mediocritate si gandire marunta, axati doar pe razbunari de gradinita, e drept. Dar de aici sa-i scoti pe pesedisti campioni ai pragmatismului si dezvoltarii e cale lunga, si suna cam interesata. Simonis e tot numai proiecte, dar nu are ceva finalizat de care sa se poata vorbi. Adica exact ce i se reproseaza, cu mult venin, lui Fritz. Daca a facut ceva era inceput de altul. Daca Simonis n-a facut nimic e OK, promite mult si „are relatii”. In limbaj popular, blana ursului din padure.

@Dan - (pr. Paul T.) a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 10:33 )

Măi băiatule, banii nu înlocuiesc obrazul, nici credința, nici nu șterg trecutul, nici nu-l spală! Numai la curve se poate așa ceva. Nu poți să mergi cu un teanc de bani la un deținut politic, de exemplu, și să-i explici că bunicii sau tații unora pe care încerci să-i speli aici l-au bătut din motive de pragmatism și că anii sau lunile de temniță au fost de fapt o investiție economică pe termen lung. Mai lasă-ne cu pragmatismul ăsta de ****t.

Dan a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 11:04 )

Simonis declara acum cativa ani ca modelul sau in viata e Iliescu. Deci e destul de clar unde vrea sa ajunga unul ce are ca model un criminal (e drept, nedovedit de ‘justitia’ romana).

vest a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 11:53 )

Sorin Munteanu e „penelist” provenit din fostul PD, care doctrinar era mult mai aproape de PSD decat de PNL si chiar provenea din PSD. E doar o revenire la matca a actualului primar de Buzias. In alta ordine de idei, e un om de calitate, iar jocul politic actual nu are nimic iesit din comun. Peneleu’ e un partid jalnic de multi ani, poate dintotdeauna, nu e cazul sa le plangem de mila. Disparitia lui ar fi cea mai buna miscare de pe scena politica romaneasca, pentru ca acum toxicitatea lui si a oamenilor de acolo „intineaza valorile liberale”, ca sa parafrazam un clasic (inca) in viata.

Daniel a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 12:14 )

Evident că nu se poate justifica să renunți la cinste și corectitudine pentru niște lucrări sau proiecte care oricum trebuiau făcute. Nu poți lăsa un județ pe mâna unui interlop care deja a început să populeze structurile cu apropiați doar pentru că promite blana ursului din pădure mai ales că la noi majoritatea instituțiilor de stat nu au fost căpușate și corupte ca în fiefurile PSD, cum ar fi Vaslui sau Olt. Pesemne că sunt unii care vor să meargă cu cofrajul de ouă la medici sau la instituții cum este cazul acolo pentru că la asta se va ajunge în ritmul acesta mai ales când după alegeri Fritz se va alătura acestei grupări prin alegerea unui viceprimar de la PSD.

liberal a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 14:49 )

@Dan A fi pragmatic înseamnă a găsi o soluție practică pt. rezolvarea unei probleme. În nici un caz a fi curvă politică. Un primar este ales atât pt. calitățile sale dar și pt. partidul sub ale cărui culori defilează. Când dezertează calcă în picioare voturile celor care l-au votat pt. culorile partidului. Dacă candidează independent poate să solicite electoratului său o orientare politică în votul exprimat.

Nero a spus: (noiembrie 14th, 2024 at 17:34 )

INO, esti foarte moderat aici in articol, se stie ca esti oarecum prieten vechi cu Sorin Munteanu…..de exemplu.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea

Epopeea pasarelei pietonale Gelu continuă, Primăria Timișoara ar urma să dea în judecată, atât proiectantul, dar și executantul, pentru deficiențele constatate în urma unei expertize realizată de o firmă de specialitate pentru Municipalitate. A fost o deplasare a tablierului, care nu afectează folosirea ei, problema acolo este cea a vandalizării pasarelei, prin realizarea de graffiti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Pirtea explică rolul PNL în alianța cu PSD: sprijin pentru proiecte, dar fără „vasalitate”

Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, susține că relația dintre liberali și PSD la nivel local nu implică nicio formă de subordonare politică, ci reprezintă exclusiv un acord administrativ, orientat spre susținerea proiectelor considerate benefice pentru comunitate. În declarațiile sale, Marilen Pirtea respinge ideea existenței unor raporturi de subordonare politică între PNL și PSD în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pirtea explică rolul PNL în alianța cu PSD: sprijin pentru proiecte, dar fără „vasalitate”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Roti revine la munca din teren și se reapucă de „scouting”

Mai bine în iarbă decât la birou! Fostul mare internațional Iosif Rotariu, membru în Comitetul Director al clubului Politehnica Timișoara, s-a alăturat oficial departamentului de scouting al Politehnicii. El va avea misiunea de a găsi tineri talentați pentru viitorul Politehnicii. O meserie care îi place și la care se pricepe. “Mă bucur că voi lucra...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Roti revine la munca din teren și se reapucă de „scouting”
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

cursuri CCIAT

CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

După faptă și răsplată. Hoțul cu mască chirurgicală din Lugoj, care „agăța” telefoane mobile ziua în amiază mare, a fost prins de oamenii legii. Ieri, polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Lugoj au reținut un bărbat, bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt calificat, după ce acesta ar fi sustras două telefoane mobile de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Banditul de pe trotinetă a fost prins și arestat preventiv! Era specialist în furturi de telefoane în mare viteză
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, partener al Proiectului ”DigiTIM: Digital upskilling”, cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul Social European+, Programul Educație și Ocupare 2021-2027 – Competențe digitale pentru piața muncii, anunță începerea înscrierilor pentru programul GRATUIT de formare profesională:  SAP  – System Applications and Products în Data Processing. Proiectul vizează actualizarea competențelor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș lansează un curs gratuit de pregătire în utilizarea SAP
Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, susține că relația dintre liberali și PSD la nivel local nu implică nicio formă de subordonare politică, ci reprezintă exclusiv un acord administrativ, orientat spre susținerea proiectelor considerate benefice pentru comunitate. În declarațiile sale, Marilen Pirtea respinge ideea existenței unor raporturi de subordonare politică între PNL și PSD în cadrul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pirtea explică rolul PNL în alianța cu PSD: sprijin pentru proiecte, dar fără „vasalitate”
La Baza Costică Rădulescu se lucrează cu spor în continuare. Cosmin Tabără a vizitat din nou șantierul în acest sfârșit de săptămână, se lucrează la parcare, dar și la clădirea administrativă. Fostul viceprimar ar vrea acolo scaune alb-violete. Dacă nu ne mai informează despre progresul lucrărilor de la Stadionul LEGO, Cosmin Tabără, fost viceprimar al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Avansează lucrările la Baza Sportivă Costică Rădulescu/VIDEO
Turneul de tenis MT1000 Budapest Regional Championships, cunoscut ca și Campionatul European de Masters destinat sportivilor masters, se desfășoară în perioada 1 – 7 iunie 2026. Competiția are loc în aer liber, pe zgură, la Centrul Național de Tenis din Budapesta, Ungaria. La cea mai „tânără” categorie, +30 de ani, timișoreanul Sergiu Rogoveanu a avut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sergiu Rogoveanu, performanțe de vis la Europeanul de tenis, categoria Masters
O lectură a studiului „De ce muncim?” (CSLDI-FSPAC UBB, 2026) Fiecare generație crede că următoarea nu mai vrea să muncească. Probabil același lucru l-au spus și cei care au trecut de la plug la fabrică, de la fabrică la birou și de la birou la laptop. Problema nu este dispariția muncii. Este schimbarea sensului ei....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cinci paradoxuri despre munca publică
În ultimii ani, promovarea produselor locale autentice a devenit una dintre direcțiile esențiale pentru dezvoltarea economică și culturală a regiunilor europene. În Banat, acest demers este susținut de o serie de organizații și producători care au înțeles că valoarea patrimoniului gastronomic poate deveni un important vector de dezvoltare regională, de promovare turistică și de consolidare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Asociația Producătorilor de Salam Bănățean – un ambasador al tradiției gastronomice bănățene la Banaton 2026 și pe scena europeană
Tânărul atacant Mihai Alexandru Bonț a semnat cu Politehnica Timișoara, după ce în ultimul sezon a fost adversar, jucând la Sănătatea Cluj. Mihai (19 ani) s-a născut la 3 decembrie 2006, la Cluj-Napoca. Evoluează pe postul de atacant central, dar poate juca și pe alte poziții din compartimentul ofensiv, inclusiv în bandă, anunță clubul bănățean....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei
Mijlocașul și căpitanul celor de la CSA Steaua București, Stephan Drăghici (28 de ani), s-a înțeles cu Poli Timișoara și va juca pe Bega în următoarele două sezoane. Acesta vine din postura de jucător liber de contract pentru a pune umărul la obiectivul bănățenilor de a ataca promovarea în Superligă în ediția 2026/2027, din „prima”....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încă un jucător de calitate vine la Politehnica Timișoara. Căpitanul Stelei va avea un contract pe doi ani cu clubul alb-violet
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.