Arhiva pentru eticheta: David Popovici

Îl ştiţi! E cel mai bun înotător din lume

Sportivul român David Popovici a fost desemnat cel mai bun înotător al anului 2022 în lume, la masculin, de cunoscutul site de nataţie Swimswam.com. De la Michael Phelps şi Ian Thorpe încoace lumea înotului nu a mai avut un tânăr care să facă ce a reuşit Popovici, subliniază Swimswam. Un factor care a contat în

Peste Djokovic şi Modric! David Popovici, regele Balcanilor

David Popovici, dublu campion european şi mondial în acest an, la 100 m şi 200 m liber, atât la seniori, cât şi la juniori, a fost ales cel mai bun sportiv din Balcani în 2022. Înotătorul român a fost votat în cadrul unei anchetei organizate de agenţia bulgară BTA şi la care au luat parte agenţiile de

Medalie mondială pentru David Popovici şi în bazin scurt

David Popovici (18 ani) a obținut medalia de argint în finala probei de 200 metri liber la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt, de la Melborune (Australia). Românul, care a fost mereu pe podium la fiecare întoarcere a terminat cu un timp de 1.40.79. El a fost depășit doar de Sunwoo Hwang, campionul din

O ultimă zi fantastică pentru înotătorii români: două medalii de aur şi un bronz

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur și în proba de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori din Peru. Bianca Costea (17 ani) a obținut aurul la 50 de metri liberi, iar Vlad Stancu (17 ani) bronzul la 1.500 metri liber. David Popovici, deținătorul titlurilor mondiale și europene

Încă o distincţie pentru David. Cel mai bun înotător de la Europene

David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine la Campionatele Europene de Nataţie de la Roma, anunţă Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern. La masculin, David a totalizat 1.003 puncte, pentru timpul din finala de 100 m liber (46.86 s – nou record mondial de seniori), dar şi pentru prestaţia

Weekend de vis pentru sportivii tricolori, cei mai buni ambasadori ai României

România a încheiat Campionatul European de Canotaj de la Munchen cu 5 medalii de aur și 3 de bronz. Sunt cele mai bune rezultate din istorie la competiția continentală. Cu acest palmares impresionant, România a încheait competiţia pe locul secund în clasamentul pe medalii, fiind întrecută doar de Marea Britanie, care a avut 6 aur,

L-au aplaudat și adversarii. David Popovici, aur european și record mondial la 100 de metri

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de la Roma. Românul a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 46.86 secunde. Primul recordmen mondial a fost Johnny Weissmüller, cel cunoscut sub numele de Tarzan și născut în Freidorf. După această probă, David

Fenomenal. David Popovici a încheiat Europeanul cu a patru medalie de aur

David Popovici a cucerit medalia de aur în finala probei de 100 m liber, duminică, în cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, cu timpul de 47 secunde și 69 de sutimi şi a obţinut al patrulea său titlu continental după cele de la 50 m liber, 200 m liber şi ştafeta

Editorial de Ino Ardelean

David Popovici, un accident într-o ţară defectă în care puţinele terenuri de sport sunt interzise copiilor

Aceste rânduri nu sunt despre David Popovici, s-a scris mult despre el în ultimele zile, şi pe bună dreptate, ci despre ţara în care el este doar un accident, o excepţie de la regulă. Cu mult bun simţ, într-una din declaraţiile făcute după obţinerea primei medalii de aur la Campionatele Mondiale de Nataţie de la

Un milion de lei din Fondul de Rezervă al Guvernului pentru campionul David Popovici

Guvernul va aloca din Fondul de Rezervă un milion de lei pentru David Popovici. Decizia a fost anunţată de premierul Nicolae Ciucă. Guvernul a decis să aloce un milion de lei dublului campion mondial David Popovici, după excepţionale sale rezultate de la Budapesta. David Popovici a devenit primul înotător după 1973 care a reușit să

Copilul devenit legendă! David Popovici, la doar 17 ani este primul campion mondial la înot din istoria României

David Popovici (17 ani) este campion mondial în proba de 200 de metri liber! A devenit primul înotător din istoria României care ia aurul la o astfel de competiție! Timpul lui a fost de 1:43.21 min (nou record mondial de juniori), depășindu-i pe Sunwoo Hwang (19 ani, Coreea de Sud) – 1:44.47 și Tom Dean

Reușită enormă! Românul David Popovici, cel mai bun tânăr sportiv european

Înotătorul român David Popovici a câştigat Premiul Piotr Nurowski pe anul 2021, după ce a fost votat, joi seara,  cel mai bun tânăr sportiv de pe continent la sporturile olimpice de vară, la Adunarea Generală a Comitetelor Olimpice Europene de la Samorin (Slovacia), anunţă Comitetul Olimpic şi Sportiv Român pe pagina sa de Facebook. Popovici