Arhiva pentru eticheta: canotaj

Legende! Aur şi la Mondial pentru cele mai bune canotoare din lume

Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar au câştigat medalia de aur la dublu vâsle feminin (W2x), duminică, la Campionatul Mondial de la Racice. Radiş şi Bodnar, campioane europene şi olimpice, au fost urmate de echipele Ţărilor de Jos şi Irlandei. Româncele au încheiat cursa în 06.47.77. Este a treia medalie de aur pentru România, după cele

Trei medalii de aur pentru sportivii timişeni La Europenele de canotaj sub 23 de ani

Federația Română de Canotaj a participat între 3 și 4 septembrie la Campionatele Europene Under 23 de la Hazewinkel, din Belgia. Lotul de Tineret a fost format din 38 de sportivi, grupați în 12 echipaje, printre ei aflându-se şi sportivii timişeni pregătiţi de maestrul Zlatomir Balojin, Laurenţiu Danciu şi Andreea Iorgovan. Sportivii din Banat au

Weekend de vis pentru sportivii tricolori, cei mai buni ambasadori ai României

România a încheiat Campionatul European de Canotaj de la Munchen cu 5 medalii de aur și 3 de bronz. Sunt cele mai bune rezultate din istorie la competiția continentală. Cu acest palmares impresionant, România a încheait competiţia pe locul secund în clasamentul pe medalii, fiind întrecută doar de Marea Britanie, care a avut 6 aur,

Vizita unei mari campioane. La Ghiroda a venit una din cele mai remarcabile sportive din istoria lumii

Vizită onorantă la sediul Clubului Sportiv Comunal Ghiroda și Giarmata Vii. „Iubim sportul, iar asta se vede în tot ce facem pentru tinerii noștri! La CSC Ghiroda și Giarmata Vii, pe lângă faptul că ne străduim să le oferim cele mai bune condiții, dorim să le transmitem și dragostea pentru sport, să îi învățăm ce

canotaj

Cei mai buni în Europa la canotaj, secțiunea juniori. Zestre de medalii la Belgrad

Delegaţia României a cucerit şapte medalii, dintre care cinci de aur şi două de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori de la Belgrad. România, care a avut zece echipaje în finale, a ocupat primul loc în clasamentul final pe naţiuni, urmată de Franţa, 2-3-1, Belarus, 2-1-1, Rusia, 2-0-2, Ucraina, 2-0-2, etc. Medaliile