Un sistem cu o componentă mare de AI care monitorizează atenția șoferilor şi vatmanilor a fost implementat de Societatea de Transport Public Timişoara (STPT). Sistemul a provocat o reacţie potrivnică a sindicaliştilor. Într-un interviu pentru deBanat, managerul STPT, Florin Petolea, explică necesitatea acestui sistem în condiţiile în care se produc foarte multe accidete, majoritatea din…
STPT, de la o societate în pragul insolvenţei la primul an pe profit. Interviu cu directorul STPT, Florin Petolea
Florin Petolea este director al Societăţii de Transport Public Timişoara (STPT) de la începutul acestui an. El a venit în această funcţie din poziţii importante în mari companii de telecomunicaţii. Astfel, ultima dată a fost CTIO (director executiv de tehnologie și informație) la Telekom România Mobile Communications, iar îaninte a fost manager general la Alcatel-Lucent…