Arhiva pentru eticheta: melbourne

Editorial de Ino Ardelean

Gata, l-au împachetat şi pe Nole în AUR! Cum s-au agăţat “suveraniştii” (şi) de victoria de la Melbourne

Nu-i nimic secret în faptul că sportul, în general, şi fotbalul în special au depăşit de mult timp graniţa competiţiei sportive sau a loisirului pentru (tele)spectatori, având tot mai multe interferenţe cu politica. Nu mai departe decât luna trecută o vicepreşedintă a Parlamentului European a fost arestată în legătură cu organizarea Campionatului Mondial de fotbal

Simona Halep

Simona merge mai departe în Australia. E singura româncă rămasă în competiție la simplu

Favorita 4 la câștigarea primului Mare Șlem al anului, Simona Halep s-a calificat fără probleme în faza 16-imilor de finală a competiției de la Melbourne. În turul secund, românca s-a impus în fața britanicei Harriet Dart, după un 6-2 clar în primul set și un 6-4 cu ceva stres în cel de-al doilea. Simona, finalistă

Djokovic l-a demolat pe Nadal în finala de la Melbourne. Copil urcă pe cea mai bună poziţie din carieră

Novak Djokovic a câştigat pentru a şaptea oară în carieră titlul la Australian Open, dominându-l total pe Rafael Nadal, într-o finală de doar două ore. Rafa a jucat perfect până în finală, nu a pierdut vreun set, dar nu s-a regăsit în faţa unui jucător care atunci când este în vârf de formă nu poate fi învins. A fost un sec 6-3, 6-2, 6-3, într-un joc în care Nole a jucat cu o precizie chirurgicală, dominând clar partida la toate capitolele.