Arhiva pentru eticheta: tenis

Anca Alexia Todoni câștigă Trofeul Irina Begu la București

Finala de simplu a turneului de tenis Trofeul Irina Begu (ITF), găzduit de Tenis Club Herăstrău din Bucureşti şi dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, s-a disputa între româncele Ştefania Bojică şi Anca Alexia Todoni. Anca Aleia Todoni, timișoreanca legitimată la clubul bănățean CSM, venea după ce dumina trecută se impunea în Slovenia

Săptămână de vis pentru Gabriela Ruse! Venită din calificări, a câștigat turneul WTA de la Hamburg

Poveste demnă de orice film de succes. A început în calificări, s-a antrenat din prima zi cu cea care avea să îi fie adversară în finală și a reusit să câștige titlul deși niciodată nu trecuse măcar de sferturile de finală ale unei competiții WTA. Gabriela Ruse (România, 198 WTA) a învins-o pe Andrea Petkovic

Raluca Olaru

Raluca Olaru, campioană la dublu la Sankt Petersburg

Tenismena româncă Raluca Olaru, împreună cu partenera sa de dublu Nadia Kichenok, Ucraina, au cucerit titlul WTA 500 de la Sankt Petersburg, Rusia, după o finală extrem de disputată. Favoritele 1 au dispus în ultimul act de cuplul american Christian/Santamaria, ambele din SUA, cap de serie 2, scor 2-6, 6-3, 10-8. Partida a durat o

Turneul Campionilor

Turneul Campionilor, cel mai bun tenis din lume cu o absență majoră: Roger Federer

Ediția 50 a Turneului Campionilor începe duminică pe O2 Arena din Londra, urmând ca anul viitor să se dispute la Torino. ATP Finals are loc în perioada 15-22 noiembrie, iar marele absent al acestei ediții este campionul elvețian Roger Federer, în prezent locul 5 mondial. Opt dintre cei mai buni nouă jucători ai lumii vor

Există tenis și după coronavirus

Tenismanul austriac Dominic Thiem (locul 3, ATP) a câştigat etapa de la Belgrad a turneului demonstrativ Adria Tour, în finala căreia l-a învins duminică în trei seturi, cu scorul de: 4-3, 2-4, 4-2, pe sârbul Filip Krajkovic (locul 32, ATP). Competiția disputată în capitala Serbiei a avut un succes răsunător, peste 2000 de spectatori umplând

Simona Halep

Internaţionalele României de tenis nu se mai dispută în 2020. Turneul a fost câştigat în trecut de Halep şi Begu

Turneul feminin de tenis BRD Bucharest Open, programat în perioada 13-19 iulie la Arenele BNR din Capitală, nu va mai avea loc în acest an ca urmare a pandemie de coronavirus, a declarat, pentru Agerpres, vicepreşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac. „Este exclus să se mai ţină turneul feminin BRD Bucharest Open în condiţiile

Turneul Campioanelor. Simona Halep o învinge pe Bianca Andreescu după un meci epic

La fiecare final de sezon, cele mai bune 8 jucătoare din circuitul WTA se întâlnesc la Turneul Campioanelor unde câştigătoarea îşi ajudecă, pe lângă o sumă colosală de bani şi titlul neoficial de campioană a lumii. În grupa „violet” de la Shenzen s-au duelat astăzi Simona Halep şi românca din Canada, Bianca Andreescu, într-un duel mult aşteptat.

Fetele de la Dumbrăvița, calificare în turul secund al Europe Cup

Vicecampioana României la tenis de masă, ACS Dumbrăvița, a jucat în weekend, în Danemarca, în prima rundă din faza grupelor din Europe Cup (fosta ETTU Cup), echivalentul Ligii Europa la fotbal. În Grupa D, Dumbrăvița a înfruntat gazdele de la Hillerød Bordtennis și două echipe din Italia: Tennistavolo Norbello și Quattro Mori Cagliari. Gruparea din

Irina Begu

Suspansul continuă! Parmantier o bate pe Begu şi decisivul se joacă la dublu

Irina Begu putea aduce calificarea în faţa Paulinei Parmantier în meciul patru din semifinale Cupei Davis dintre România şi Franţa. A fost din nou vorba despre un meci de trei seturi, dar de aceasta dată reprezentanta Hexagonului s-a impus, 6-3, 2-6, 6-2. Meciul a ţinut două ore şi per total ambele jucătoare au câştigat 74

Mihaela Buzarnescu

Garcia o învinge pe Buzărnescu şi Franţa egalează în duelul din Fed Cup cu România

Racheta numărul 1 a Franţei, Caroline Garcia şi-a respectat statutul de favorită în partida a doua din seria jocurilor din semifinalele Fed Cup de la Rouen. Franţuzoaica s-a impus în două seturi identice, 6-3, 6-3 contra Mihaelei Buzărnescu. Gazdele întâlnirii egalează astfel situaţia, 1-1, după ce mai devreme, Simona Halep o învinsese pe Kristina Mladenovic,

Djokovic l-a demolat pe Nadal în finala de la Melbourne. Copil urcă pe cea mai bună poziţie din carieră

Novak Djokovic a câştigat pentru a şaptea oară în carieră titlul la Australian Open, dominându-l total pe Rafael Nadal, într-o finală de doar două ore. Rafa a jucat perfect până în finală, nu a pierdut vreun set, dar nu s-a regăsit în faţa unui jucător care atunci când este în vârf de formă nu poate fi învins. A fost un sec 6-3, 6-2, 6-3, într-un joc în care Nole a jucat cu o precizie chirurgicală, dominând clar partida la toate capitolele.

Un meci (Halep – Kerber) cat o programa scolara

Joi, 25 ianuarie. O dimineață obișnuită de iarnă. Românii cu slujbe, la stat sau privat, merg spre locurile de muncă sau au ajuns. Asistații sociali, veșnicii votanți ai PSD, se îndreaptă agale spre birturi. În schimb, baronii și baronașii PSD continuă lupta pentru ministere, secretariate de stat, agenții ale statului.

Novak Djokovic i-a daruit tricoul de campion timisoreanului Nini Dica! Sarbul i-a mai dat sapca lui Boris Becker si i-a fredonat o melodie romaneasca

Sârbul Novak Djokovic este unul dintre cei mai carismatici sportivi din lume. Cel care a câştigat Turneul Campionilor de la Londra în faţa lui Roger Federer, un alt colos al tenisului mondial, i-a demonstrat acest lucru lui Nini Dica, timişoreanul de 14 ani care a participat la prima ediţie a Masterului Lacoste, unde s-a clasat pe locul 4.