Într-un ritual post pascal și preelectoral, IPS Ioan a „spălat picioarele” pușcăriabililor PSD

S-ar cădea să nu criticăm o înaltă față bisericească, căci cine suntem noi să judecăm fără să fim judecați la vremea noastră? Prima oară am făcut-o în gând, dar și cu gândul putem păcătui. Era pe când IPS Ioan, mitropolitul Banatului, l-a numit, în studioul Antena 3 fiind, pe Mircea Badea nu mai știu cum l-a făcut… „far călăuzitor”, „pavăză națională” sau „bârnă patriotică”, nu mai contează, dar sigur n-a fost la caterincă, ci în buna datină românească de a te da bine cu gazda, ca să nu o spun mai abrupt și necuvincios înaintea unui înalt prelat. Cum ar veni că el, acest individ Mircea Badea, mai stă stinger prin tranșee să apere fibra noastră națională, iar ăialalți, prin antiteză, sunt niște vai de capul lor, demolatori de societăți și popoare, vânzători de neam. Dar ce vorbesc eu aici, că acușa îi pun în gura mitropolitului Banatului discursul lui Liviu Dragnea de la Iași și iarăși nu se cuvine.

Editorial de Eugen Sasu

Editorial de Eugen Sasu

A fost prima senzație de greață. Apoi, partidul de guvernământ este ras, tuns și frezat frumos de către un înalt oficial al unei alte instituții aproape stat, dar care ar trebui să se ocupe de suflete, de păcate, de moralitate, nu să fie refugiu pentru niște politicieni certați cu toată tabla de porunci. Viorica Dăncilă și alaiul, în vizită la Mitropolia Banatului, în ideea că acolo nu-i contestă nimeni. E mult să comparăm ce făcea biserica în Polonia pe vremea comunismului și ce făcea în România biserica Prea Fericitului Teoctist – Dumnezeu să-l ierte, dacă reușește. Sau poate unii ar crede că este prea mult să asemui ce făceau comuniștii cu ce fac ăștia astăzi, dar, oricum ai lua-o, colaboraționismul ăsta dintre biserică și politic îmi lasă un năduf de îndoială pentru misiunea ce-o avem fiecare pe lumea asta. Dar deja am căzut în păcat, judecându-l pe Înalt Prea Sfințit și cine sunt eu să fac acest lucru?

IPS Ioan are o scuză. Bună scuză. A acordat un acoperiș, un blid cu hrană și-un pahar cu apă rece celor năpăstuiți și neînțeleși, salvându-le viața și ferindu-i de ocări în fața unor oameni care poate că nici n-au vreun Dumnezeu. Cică le-a zis demnitarilor PSD să facă câte ceva pentru oamenii locului. Foarte frumos. Să dea ei din buricele degetelor și să facă sala polivalentă, să comande la minister să se dea tren spre Belgrad și avion spre Viena, cum făcea Fiul Domnului cu apa transformată în vinul cel bun. Cu asta crede IPS Ioan că se spală pe mâini? Asta e soluția? Guvernul să dea? Câtă vreme să mai trăim în sistemul ăsta medieval, în care boierul mai dă câte ceva și bisericii, și slugilor, nu numai să le ia sănătatea, libertatea și viața?

L-a auzit cineva pe mitropolitul Banatului să ceară descentralizare, să-și poată face și regiunile singure sală polivalentă, nu să primească de milă? L-a auzit cineva pe IPS Ioan să-i ceară premierului Dăncilă să nu fie de acord în partid cu amnistia mascată și să apere domnia legii? Căci fără egalitate în fața legii, ticăloșii ăștia ne vor râde în nas și nu ne rămâne decât să așteptăm egalitatea cu ei în fața lui Dumnezeu. Presa nu l-a auzit să zică așa ceva și ce-or fi vorbit în particular nu ne spune nimeni, dar tare mi-e că nu ne e de mare ajutor taifasul dintre cele două fețe, una bisericească, iar cealaltă după care se ascunde nimeni altul decât diabolicul Liviu Dragnea.

Măcar să le fi spălat picioarele. Nu sunt încă deținuți, dar se comportă ca și când mâine s-ar aștepta să intre la pușcărie ori se pregătesc de păcate care i-ar putea trimite cândva după gratii. Veți zice că asta face și papa în Joia Mare, asta au făcut și contemporanii Mântuitorului Isus Hristos pentru alinarea durerilor pelerinilor după o călătorie anevoiasă. Cumva, Ioan al Banatului asta a făcut și el. Le-a „spălat” acestor impostori picioarele gata încălțate cu „Louis Vuitton” de mii de euro. Nouă nu ne rămâne decât să așteptăm de la guvern sala polivalentă și trenul spre Belgrad. Despre IPS Ioan ce așteptări să mai avem? Dar cine suntem noi să judecăm o prea blajină față bisericească?

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

vasile.popescu a spus: (mai 12th, 2019 at 18:47 )

De ce se intalneste Papa cu Johannis? Sa sezbata problemele globale ale omenirii ?

Poli 21 a spus: (mai 12th, 2019 at 20:24 )

Ca de obicei vasile si popescu abereaza pe site probabil pentru a isi demonstra atasamentul fata de ciuma rosie.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top