Rocadă la PSD. Sorin Ionescu se retrage pentru a-i face loc lui Radu Ţoancă în Consiliul Local Timişoara

Nicolae Robu și Radu Țoancă

Nicolae Robu și Radu Țoancă

În timp ce la liberali oamenii lui Nicolae Robu sunt traşi pe dreapta, la PSD sunt promovaţi. Este şi cazul lui Radu Ţoancă, un apropiat al viitorului fost primar, care a fost propulsat consilier local prin retragerea lui Sorin Ionescu de pe listă.

La nivelul municipiului Timişoara, PSD a obţinut o rară contraperfomanţă la alegerile din 27 septembrie, obţinând doar trei mandate de consilieri locali. Adică de trei ori mai puţini decât în perioada 2016-2020, când a avut nouă. În ordinea care au fost puşi pe listă cei trei sunt: Sebastian Răducanu, Sorin Ionescu şi Andra Bloţiu. Primul sub linie s-a situat Radu Ţoancă, un apropiat al viitorului fost primar Nicolae Robu. El va intra totuşi în Consiliul Local, după ce Ionescu a decis să se retragă de pe listă. Director al Colegiului Bănăţean, Ionescu afirmă că nu i-a influenţat nimeni această decizie.

„Am luat această hotărâre încă de duminică seara. Sigur, am o o mare dazamăgire pentru scorul obţinut. Am avut o experienţă frumoasă în Consiliul Local, dar am şi alte lucruri de făcut”, ne-a declarat Ionescu. El a fost consilier local şi în mandatul 2016-2020.

Aşadar, Ţoancă va reveni în Consiliul Local, acolo unde are la activ mai multe mandate, începând din 2004. La finalul lui 2015 a renunţat însă la Consiliul Local, dându-şi demisia şi din partid pentru a prelua conducerea clubului sportiv înfiinţat de Robu. De altfel, în ultima perioadă, Ţoancă s-a lăudat peste tot că are o înţelegere cu Robu prin care urma să ajungă viceprimar. Din păcate pentru Ţoancă, Robu a pierdut alegerile şi, foarte sigur, ultima preocupare a lui Dominic Fritz este să-l pună pe PSD-ist viceprimar.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

12 comentarii pentru acest articol

Ion a spus: (octombrie 1st, 2020 at 18:37 )

De kkt
Oameni de valoare fac un pas in spate…

Petru a spus: (octombrie 1st, 2020 at 19:50 )

Il stie toata lumea pe acest combinator de meserie, Radu Toanca…si apoi se mira pesedistii de ce ii face lumea ciumati si de ce nu ii mai voteaza nimeni. Isi merita soarta!
Mai grav e ca s-a renuntat la un om de mare valoare ca Sorin Ionescu. Tipic PSD. Scufundare usoara!!!

Ion Ion a spus: (octombrie 1st, 2020 at 20:29 )

Radu Toanca are experienta administrativa mare si va face treaba buna in Consiliul Local.

consilier a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 06:40 )

Radu Țoancă nu este imoral. El este amoral, iar revenirea lui pe lista de consilieri PSD arată fără echivoc cât de slab este PSD în Timișoara. Dobra, Simonis, vântul demiterilor nu bate și pe la voi?

drucker a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 08:56 )

Sorin Ionescu , unul dintre cei mai buni profesori din Timisoara si director al „Colegiului Banatean” , face un pas in spate pt a-i face loc lui Toanca .Sa nu uitam ca PSD Timis , l-a exclus din partid pe Grindeanu , pt ca s-a opus lui Dragnea si lingailor lui de la buCUResti .
Inainte de alegerile locale , va avertizam ca , pt ce ati facut cu justitia , electoratul o sa va violeze , la figurat , bineinteles .
In decembrie , la parlamentare am convingerea ca „violul politicl” , va fi urmat de „perversiuni” , deci pregatiti gelul intim.

A venit scadenta .

Olivu a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 10:02 )

Il cunosc si il apreciez pe dl. prof. Sorin Ionescu. Dacă a fost înlăturat fiind înlocuit cu un politruc e problema psd. Dacă „a făcut un pas în spate” este inițiativa dânsului, nu e fair-play. Înseamnă că s-a lăsat folosit pentru că pas să obțină voturi pe spinarea să pentru a promova un ins mediocru. Ar fi urât.

Ochiul limpede a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 11:22 )

Depesedizarea României a început odată cu Victor Viorel și al de Dragnea, oamenii supuși regimului basescian. Partizanii marilor trădări pe partea stânga a politicii românești au făcut posibila dărâmarea propriului guvern fapt ce a dus la decredibilizare în rândul electoratului. De atunci acest mod de a face politica a devenit o normalitate.

Raul a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 11:38 )

Il mai asteptam pe la Directia de Urbanism din Primarie. Dar sa vina cu ghipsul de acasa. Prietenii stiu de ce.

Omu'Nou a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 11:40 )

Dl. Prof.dr.Sorin IONESCU – un dascal dedicat ar fi fost un exceptional Inspector General la Invatamant. Dascal iubit de elevi si respectat de colegi. Cred ca locul lui este in sistemul de invatamant. Cat mai sus. Dl.prof.Radu TOANCA este un super specialist in administratie , un excelent comunicator, un consilier local de la care ceilalti consilieri (de la toate partidele) pot lua notite. Felicitari pentru rocada.

Nicolae Maria a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 12:26 )

Mult succes!!

Bila a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 12:29 )

@omu’nou: mai pune si niste lamaie, sa nu ti se aplece

Poe a spus: (octombrie 2nd, 2020 at 12:56 )

Cat a costat retragerea? Asta ar fi interesant

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea

Epopeea pasarelei pietonale Gelu continuă, Primăria Timișoara ar urma să dea în judecată, atât proiectantul, dar și executantul, pentru deficiențele constatate în urma unei expertize realizată de o firmă de specialitate pentru Municipalitate. A fost o deplasare a tablierului, care nu afectează folosirea ei, problema acolo este cea a vandalizării pasarelei, prin realizarea de graffiti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Marilen Pirtea e convins că nominalizările pentru alegerile din 2028 se vor decide la nivel de Timiș

Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, e ferm convins că la viitoarele alegeri parlamentare filiala locală a partidului nu va mai fi nevoită să pună pe listele pentru București tot felul de parașutați de la centru. Aceasta, cel puțin cât timp președinte al partidului va fi Ilie Bolojan, spune Pirtea. Ani de zile, listele trimise la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea e convins că nominalizările pentru alegerile din 2028 se vor decide la nivel de Timiș
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei

Tânărul atacant Mihai Alexandru Bonț a semnat cu Politehnica Timișoara, după ce în ultimul sezon a fost adversar, jucând la Sănătatea Cluj. Mihai (19 ani) s-a născut la 3 decembrie 2006, la Cluj-Napoca. Evoluează pe postul de atacant central, dar poate juca și pe alte poziții din compartimentul ofensiv, inclusiv în bandă, anunță clubul bănățean....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

aquatim santier

Patru localități din Timiș vor avea sisteme îmbunătățite pentru apă și canalizare prin fonduri europene atrase de Aquatim

  Societatea Aquatim a finalizat de curând încă un contract de lucrări desfășurat în cadrul proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Timiș, parte a Programului Dezvoltare Durabilă (PDD). Contractul „Executie reţele de apă şi canalizare Jebel, Liebling, Ciacova, Voiteg” a avut o valoare finală de 33.455.142,18 lei, fără...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Patru localități din Timiș vor avea sisteme îmbunătățite pentru apă și canalizare prin fonduri europene atrase de Aquatim

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Tânărul atacant Mihai Alexandru Bonț a semnat cu Politehnica Timișoara, după ce în ultimul sezon a fost adversar, jucând la Sănătatea Cluj. Mihai (19 ani) s-a născut la 3 decembrie 2006, la Cluj-Napoca. Evoluează pe postul de atacant central, dar poate juca și pe alte poziții din compartimentul ofensiv, inclusiv în bandă, anunță clubul bănățean....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oficial: Și Mihai Bonț este jucător nou al Timișoarei
Mijlocașul și căpitanul celor de la CSA Steaua București, Stephan Drăghici (28 de ani), s-a înțeles cu Poli Timișoara și va juca pe Bega în următoarele două sezoane. Acesta vine din postura de jucător liber de contract pentru a pune umărul la obiectivul bănățenilor de a ataca promovarea în Superligă în ediția 2026/2027, din „prima”....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Încă un jucător de calitate vine la Politehnica Timișoara. Căpitanul Stelei va avea un contract pe doi ani cu clubul alb-violet
Epopeea pasarelei pietonale Gelu continuă, Primăria Timișoara ar urma să dea în judecată, atât proiectantul, dar și executantul, pentru deficiențele constatate în urma unei expertize realizată de o firmă de specialitate pentru Municipalitate. A fost o deplasare a tablierului, care nu afectează folosirea ei, problema acolo este cea a vandalizării pasarelei, prin realizarea de graffiti...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La pasarela Gelu au fost probleme de proiectare și de execuție, dar care nu pun în pericol utilizarea
O delegație formată din reprezentanți ai Comisiei Europene, ai Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene – Autoritatea de Management pentru Programul Dezvoltare Durabilă și Tranziție Justă (AM PDDTJ) și ai Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) au vizitat Stația de Tratare a Apei Bega din Timișoara. Aceasta este unul dintre cele mai mari obiective de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Stația de Tratare a Apei Bega a fost vizitată de reprezentanți ai Comisiei Europene
Președintele PNL Timiș, Marilen Pirtea, e ferm convins că la viitoarele alegeri parlamentare filiala locală a partidului nu va mai fi nevoită să pună pe listele pentru București tot felul de parașutați de la centru. Aceasta, cel puțin cât timp președinte al partidului va fi Ilie Bolojan, spune Pirtea. Ani de zile, listele trimise la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Marilen Pirtea e convins că nominalizările pentru alegerile din 2028 se vor decide la nivel de Timiș
Oamenii Primăriei Timișoara au realizat în ultimele luni mai multe acțiuni pentru găsirea terenurilor neingrijite, pe care ar putea apărea ambrozie. Cei care nu curăță respectivele terenuri au primit avertismente. Ambrozia este o plantă invazivă cu polen extrem de alergen, care afectează sănătatea populației în sezonul cald. În urma verificărilor desfășurate de Poliția Locală în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Municipalitatea timișoreană a emis peste o suta de avertismente pentru combaterea ambroziei
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, îşi va afla pe 18 iunie sentinţa în dosarul în care este acuzat de Agenția Națională de Integritate (ANI) pentru conflict de interese. Încetarea mandatului de primar iese însă din discuţii, au confirmat inclusiv avocaţii ANI, miza în cazul în care Fritz pierde procesul fiind interdicţia de-a mai candida după terminarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pronunţarea în dosarul ANI vs Dominic Fritz se va da pe 18 iunie. Încetatea mandatului de primar iese din discuţii
Medicii Clinicii Odobescu au operat vineri prima pacientă folosind noul robot chirurgical, intrat în dotarea unității medicale timișorene. O tânără de doar 31 de ani, diagnosticată cu cancer. Operația a decurs în condiții bune, aceasta și pentru că cele 4 brațe ale robotului fac mișcări imposibil de realizat manual. Medicul controlează fiecare mișcare, iar robotul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Clinica Odobescu a fost folosit în premieră un nou robot chirurgical
Municipalitatea timișoreană anunță că susține educația care pregătește tinerii pentru sistemul de învățământ dual, o opțiune care îmbină școala cu practica direct în companii. În Timișoara, la liceele care au astfel de programe, în anul școlar 2026–2027, sunt disponibile peste 1.600 de locuri în liceele tehnologice din oraș, dintre care peste 460 sunt în învățământul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara le recomandă absolvenților de gimnaziu să se facă muncitori în chimie, mecanică sau turism
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.