Două restanţe care trebuiau să se dispute miercuri, nu se mai joacă: U Cluj – Farul şi Ripi – Mioveni. Gazdele pot pierde 0-3

covid fotbal

covid fotbal

Două partide amânate din cauza Covid ar fi trebuit să se dispute mâine. Surprinzător sau nu, oaspeţii declară că au şi ei cazuri pozitive în echipă, iar regulamentul le dă dreptate, adică pot câştiga la masa verde cu 3-0. Cazuri care vin în momente… foarte bune!

Miercuri, de la ora 14:00, era programată restanța din etapa a 12-a a Ligii 2 dintre Ripensia și CS Mioveni. Acest meci nu se va disputa, acum din cauza faptului că cei de la CS Mioveni au cazuri de COVID-19, după ce prima dată se amânase jocul din cauza timișorenilor. CS Mioveni va câștiga cel mai probabil la ”masa verde”.

„Echipa noastră de fotbal a fost întoarsă astăzi din drumul pe care plecase spre Timişoara. Astfel 3 dintre jucătorii echipei noastre au prezentat simptome specifice virusului COVID, au fost testaţi şi au ieşit pozitiv. Echipa plecase spre Timişoara, însă a fost imediat intoarsă din drum . Au fost anunţate Federaţia şi DSP-ul şi s-a intrat în izolare până la terminarea anchetei epidemiologice. În zilele următoare, până la reluarea antrenamentelor, tot lotul va fi retestat”, este comunicatul argeşenilor.

Miercuri, 2 decembrie, de la ora 16:45, era programat şi meciul restant din etapa a 11-a a Ligii 2 dintre Universitatea Cluj și Farul Constanța. Surprinzător sau nu, jocul nu se va mai desfășura, deoarece clubul de la malul mării a descoperit la începutul acestei săptămâni că are șase cazuri de COVID-19 în lot, astfel că DSP Constanța a interzis deplasarea echipei antrenate de Ianis Zicu la Cluj-Napoca.

În aceste condiții, cum prima dată partida a fost amânată din cauza infectărilor de la ”U” Cluj, Farul va fi declarată câștigătoare la ”masa verde”. Farul a anunțat pe site-ul oficial că șase componenți ai echipei au fost depistați pozitiv și că DSP Constanța nu a acordat aviz favorabil deplasării la Cluj. Jucătorii echipei constănețene plecaseră deja, în această dimineață, spre Ardeal, însă au fost întorși din drum.

Este o lege cel puţin ciudată, mai ales în cazul Ripensiei. Mioveniul ar putea juca fără acei 3 jucători infectaţi, deoarece lotul este unul mare. Mingea este în terenul FRF care într-un caz a decis ca meciul să fie reprogramat şi a doua oară. Este vorba despre partida dintre Reşiţa şi Chiajna. După o primă amânare din cauza reşiţenilor, ilfovenii au ar fi vrut să joace la… rejucare spunând că au şi ei cazuri, dar FRF i-a obligat să joace. Rămâne de văzut decizia FRF, dar este trist când deznodământul se dă în birouri, în loc ca acesta să fie vizibil pe teren.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

1 comentariu pentru acest articol

caraneanul a spus: (decembrie 1st, 2020 at 16:09 )

ciudat e faptul ca doar echipele din sud aplica aceasta tactica(Padurii, Chiajna, Slatina, Mioveni, Farul). sunt convins ca Farul va avea infectari si inaintea meciului cu Ripensia.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town Winter Sale
Iulius Town Winter Sale

Sport vezi arhiva Sport

dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Aeroportul Timisoara

Pandemia a adus prăbușirea traficului de pasageri de pe Aeroportul Timișoara. Bucureștiul și Londra, cele mai solicitate

Chiar și pe vreme de pandemie, Aeroportul Internațional Timișoara a avut anul trecut peste 470.000 de pasageri. Totuși, scăderea este evidentă, mai precis, numărul de persoane care au folosit zborurile de pe AIT a fost mai mic cu 70% față de 2019. În anul 2019 Aeroportul Internațional Timișoara a fost tranzitat de un număr de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pandemia a adus prăbușirea traficului de pasageri de pe Aeroportul Timișoara. Bucureștiul și Londra, cele mai solicitate

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Rata de infectare în Timişoara este azi 5,02, în scădere față de ziua precedentă, când era 5,41. La nivelul judeţului rata este azi 4,075, în ușoară scădere față de ieri. Cel mai mare coeficient de infectare din Timiș se înregistrează azi tot la Ghiroda: 8,21. Astăzi, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Timiș,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ghiroda, tot pe primul loc în Timiș la rata de infectare cu covid. Situația în județ
În judeţul Timiş, în ultimele 24 de ore, alte 194 de persoane au fost confirmate cu Covid-19, fiind efectuate 2.503 de teste. Rata de infectare în Timiş a scăzut, până la 4,07, după ce în ziua precedentă a fost 4,34. Persoanele infectate din judeţul Timiş sunt din următoarele localităţi Timișoara –82; Jebel-14; Dumbrăvița –12; Recaș-11;...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timiş, 194 de persoane infectate cu Sars-Cov-2, în ultimele 24 de ore. Din ce localităţi sunt
În judeţul Timiş există tot opt focare de coronavirus aflate în supraveghere epidemiologică, transmite Direcţia de Sănătate Publică. Nu a mai apărut niciun focar nou faţă de ziua precedentă. Focarele active din judeţul Timiş sunt: CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE TIMIȘOARA – 87 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere CENTRUL DE RECUPERARE ȘI REABILITARE NEUROPSIHIATRICĂ...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tot opt focare de coronavirus sunt active în județ
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 3.000 de persoane, fiind efectuate 26.768 de teste RT-PCR şi  6.026 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 1.050 de pacienţi. Până astăzi, 20 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 700.898 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus. 3.000 de persoane infectate şi 116 de decese, în ultimele 24 de ore
În centrul comunei Peciu Nou ar urma să fie instalat un semafor, iar intersecția din acea zonă, pe drumul județean care traversează comuna, să fie lărgită. Sumele necesare ar urma să fie incluse în bugetul pe 2021 al Consiliului Județean Timiș, administratorul drumului. Alin Nica, președintele CJ Timiș s-a întâlnit cu primarul localității, pentru a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Investiție în domeniul siguranței rutiere. La Peciu Nou va fi instalat un semafor, pe drumul județean
În ultimele 24 de ore, în Timiș, s-au administrat 1.816 vaccinuri. Astfel, în cadrul etapei I de vaccinare împotriva COVID-19 s-a administrat un număr de 696 vaccinuri, din care 27 reprezintă doze de rapel. De asemenea, în cadrul etapei a II a de vaccinare împotriva COVID-19, la nivelul județului Timiș, s-au administrat 1.120 de vaccinuri....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doar 28 de reacții adverse la peste 13.000 de doze de vaccin anti coronavirus administrate în Timiș
  Primăria Dudeștii Vechi vrea să renunțe la utilizarea combustibililor fosili și să folosească la încălzirea clădirilor din subordine energie geotermală, pentru care va primi aproximativ șase milioane de euro. De asemenea, în completarea acestui proiect, cu o altă finanțare europeană, se dorește achiziția unei centrale electrice, care să folosească gazul de sondă, de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dudeștii Vechi pregătește un proiect de utilizare a energiei geotermale, în valoare de șase milioane de euro
Reprezentanții Centrului Regional de Transfuzie Sanguină Timișoara fac apel la oameni să doneze sânge deoarece este criză în spitalele din oraș și județ. Puteți dona sânge de luni până vineri, de la ora 8.00 la 13.00, la Centrul Regional de Transfuzie, de pe strada Martir Marius Ciopec, nr. 1, lângă Spitalul Județean. Vă puteți programa...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Este nevoie de sânge din toate grupele la Timișoara
Top