Marilen Pirtea îi arată lui Dominic Fritz de unde să se inspire pentru a dezvolta Timişoara: Cluj şi Oradea

Marilen Pirtea

Marilen Pirtea

Deputatul PNL de Timiş Marilen Pirtea afirmă că Timişoara se poate inspira, ca model de dezvoltare, de modelele date de oraşele din Alianţa Vestului, exemplificând cu Clujul şi Oradea. Adică exact cele două oraşe pe care Timişoara le-ar fi depăşit cu mult, potrivit unui coleg de partid al lui Pirtea, Nicolae Robu.

Deputatul Marilen Pirtea spune că oraşe precum Clujul şi Oradea ar trebui să fie modele de urmat pentru Timişoara. Curios, un coleg al lui Pirtea de partid, fostul primar Nicolae Robu, afirma că în perioada mandatului său Timişoara a depăşit cu mult Clujul şi Oradea.

“AVE – Alianța Vestului – formată acum doi ani, cuprinde modele practice de bună guvernare, în care orașele membre probează viziune și susțin proiecte inovative, din care se poate inspira și Timișoara. Fără îndoială, orașele guvernate de primari #PNL sunt exemple demne de urmat”, afirmă Pirtea.

Deputatul PNL dă apoi cazul concret al Clujului condus de colegul său de partid Emil Boc.

“Iată, spre exemplu, Clujul este orașul dezvoltării pe modelul marilor capitale europene:

  • Parteneriat real si creativ cu mediul universitar, mediul de business, cu centrele de cercetare și cu antreprenorii locali
  • Fonduri europene (la fiecare 2 lei plătiți de clujeni ca impozite, primăria atrage 5 lei din finanțări europene): în următorii 7 ani sunt disponibile mai multe fonduri decât în ultimii 15 ani
  • Trei concepte cheie ale dezvoltării: verde, digital, rezilent
  • Fără ștampile și faxuri – tehnologie online, în avantajul cetățeanului
  • Pietonalizare, transport verde (biciclete), iluminat inteligent, internet wireless, stații de încărcare pentru transport electric
  • Mobilitate sustenabilă: transport public 100% nepoluant, ecologic
  • „Clujul Verde” – peste 100 de hectare de spații verzi noi, cu 150 milioane euro
  • Modelele europene de dezvoltare pe care Clujul le urmează: Munchen, Amstedam, Bruxelles, Viena”, a arătat Pirtea

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

Sorin a spus: (martie 15th, 2021 at 11:52 )

Marilene,pe modelul Clujului,îmi doresc politicieni născuți in TM…

Poli 21 a spus: (martie 15th, 2021 at 12:47 )

Si in consecinta il ai pe ritz si gasca , toti timisoreni get beget.

Andrei a spus: (martie 15th, 2021 at 14:51 )

Tot de acolo s-au inspirat si pirtea cu robu privitor cu sala de sport …

Epsilon a spus: (martie 15th, 2021 at 15:33 )

Dom’ Marilen, dupa 8 ani de dezvoltare in forta, facuta de Diribau, cautionat chiar de dumneata si de PNL, o fi obosit si orasul asta, se mai hodineste putin!

Cat de ridicol poate sa fie si domnu’ deputat, dupa ce partidul dansului ne-a potcovit cu domnul Robu timp de 8 ani, sa ne explice acum tot el cam cum ar trebui facut!

Miki a spus: (martie 15th, 2021 at 15:37 )

Pai stai un pic, nu i am depasit pe astia in vremea lui robu? Ca asa ziceati atuncid:))))

Andreea a spus: (martie 15th, 2021 at 16:16 )

Întreb și eu pentru un prieten…de ce nu i-a arătat și domnului Robu?! E tare glumeț rectorul cu mandatul suspendat. Prietenii știu de ce! :))

liviu a spus: (martie 21st, 2021 at 11:27 )

Marius Ghilezan afirma ca toti parlamentarii de Timis sunt securisti. Ca sa vedem daca este adevarat am intrat putin in trecutul lui Marilen.Orcine o poate face chiar si dl NESTOR ..Ce ne spune autobiografia :tata MAIOR, mama COLDEA,nas de botez BLAGA care l-a adus la Tim.Aici a obtinut toate diplomele si functiile la fabrica de diplome UVT. A pus negrii sa-i scrie articole de specialitate pe care le-a plagiat Dovedit PLAGIATOR si impostor s-a ascuns repede in politica .Mai intai PDL apoi PNL,ca sa i se piarda urma.Lacom , rectorul deputat este platit lunar de la buget cu o suma importanta devenind conf declaratiei de avere un bogatan si un camatar.(cand a venit la tim avea in punguta lui doi bani).Secu l-a invatat sa transforme interesul national in interesul sau personal.Azi avem de-a face cu clanul Pirtea. Cu relatiile lui si -a bagat mai intai sotia, apoi sora, in locuri unde se dau bani multi pentru nimic. Ce zici ALEX NESTOR este adevarat , nu este adevarat ?

1 Trackbacks pentru acest articol

Revista presei–16.03.2021 – Info Timișoara Says:

[…] Marilen Pirtea îi arată lui Dominic Fritz de unde să se inspire pentru a dezvolta Timişoara: Clu… […]

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top