Joc curajos, dar nu a fost destul. Dumbrăvița a pierdut cu Rapidul la debutul în Cupă

CSC Dumbrăvița a fost învinsă cu 4-1 de a doua clasată din Superliga, Rapid București, în primul meci al Grupei C din Cupa României. Alb-verzii au fost gazde pe noul stadion din Giulești și au jucat cu mult curaj în prima repriză, reușind chiar deschiderea scorului. În partea a doua, giuleștenii au făcut diferența, avantajați însă ușor și de câteva decizii eronate ale brigăzii de arbitri, însă într-un final Rapidul s-a impus fără dubii.

Giuleștenii au controlat primele minute ale meciului, întâia șansă de gol a prim-divizionarei venind în minutul 4, atunci când Pănoiu a trimis cu capul peste poartă, după o centrare din stânga a lui Emmers. Echipa bănățeană a replicat în minutul 8, printr-un contraatac finalizat de Martinov cu un șut de la marginea careului, care a trecut însă peste poartă. Rapidul a mai avut câteva șanse importante, mai cu seamă prin atacantul central Dugandzic, care a reluat moale în minutul 10, iar apoi peste alte câteva secunde a fost blocat în careu de Trifon.

Scorul s-a deschis surprinzător însă la cealaltă poartă. Tot pe un contraatac, inițiat de pe stânga, Martinov l-a văzut liber pe flancul opus pe Toma Bodri, care a intrat în posesie, l-a depășit pe Fl. Ștefan și l-a învins pe Drăghia, cu un șut imparabil.

Rapidul a revenit în atac și a căutat cu insistență golul egalizator. Mai întâi, Albu (21) a reluat de la marginea careului, însă prea moale pentru a-i pune probleme lui Trifon. Un minut mai târziu, Emmers a centrat de pe stânga, iar Dugandzic a trimis incredibil peste poartă de la numai 4 metri. Același Dugandzic (29) a avut încă o reluare alături, din apropiere, cu un șut din întoarcere. În cele din urmă, golul egalizator a venit în minutul 34. Alexandru Ionuță a pătruns de pe stânga, a centrat, Dugandzic a prelungit cu capul, iar Alexandru Albu a reluat spre poartă tot cu capul, Trifon a atins mingea, dar nu a mai putut evita golul.

Echipa din Dumbrăvița a avut însă reacție și a avut cele mai importante șanse din finalul primei reprize. În minutul 40, Paulevici l-a deposedat pe Albu la 25 de metri de poarta Rapidului și a șutat puțin pe lângă țintă. Un minut mai târziu, același Paulevici a finalizat o acțiune prelungită de atac a echipei noastre cu un șut superb, de la 20 de metri, respins în corner cu mare greutate de Drăghia.

Repriza secundă a început mai bine pentru Rapid, cu trei oameni noi față de primul mitan (Sefer, Kait și Vojtus). Chiar Vojtus s-a aflat în prim-plan la prima ocazie a giuleștenilor de după pauză, în minutul 47, când a șutat din poziție centrală, de la 18 metri, dar Trifon a respins spectaculos. În minutul 50, echipa noastră a reclamat neacordarea unei lovituri de pedeapsă, la o fază la care Dussaut a căzut peste piciorul lui Martinov. Nu s-a indicat punctul cu var, dar s-a făcut, în schimb,1-2, în minutul 52, atunci când Emmers a executat bine de pe stânga o lovitură liberă, iar Alexandru Albu a reușit „dubla”, tot cu o lovitură de cap, trimisă peste Trifon, ieșit nehotărât dintre buturi. Rapidul s-a distanțat pe tabelă în minutul 58, după o fază la care Luca Bodri a fost lovit la marginea propriului careu de Sefer. Jocul a continuat, Xian Emmers a recuperat și a înscris cu un șut de la marginea careului, ușor din lateral dreapta, în colțul lung al porții lui Trifon. Șansă mare pentru rapidiști pe contraatac și în minutul 63, după o cursă de mai bine de 60 de metri a aceluiași Emmers și o combinație cu Alex Ioniță, dar cel din urmă a fost ghicit de Trifon.

Dumbrăvița a dat semne însă că nu s-a resemnat în minutul 66, atunci când Paulevici a centrat lung de pe dreapta, iar Călin Toma a șutat fără preluare, spectaculos, la o palmă de stâlpul de la colțul lung. Au urmat minute bune de dominare teritorială a alb-verzilor, din păcate fără ocazii clare de poartă. Pe acest fond, în minutul 77, Rapidul a scăpat pe contraatac, Ioniță i-a pasat în fața porții din stânga lui Jakub Vojtus, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-4. A fost golul care a adus liniștea pe Giulești – echipa alb-verde nu a mai reușit să își găsească resursele necesare pentru a mai periclita buturile lui Drăghia, iar giuleștenii n-au mai forțat, fiind deja cu gândul la derby-ul de clasament de vineri, cu liderul Superligii, Farul Constanța.

CSC Dumbrăvița (antrenor Cosmin Stan): Trifon – Bura-Koț, Zurbagiu (cpt.), Gîsă – T. Bodri, Tănase (74, Ungureanu), Olaru (46, L. Bodri), Martinov (80, D. Popa), C. Toma – Paulevici (80, Grancea), Simon (46, Ghinescu)

Rapid București (antrenor Adrian Mutu): Drăghia (cpt.) – Dussaut, D. Grigore, C. Ignat, Fl. Ștefan – Emmers (79, G. Gabriel), A. Albu, A. Ciobanu (46, Kait) – Pănoiu (46, Sefer), Dugandzic (46, Vojtus), A. Ioniță (79, Crivac)

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Se reia plata impozitelor și taxelor locale din Timișoara la oficiile poștale

Opțiunea de plată la oficiile poştale a taxelor și impozitelor locale către Primăria Timișoara va putea fi din nou folosită de către cetățeni. Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara a finalizat procedura de licitație deschisă pentru atribuirea acordului-cadru de servicii având ca obiect „Serviciul de plată a impozitelor și taxelor locale prin terți” și a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se reia plata impozitelor și taxelor locale din Timișoara la oficiile poștale
WINTER IN MY TOWN 2022
WINTER IN MY TOWN 2022

Politica vezi arhiva Politica

Nicolae Robu

Nicolae Robu, mesaj AUR-ist şi conspiraţionist, în legătură cu eşecul Schengen

Fostul primar al Timişoarei, Nicolae Robu, nu a ratat ocazia de a-şi da cu părerea despre eşecul înregistrat de România în privinţa aderării la Spaţiul Schengen. Aşa cum ne-a obişnuit de ceva timp, el apelează şi de această dată la un narativ de inspiraţiei AUR-istă. Pentru eşecul aderării, Robu e convins că e vorba de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicolae Robu, mesaj AUR-ist şi conspiraţionist, în legătură cu eşecul Schengen
dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Sadoveac SCM Poli

Ultima reprezentaţie a handbaliştilor după un an competiţional slab

Handbaliştii viola joacă vineri ultimul meci din 2022. SCM Politehnica Timişoara întâlneşte HC Buzău, în deplasare, de la ora 18,30, în etapa a doua din returul Ligii Naționale. Alb-violeții s-au pregătit în formulă completă la sala Constantin Jude şi speră la un al doilea rezultat pozitiv în deplasare, în acest sezon, după victoria de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultima reprezentaţie a handbaliştilor după un an competiţional slab
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

ADID Timiş a „curăţat” judeţul de aparatele electrocasnice expirate

Aparatele electrice, electronice și electrocasnice (DEEE-uri), aflate la sfârșitul duratei de viață, reprezintă o mare provocare pentru mediul înconjurător. Gestionarea corectă și eficientă a acestora este responsabilitatea comună a tuturor factorilor implicați. ADID Timis – Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Deșeuri Timiș, alături de partenerii săi, autorități locale, operatori de colectare și OIREP Eco Positive, s-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ADID Timiş a „curăţat” judeţul de aparatele electrocasnice expirate

Economic vezi arhiva Economic

pestă porcină

A fost închis focarul de pestă porcină africană de la ferma Smithfield Pădureni. 37.000 de animale au fost salvate

Cea mai mare parte a efectivului de animale de la ferma de porcine deținută de Smithfield la Pădureni a fost salvată, odată cu închiderea focarului de pestă porcină africană, a anunțat prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu. Decizia de a nu sacrifica toate animalele a fost luată împreună cu specialiștii Agenției Naționale Sanitar Veterinare și pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost închis focarul de pestă porcină africană de la ferma Smithfield Pădureni. 37.000 de animale au fost salvate

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Cea mai mare parte a efectivului de animale de la ferma de porcine deținută de Smithfield la Pădureni a fost salvată, odată cu închiderea focarului de pestă porcină africană, a anunțat prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu. Decizia de a nu sacrifica toate animalele a fost luată împreună cu specialiștii Agenției Naționale Sanitar Veterinare și pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost închis focarul de pestă porcină africană de la ferma Smithfield Pădureni. 37.000 de animale au fost salvate
Opțiunea de plată la oficiile poştale a taxelor și impozitelor locale către Primăria Timișoara va putea fi din nou folosită de către cetățeni. Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara a finalizat procedura de licitație deschisă pentru atribuirea acordului-cadru de servicii având ca obiect „Serviciul de plată a impozitelor și taxelor locale prin terți” și a fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se reia plata impozitelor și taxelor locale din Timișoara la oficiile poștale
Aparatele electrice, electronice și electrocasnice (DEEE-uri), aflate la sfârșitul duratei de viață, reprezintă o mare provocare pentru mediul înconjurător. Gestionarea corectă și eficientă a acestora este responsabilitatea comună a tuturor factorilor implicați. ADID Timis – Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Deșeuri Timiș, alături de partenerii săi, autorități locale, operatori de colectare și OIREP Eco Positive, s-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ADID Timiş a „curăţat” judeţul de aparatele electrocasnice expirate
La data de 8 decembrie, în intervalul orar 09:00-13:00, polițiștii Serviciului Rutier Timiș și Biroului Rutier Timișoara, împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român Timiș, au acționat, în municipiul Timișoara, pentru pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor. Aceste coontroale în trafic au urmărit, cu precădere, verificarea stării tehnice a autoturismelor, respectiv existența eventualelor modificări neomologate aduse...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Starea tehnică la control! Razie a poliţiştilor prin oraş
Un important producător de instrumentar destinat centrelor de cercetare, dezvoltare și analitice a anunțat că va investi peste 18 milioane de euro la fabrica de la Giarmata, de lângă Timișoara. Hamilton Central Europe, compania specializată în realizarea de mijloace de manipulare a lichidelor și gazelor de mare precizie și acuratețe, producătoare de seringi microlitrice, drivere...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Investiție de zeci de milioane de euro. O importantă companie își extinde sediul de lângă Timișoara/FOTO
Consilierii județeni timișeni au reușit să analizeze, aproape o oră un singur punct propus pe ordinea de zi a unei ședințe de plen extraordinare, unul referitor la adoptarea și implementarea unui proiect ce nu ar trebui să fie unul dificil, care prevede realizarea unui traseu ciclistic interjudețean, care să traverseze Aradul, Timișul, Hunedoara și Carașul,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul depune spre finanțare din PNRR proiectul „Cu bicicleta prin vest – traseu cicloturistic”. 440 de kilometri de piste, în județul nostru
Pusă în fața faptului împlinit, de a pierde o serie de finanțări prin PNRR pentru retehnologizarea Colterm, Primăria Timișoara dorește acum să preia integral societatea înființată în acest scop. Aceasta aparține integral Colterm, care a propus primăriei să preia 76% din acțiuni, în timp ce primăria dorește toate părțile sociale. Problema este că ”ofertantul” habar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Colterm și Primăria, opinii diferite. Municipalitatea vrea integral o firmă înființată de compania în insolvență, pentru a nu pierde finanțări PNRR
Teatrul Național din Timișoara a început repetițiile pentru un spectacol inedit: aTMosfera, a cărui premieră este programată duminică, 18 decembrie, de la ora 19, în Sala 2 a Teatrului Național. Spectacolul trilingv duce mai departe experiența începută în luna octombrie cu proiectul „Banat in Europe”, proiect care propune o călătorie teatrală în ceea ce înseamnă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pregătiri pentru un spectacol unic trilingv: aTMosfera
Universitatea de Vest din Timișoara a fost inclusă în ranking-ul RUR Subject Rankings, realizat la Moscova, ediția 2022, regăsindu-se în toate cele șase secțiuni ale clasamentului – științe umaniste, științe ale vieții, științe naturale, științe tehnice, științe sociale şi științe medical – pe poziții de top, între universitățile din România. Luând toți indicatorii în considerare,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest Timișoara bifeză o nouă prezență într-un top de specialitate
Top