Senatorul Raoul Trifan este convins: “Timișoara renaște”

Timisoara

Timisoara

Senatorul USR Raoul Trifan este foarte optimist în privinţa viitorului Timişoarei. În acest sens el aduce ca principal argument investiţiile mari care se fac în oraş.

 Într-un singur an, în Timişoara au intrat în investiţii mai mulţi bani europeni decât în perioada 2014-2020, afirmă senatorul USR de Timiş Roaul Trifan. Iar acest lucru începe să se vadă.

 “Timișoara renaște. Timișoara înseamnă acasă. Fiecare zonă, fiecare stradă, fiecare colț plin de istorie al orașului nostru merită să fie înfrumusețate și puse în valoare. Mă bucur foarte mult că Timișoara, în sfârșit, se regenerează și înflorește”, a transmis Trifan pe pagina sa de Facebook.

El a amintit că municipalitatea are anul acesta un buget record pentru investiții: 400 milioane de lei.

“Bani care sunt cheltuiți pentru infrastructură, educație, sănătate și patrimoniu. Este cea mai mare sumă investită de orașul nostru în ultimii 32 de ani. Suntem pe locul 2, după București, la investiții efectuate anul acesta. Din aceste 400 de milioane, peste jumătate, adică 270, provin din fonduri europene. Ca să vă faceți o idee de magnitudine, orașul nostru a absorbit în perioada 2014-2020 doar 247 milioane de lei. În doar doi ani de mandat, Dominic Fritz a absorbit mai mulți bani europeni decât administrația precedentă în 7 ani!”, a continuat Trifan

El a amintit şi de marelke eveniment de anul viitor din Timişoara

“Timișoara renaște, prinde din nou viață și culoare. În 2023 vom fi Capitală Culturală Europeană, iar orașul nostru o să fie mai viu ca niciodată. Mă bucur că echipa din primărie se dovedește a fi extrem de performantă în atragerea de fonduri europene și că primarul investește masiv în calitatea vieții timișorenilor. Viitorul orașului nostru nu a fost niciodată atât de luminos!”, a încheiat Trifan

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

5 comentarii pentru acest articol

Haos a spus: (noiembrie 14th, 2022 at 10:25 )

Renaște ca Poli.Adica tot în jos.

Raol a spus: (noiembrie 14th, 2022 at 10:37 )

Cu ce ai contribuit tu…?

Unul oarecare a spus: (noiembrie 14th, 2022 at 11:21 )

Viitorul orașului nostru nu a fost niciodată atât de luminos!”, a încheiat Trifan Domnul asa zis senator a uitat sa mentioneze „SI ASA DE FRIGUROS” in apartamente,spitale,scolii

TM a spus: (noiembrie 14th, 2022 at 19:12 )

@un oarecare : nu te-ai plictisit de veninul ce-l tot improsti pe aici ? Ti-am mai argumentat si cu alte prilejuri ca nu ai dreptate, dar nu ai cu cine …

Unul oarecare a spus: (noiembrie 15th, 2022 at 07:17 )

@ TM @un oarecare : nu te-ai plictisit de veninul ce-l tot improsti pe aici . Eu cred ca ai vrut sa scri in loc de venin. Ai vrut sa spui „CA ADEVARUL DESPRE IDOLUL MEU FRITZ”

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

WINTER IN MY TOWN 2022
WINTER IN MY TOWN 2022

Politica vezi arhiva Politica

Filmul bătăliei ”politice” de la Iecea Mare. Șeful PNL Timișoara vorbește și despre modul de comunicare politică de la Timișoara/VIDEO

Au devenit deja virale imaginile cu bătaia dintre primarul din Iecea Mare și doi consăteni ai săi, consilieri locali liberali. După ce circul, mai mult sau mai puțin politic, dar folosit din plin în scop … politic, a avut variantă scrisă, iată că acum aflăm și varianta video a incidentului care, se pare că ar...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Filmul bătăliei ”politice” de la Iecea Mare. Șeful PNL Timișoara vorbește și despre modul de comunicare politică de la Timișoara/VIDEO
dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

SCM Poli handbal

Primul examen cu public pentru noul „profesor” al studenţilor! Poli întâlneşte pe semicerc Turda

Liga Națională de handbal mai programează două etape din retur, în acest an. În prima dintre ele, la finalul acestei săptămâni, echipa viola va juca pe teren propriu cu Potaissa Turda. Partida va avea loc sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 17.00, la sala Constantin Jude și va însemna debutul noului antrenor principal, Mihai Rohozneanu,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primul examen cu public pentru noul „profesor” al studenţilor! Poli întâlneşte pe semicerc Turda
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Barajul Surduc va fi modernizat cu bani din PNRR. Pe lacul de acumulare vor fi create insule plutitoare verzi

Barajul de acumulare de la Surduc este parte dintr-un proiect național de modernizare propus de Administrația Națională Apele Române. Acesta include 20 de baraje, iar valoarea lucrărilor este apreciată la 200 de milioane de euro. Finanţarea va fi asigurată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Investiţia este justificată atât de necesitatea adaptării la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Barajul Surduc va fi modernizat cu bani din PNRR. Pe lacul de acumulare vor fi create insule plutitoare verzi

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Liga Națională de handbal mai programează două etape din retur, în acest an. În prima dintre ele, la finalul acestei săptămâni, echipa viola va juca pe teren propriu cu Potaissa Turda. Partida va avea loc sâmbătă, 3 decembrie, de la ora 17.00, la sala Constantin Jude și va însemna debutul noului antrenor principal, Mihai Rohozneanu,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primul examen cu public pentru noul „profesor” al studenţilor! Poli întâlneşte pe semicerc Turda
Ajunsă la a 9-a ediție, simbolul cifrei 9 este legat de istoria veche a Timișoarei, nouă fiind și bastioanele cetății Timișoarei. Emoțiile evenimentului ne penetrează cu mult înainte de ziua evenimentului, regăsindu-le la candidați, la membrii comisiilor de jurizare sau la organizatori. ”De mii și mii de ani oamenii au găsit soluții pentru a supraviețui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gala Excelenței Bănățene 2022. Valorile Timișoarei, Valorile Banatului
Barajul de acumulare de la Surduc este parte dintr-un proiect național de modernizare propus de Administrația Națională Apele Române. Acesta include 20 de baraje, iar valoarea lucrărilor este apreciată la 200 de milioane de euro. Finanţarea va fi asigurată prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Investiţia este justificată atât de necesitatea adaptării la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Barajul Surduc va fi modernizat cu bani din PNRR. Pe lacul de acumulare vor fi create insule plutitoare verzi
Direcția Generală a Poliției Locale Timișoara împreună cu Departamentul Cultural al Universității de Științele Vieții ,,Regele Mihai I” din Timișoara organizează Concert Caritabil de Crăciun. Concertul va avea loc la sediul Poliției Locale, strada Avram Imbroane nr.54, în data de 18 decembrie de la ora 18. Acest concert este dedicat comunității și în mod special...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Concert Caritabil de Crăciun – Poliția Locală Timișoara și Universitatea de Științele Vieții sunt ”Împreună pentru comunitate!”
Meciuri pe bandă rulantă în decembrie sub panou. Şi în campionatul intern, şi în Alpe Adria Cup. Prim-divizionara SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara deschide etapa a VIII-a a Ligii Naționale de baschet, cu partida de pe teren propriu împtriva formației CSM ABC Athletic Constanța. Confruntarea va avea loc vineri, 2 decembrie, de la ora 18.30,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lideră în campionatul de baschet, Timişoara are în următoarele zece zile trei partide
Expoziția “I wandered lonely as a cloud” reunește lucrările a șase artiști din Cluj-Napoca – Robert Andacs, Mathias Bar, Taisia Corbut, George Crîngașu, Norbert Filep, Ada Muntean și Josepha Blanchet (Toulouse, FR), curatoriată de Mirela Stoeac-Vlăduți și Ada Muntean, poate fi văzută la galeria META Spațiu din Timișoara până pe 3 februarie 2023. Concepută ca...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O nouă expoziţie la Meta Spaţiu, care nu trebuie ratată
Top