Dobra, lansat în cursa pentru Lugoj, de Simonis, Grindeanu și Ciolacu: ”Ne-am săturat de amatorism, de lipsă de experiență, de o administrație care ignoră nevoile cetățenilor”

Călin Dobra, candidatul PSD la funcția de primar al Lugojului, a avut parte, sâmbătă de un eveniment de lansare a candidaturii sale așa cum nu își putea dori mai mult. Alături de el s-au aflat președintele Partidului Social Democrat, Marcel Ciolacu, prim-vicepreședintele partidului, Sorin Grindeanu, dar și candidatul social democraților la funcția de președinte al Consiliului Județean, Alfred Simonis.

Alfred Simonis, șeful de filială PSD al lui Dobra, admite că Lugojul merită mai mult din partea județului, dar și din partea Bucureștiului.

Trebuie să spunem faptul că în perioada în care Călin a fost președinte al Consiliul Județean a făcut multe pentru Timiș, a făcut multe pentru Lugoj, dar cineva, căruia i-a fost teamă de Călin, să nu crească prea mult, să nu crească prea repede, a încercat să-i saboteze multe din proiecte și dincolo de asumarea acestor erori, trebuie împreună să ne asumăm că vom plăti acele datorii față de Lugoj și că următorii 4 ani vom fi achitați, ca să spun așa”, a spus Simonis la lansarea de la Lugoj.

Sorin Grindeanu a amintit despre faptul că Dobra și Simonis i-au fost loiali, dar și despre faptul că cei doi vor fi excelenți ocupanți ai posturilor pentru care candidează.

Mai devreme, cum spuneam, lumea nu credea că el va candida, că lumea nu credea că Dobra Călin va candida, vă spun eu sigur. Eu am știut că vor candida amândoi (n.r. alături de Alfred Simonis). De ce? Pentru că, dacă-mi aduc bine aminte, ultima dată am fost în această sală în 2016. Unii dintre dumneavoastră vă aduceți aminte? Văd în prima, în primul rând pe domnul Pădina, în 2016, cred că la alegerile locale, înainte de alegere, locale, în 2016, când am candidat la Consiliul Județean și când eram secondat de cine, de altfel, Simonis și director de campanie Călin Dobra au fost doi oameni care în toți acești ani au fost alături de mine, indiferent de traseul pe care l-am avut. Mi-am fost loiali și am convingerea că vor fi Călin, un foarte bun primar de Lugoj și Fredi, foarte bun președintele Consiliului Județean. Să știți că toată această concurență constructivă, chiar o concurență constructivă pe care ei doi au avut-o în acești ani, a fost benefică pentru organizația noastră”, a fost discursul lui Grindeanu.

Prezent la eveniment, șeful PSD, Marcel Ciolacu, a spus că este impresionat de echipa avută de partidul său în Timiș.

”Aveți o echipă în Timiș, în Timișoara, în Lugoj, care va schimba destinele acestui județ, municipiilor, și nu numai atât, și văd foarte mulți primari la toate comunitățile din județul Timiș. Este pentru prima oară când eu văd o echipă atât de determinată, o echipă care a construit și când erau în opoziție și când suntem la putere, o echipă care a știut foarte bine ce dorește pentru locuitorii localităților în care s-au născut. Iar Călin, te-ai născut aici, Fredi, te-ai născut unde candidezi și nu cred și nu e prima oară când o spun. Nu cred că există în politică o mândrie mai mare decât să fii primarul localității în care te-ai născut tu”, a spus Ciolacu.

Omul zilei, Călin Dobra, a prezentat motivele pentru care a intrat în cursa pentru primăria Lugoj.

Lugojul este orașul în care m-am născut, reprezintă comunitatea în care am crescut și m-am format ca om și de aceea, înainte de toate, îmi doresc să avem un Lugoj normal, în care oamenii să trăiască bine, să fie respectați și auzit, am hotărât să vin acasă să pună slujba lugojenilor mei, experiența reală dobândită în cei aproximativ 10 ani de administrație. Mi-am asumat această responsabilitate de a candida pentru că știm cu toții, din păcate, orașul nostru a rămas mult în urmă. Chiar dacă s-au depus multe proiecte, toate sunt pe hârtie, niciunul nu este implementat, niciunul nu este pus în practică. Am constatat în ultimii ani că orașul nostru se transformă, din păcate, într-un târg murdar, că este lăsat în paragină. Ne-am săturat, asta am spus noi, colegii social-democrați. Ne-am săturat de amatorism, de lipsă de experiență, de o administrație care ignoră zilnic nevoile cetățenilor de așa ziși edili pentru care oamenii au contat doar în campania electorală, de o primărie transformată în agenție imobiliară”, a declarat Călin Dobra, la lansarea oficială a candidaturii sale pentru Primăria Lugoj.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (mai 25th, 2024 at 22:45 )

Dobra vorbește de amatorism? El nici măcar descărcarea de pe autostradă nu a știu să o gestioneze, noroc că a deblocat-o Nica. Asta ca să nu mai zic de drumuri asfaltate pe vremea lui când se rupea asfaltul la scurt timp după inaugurare.

George a spus: (mai 26th, 2024 at 09:24 )

Cred că VOI v-ați săturat de lipsă de acces la parandarat. Pe lugojeni i-a întrebat cineva?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Cele mai citite articole


L'architect du beaute

Administratie vezi arhiva Administratie

Fidelity by Iulius Mall

Politica vezi arhiva Politica

isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Doi muncitori au fost accidentaţi de un tren, în timp ce lucrau la Gara de Nord

Accidentaţi când efectuau lucrări la Gara de Nord. S-a întâmplat vineri după amiaza. Polițiștii Secției Regionale de Poliție Transporturi Timișoara au fost sesizați cu privire la faptul că doi lucrători care se aflau pe o scară cu nacelă, în timp ce efectuau lucrări de renovare la stația CF din Timișoara, au fost acroșați de un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doi muncitori au fost accidentaţi de un tren, în timp ce lucrau la Gara de Nord
dermaskin-orizontal

Economic vezi arhiva Economic

ANAF, afectată de o nouă campanie de mesaje false

Agenția Națională de Administrare Fiscală avertizează asupra apariției unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele ANAF. Aceasta este în desfășurare în această perioadă, contribuabililor, persoane juridice, le este solicitată „lista entităților externe care au de achitat către societate sume mai mari de 10.000 de euro”. Falsificatorii motivează că „scopul acestei solicitări este de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ANAF, afectată de o nouă campanie de mesaje false

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Agenția Națională de Administrare Fiscală avertizează asupra apariției unei noi campanii de mesaje false, transmise în numele ANAF. Aceasta este în desfășurare în această perioadă, contribuabililor, persoane juridice, le este solicitată „lista entităților externe care au de achitat către societate sume mai mari de 10.000 de euro”. Falsificatorii motivează că „scopul acestei solicitări este de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ANAF, afectată de o nouă campanie de mesaje false
Primăria Timișoara vrea să preia, în mod organizat, uleiul folosit, de la populație. Pentru ca ideea să prindă realitate, și consilierii locali trebuie să aprobe, luni, proiectul de hotărâre propus în acest sens. Nu va fi licitație, ci un contract cu o firmă care se ocupă cu această activitate deja. Este vorba despre Oilright SRL....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea să colecteze uleiul uzat de la timișoreni, prin șapte centre din oraș. ”Materia primă”, transformată în lumânări
Debutul rundei a VIII-a din Liga Naţională de rugby a consemnat şi derbiul rundei, şi de ce nu, al campionatului. Liderul la zi din acest sezon, SCM USV Timişoara a jucat pe terenul campioanei, Dinamo. După 80 de minute încinse, bucureştenii s-au impus cu 28-22, 19-10 la pauză. Timişoara a pierdut ultimele meciuri directe, şi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dinamo mai bate o dată Timişoara la rugby. Bănăţenii au luat bonusul defensiv şi rămân deocamdată pe primul loc
Societatea de Transport Public Timișoara vrea să țină călătorii informați asupra momentul când le va ajunge mijlocul de transport în comun în stație. În acest scop vrea să cumpere 47 de sisteme electronice de afișare, aceasta pentru 2,6 milioane de lei. De curând au fost montate în cinci locații din Timișoara, în Piața 700 (Spitalul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Călătorii vor fi informați, prin ecrane de mari dimensiuni, asupra circulației mijloacelor de transport în comun
Statistica este de partea judeţului Timiş în ceea ce priveşte barajele de promovare în Liga a 3-a. De fapt, judeţul nostru stă cel mai bine din ţară la acest capitol. Iar acum este rândul Şagului să demonstreze că Timişul mai poate trimite o formaţie în fotbalul profesionist. De acaeastă dată, Timişul va reîntâlni campioana din...
Citeşte tot articolul Citeste articolul E rândul Şagului! Timişul trebuie să ducă mai departe statistica. Echipa de lângă Timişoara întâlneşte în barajul pentru „C” o formaţie din Caransebeş
Primăria Timișoara anunță închiderea circulației rutiere pe strada Lorena. Decizia a fost luată la solicitarea Colterm. Comisia de Circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara a aprobat închiderea traficului rutier pe strada amintită, în perioada 17.06-23.08, pe două tronsoane. Primul vizat este tronsonul cuprins între imobilul cu nr. 98 și intersecția cu strada Gheorghe Adam. Cel...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se închide circulația pe strada Lorena
Staff-ul administrativ al SCM winsed.swiss Mozzart Bet Timișoara pentru sezonul 2024/2025 a fost definitivat. Sergiu Pașca va continua să fie managerul secției de baschet, iar Adina Stoiedin directorul sportiv al clubului. Pașca se va afla la al patrulea sezon în postura de manager. Și fosta internațională Adina Stoiedin va bifa al treilea campionat în staff-ul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Omogenitate. Acelaşi staff, dar şi mulţi jucători din actualul lot rămân şi pentru următorul sezon
Top