Supărare mare la PNL Timiș. Alin Nica le ”fură” candidatul la funcția de primar în Dudeștii Noi, pe ultima sută de metri

Partidul Național Liberal Timiș se vede în situația de a nu avea candidat la funcția de primar în comuna Dudeștii Noi, unde își are domiciliul fostul șef al organizației județene, Alin Nica. Fostul său viceprimar, Ioan Goșa, în perioada în care Nica era primar, face o schimbare bruscă și lasă PNL cu buzele umflate, trecând la Dreapta Unită, acolo unde a migrat și șeful CJT, după ce i s-a transmis că nu poate candida la un nou mandat pentru că partidul s-a înțeles cu PSD pentru susținerea lui Alfred Simonis.

Liberalii timișeni vorbesc despre presiuni politice manifestate asupra lui Goșa, iar pe Nica de minciuni, în cadrul unui comunicat de presă care e În spiritul deschiderii și transparenței publice, transmis la ceas de seară, în cea de a doua zi de Paști.

”În spiritul deschiderii și transparenței publice, atât de necesare în viața politică, PNL Timiș transmite că în cadrul statutar al activităților organizației județene PNL nu s-a luat decizia dizolvării conducerii locale PNL Dudeștii Noi, iar alegațiile lansate public de candidatul Alin Nica sunt minciuni, un nou episod din seria dezinformărilor semnate de acesta în preambulul campaniei electorale”, transmit cei de la PNL Timiș.

Se pare că problema e legată de dezertarea lui Ioan Goșa, cel care urma să lupte pentru funcția de primar la Dudeștii Noi, sub steagul liberal, cu șanse destul de mari de a obține un nou mandat. Goșa a trecut, se pare, la ceea ce Pnl numește ”așa-zisa Dreaptă Unită”. A cedat la presiunile create în organizația locală a PNL Timiș, de către Alin Nica, spun liberalii lui Vasile Blaga, cel care a fost trimis de la București șef în Timiș, după ce precedentul președinte a părăsit partidul.

”Pentru candidatura la funcția de primar al comunei Dudeștii Noi, PNL Timiș îl confirmase pe domnul Ioan Goșa, cel care acum se vede nevoit să cedeze presiunilor create în organizația locală PNL Timiș de fostul liberal Alin Nica și să migreze chiar înainte de începerea campaniei electorale spre așa-zisa Dreaptă Unită. Afirmația cu privire la lista PNL pentru consiliul local Dudeștii Noi, lansată de Alin Nica în mesajul promovat public prin social-media, în care se arată că lista candidaților liberali este o a doua listă a PSD, reprezintă în fapt o diversiune de factură iliberală și anti-democratică, un fals lansat public de candidatul așa-zisei Drepte Unite pentru președinția Consiliului Județean Timiș, o reacție deplorabilă și nedemnă de un personaj care încă se află într-o funcție publică vizibilă la nivel județean”, conform PNL Timiș.

La final, liberalii îi fac lui Nica și recomandări, să înceteze ”utilizarea metodelor subterane de presiune” și să înceteze cu dezinformările opiniei publice.

”Domnule Alin Nica, este mai bine pentru toată lumea să încetați dezinformările! Este timpul să încetați utilizarea metodelor subterane de presiune pentru a-i convinge pe liberalii din organizațiile locale să meargă alături de proiectul politic pe care îl sprijiniți temporar, aceste practici nu fac decât să dezvăluie că nu prețuiți pluralismul politic și competiția deschisă, în timp ce preferați să dezinformați opinia publică cu lozinci căzute în derizoriu”, mai transmite PNL Timiș.

Etichete ,
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

8 comentarii pentru acest articol

Pfa de mnart a spus: (mai 7th, 2024 at 05:35 )

Nimica, unul dintre cei mai mari fraieri din istoria pnl, isi traieste ultimele jmenuri. Ce sa spun ce ciordeala…dudestii noi, o strada la ieșirea din coca-cola.
La cati bani a drenat spre firmele pnl in anul capitala culturala ar trebui sa i se puna catuse si la picioare.
90% din banii intrati in muzeul de arta au fost luati de firme pnl. Numai pentru “publicitate” au tocat milioane.
Acum e mare candidat in forta dreptei.

Lucian a spus: (mai 7th, 2024 at 08:02 )

Cine compune comunicatele de presă la PNL? Indiferent cine este, ar trebui să știe că un comunicat se redactează într-un anume stil, în niciun caz în stilul de zarzavagioaică! PNL știe că Alin Nica sprijină TEMPORAR proiectul politic în care se află! El, PNL-ul refondat în 1990 de foștii turnători, continuat de spoliatorii economiei, care-a folosit intelectualii și mișcările civice ca o umbrelă, profitorul la alegeri, aliatul cu aproape toți, el lucrează cu eternitatea, nu cu efemerul!
Plus că PNL sprijină competiția deschisă!!! Dacă-l vedeți pe PNL pe stradă, puteți să-i spuneți să nu mai semneze astfel de comunicate și-n general să nu mai fie prost.

Dan a spus: (mai 7th, 2024 at 11:04 )

Fratilor, pe nica l-am avut 4 ani la cjt cu rezultare insignifiante pt judet. Omul nu are deloc trecere la centru si nici cu proiecte majure pe fonduri europene nu se omoara. Uitati-va la alte consilii judetene ce investitii majore fac in infrastructura (bihor de ex.), iar nica, in lipsa de altceva, investeste in sensuri giratorii liliput la giroc si un drum de 3 km de la granita cu carasul; si asta in conditiile in care avea propriul partid la guvernare. Omul e zero pt dezvoltarea judetului si trebuie sa plece deoarece condamna timisul la mediocritate si chiar subdezvoltare pe anumite paliere. Ma uit peste programul lui electoral din 2020 si vad ca nu a realizat nimic din investitiile majore (centrul intermodal aeroport, pod rutier + pf cu ungaria la sannicolau pt trafic greu, muzeul banatului, etc), ba chiar da si gherle epice gen festivalul luminii 2024. Putem spune fara a gresi ca omul trebuie debarcat de la CJT. Singurele sperante ne sunt in simonis (spitalul oncologic, ajutarea investitiilor PMT, centura sud si vest, stadion, sala polivalenta, autostrada belgrad). Simonis se vede ca e bine conectat la centru, are energie pozitiva, drive, colaboreaza cu fritz si e tanar. Iar ce e cel mai nasol la nica e ca nu a colaborat deloc cu fritz dupa alegerile din 2020(l-a criticat constant), si nici cu simonis cand simonis a ajuns bine conectat la bucuresti si avea tot sprijinul acolo. Din cauza asta nica nu a realizat nimic major pt judet si trebuie sa plece. Ce se vede la nica e sindromul omului mic la nivel local care in lipsa de rezultate, in loc sa colaboreze cu cei care il pot ajuta, el le intoarce spatele. Si prin asta saboteaza Timisoara si Timisul.

@Dan & comp. a spus: (mai 7th, 2024 at 12:21 )

Băi, ce judecăți de tată de curvă aveți: s-aducă bani în casă! Dar trebuie să vă hotărâți când îi luați pe Nica și pe Fritz în sulițele eticilor înalte – ori sunteți cu investițiile PSD-ului în *&^, ori cu sufletu-n rai! Amândouă, nu prea se poate. După ce i-ați luxat, vânat și sabotat din toate pozițiile pe Nicușor Dan, Clothilde Armand, Dominic Fritz, credeți că lumea merge înapoi și că odată eliminate prin vot aceste personaje, totul va fi roz. Dacă eliminăm evidența că sunteți vectorii hoției, nepotismului și imposturii, aveți dreptate. Dacă credeți că balcanismul vostru interlopo-moscovizat se va converti în tehnologie 5G, AI și NBIC, așa va fi. Dar cine vă crede?

Wanda89 a spus: (mai 7th, 2024 at 12:36 )

@Dan
Imediat după 1990 am avut onoarea să-l ascult pe Senior, într-o ședință comună PNTCD – PNL, face to face, cadru restrâns. Ne-a povestit/prevenit despre cârtițe și despre alte animale politice. Se pare că tot ceea ce prosperă, și în acest an de grație, sunt exact animalele politice.
https://youtu.be/Px68VV0oUrw?si=3BcyT1_RCdEj-i0Y

Andreea a spus: (mai 7th, 2024 at 13:03 )

Au sărit toate javrele peneliste sa tipe pe aicea. Stati ma acasa si luati-va pastilele nesatuilor.

Razvan a spus: (mai 7th, 2024 at 13:04 )

Bine le-a facut Nica, are cojones.

Wanda89 a spus: (mai 7th, 2024 at 14:21 )

Pentru Moșnița Veche și pentru MOȘNA (că e deja oraș boieresc, nu mai merg diminutive) Nouă, adică pentru moșnenii pe cale de dispariție… S-a umplut de boieri prin sat, betoane și centură.
https://www.tudorarghezi.eu/opere/poezii/pe_razatoare.html

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

La Timișoara se vor instala 21 de noi stații de alimentare a autovehiculelor electrice

O firmă din Cluj va instala la Timișoara 21 de noi stații de încărcare a autovehiculelor electrice. Municipalitatea a semnat contractul pentru extinderea rețelei de stații de încărcare pentru vehicule electrice, noile stații se vor adăuga celor 16 deja instalate de primărie. Acestea funcționează de trei ani și au avut peste 250.000 de încărcări. Investiția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timișoara se vor instala 21 de noi stații de alimentare a autovehiculelor electrice
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Nicușor Dan insistă pentru menținerea actualei coaliții: ”O să împing cu toate puterile ca cele patru partide pro-occidentale să continue să colaboreze”

Președintele Nicușor Dan a spus că nu are nicio calitate care să îi permită să îi ceară demisia de pe postul de prim ministru lui Ilie Bolojan. Afirmația a fost făcută la Timișoara, în contextul în care șeful statului a fost întrebat asupra posibilei ieșiri de la guvernare a PSD. Președintele a spus că partidele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicușor Dan insistă pentru menținerea actualei coaliții: ”O să împing cu toate puterile ca cele patru partide pro-occidentale să continue să colaboreze”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Federația Română de handbal a programat meciul de Cupă al Timișoarei la ora… 14.30

S-a aflat programul din Final 4, iar orele de disputare sunt cam ciudate! Federația Română de Handbal a anunțat țintarul turneului final al Cupei României. Turneul va avea loc în zilele de 18 și 19 aprilie, la sala Constantin Jude din Timișoara. Semifinalele programate în prima zi, sâmbătă, se vor juca după programul: 14.30: SCM...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Federația Română de handbal a programat meciul de Cupă al Timișoarei la ora… 14.30
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

O firmă din Cluj va instala la Timișoara 21 de noi stații de încărcare a autovehiculelor electrice. Municipalitatea a semnat contractul pentru extinderea rețelei de stații de încărcare pentru vehicule electrice, noile stații se vor adăuga celor 16 deja instalate de primărie. Acestea funcționează de trei ani și au avut peste 250.000 de încărcări. Investiția...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timișoara se vor instala 21 de noi stații de alimentare a autovehiculelor electrice
Aproape 44 de milioane de lei din fondul la dispoziția consiliului județean pentru unitățile administrativ teritoriale din județul Timiș pe anul 2026 au fost repartizate miercuri, în cadrul unei ședințe de plen extraordinare a Consiliului Județean Timiș. Cei mai mulți bani au fost trimiși către Lugoj, 1,8 milioane de lei, iar Timișoara nu va beneficia...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș a repartizat sumele pentru comunități provenite de la bugetul de stat și cele pentru drumuri din cotele de TVA
Primele porțiuni extinse din șoseaua dintre drumul național Timișoara și Arad și cel spre Sânandrei au fost deja asfaltate. Dorința Consiliului Județean Timiș este de a se finaliza acest proiect înainte de termen. Miercuri, înainte de Paște, firma care extinde drumul județean spre Sânandrei a turnat asfalt noi pe primele porțiuni de drum. ”Astăzi a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au fost asfaltate primele porțiuni din extinderea drumului județean spre Sânandrei
Vești bune dinspre UMF. Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara este partener în ROGEN – Rețeaua Națională de Genomică, un proiect care reunește 20 de instituții din toată România cu un scop nobil comun: construirea primului Genom Național de Referință al României. Ce înseamnă existența unui genom național? Înseamnă că România va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara este parte din proiectul ROGEN
Lucrările desfășurate la reabilitarea Podului Muncii continuă într-un ritm alert. Imediat după Paști se va realiza și ridicarea tablierului vechi din plăci de beton instalat în prezent pe pod. Lucrările au făcut necesară închiderea circulației rutiere. Dar, bretelele laterale pot fi folosite pentru a ajunge pe Splaiul Vladimirescu sau pe Splaiul Titulescu, iar de aici...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Constructorul pregătește ridicarea tablierului din beton de pe Podul Muncii/FOTO
În județul Timiș rata șomajului la finalul lunii martie a ajuns la 1,04%, în scădere cu 0,05% față de luna precedentă. Numărul șomerilor înregistrați este mai mic cu 182 de persoane, iar 599 de șomeri înregistați au fost încadrați în muncă. La începutul anului 2026 rata șomajului era 1,08%. Rata șomajului este de 1,26% în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Șomajul este în scădere în Timiș
SCM Politehnica Timișoara a câștigat trei dintre cele patru sferturi ale întâlnirii din sala „Dumitru Popescu Colibași”, ce a contat pentru etapa a 28-a din Liga Națională de Baschet Masculin, dar nu a fost destul pentru o victorie. Gazdele s-au impus cu 98-88, diferența făcându-se în sfertul doi, adjudecat de gazde cu 31-15. Mihai Măciucă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Înfrângere sub panou la Brașov și un pas în spate în lupta pentru play-off
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.