2024 în politica locală. Fritz şi Simonis, în „paso doble”. PNL, ultimul vals?

Editorial de Ino Ardelean

Editorial de Ino Ardelean

Dacă s-ar face un sondaj privind cel mai influent politician al anului 2024 din judeţul Timiş, în mod cert Dominic Fritz şi Alfred Simonis ar ocupa primele două locuri, poate nu chiar în ordinea de mai sus. Sigur, un astfel de sondaj ar avea un grad ridicat de subiectivitate, ca atare aş propune soluţia ex aequo în ceea ce-i priveşte pe cei doi. Dacă ne uităm strict la rezultate, am putea spune că Fritz a câştigat mai mult, după funcţia de primar, USR obţinând primul loc şi la alegerile parlamentare şi la prezidenţiale.

Evident că o revelaţie a fost şi AUR, cel puţin la alegerile parlamentare, unde s-a clasat pe locul II. Dar la AUR a fost vorba de un val care a curprins întreaga ţară, astfel că nu se poate vorbi de vreun lider al acestui partid care să-şi fi pus amprenta în politica locală.

Revenind la Fritz şi Simonis, a fost clar că şi-au disputat în tot anul electoral 2024 poziţia de „mascul alfa” al politicii timişene. Lupta dintre cei doi nu a fost însă una la baionetă, nici măcar cu mari înjurături. A fost mai degrabă un dans, un paso doble, în care pe rând au interpretat rolul toreadorului. Astfel, în tot acest timp ei au întreţinut o relaţie cu suişuri şi coborâşuri, fiind când parteneri, când adversari.

La începutul anului cei doi erau, cel puţin la nivel de percepţie publică, destul de apropiaţi. În anul precedent, 2023, Simonis a influenţat la Bucureşti câteva decizii în favoarea Timişoarei, referitoare în special la proiectul Capitală Culturală Europeană, dar şi în chestiunea Colterm. Plus, de vreo doi ani, Fritz şi-a trecut proiectele în Consiliul Local cu ajutorul voturilor PSD.

Să nu uităm, la începutul anului mai era un jucător puternic în politica timişeană şi mă refer la PNL. De fapt, PNL era cel mai important partid din Timiş la acel moment. Deţinea funcţiile de preşedinte şi vicepreşedinte ai CJ Timiş, avea cei mai mulţi primari, cel puţin informal avea şi un viceprimar al Timişoarei, dar şi primar în al doilea municipiu al judeţului (Lugoj). Ori Fritz şi Simonis aveau un adversar comun  în PNL.

În primăvară PNL Timiş şi-a făcut însă un grandios sepukku în piaţa publică, sabia fiind ţinută însă de mâna ineptei conduceri a partidului de la nivel naţional. Sigur, şi fostul preşedinte al PNL Timiş şi CJ Timiş, Alin Nica, a făcut multe greşeli, dar lovitura finală a fost dată tot de gaşca Ciucă-Bode-Bogdan etc. Caz unic de imbecilitate politică, PNL a cedat gratis Consiliul Judeţean la PSD, dând undă verde lui Simonis să câştige preşedinţia instituţiei. Pardon, nu chiar gratis, PNL a primit sprijinul PSD pentru o iluzorie întoarcere a lui Nicolae Robu la Primăria Timişoara. Să nu uităm, geniala idee cu Robu candidat a fost a lui Nica, nu a altcuiva.

Campania electorală şi alegerile locale au însemnat o perioadă în care relaţiile dintre Fritz şi Simonis s-au răcit până la a îngheţa. Lui Simonis nu i-a convenit că Fritz l-a resuscitat pe Nica, făcându-l din vechi adversar un aliat. În replică, Simonis a pompat puternic în campania lui Robu, a sprijinit candidatura fostului preşedinte USR Timiş, Alin Moş, la Primăria Timişoara şi l-a racolat pe Raul Ambruş, „votul de aur” al USR din Consiliul Local. Destul de previzibil, rezultatul alegerilor a confirmat: mai existau doar doi lideri politici importanţi în Timişoara, PNL fiind redus la tăcere.

Imediat după „locale”, între Fritz şi Simonis a urmat un nou „dans” în doi, cu multe piruete, miza fiind al doilea viceprimar al Timişoarei, toţi convenind că primul revine USR. Simonis n-a ascuns faptul că vrea funcţia de viceprimar pentru PSD, în timp ce Fritz, fără a striga foarte tare, a lucrat pentru a întregi echipa USR-istă din fruntea primăriei. În toată această fază, „fraierii” de serviciu au fost tot cei din PNL, care credeau că şi ei fac parte din luptă, adică vor putea să aibă un viceprimar. O variantă care nu exista în niciun scenariu al „adulţilor”. Se ştie, până la urmă Fritz a câştigat lupta, impunând-o pe Paula Romocean ca primă viceprimăriţă din istoria Timişoarei.

Dar finalul de an nu a fost acesta, ci dezbaterea pe marginea noilor taxe şi impozite. Unde, încă o dată, Fritz a avut nevoie de Simonis, pentru a-şi trece proiectul, ce-i drept puţin ciuntit. Şi încă o dată Fritz a realizat că nu poţi să te bazezi pe PNL, unde bulibăşeala e departe de a se fi terminat. Apropo de PNL Timiş, liderii filialei au considerat o mare realizare locul 4 obţinut la alegerile parlamentare cu 12,7%. E drept, la prezidenţiale, PNL Timiş a ocupat locul 6 cu 6,80%. Oricum irelevant, AUR, de exemplu, fiind un partid mult mai puternic în Timiş

Cât despre cei doi protagonişti, e greu de spus cine a câştigat mai mult din acest paso doble al anului 2024. Şi nu ştiu dacă aşa ar trebui pusă problema, mai ales în perspectiva unui an 2025 foarte dificil. Mai degrabă, timişorenii nu sunt foarte curioşi cine va ieşi „masculul alfa”, ci mai interesaţi sunt cum se va traduce acest „dans” în investiţii sau alte facilităţi pentru Timiş şi Timişoara.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 12:25 )

Problema nu se pune în sensul că a câștigat sau nu un anume politician ci dacă au câștigat sau nu cetățenii orașului. Prin această prisma trebuie văzute lucrurile iar faptul că există concurență, este un lucru bun, care s-a văzut la stabilirea impozitelor locale unde Simonis a mai tăiat din aripile progresiste care voiau să stoarcă cetățenii de bani pentru a-și rezolva cartierele unde au interese imobiliare și a bloca traficul acolo. Ar fi cazul ca și la noi să aibă loc reduceri drastice ale cheltuielilor cu administrația cum au avut loc la Oradea și astfel să fie eliberați bani pentru investiții utile și dezvoltarea orașului. Risipa și proiectele fantasmagorice și scumpe trebuie eliminate având în vedere probleme economice care apar la orizont.
Situația filialei PNL locale trebuie privită în contextul național unde s-au făcut anumite aranjamente probabil legate de candidatura lui Moș Teacă pe care numai conducerea centrală îl vedea un candidat viabil. Desigur că mulți nu cunosc faptul că sistemul politic fel ca și economia nu funcționează pe baza principiului cauza efect iar anumite aranjamente nu generează efectele scontate pentru ca sistemul răspunde la stimuli printr-o ordine spontană iar rezultatele se văd. Astfel, paradoxal, Robu ar fi avut mult mai multe voturi candidând independent fără sprijinul lui Simonis care oricum în oraș este un mare nimeni, politic vorbind. Pe de altă parte însă nici USR sau Fritz nu se pot considera mari învingători pentru că au reușit printre altele să aducă extremiștii în consiliul local, lucru de care am fost scutiți până acum iar dacă continua pe linia actuală lucrurile nu se vor îmbunătăți.

George a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 14:21 )

Pai cand te uiti la ce investitii a atras pt Timis(oara), e clar ca siminis e ce trebuie. Useristii administreaza rau orasul, uitati-va doar cum arata cazarma U.

Paula Romocean… E buna cu parul ala roscat… Dar sa vedem ce face in afara de a arata bine…

Domnule Coifan: de ce nu ati reusit sa atrageti in 10 ani cat ati fost la butoanele pnl timis investitii cate a atras simonis in 2 ani ? Cauzele actuale ale esecului pnl timis dumneavoastra le-ati pus. Ati fost votati zece ani si nubativatras nicio investitie semnificativa pt Timis. Incompetenta sau nebagare in seama la centru ? Uitati-va prin comparatie la administratia pnl a clujului cu boc.

Coifan Viorel a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 14:41 )

@george Câteva comentarii sunt necesare pt. a vă tempera zelul în dezinformare. În primul rând eu nu am fost la butoane (???)decât 8 ani (1992-2000). În cele două mandate de președinte CJT au venit în Timiș SOLECTRON, Coca Cola, Zoppas, șamd. Le găsiți căutând la Camera de Comerț. Am realizat PTF Cenad-Kiszombor, transportul școlar în mediul rural, euroregiunea DKMT și altele. Nu vă dau nici un raport pt. că nu sunteți obiectiv ba chiar răuvoitor. Dacă sunteți bărbat, nu vă ascundeți sub un nume fictiv, vă prezentați și atunci putem discuta. Ce spuneți, vă încumetați?

George a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 15:03 )

Pt domnul coifan: 0730160774 – va astept pe whatsapp

Daniel a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 15:23 )

@Geroge
Pe vremea respectivă erau alte bugete iar ce s-a putut face a fost pregătirea terenului pentru dezvoltarea economică ulterioară. Pe vremea respectivă erau și alte mentalități în PNL și în filiala Timiș, care nu se compara cu ceea ce se întâmplă acum.

Andreea a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 18:26 )

@George mancatoarea de cacao a partidului a intervenit pe Debanat.ro la ordinele sefutului care i-a livrat 10 RON in cont.

Cum mai e pe la voi la sediu?

Jack a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 19:18 )

Fritz e un esec pentru Timisoara! Mare branza nu se vede in urma lui in 4 ani de zile.

Ion a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 22:43 )

Simonis face danțu cu ochii la dacii rosii din psd. Cum simt astia prea multa armonie intre cei doi, cum tre sa il calce pe Fritz pe bombeuri.

Dick, nu vezi ce a facut Fritz pentru ca stai in MH sau DJ.

George a spus: (ianuarie 3rd, 2025 at 23:22 )

@Andreea: te astept pe whapp la nr de mai sus sa iti ceri scuze. Orice alta remarca te descalifica…

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

La Şag se derulează două mari proiecte de asfaltare și modernizare a străzilor, în valoare totală de 8 milioane de lei

În comuna Şag continuă investițiile în infrastructură. În acest moment sunt în derulare două mari proiecte de asfaltare și modernizare a străzilor din localitate. Unul din proiecte este pe bani europeni, iar altul pe fonduri de la bugetul local, în total fiind vorba de 8 milioane de lei. Până în toamnă ambele lucrări ar trebui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Şag se derulează două mari proiecte de asfaltare și modernizare a străzilor, în valoare totală de 8 milioane de lei
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

În sfârşit, un proiect al Primăriei Timişoara cu care rezonează şi PNL Timiş: asocierea cu Romsilva pentru Pădurea Verde

PNL Timiş a anunţat, prin vocea preşedintelui Marilen Pirtea, că susţine acordul dintre Municipiul Timișoara și Romsilva pentru clarificarea administrării Pădurii Verzi și “pentru protejarea acestui patrimoniu natural strategic al orașului”. Este unul dintre puţine subiecte în care PNL Timiş este de acord cu Executivul primăriei, consilierii PNL-iştii având în general rolul de “Gică Contra”...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În sfârşit, un proiect al Primăriei Timişoara cu care rezonează şi PNL Timiş: asocierea cu Romsilva pentru Pădurea Verde
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Trei puncte culese din zăpadă la Buftea! Dumbrăvița, victorie vitală cu CS Afumați

Au fugit de terenurile din Afumați și Clinceni, doar pentru a da de ninsoare și zăpadă mare pe sinteticul din Buftea. Chiar și așa, CS Afumați – CSC Dumbrăvița s-a jucat, și bine că s-a jucat pentru că echipa bănățeană a obținut un succes foarte important. Alb-verzii au revenit la Buftea pentru un meci oficial,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trei puncte culese din zăpadă la Buftea! Dumbrăvița, victorie vitală cu CS Afumați
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Timișorenii sunt așteptați la proteste pentru a susține eliminarea eutanasierii animalelor fără stăpân

Urmările dezastrului descoperit la adăpostul de animale din Șuraia, Vrancea, unde mii de câini au fost uciși pentru obținerea de profit, încep să se simtă în societatea românească. La București este programat un protest pentru interzicerea eutanasierii câinilor, iar acum este anunțat unul, duminică, 22 februarie, de la ora 16:00, în fața Operei și la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii sunt așteptați la proteste pentru a susține eliminarea eutanasierii animalelor fără stăpân

Economic vezi arhiva Economic

CCIA Timiș a organizat un eveniment online dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul de afaceri

În perioada 17-18 februarie 2026, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN), în colaborare cu Camera de Comerț și Industrie Israel-România, sub egida Ambasadei Statului Israel în România, au organizat cel mai amplu eveniment online din vestul țării dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș a organizat un eveniment online dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul de afaceri

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

În comuna Şag continuă investițiile în infrastructură. În acest moment sunt în derulare două mari proiecte de asfaltare și modernizare a străzilor din localitate. Unul din proiecte este pe bani europeni, iar altul pe fonduri de la bugetul local, în total fiind vorba de 8 milioane de lei. Până în toamnă ambele lucrări ar trebui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Şag se derulează două mari proiecte de asfaltare și modernizare a străzilor, în valoare totală de 8 milioane de lei
Există copii pentru care dezvoltarea nu vine de la sine. Copii care au nevoie de mai mult timp pentru a învăța, pentru a comunica, pentru a se adapta lumii din jurul lor. Copii pentru care fiecare progres înseamnă muncă, răbdare și sprijin constant. Pentru acești copii și pentru familiile lor există Fundația de Abilitare Speranța....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Fundația de Abilitare Speranța – locul unde fiecare copil primește sprijinul de care are nevoie pentru a-și construi propriul drum
Politehnica Femina a fost pe punctul de a „dinamita” campionatul. A avut 1-0 pe terenul campioanei și a liderului campionatului, Farul Constanța, dar a pierdut în prelungiri, 1-2. Partida a contat pentru prima etapă din 2026 și din play-off, iar ambele echipe merită felicitate că au reușit să termine în picioare un meci disputat pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Atât de aproape de un rezultat foarte bun în primul meci din play-off! Eșec în prelungiri pe terenul campioanei
Urmările dezastrului descoperit la adăpostul de animale din Șuraia, Vrancea, unde mii de câini au fost uciși pentru obținerea de profit, încep să se simtă în societatea românească. La București este programat un protest pentru interzicerea eutanasierii câinilor, iar acum este anunțat unul, duminică, 22 februarie, de la ora 16:00, în fața Operei și la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii sunt așteptați la proteste pentru a susține eliminarea eutanasierii animalelor fără stăpân
Două cititoare a vitezei cu care circulă automobilele pe străzile orașului au fost montate de Primăria Timișoara, în cadrul unui proiect care a fost finanțat pe baza propunerilor cetățenilor în bugetul participativ. Este un proiect pilot, iar echipamentele nu consumă din curentul orașului, fiind alimentate cu panouri solare. Primele două astfel de echipamente au fost...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara montează cititoare de viteză pe străzile din oraș
În perioada 17-18 februarie 2026, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN), în colaborare cu Camera de Comerț și Industrie Israel-România, sub egida Ambasadei Statului Israel în România, au organizat cel mai amplu eveniment online din vestul țării dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIA Timiș a organizat un eveniment online dedicat consolidării cooperării economice dintre companiile israeliene și mediul de afaceri
Vineri, primarul comunei Dumbrăviţa, Horia Bugarin, şi președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, au semnat un parteneriat pentru implementarea unui proiect major: „Modernizarea Bulevardului Ghioceilor”. Valoarea totală estimată a investiției este de 23 de milioane de lei, iar Consiliul Județean Timiș va asigura o cofinanțare de 7 milioane de lei. Studiul de fezabilitate pentru acest...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Parteneriat între Primăria Dumbrăviţa şi Consiliului Județean Timiș  pentru proiectul de modernizare a Bulevardului Ghioceilor
PNL Timiş a anunţat, prin vocea preşedintelui Marilen Pirtea, că susţine acordul dintre Municipiul Timișoara și Romsilva pentru clarificarea administrării Pădurii Verzi și “pentru protejarea acestui patrimoniu natural strategic al orașului”. Este unul dintre puţine subiecte în care PNL Timiş este de acord cu Executivul primăriei, consilierii PNL-iştii având în general rolul de “Gică Contra”...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În sfârşit, un proiect al Primăriei Timişoara cu care rezonează şi PNL Timiş: asocierea cu Romsilva pentru Pădurea Verde
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.