O tragedie cel puţin bizară s-a întâmplat în noaptea trecută la Cărpiniş. Un tânăr de 23 de ani, neavând permis de conducere, aflat şi sub influenţa alcoolului, a lovit mortal cu maşina un pieton din localitate. Cumea, tănărul luase maşina chiar de la cel pe care l-a accidentat mortal.
În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul 0.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe DJ 693, în localitatea Carpiniș.
Din primele verificări efectuate, polițiștii au constatat faptul că un tânăr, în vârstă de 23 de ani, a condus un autoturism pe DJ 693, în localitatea Cărpiniș, iar la un moment dat a surprins și accidentat un pieton, în vârstă de 33 de ani, care s-ar fi aflat pe partea carosabilă făcându-i semne conducătorului auto pentru a încetini. Ulterior, autoturismul condus de tânăr s-a oprit într-un cap de pod.
În urma impactului a rezultat decesul pietonului și rănirea conducătorului auto. Șoferul a fost transportat la spital în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate fiind internat pentru investigații. De asemenea, polițiștii au constatat faptul că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, iar în urma testării acestuia cu aparatul alcooltest, a rezultat o alcoolemie de 0,35 mg/l alcool pur în aerul expirat, acestuia fiindu-i recoltate probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei și luarea măsurilor legale care se impun.
În urma primelor verificări s-a stabilit că cei doi bărbați se cunoșteau, iar la un moment dat conducătorul auto ar fi luat mașina bărbatului de 33 de ani și ar fi plecat cu aceasta.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de _ucidere din culpa, vătămare corporală din culpă și conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără permis de conducere. Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate toate împrejurările producerii accidentului rutier, în vederea luării măsurilor legale care se impun.
Comentarii prin facebook