Licitația pentru ridicarea unui campus pentru învățământ dual la Timișoara a fost anulată

La Timișoara nu va mai fi ridicat un campus destinat învățământului dual. Pe SEAP a fost publicat în urmă cu câteva zile anunțul prin care a fost anulată procedura de desemnare a unei firme sau grup de firme, care să proiecteze și realizeze un nou astfel de campus.

”Decizie a cumpărătorului din cauza insuficienței fondurilor”, este motivația scrisă la anunțul de anulare a licitației. Proiectul era derulat împreună de Primăria Timișoara și alți 30 de parteneri: Universitatea Politehnica Timișoara, Universitatea de Vest Timișoara, Universitatea de Științele Vieții Regele Mihai I Timișoara, Inspectoratul Școlar, 7 licee, 16 companii și 3 asociații ale mediului de afaceri. Finanțarea urma să fie asigurată prin PNRR.

Licitația era realizată pentru ”Lucrări (proiectare faza PT, AT și execuție) pentru realizarea obiectivului de investiții „Campus regional integrat pentru învățământ dual Vest Timișoara” din cadrul proiectului „Rută integrată completă pentru învățământul dual în regiunea de Vest prin dezvoltarea și operaționalizarea Consorțiului Regional pentru Învățământ Dual VEST Timișoara”, cod e-PNRR 32, PNRR 2020-2026”.

Inițial, în cadrul licitației, municipalitatea timișoreană, instituția care s-a ocupa de procedură primise cinci oferte pentru realizarea efectivă a campusului:
1. Strabag, cu subcontractantii Pipe Design, NR Instal Systems, Agasi, Capabil, Calor Grup, Frigodom, Eltal Group, 903 Studioarh, KONE Ascensorul si ING Proiect Management;
2. Asocierea SSAB-AG (lider) – ATI Design, cu subcontractantii Vangaz Instal, Energy Systems Engineering, Procontrans.Cai Ferate, U-Reshape Studio, Electronet Concept, Ecostratos, KONE Ascensorul, Almo Design si Amteh International;
3. Asocierea MIS Grup (lider) – Multiconsult Adventure – Atelier Decumanus, cu subcontractantii Ascensor Advertising, Rheinbrucke si Focus Security Systems;
4. Asocierea Selina (lider) – Drum Asfalt – Poliart, cu subcontractantii Aria 9, Schindler Romania, Civitas Systems, Precon Transilvania si Termoline;
5. Asocierea Con-A Operations (lider) – Condesign, cu subcontractantii Con-A MEP, Flexik Automation, Convergint Romania si Schindler Romania.
Contractul avea o valoare estimată la 118,5 milioane de lei (circa 24 milioane de euro), fără TVA, și o durată de implementare de 18 luni.
Cele 5 oferte au intrat in etapa de evaluare, iar termenul-limită pentru desemnarea unui câștigător era stabilit la data de 15 ianuarie 2026.

Conform proiectului, campusul dual, urma să aibă 36 de săli de clasă și laboratoare, cămin pentru 100 de elevi și studenți, mediatecă, sală și teren de sport și un centru digital. Potrivit documentației, în cele 4 etaje ale campusului urmau să funcționeze 24 de săli și laboratoare preuniversitare, 12 săli și laboratoare universitare, laboratoare de biologie și chimie, ateliere pentru construcții, electrice, electronică și telecomunicații, industria apei, mecanică, robotică și horeca, precum și o mediatecă și un centru digital. În ceea ce privește cazarea tinerilor, terenul de 3 hectare pus la dispoziție de Primărie permitea amenajarea a încă două cămine. Investiția mai includea o aulă de 300 de locuri, o sală mare de sport, teren de sport în aer liber amenajat pe acoperiș și un parc de 2 hectare, de care ar fi beneficiat și locuitorii din zonă.

Se pare că la nivelul consorțiului va exista o întâlnire în cursul săptămânii viitoare, în vederea discutării situației. De asemenea, se va încerca găsirea unei alte soluții de finanțare, pentru ca proiectul să nu fie pierdut.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

12 comentarii pentru acest articol

Daniel a spus: (octombrie 24th, 2025 at 14:29 )

Aici ar trebui băgați banii, nu în stadioane sau regenerări urbane, deși se știe că proiectele se aleg în funcție de alte criterii cum ar fi parandărătul, firmele prietenoase care ar putea efectua lucrări, construcții care să ia ochii electoratului naiv și așa mai departe.

Dinu a spus: (octombrie 24th, 2025 at 14:55 )

Acum să-l vedem pe domnul Drăgan rectorul UPT…pentru că UPT este liderul de proiect.

George a spus: (octombrie 24th, 2025 at 15:35 )

Pffff. Pacat… Aia de la cjt pot derula proiecte faraonice, iar PMT cu 20 de actori nu reusesc sa implementeze acest proiect esential pt noi toti. Pacat… Ce se intampla PMT ?

Daniel a spus: (octombrie 24th, 2025 at 15:59 )

Asa e daca nu ai trecere la centru/guvern. Anulezi initiative pozitive pt comunitate. PMT sa ia exemplu de la combativitatea, pragmatismul si interesul pe care si-l da CJT.

Xxx a spus: (octombrie 24th, 2025 at 18:05 )

Mda, nu sunt bani, pe scurt, nimic nou, pentru unii, evident, ceva necunoscut.. CJT e deocamdată la faza declarațiilor, au demolat stadionul și cam atit. Inițiative, (faraonice ?!) minunat, dar am tot avut inițiative CJT, ultimile realizari chinuite, drumul din Dumbrăvița si legătura cu autostrada, unde i-a salvat Strabagul

PMT măcar are un stadion + un pasaj în construcție. Si citeva școli in reabilitare.
Si daca pornesc și reabilitarea în Traian, anul viitor, e ok tinind cont de buget.

Dan, Daniel, Danielinge etc. a spus: (octombrie 24th, 2025 at 18:35 )

Cu pragmatismul comunist în fund și cu sufletu-n raiul naționalismului tembel! Și-un fluviu de înjurături scâșnite printre dinți către Fritz și USR. Un veritabil proiect de viață, un credo etern și onorabil, ce mai ! Felicitări pentru consecvență!

Wanda89 a spus: (octombrie 24th, 2025 at 18:48 )

Antecomentatorii plâng după o monstruozitate, imaginată de fruntașii statului eșuat – universitarii șefi. Șefi de proiecte, proiecte cu titluri de-ți moare mintea, atât de pompos sună. Parandaratul conduce România Educată. Ce kkat de centre se imaginează, cât de accesibile – de la ce distanță?! Orice școală ar trebui să aibă laboratoare de știință și, după caz, ateliere. Și profesori buni, maiștri instructori etc.
Cămin pentru 100 de elevi și studenți?! Bravo, am fi rezolvat cu deficitul de instalatori, electricieni, brutari, zidari, tâmplari etc.

Fff a spus: (octombrie 24th, 2025 at 21:31 )

Ruben, ia-l pe simonis consilier ca sa iti arate cum se face lobby la centru pt a atrage proiecte. 😉 Altfel tu ramai fara bani, iar Simonis va cam ia ciolanul din fasole.

Alin a spus: (octombrie 24th, 2025 at 23:30 )

Primaria si universitatile din oras nu reusesc sa faca frate un proiect ca lumea. E simptomatic pt impotenta si incapacitatea administrativa de 35 de ani a decidentilor locali. Im timpul asta am ajuns pe locul 5 in indexul calutatii vietii din Ro, dupa ce in 1990 am avut un capital urias de imagine. Rusine administratiei locale si universittilor locale, ce pretentii sa mai ai pt unnconsortiu univeraitar dupa un esec ca acesta ? Noroc ca se mai misca ceva dinspre Cjt in judetul asta, ca altfel ajungem vai de noi…

timi a spus: (octombrie 25th, 2025 at 00:33 )

la nivelul intregii tari : 29 campusuri duale, din care doar 5 continua iar 24 nu, printre care si cel din Timisoara ….nu au sanse de finalizare in termen https://www.edupedu.ro/breaking-ministerul-educatiei-si-cercetarii-publica-pentru-prima-data-situatia-completa-a-proiectelor-pnrr-o-singura-investitie-a-fost-finalizata-multe-necesita-buget-in-plus-de-zeci-de-milioane-de/

Nea Ion a spus: (octombrie 25th, 2025 at 09:00 )

În alte orașe se face, de ce? Pentru ca s-au mișcat, s-au organizat, si-au dat interesul. În schimb la noi e de notorietate ca „buna guvernare” e defapt o lalaiala continua, totul e încet, studii peste studii, incompetenta si multe sloganuri. Asta e doar începutul la.pierdut fonduri, o sa mai urmeze si altele cand stai 2-3 ani pt un studiu de fezabilitate si niște randări. Doar nu credeați ca o sa stea Bruxell-ul după Fritz. Proiectul asta trebuia terminat la anu in august si ei nu aveau nici constructor desemnat.

Wanda89 a spus: (octombrie 25th, 2025 at 13:09 )

OK, trolli de partid își continuă tiradele autiste. Repet – centrele astea faraonice nu vor rezolva problema meseriilor și practicii, sunt gândite doar pentru parandărăt. Laboratoare, ateliere, profesori pregătiți trebuie să existe în fiecare școală, liceu, facultate – conform profilului.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

Sunteți nemulțumiți de mutările de liceeni între diverse clădiri, decise de primărie și ISJ? Puteți contesta în cadrul unei dezbateri publice

Probabil aflată sub perspectiva contestării măsurilor de mutare a elevilor de liceu dintr-o clădire în alta prin oraș,  Primăria Timișoara organizează vineri, 21 august 2026, o dezbatere publică având ca temă Proiectul de hotărâre privind aprobarea modificării rețelei școlare a unităților de învățământ preuniversitar de stat din Municipiul Timișoara pentru anul școlar 2026-2027 și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sunteți nemulțumiți de mutările de liceeni între diverse clădiri, decise de primărie și ISJ? Puteți contesta în cadrul unei dezbateri publice
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Acciza la combustibil scăzută degeaba. Bolojan ne enumeră motivele pentru care prețurile cresc permanent

Criza globală, strâmtoarea Hormuz, războiul din Ucraina, dronele din Marea Neagră, prețurile internaționale toate sunt vinovate pentru că românii bagă în rezervoare benzină și motorină la prețuri astronomice, a explicat la Timișoara premierul Ilie Bolojan. El a recunoscut că statul român nu prea are ce să facă pentru a opri creșterea. Degeaba a fost scăzută...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Acciza la combustibil scăzută degeaba. Bolojan ne enumeră motivele pentru care prețurile cresc permanent
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Meci decisiv pentru accederea în grupele Cupei. „Vor evolua jucătorii care au jucat mai puțin”

Politehnica Timișoara joacă miercuri, 19 august, pe teren propriu cu ASA Târgu Mureș în play-off-ul Cupei României. Echipa care se va califica în urma duelului de mâine de pe stadionul Electrica va evolua în grupele Cupei României 2026-27. ASA a trecut în Turul 3 de CS Gheorgheni, în deplasare, cu scorul de 2-0. Poli s-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Meci decisiv pentru accederea în grupele Cupei. „Vor evolua jucătorii care au jucat mai puțin”
ISHO Timișoara

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Se pregătește ridicarea unui nou cartier pe terenul fostei fabrici Spumotim. Investiţie de aproape 200 de milioane de euro

Societatea timișoreană Spumotim, care a cedat terenul fabricii din orașul de pe Bega către un investitor imobiliar, urmează să fie dizolvată și lichidată. Pe respectivul teren de aproape șapte hectare urmează să înceapă construcția unui cartier cu 2.300 de locuințe. Spumotim a fost primul producător de spune poliuretanice din România. Locația fostei fabrici timișorene a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se pregătește ridicarea unui nou cartier pe terenul fostei fabrici Spumotim. Investiţie de aproape 200 de milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un accident rutier mortal a avut loc astăzi, în jurul orei 12:05, într-o parcare de pe Centura Timișoarei, în apropierea localității Moșnița Nouă. Un conducător auto a decedat pe loc după ce autoturismul pe care îl conducea a izbit violent un autocamion staționat. La fața locului s-au deplasat de urgență zece pompieri din cadrul Inspectoratului...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A intrat cu mașina într-un camion parcat și a murit. S-a întâmplat astăzi pe Centura Timișoarei
Criza globală, strâmtoarea Hormuz, războiul din Ucraina, dronele din Marea Neagră, prețurile internaționale toate sunt vinovate pentru că românii bagă în rezervoare benzină și motorină la prețuri astronomice, a explicat la Timișoara premierul Ilie Bolojan. El a recunoscut că statul român nu prea are ce să facă pentru a opri creșterea. Degeaba a fost scăzută...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Acciza la combustibil scăzută degeaba. Bolojan ne enumeră motivele pentru care prețurile cresc permanent
Probabil aflată sub perspectiva contestării măsurilor de mutare a elevilor de liceu dintr-o clădire în alta prin oraș,  Primăria Timișoara organizează vineri, 21 august 2026, o dezbatere publică având ca temă Proiectul de hotărâre privind aprobarea modificării rețelei școlare a unităților de învățământ preuniversitar de stat din Municipiul Timișoara pentru anul școlar 2026-2027 și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sunteți nemulțumiți de mutările de liceeni între diverse clădiri, decise de primărie și ISJ? Puteți contesta în cadrul unei dezbateri publice
Decizia CCR prin care a declarat constituţional amendamentul creat special de PSD pentru Dominic Fritz deschide larg porţi organizării unor alegeri parţiale pentru funcţia de primar al Timişoarei. Când ar putea avea loc acest scutin potrivit legislaţiei în vigoare? Cu o majoritate de 5 la 3, Curtea Constituţională a fost de acord cui cu amendamentul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ce se întâmplă în Timişoara după decizia CCR de luni. Când ar putea avea loc alegeri parţiale pentru scaunul de primar
O amplă operațiune coordonată de Biroul de Investigații Criminale Timișoara a avut loc în această dimineață. Oamenii legii au descins la 16 adrese într-un caz grav de furt calificat. Printre cei vizați de anchetă se află și un polițist activ. Anchetatorii de la Investigații Criminale au stabilit că membrii grupării foloseau metode avansate și bine...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Percheziții de amploare în Timiș: o grupare de spărgători de locuințe, vizată de Poliție. Un agent de ordine publică, printre suspecți
Ministerul Educației a publicat marți, 18 august, rezultatele la bacalaureat 2026, sesiunea de toamnă. Candidații își pot verifica notele pe platforma oficială a Ministerului Educației, bacalaureat.edu.ro, dar și la avizierele centrelor de examen. Rezultatele sunt publicate în format anonimizat, numele și prenumele candidaților fiind înlocuite cu coduri individuale. Acestea au fost distribuite fiecărui participant, pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cam unul din trei liceeni ce au dat Bacul în sesiunea de toamnă au promovat examenul. În Timiș rezultatele sunt mai bune ca în trecut
Inițiativa Timișoara organizează miercuri, 19 august, de la ora 19.00, un protest în Piața Operei, după decizia CCR de-a accepta amendamentul PSD la Legea ANI, care  poate duce la încetarea mandatului primarului Dominic Fritz. Manifestația este anunțată sub mesajul „PROTEST ÎMPOTRIVA MOȘTENITORILOR ROȘII AI PARTIDULUI COMUNIST ȘI AI SECURITĂȚII”. Organizatorii atraa atenţia că acum victimă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Miercuri se organizează un protest în Piaţa Operei, în semn de solidaritate cu Dominic Fritz
Zilele Culturii Maghiare, evenimentul organizat de comunitatea maghiară la Timișoara a ajuns la ediția a 11-a. Oaspeți la această ediție vor fi Halász Judit, Bagossy Brothers Company și Neoton Família, au anunțat organizatorii. Casa Maghiară va fi inclusă pentru prima dată în festival. În perioada 24–27 septembrie, centrul Timișoarei va deveni din nou un punct...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Finalul lunii septembrie aduce la Timișoara noua ediție a Zilelor Culturii Maghiare
Actualii prosumatori, cei care dețin panouri solare și furnizează curent electric în rețea, nu vor fi obligați să își instaleze baterii de stocare. Dar, cei car vor dori să devină prosumatori vor trebui să aibă și baterii de stocare a curentului instalate la domiciliu. Este soluția găsită de guvernul interimar Bolojan pentru a acoperi capacitatea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prosumator, în viitor numai cu baterii. Intrarea în sistem s-ar putea face numai la pachet cu capacitățile de stocare
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.