PNL joacă tare: negocieri pentru un guvern minoritar. S-a decis să nu se mai facă o coaliţie cu PSD

Conducerea PNL a votat în unanimitate o rezoluție pentru susţinerea lui Ilie Bolojan în funcţia de premier. Bolojan a anunțat că PNL urmărește formarea unui guvern minoritar alături de USR, UDMR și grupul minorităților, excluzând o viitoare coaliție cu PSD, pe care îl acuză că ar fi generat actuala criză politică.

Ilie Bolojan a subliniat că prioritatea este stabilitatea guvernamentală și adoptarea rapidă a legislației necesare pentru absorbția fondurilor din PNRR, în special pentru investiții în infrastructură, școli și spitale, motiv pentru care va propune un „moratoriu parlamentar” susținut de toate forțele politice.

Am încheiat ședința conducerii PNL. S-a votat o rezoluție: mandatul pentru conducerea PNL și pentru mine ca premier de a asigura stabilitatea guvernamentală în contextul crizei declanșate de decizia iresponsabilă a PSD și de a face toate demersurile pentru a asigura susținerea parlamentară pentru guvern Vom iniția discuții cu grupurile politice USR, UDMR și minorități ca să clarificăm în ce formulă ar putea funcționa un guvern minoritar Responsabilitatea pentru perioada următoare e imensă acând în vedere presiunea și provocările din această perioadă. Una dintre cele mai importante e finalizarea investițiilor în autostrăzi, spitale, școli, finanțate din PNRR. Pentru a absorbi acești bani până la finalul lunii august e nevoie de un sprijin parlamentar pentru a adopta legislația necesară îndeplinirii jaloanelor. Acem 3-4 proiecte de legi care trebuie adoptate până la finalul acestei sesiuni parlamentare Pentru asta vom propune un moratoriu parlamentar astfel încât indiferent de culoarea politică România să nu piardă sumele importante și să putem finaliza aceste lucrări”, a declarat Ilie Bolojan dupoă conferinţa de presă

Bolojan a a avut mai multe atcuri la adresa PSD

“PSD a declanșat o criză în mod iresponsabil.Acum o lună am adoptat la PNL o decizie prin care, văzând ce face PSD, am făcut apel la rațiune și am avertizat atunci că PNL nu va mai fi într-o coaliție cu PSD. Această decizie a fost revalidată azi și, în condițiile în care avem această criză în desfășțurare, decizia PNL e să nu mai facă o coaliție cu PSD Aici e vorba de a ne rupe de un anumit fel de a face politică, unul defavorabil pentru România PNL înțelege că acest mod de a face politică pentru sinecuriști nu e în interesul României”, a mai spus premierul.

𝐑𝐄𝐙𝐎𝐋𝐔𝐓̦𝐈𝐄 𝐀 𝐁𝐈𝐑𝐎𝐔𝐋𝐔𝐈 𝐏𝐎𝐋𝐈𝐓𝐈𝐂 𝐍𝐀𝐓̦𝐈𝐎𝐍𝐀𝐋 𝐀𝐋 𝐏𝐍𝐋

Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal și Grupurile Parlamentare ale PNL își reafirmă angajamentul ferm pentru continuarea guvernării și pentru implementarea reformelor asumate în fața românilor, prin programul de guvernare.

PNL își exprimă sprijinul ferm pentru continuarea guvernării sub conducerea prim-ministrului Ilie Bolojan și pentru finalizarea reformelor asumate.

PNL constată că decizia PSD de a provoca o criză politică într-un moment critic pentru România este un act de iresponsabilitate și o fugă de răspundere față de actul de guvernare, inclusiv pentru întârzierile majore în absorbția fondurilor europene.

PNL respinge orice tentativă de abandonare a reformelor, inclusiv a celor de corectare a deficitului bugetar, și subliniază că România nu își poate permite blocaje instituționale într-un context economic și internațional dificil.

De asemenea, reconfirmă că, dacă PSD va trece de la declarații la declanșarea efectivă a unei crize politice, PNL nu va mai face parte dintr-o Coaliție cu această formațiune politică.

PNL respinge categoric ultimatumul PSD și consideră că nu există niciun motiv pentru ca prim ministrul să plece din funcție.

PNL îl mandatează pe prim-ministrul Ilie Bolojan ca, împreună cu echipa liberală din instituțiile guvernamentale, să continue să susțină modernizarea statului român în beneficiul cetățenilor prin:

  • continuarea reformelor
  • eliminarea risipei și a privilegiilor;
  • accelerarea absorbției fondurilor europene;
  • asigurarea stabilității

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

14 comentarii pentru acest articol

paul a spus: (aprilie 21st, 2026 at 15:58 )

foarte bine. faceti coalitie fara PSD, e exect ce ati dorit.
Continuam A9, irot si stadionul DP ?

Gicu a spus: (aprilie 21st, 2026 at 16:32 )

Paule, verifică ce a declarat Simonis, ieri….

Play the Game, be the same Mary with a new hat! a spus: (aprilie 21st, 2026 at 16:39 )

Perfectă fotografie: Bolojan încadrat de Motreanu și Predoiu! Nici nu mai trebuie explicații, se înțelege foarte clar mesajul: „Stați liniștiți la locurili voastri, suntem în control, e un băiat de-al nostru. Pensiile speciale vor veni la timp, bugetele instituțiilor de stat vor fi pe minim (regula 1/12), mai băgăm 2-3 pesediști la închisoare, ei o să bage 2-3 de-ai noștri, Grindeanu mai face ceva spume la gură, dar poate ne înțelegem cu stăpânii lui. Și nici AUR n-o să ne atace.” (A propos, de ce nu atacă AUR? De ce AUR atacă mereu USR, nu și PSD și foarte puțin PNL? Și de ce au scăzut în intensitate atacurile AUR la Nicușor Dan? S-a făcut băiat bun, naționalist, între timp și noi n-am aflat?

Wolf a spus: (aprilie 21st, 2026 at 17:14 )

PNRR, reforme… autostrazi, spitale, scoli… „La sentiment” cum ar veni. In fapt niste achizitii. Daca a mers cu microbuzele la suprapret, de ce nu si cu alte echipamente si mobilier etc?

De-aia s-a taiat bugetul la educatie si sanatate, de prea multa importanta ce se acorda acestor domenii. Dar autostrada Moldovei e „meritul” conflictului din Ucraina, altfel…

Povesti.

Pe mine ma intereseaza (de exemplu, ar fi mai multe, si economice, si sociale…):

Jalon PNRR 121, termen anul 2022
„Descriere: Selecția și numirea membrilor consiliilor de administrație și/sau de supraveghere ale tuturor întreprinderilor naționale de stat aflate în subordinea Ministerului Energiei (de exemplu, Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica) pe baza unei proceduri transparente și competitive pentru un mandat de 4 ani, sistemul de remunerare fiind bazat pe obiective cantitative și calitative legate de performanța financiară (cum ar fi veniturile și rentabilitatea, implicarea bugetului de stat) și de performanța serviciilor (de exemplu, pe baza unui sondaj reprezentativ privind satisfacția clienților realizat de un organism independent).”

Si m-ar interesa de unde e interesul asta de a vinde companii strategice, ca si daca s-ar face aceste vanzari, banii NU intra in buget, si NU micsoreaza deficitul. Insa veniturile acestor companii ajung in buget an de an. Deci de ce sa ne taiem singuri halci intregi din surse sigure de finantare si sa pierdem controlul unor companii strategice care sunt pe profit si NU au nevoie de bani? De ce nu se implementeaza in schimb jalonul 121 ?

Nu poti guverna impotriva a 80% din cetateni care zic ca ne indreptam intr-o directie gresita. A mai fost unul care a impus austeritate…

„Cea mai ieftina energie e cea pe care nu o consumi”, si mai bine e daca o consuma cei care te-au cocotat in functie (pentru asta e de mare ajutor si sa nu mai ai ca tara controlul actiunilor unor companii), care se plimba cu avioane private, iar cetatenilor le recomanda orase de 15 minute si biciclete…

Go Bolo! a spus: (aprilie 21st, 2026 at 17:58 )

Daca Bolojan da afara pesedistii din institutiile publice si reduce numarul de posturi drastic eu zic ca va fi foarte bine! Go Bolo!

Wanda89 a spus: (aprilie 21st, 2026 at 18:12 )

Buldogul Blagojan… nu dă drumul la pradă.

Baluba a spus: (aprilie 21st, 2026 at 18:12 )

Pashtele mamelor voastre de comunisti!

@wolf lupul dacic a spus: (aprilie 21st, 2026 at 18:44 )

Securim, securim, vrajealo? Manipulam, trollam, securim, mistocarim, mintim, manipulam, vrajim, securim, trollam, mintim…

timi a spus: (aprilie 21st, 2026 at 19:07 )

@Wolf. Unde scrie ca statul pierde controlul unor companii in care detine intre 65-100 % si la care ar vinde 5-10% capitalul social ? Cu o asemenea gindire ma mir ca Romania a reusit sa listeze la Bursa companii precum Romgaz, Nuclearelectrica, etc ( si culmea mai toate in vremea guvernarilor PSD !) si toate au crescut ca Fat-Frumos iar statul incaseaza acum „halci” mai mari pentru ca dupa listare profitul lor a explodat ! Dar in tari pe care le admiram precum Polonia si Ungaria cum se face ca Mol are un free-float de 62%, OTP este practic o banca privata iar statul polonez detine 49,90% din PK Orlen ?

Gicu a spus: (aprilie 21st, 2026 at 20:29 )

Lupule, nu știam că pui botul la orice fentă/tâmpenie servită de idioți/manipulatori. Ce companii strategice se VÂND? Se pune problema de a se lista la bursă pachete de acțiuni, statul păstrând pachetul majoritar. Sau ai înghițit cu tot cu cârlig și plută sau răspândești CU INTENȚIE minciunile propagate de unii dintr-un „partid”, de fapt o adunătură de hoți și inepți.

Wolf a spus: (aprilie 21st, 2026 at 21:18 )

Cititi legea 31/1990 (actualizata). Si vedeti pragurile prevazute in privinta detinerii actiunilor . Apoi vedeti cat din companiiile strategice e listat deja la bursa si cum se doreste sa se scada procentul detinut de statul roman sub pragurile prevazute de lege ( detinerile actuale ii permit un control cat de cat al unor domenii strategice ).

Daca m-ati fi rugat frumos sa va explic, poate va dadeam si articolele din lege si cifrele. Un pic de bun simt nu strica. In special cand vorbesti fara sa ai vreo treaba cu subiectul. Dar de unde bun simt la cei care aplauda folosirea expresiilor naziste de catre politicienii ce-i manipuleaza cum vor, cand vor…

timi a spus: (aprilie 21st, 2026 at 23:48 )

@Wolf. ” detinerile actuale ii permit un control cat de cat al unor domenii strategice „.Uite, din cauza unei asemenea gindiri nu evoluam si nu ne dezvoltam. N-ar fi mai bine sa detinem in continuare control la Hiroelectrica ( de exemplu ) dar nu 80% ci 60% iar cu banii obtinuti din vinzarea unui pachet minoritar sa ne rascumparam firmele strategice vindute ? Ideea asta a aparut in urma cu vreo 6-7 ani si nu s-a intimplat nimic : intre timp CEZ a ajuns la cehi, Enel la greci, Hidroelectrica pe bursa prin vinzarea pachetului F.Proprietatea iar politicianul care se opunea si era multumit cu capusarea a ajuns dupa gratii. Doar Wolf a ramas cu aceleasi idei si ne tine lectii pe aici fara sa i le ceara nimeni. https://www.g4media.ro/niculae-badalau-la-audieri-de-ce-vreti-sa-vindeti-hidroelectrica-capusati-o-in-continuare.html

@vrajeala/wolf a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 09:26 )

Wolf aka vrajeala e doar un rezervist securist rusofil putinist care din prea mult timp liber imbraca blana de suveranist si trolleaza dand lectii pe toate site-urile de stiri locale.

Wolf a spus: (aprilie 22nd, 2026 at 09:49 )

Cand ti se da mura in gura legea si ce sa cauti in ea si tot nu esti in stare sa pricepi si o tii in continuare de-a surda cu propaganda manipulatorilor jefuitori care au facut deja economia praf…
nu meriti sa ti se raspunda la nimic. Cei care cred ce vor sa creada si nu sa vada ce este vor crede ce vor oricate argumente le-ai aduce, intotdeauna vor inventa ipoteze si supozitii si emotii de tot felul in loc sa vada realitatea: L31/1990.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Poli Timișoara pleacă la drum cu un singur gând, promovarea! Toți sunt strânși în jurul unui sfânt blazon

Poli a acces în liga secundă, după un sezon bun, dar nu vrea să se oprească aici. Ambiția clubului este încercarea de promovare din „prima” în elită! Pentru asta s-au creat condiții excelente și s-au adus jucători experimentați, dar și de perspectivă. Mai mult ca niciodată, toată lumea, de la suporteri și autorități, până la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli Timișoara pleacă la drum cu un singur gând, promovarea! Toți sunt strânși în jurul unui sfânt blazon
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Studente UPT, apreciate la o competiție puternică organizată la Budapesta, CASA 2026

Muncă multă, emoții, dar totul e bine când se termină cu… premiu! Un semestru de lucru intens, schimburi de idei peste granițe și dialog academic într-un context internațional s-au încheiat, pentru studenții anului II de la Facultatea de Arhitectură și Urbanism a Universității Politehnica Timișoara, prin participarea la festivitatea de premiere a Concursului Anual al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Studente UPT, apreciate la o competiție puternică organizată la Budapesta, CASA 2026
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

CCIAT, prezentă la întâlnirea AHK România

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a participat la București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Desfășurat sub motto-ul „A summer to connect. Building trust for tomorrow”, evenimentul a reunit peste 650 de participanți – lideri ai mediului de afaceri, reprezentanți ai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT, prezentă la întâlnirea AHK România

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Poli a acces în liga secundă, după un sezon bun, dar nu vrea să se oprească aici. Ambiția clubului este încercarea de promovare din „prima” în elită! Pentru asta s-au creat condiții excelente și s-au adus jucători experimentați, dar și de perspectivă. Mai mult ca niciodată, toată lumea, de la suporteri și autorități, până la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli Timișoara pleacă la drum cu un singur gând, promovarea! Toți sunt strânși în jurul unui sfânt blazon
Muncă multă, emoții, dar totul e bine când se termină cu… premiu! Un semestru de lucru intens, schimburi de idei peste granițe și dialog academic într-un context internațional s-au încheiat, pentru studenții anului II de la Facultatea de Arhitectură și Urbanism a Universității Politehnica Timișoara, prin participarea la festivitatea de premiere a Concursului Anual al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Studente UPT, apreciate la o competiție puternică organizată la Budapesta, CASA 2026
Viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău, a ajuns la concluzia că, în weekend, e cam greu și periculos să se circule cu bicicleta prin zona zero a orașului, atunci când acolo e plin de oameni. Acum se caută soluții alternative, dar numai prin dialog cu cei care dau la pedală, ne asigură oficialul. Organizațiile de bicicliști și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria caută soluții alternative la traseele de biciclete care traversează centrul Timișoarei
Una dintre cele mai complexe lucrări de reparații din domeniul infrastructurii rutiere, desfășurată în Timiș, intră în faza finală. Este vorba despre DN 59A, de la Timișoara până la Beregsău Mare. Societatea PORR Construct, care realizează investiția, a început așternerea covorului asfaltic, pe poțiunea de la Beregsău Mare spre Săcălaz, pe DN 59A. Lucrări similare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A început turnarea asfaltului nou pe drumul dintre Beregsău și Săcălaz/FOTO
CSC Dumbrăvița a început de ieri pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde. Primul antrenament s-a desfășurat pe stadionul „Ștefan Dobay”. 27 de jucători au fost sub comanda antrenorului principal Florin Fabian. Dintre ei, cea mai mare parte au fost componenți ai lotului și în sezonul trecut. Continuă, în aceste zile,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 27 de jucători la primul antrenament al verii la CSC Dumbrăvița
Județul Timiș și regiunea chineză Shanghai au semnat, marți, la Timișoara, un Memorandum de Înțelegere privind Schimburile Prietenești și Cooperare. Este doar un prim pas spre ceea ce ar urma să fie un acord cu mai multe obiective, care include atât domeniul administrativ și economic, dar și academic. Memorandumul reprezintă un prim pas pentru instituirea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Județul Timiș și regiunea Shanghai din China au semnat un memorandum de colaborare
Nu mai puțin de 20 de membri PNL, printre care se numără parlamentari, trei şefi de consilii judeţene şi un europarlamentar, urmează să fie excluşi azi din partid. Printre ei se numără fosta senatoare de Timiş, Alina Gorghiu, dar şi foşti lidei importanţi precum Cătălin Predoiu, Rareş Bogdan, Sorin Cîmpeanu etc. Lista liberalilor propuși pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Începe marea igienizare în PNL. A fost stabilită lista cu cei 20 de trădători care vor fi excluşi din partid. Printre ei, o fostă senatoare de Timiş
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a participat la București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Desfășurat sub motto-ul „A summer to connect. Building trust for tomorrow”, evenimentul a reunit peste 650 de participanți – lideri ai mediului de afaceri, reprezentanți ai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT, prezentă la întâlnirea AHK România
Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) a organizat cea de-a treia ediție a programului ProLitRom, dedicate perfecționării cadrelor didactice din Republica Moldova. La ediția din acest an au participat 15 cadre didactice din raionul Bălți. Pe parcursul săptămânii, participanții au luat parte la cursuri și ateliere susținute de cadre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mai mulți profesori din Republica Moldova s-au perfecționat la Timișoara
În urma eşecului învestirii Guvermnului Veştea, președinte Nicușor Dan a convocat, marți, consultări cu liderii partidelor parlamentare. Consultările vor începe la ora 13.00, prima delegaţie fiind cea a PSD. Întâlnirile vor avea loc la Palatul Palatul Cotroceni, după următorul program: 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD) 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) 14:00 –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nicuşor Dan a convocat liderii partidelor parlamentare la negocieri pentru formarea unui nou guvern
Top