Nici nu s-a răcit cerneala pe sentinţa amploaiaţilor Liei Savonea în dosarul în care Dominic Fritz a fost găsit vinovat de conflict de interese, că interimarul preşedinte al PNL Timişoara, Ionuţ Gaiţă, a sărit ca… deşteptul din baie să ceară demisia primarului Timişoarei. Sigur că e dreptul oricărui om politic, mai ales că Gaiţă e ditamai liderul unei organizaţii municipale de mare succes, să-şi dea cu părerea, să acuze, să ceară demisii sau, din contra, să apere pe cineva. În paranteză fie spus, nu am văzut la nimeni din PSD Timiş, cred că nici la AUR Timiş, vreo pretenţie similară, doar la nivel naţional partidul condus de Sorin Grindeanu a cerut demisia lui Fritz atât de la primărie, cât şi din funcţia de preşedinte al USR. Ceva absolut firesc din partea unui partid care propune un condamnat penal ministru de Interne…
Revin însă la şeful PNL Timişoara, Ionuţ Gaiţă. Repet, omul are dreptul să ceară orice, dar e interesant aici contextul. Fiindcă somaţia sa la adresa lui Fritz intră în coliziune frontală cu opiniile conducerii naţionale a partidului, începând cu cea a lui Ilie Bolojan. Şi asta fiindcă USR este principalul partener al PNL în lupta cu Sistemul PSD – PNL Hellvig – Servicii din România. Mai mult, şi relaţia la nivel personal între Ilie Bolojan şi Fritz este bine consolidată. Şi s-a vorbit de această alianţă, inclusiv la Congresul PNL de duminică, acolo unde a fost prezent şi Gaiţă. “USR a construit o industrie a indignării selective. A invocat principii ca să câștige alegeri, a ridicat lozinca „fără penali în funcții publice” la rang de religie politică, iar acum, când propriul lider este declarat definitiv în conflict de interese de instanța supremă, partidul tace și caută portițe”, scrie Gaiţă.
Păi, dacă era bărbat, Gaiţă ieşea în faţa congresului şi cerea anularea oricărei colaborări cu făuritorul “indignării selective”. Nu a făcut-o, poate tocmai fiindcă era la Bucureşti. În schimb, în Timişoara PNL e în alianţă cu PSD, marele adversar de la nivel naţional. Lucru care poate să-.i provoace lui Gaiţă un fel de disonanţă cognitivă, şi spusn asta în apărarea lui. El nu s-a lăsat şi a transmis ordine clare: “Prefectul județului Timiș are obligația să constate situația juridică și să acționeze în consecință. Îi cerem public să aplice legea pe care cu toții suntem datori să o respectăm. Dacă prefectul va considera că legea nu impune consecințe, are datoria să explice public de ce Dominic Fritz beneficiază de o interpretare pe care nimeni altcineva nu ar fi primit-o.”. Între noi fie vorba e taman invers. Mai toţi primarii găsiţi în conflict de interese nu au fost sansţionaţi cu încetarea mandatului. Dar ce mai contaeză realitatea când ţi s-a pus pata pe cineva!
Dar e important că Gaiţă are certitudini, iar nu păreri, în privinţa celui mai important partener al şefului său de partid, Ilie Bolojan, Atât din punct de vedere poltic, cât şi moral: “Politic, lucrurile sunt deja tranșate. Dominic Fritz nu mai are autoritatea morală de a conduce Primăria Timișoara. Nu mai are autoritatea morală de a conduce un partid care a făcut din integritate principalul său capital electoral. Timișoara merită administrație serioasă și lideri care înțeleg că funcția publică vine cu răspundere, nu cu imunitate de partid.”
Pe de altă parte, dincolo de momentul total inadecvat pentru o asemenea ieşire, ar mai fi şi latura politică locală. Ok, i se face pe plac lui Gaiţă şi Fritz e demis din funcţia de primar, astfel că în câteva luni trebuie organizate alegeri. Are PNL Timişoara candidat pregătit pentru o astfel de cursă? Nu s-a vorbit nimic de aşa ceva. Există doar un singur membru PNL Timiş care şi-ar dori să candideze din nou. Fan al lui Trump, acesta îşi îneacă imensele frustrări într-o ură nemărginită la adresa Ocultei, globaliştilor şi chiar a lui Bolojan. Iar când mai ia o pauză, e lăutar pe la nunţi şi botezuri, cum chiar el a scris pe Facebool: “𝐀𝐒𝐂𝐔𝐋𝐓𝐀𝐓̦𝐈–𝐌𝐈 𝐏𝐄 𝐒𝐏𝐎𝐓𝐈𝐅𝐘 𝐏𝐈𝐄𝐒𝐀 “𝐂𝐄 𝐅𝐑𝐔𝐌𝐎𝐀𝐒𝐀̆ 𝐄𝐒̦𝐓𝐈”! Ea este devenită deja de succes, fiind difuzată nu numai pe Spotify, ci și la unele posturi de radio și LA NUNȚI, LA DANSUL MIRILOR!” Exact, e vorba chiar de idolul lui Gaiţă, inegalabilul Nicolae Robu, cel care a fost bătut de două ori de Fritz, dar cu o perseverenţă masochistă nu se lasă şi mai vrea să piardă o dată. La ultimele alegeri, Gaiţă chiar i-a fost director de campanie.
Sigur, ar mai fi o interpretare pentru ieşirea lui Gaiţă. Atacând un politician mult superior, el încearcă senzaţia puricelui care trece podul pe lângă un elefant şi căruia îi spune plin de el: “Ce mai tropăim!”…











































Comentarii prin facebook