Şi Dinamo va avea stadion nou. Timişoara mai aşteaptă…

Ministrul de Interne, Lucian Bode, a anunţat, miercuri, că în curând vor începe lucrările la noul stadion din Şoseaua Ştefan cel Mare, care va avea aproximativ 25.000 de locuri. Acesta ar urma să fie terminat în anul 2024. După Steaua, Rapid şi Arcul de Triumf, arena Dinamo este al patrulea stadion care se face în

SCM Poli handbal

Poli face un meci bun pe semicercul campioanei însă în cele din urmă pierde

Au fost aproape de un rezultat mare… dar nu destul. SCM Politehnica a jucat într-un meci în avans în Liga Zimbrilor la handbal masculin pe terenul unei echipe de Liga Campionilor, Dinamo. După 60 de minute bune de joc, bucureştenii s-au impus cu 29-27. Poli a jucat din nou cu Dinamo după ce adversarul a

Nicio şansă în faţa campioanei. Poli, încă un eşec pe semicerc

Prim-divizionara de handbal masculin Politehnica Timişoara nu a produs surpriza în meciul cu Dinamo, jucat chiar în sala bucureştenilor în ultimul turneu de sală al sezonului. Alb-violeţii au fost învinşi cu 22-28 după ce au rezistat trei sferturi din joc. Dinamo a jucată fără presiune, câştigând deja un nou titlu şi menajându-şi din jucători pentru

Editorial de Eugen Sasu

Am visat că Dan Alexa a retrogradat Dinamo

Profesorul Dan Alexa, manager al clubului de fotbal ASU Politehnica face un joc periculos. Meci catastrofal in ultima etapă de campionat la Chiajna, apoi egal la Călărași, ciuca bătăilor din playoff, apoi două înfrângeri cu momente bune și finaluri jenante în partidele cu Craiova și Rapid. Credeți că atâta poate profesorul? Nici vorbă, dar totul

FRH a decis înghețarea sezonului fără acordarea titlului și a medaliilor

Întrunit luni în ședință online, Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a decis înghețarea sezonului 2019-2020 fără acordarea titlurilor de campioană. Decizia a fost luată cu un scor de 11-5. Așadar, Dinamo la băieți și Vâlcea la fete, termină pe prima poziție, dar nu sunt considerate campioane, având însă șansa să joace în

Baschet-SCM-Timisoara

Eșec la limită în ultimul amical din pauza competițională

Eșec la limită în ultimul amical din pauza competițională SCM Timișoara a pierdut meciul amical disputat aseară cu echipa maghiară Alba Fehervar. Ungurii s-au impus cu scorul de 76-74 (21-23, 16-18, 14-18, 25-15) în partida ce a avut loc în sala „Antonio Alexe” din Oradea. „A fost un test foarte util şi echilibrat. Au existat

Scăpăm victoria printre degete pe terenul campioanei! Poli, remiză la Dinamo

Derbyul etapei a 17-a din Liga Națională de handbal masculin s-a disputat la București, unde campioana a întâlnit deținătoarea Cupei, Dinbamo – Poli. Cum era de așteptat, meciul a fost pe muchie de cuțit… O primă repriză foarte bună a violeților, pe terenul echipei calificate în optimile Ligii Campionilor! Apărarea a avut un rol esențial,

Pentru baschetbaliști nu există sărbători! Meciuri după Crăciun și la început de 2019

După trei victorii importante, SCM Timișoara a pierdut partida de la Dinamo. Meciul a fost echilibrat, dar ratările din ultimul sfert, precum și accidentările dinaintea partidei, dar și din timpului jocului au fost decisive. SCM va merge însă mai departe și încearcă să s ecalifice în Top 6, dar să intre și în Final 4

dinamo - scm timisoara

Eșec durerors după un meci strâns. SCM Timişoara pierde la Dinamo

Seria pozitivă pentru SCM Timișoara se oprește în această seară. După un meci pe muchie de cuțit, în care gruparea bănățeană a avut trei jucători accidentați, iar Mirel Dragoste a devenit și el indisponibil la mijlocul sfertului al patrulea, „Leii din Banat” au cedat la București. A fost 84-76 pentru Dinamo, care s-a impus și în meciul tur. Ambele echipe și-au adjudecat câte două sferturi, dar gazdele au avut plusul care le-a adus victoria.

SCM are meci tare pe terenul lui Dinamo

„Leii” din Banat evoluează în etapa cu numărul 11 a Ligii Naţionale de baschet masculin – grupa A pe terenul echipei Dinamo Bucureşti. Meciul este programat vineri, cu începere de la ora 17,45, urmând să fie transmis de postul Digi Sport 4. „Mergem cu gândul să jucăm un baschet bun şi să ne respectăm în

poli handbal

Poli nu trece nici acum de obstacolul numit Dinamo

Dacă sezonul trecut handbaliștii de la Poli i-au învins și acasă și în deplasare pe cei care aveau sa câștige campionatul la pas, la începutul acestui sezon lucrurile stau altfel. Dinamo și-a adjudecat deja Supercupa în meciul cu trofeul pe masă contra bănățenilor, iar astăzi s-au impus și în Sala Constantin Jude.

Un nou meci infernal. Poli întâlnește Dinamo

SCM Politehnica Timișoara și Dinamo București se întâlnesc sâmbătă, în deschiderea etapei a 4-a din Liga Națională de handbal masculin. Meciul e programat la sala ”Constantin Jude”, începând cu ora 11, într-un context nu prea favorabil echipei bănățene.Este deja în al doilea meci direct al noului sezon intern, deși s-au consumat deocamdată foarte puține meciuri.

dinamo - saracens

Deplasare grea, dar nu imposibilă. Timișoara Saracens cu gândul doar la victorie în meciul cu Dinamo

Sâmbăta trecută, Timișoara Saracens și-a adjudecat prima etapă a SuperLigii CEC Bank cu punct bonus ofensiv, pe teren propriu, în fața CS Universitatea Cluj, scorul final al întâlnirii fiind 54-18, iar pentru următoarea etapă a campionatului echipa se va deplasa la București, pentru a întâlni CS Dinamo București, grupare ce s-a întărit considerabil față de anii trecuți.

Retragere în lacrimi! Corina Căprioriu renunța la viața sportivă

Vicecampioana olimpică la judo de la Londra din 2012, Corina Căprioriu Ştefan, a anunţat, joi, la întoarcerea de la Jocurile Europene, că se retrage din activitatea sportivă, precizând că va continua ca antrenoare la CS Dinamo. Eliminată la JE de la Minsk în optimile categoriei 57 de kilograme, sportiva în vârstă de 32 de ani

SCM Timișoara

Din nou față în față cu Dinamo. Acum pentru locurile 5-8

SCM Timișoara începe mâine parcursul din grupa locurilor 5-8. După ce au pierdut „la mustață” prezența în penultimul act al Ligii Naționale, alb-violeții joacă în semifinalele „5-8” cu Dinamo București. „Rămânem uniți până la finalul campionatului, ca o echipă cu spirit foarte bun, cu victorii frumoase și înfrângeri dureroase și asta spre dezamăgirea celui mai