Editorial de Ino Ardelean

„Mergeţi la USR, acolo vă e locul!”. Şi s-au dus. Şi-au mai făcut o Revoluţie

La trei decenii de la căderea comunismului – cel puţin oficială, fiindcă mentalităţile au rămas mulţi ani –  timişorenii au scris o nouă revoluţie, prin alegerea unui primar european, născut în Germania, care n-a avut nici cea mai mică treabă cu comunismul. Timişoara a mai adăugat astfel o nouă premieră pe istorica sa listă de

Leii pierd meciul cu Sibiul. O înfrângere dulce care îi duce însă în Top 6

SCM Timișoara a pierdut ultimul meci din prima fază a campionatului, 80-84 cu CSU Sibiu, însă în urma jocului rezultatelor a reușit să acceadă în Top 6. Trupa lui Dragan Petricevic a avut un început perfect de meci și conducea după primele zece minute cu 33-12. Părea o victorie sigură pentru bănățeni, care inexplicabil au

Meci exploziv, înfrângere nemeritată! SCM Timişoara a pierdut după prelungiri la Sibiu

BC CSU Sibiu a câștigat acasă cu SCM Timișoara în etapa a 7-a din turul grupei A în Liga Naţională de baschet masculin. Ardelenii s-au impus cu 100-96 (31-20, 21-28, 15-19, 17-17, 16-12), după prelungiri. Gazdele au condus la 15 puncte în prima repriză, dar oaspeții au revenit și au trecut în față în sfertul

Informatica

Informatica a pierdut în intermediară pe terenul liderului

Etapa a VII-a a turului sezonului regulat a însemnat a treia înfrângere din acest sezon pentru băieții de la Informatica. Bănățenii au fost învinși de echipele de pe podium, United Galați, în prima etapă, Dunărea Călărași, runda anterioară și acum în deplasare de Imperial Wet Miercurea Ciuc, campioana și liderul de necontestat și în acest sezon.

Aproape, dar totuși departe! Poli pierde dramatic calificarea în barajul pentru grupele EHF

Un duel accesibil la prima vedere, mai ales pentru că handbalul românesc a fost tot timpul superior celui grecesc, dar unul greu pe teren, deoarece între timp diferența s-a mai micșorat. SCM Poli și Olympiacos au oferit două partide, în primul rând spectaculoase, dar și de calitate. Din păcate pentru violeții, grecii au mers mai

poli handbal

Poli nu trece nici acum de obstacolul numit Dinamo

Dacă sezonul trecut handbaliștii de la Poli i-au învins și acasă și în deplasare pe cei care aveau sa câștige campionatul la pas, la începutul acestui sezon lucrurile stau altfel. Dinamo și-a adjudecat deja Supercupa în meciul cu trofeul pe masă contra bănățenilor, iar astăzi s-au impus și în Sala Constantin Jude.

Ripensia - Petrolul

Nici Ripensia nu a putut mai mult! Petrolul s-a impus pe stadionul Dan Păltinişanu la limită

Unul din meciurile atractive ale etapei a 6-a a Ligii secunde s-a disputat pe marele oval bănăţean, care poate deveni istorie în următoarele luni. Ripensia, pentru prima dată pe Dan Păltinişanu în acest sezon, a întâlnit Petrolul Ploieşti, una din candidatele la promovare, care nu a avut însă parte de un start reuşit de campionat.

ACS Poli

Final de sezon și pentru ACS Poli. Eșec în deplasare, cu Daco-Getica

Final de sezon și pentru cei de la ACS Poli. Și cum puteau astfel să încheie, decât cu o înfrângere, postură în care s-au aflat de foarte multe ori în acest an competițional. Echipa antrenată în a doua parte a sezonului de Valeriu Răchită a pierdut în deplasare, cu Daco-Getica, 1-3, într-un meci în care,

Greu cu echipa lui Țapu, Căruță și Izmană! Politehnica pierde la Miroslava

Politehnica a pierdut surprinzător, în prelungirile partidei, meciul susținut sâmbătă, în deplasare, cu Știința Miroslava, în etapa a 34-a a Ligii a II-a. Gazdele s-au impus cu 2-1 (1-1), golul victoriei fiind de fapt un autogol, „reuşit” de Bilia cu ajutorul portarului Dascălu.