Dan Alexa pune accentul pe un cuvânt: promovarea! 11 jucători au venit la Politehnica

Dan Alexa

Dan Alexa

Dan Alexa, managerul general al Politehnicii, a vorbit astăzi, după încheierea perioadei oficiale de transferuri, despre noii jucători sosiţi la echipa alb-violetă, startul pozitiv de campionat, precum şi despre planurile grupării alb-violete în perioada imediat următoare.

“Chrurgul” consideră că a fost o perioadă încărcată, fiind încrezător după vebirea a 11 jucători la Politehnica.

“Am încercat să combinăm jucători cu experienţă cu jucători tineri, care pot să fie soluţii pentru clubul nostru. Cred că am crescut nivelul valoric al echipei. Îmi doresc ca jucătorii noi, unii s-au acomodat repede, alţii ca în cel mai scurt timp să-şi aducă aportul strict tehnic la rezultatele echipei. Venim după o perioadă bună, în care suntem în grafic ca şi rezultate. Sigur, ultimul rezultat nu ne-a mulţumit, dar am întânit o echipă din Miercurea Ciuc care a pus probleme până acum atât Petrolului, cât şi Craiovei. Echipa noastră a crescut foarte mult în ultima perioadă, atât cantitativ, cât şi valoric. Suntem mulţumiţi de ce am reuşit să facem. Sigur, a crescut şi bugetul salarial cu 20% faţă de ce a fost, avem stabilitate din punctul ăsta de vedere”, a declarat Dan Alexa.

El s-a referit apoi la următoarea partidă din campionat, cea cu fosta sa echipă, Călăraşiul.

“Un meci foarte important, Călăraşiul e în faţa noastră. Pentru noi e important să ne revenim repede după eşecul de la Miercurea Ciuc şi să ne consolidăm locul de play-off, care e şi obiectivul nostru, am spus-o. Ca strategie ne dorim evaluarea lotului, o poziţie bună în clasament şi în iarnă vedem ce jucători au confirmat, ce jucători nu au confirmat şi vom încerca să mai aducem doi-trei care pot să umple golurile avute”, a mai spus managerul general al Politehnicii.

Dan Alexa a vorbit şi despre ultimele modificări din lotul alb-violet. Plecarea lui Alex Borbei la Lecce, precum şi sosirea înlocuitorului său pe poziţia U18 – Otto Hindrich: “Sunt jucători aduşi în toate compartimentele, a plecat Borbei, un transfer important pentru noi ca şi club. E un jucător de mare perspectivă, căruia i s-a dat şansa aici şi a reuşit să confirme. Avem procente şi la un eventual transfer şi asta e foarte important pentru club. Am mare încredere în Borbei că poate să progreseze şi să apere in Italia (…) Asta era şi strategia, să aducem un junior portar, în locul lui Borbei, să nu stricăm ceea ce am câştigat până la plecarea lui. Hindrich e unul dintre cei mai talentaţi portari ai României. Am reuşit să-l aducem, este un portar de viitor. CFR-ul ni l-a dat doar împrumut şi e normal să fie aşa. Sperăm să confirme. Aveam nevoie pe poziţia aceea, mai ales că găsisem foarte repede un prim 11, un prim 13, care includea portarul junior”.

Managerul general a comentat şi zvonurile apărute în spaţiul public imediat după eşecul din Harghita.

„Am venit cu gânduri mari. Am venit să promovăm. Sigur, ce s-a întâmplat la Ciuc se poate întampla oriunde în lume. Suntem foarte mulţumiţi de antrenorul Tavi Benga, referitor la discuţiile care au fost după joc. E un antrenor care a avut şi are aici rezultate foarte bune, îl susţinem. E un antrenor tânăr, de perspectivă, în care am încredere. Colaborarea noastră e foarte bună. E un antrenor care va avea un cuvânt în fotbalul românesc. Faptul că ies discuţii după o înfrângere, pe de o parte e bine, pentru că lumea îşi doreşte această promovare, lumea îşi doreşte o echipă care să joace la victorie fiecare joc. Dar noi care decidem trebuie să fim foarte cumpătaţi, să analizăm bine jocul şi rezultatele. Sunt jucători care au venit târziu şi care au nevoie, nu neapărat de o perioadă de acomodare, trebuie să-şi câştige ritmul de joc. Eu cred că atunci când se vor regla lucrurile astea echipa va avea o exprimare mult mai bună”, a concluzionat Dan Alexa.

Încă o soluţie U18

Politehnica are faţă de ediţia trecută de campionat 11 jucători noi. O venire de dată recentă în lotul pregătit de Octavian Benga e mijlocaşul central Sabin Iosif. Acesta s-a născut pe 26 octombrie 2001, la Bucureşti, a crescut la AFC Rapid, pentru care a evoluat şi la seniori la vârsta de 15 ani, promovând din Liga a V-a în a IV-a. A evoluat în ultimii ani pentru grupări din ligile inferioare italiene: Pistoiese, Prato şi Lucchese.

“Sabin Iosif a venit acum trei săptămâni, a durat ceva timp pentru că el a jucat la Lucchese, în Italia în ultimii ani. I-a venit cartea verde, a durat ceva timp până i-au venit actele. E un tânăr pe care-l cunosc de la Rapid, un tânăr de perspectivă… Sper să progreseze”, a subliniat Dan Alexa.

În schimb, clubul s-a despărţit de mijlocaşul Victor Lolea (17 ani), care sosise în vară, mai întâi în probe.

Transferuri Politehnica 2020/21:

Au venit:

Sabin Iosif (18 ani, mijlocaş central, liber Lucchese), Otto Hindrich (18 ani, portar, împrumut CFR Cluj, Marko Deronja (portar, 24 ani, Lommel), José Casado (32 ani, mijlocaş central, Penya Deportiva), Petre Ivanovici (30 ani, aripă dreapta/stânga, ex-Chiajna), Emanuel Fişteag (23 ani, portar, liber), Rareş Toader (18 ani, mijlocaş central, împrumut FCSB), Alexandru Popescu (22 ani, atacant 2, CSU Craiova), Doru Andrei (17 ani, mijlocaş ofensiv, Comprest GIM), Stjepan Plazonja (22 ani, atacant, împrumut Hermannstadt), Claudiu Pamfile (23 ani, fundaş stânga, Minaur Baia Mare).

Au plecat:

Alexandru Borbei (transfer Lecce, Serie B), Mario Contra (liber, Botoşani, L1), Alexandru Pop (Rapid, L2), Cristian Dros (FK Spartaks Jūrmala, Letonia), Alexandru Cherecheş (Concordia Chiajna, L2), Radu Motreanu (liber), Dragoş Săulescu (Filiaşi, L3), Fabio Trip (împrumutat la Şoimii Lipova, L3).

“Avem obiectiv imediat, lucrurile sunt foarte clare. Vrem să ajungem în play-off şi dacă ajungem în play-off să forţăm promovarea!”, a mai spus Alexa.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

PSD Timiș
PSD Timiș
isho timisoara
PMP Timiș
PMP Timiș

Cele mai citite articole


proromania
proromania

Administratie vezi arhiva Administratie

Reprezentanții sălilor de fitness din Timișoara au protestat împotriva suspendării activității acestora/FOTO

Protestele celor care operează săli de fitness în Timișoara au continuat, joi, când reprezentanții acestor afaceri s-au adunat în fața Palatului Dicasterial. Ei au acționat în judecată decizia autorităților locale de a le închide activitatea din cauza pandemiei de coronavirus. Mai mulți antrenori de fitness, dar și clienți ai sălilor de sport din oraș, au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reprezentanții sălilor de fitness din Timișoara au protestat împotriva suspendării activității acestora/FOTO
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Aconnect - Digitalizam Romania

Sport vezi arhiva Sport

Handbaliștii au undă verde. Vor juca la București cu Focșaniul

Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara fac deplasarea la București pentru meciul de campionat din etapa a 11-a, programat mâine cu CSM Focșani. Spre deosebire de testările dinaintea etapei precedente, rezultatele tuturor jucătorilor au fost negative, astfel că ei se pot afla pe teren, mâine (vineri) în sala Rapid. Ora de start a partidei a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Handbaliștii au undă verde. Vor juca la București cu Focșaniul
iulius-town-BlackFriday_2020_728x90
iulius-town-BlackFriday_2020_300x250

Social vezi arhiva Social

Polițiștii locali din Timișoara i-au cumpărat medicamente unei femei aflată în izolare la domiciliu, în cartierul Soarelui

O femeie de 47 de ani, din Timișoara, care locuiește în cartierul Soarelui, a cerut aseară sprijinul polițiștilor locali. Este în izolare la domiciliu și nu are voie să iasă din casă pentru a-și procura medicamentele necesare. Aflată în izolare la domiciliu, femeia nu s-a putut deplasa să-și achiziționeze medicamentele necesare de la farmacie. Pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Polițiștii locali din Timișoara i-au cumpărat medicamente unei femei aflată în izolare la domiciliu, în cartierul Soarelui
dermaskin-orizontal
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Iulius Town

Spațiile Iulius Town, oferite gratuit pentru evenimentele educaționale și de business

Compania Iulius a decis să ofere gratuit spațiile din rețeaua sa națională de proiecte pentru organizarea evenimentelor educaționale și de business. În acest fel este alături de organizatorii de evenimente educaționale și de business, a căror activitate a fost puternic afectată de criza socio-medicală. Cu scopul de a-i susține, proiectele din portofoliul Iulius vor găzdui...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Spațiile Iulius Town, oferite gratuit pentru evenimentele educaționale și de business

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Protestele celor care operează săli de fitness în Timișoara au continuat, joi, când reprezentanții acestor afaceri s-au adunat în fața Palatului Dicasterial. Ei au acționat în judecată decizia autorităților locale de a le închide activitatea din cauza pandemiei de coronavirus. Mai mulți antrenori de fitness, dar și clienți ai sălilor de sport din oraș, au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Reprezentanții sălilor de fitness din Timișoara au protestat împotriva suspendării activității acestora/FOTO
O femeie de 47 de ani, din Timișoara, care locuiește în cartierul Soarelui, a cerut aseară sprijinul polițiștilor locali. Este în izolare la domiciliu și nu are voie să iasă din casă pentru a-și procura medicamentele necesare. Aflată în izolare la domiciliu, femeia nu s-a putut deplasa să-și achiziționeze medicamentele necesare de la farmacie. Pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Polițiștii locali din Timișoara i-au cumpărat medicamente unei femei aflată în izolare la domiciliu, în cartierul Soarelui
De Ziua națională a României, la Timișoara, nu va fi o paradă militară, ca în alți ani. Se vor depune coroane, vor vorbi oficialitățile și se va auzi muzica militară. Vor participa cel mult 100 de persoane. Ceremonialul militar-religios va avea loc în Parcul Central „Anton Scudier” din Timișoara, fiind organizat de Instituția Prefectului Județul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 1 Decembrie fără paradă, în pandemie, la Timișoara, dar cu muzică militară și depuneri de coroane
Hackathonul organizat în urmă cu câteva zile de Liga AC Labs Timișoara a atras interesul a sute de tineri din întreaga lume. Nu mai puțin de 75 de aplicații web, mobile sau de inteligență au concurat pentru premiile acordate. În perioada 20-22 noiembrie a avut loc a doua ediție a hackathonului internațional pentru studenți UniHack,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul O echipă americană a câștigat marele premiu la Hackathonul Ligii AC Labs, cu un proiect inedit în domeniul educației persoanelor cu dizabilități
Primăria Timișoara și Consiliul Local și-a depășit limita competențelor materiale în ceea ce privește procedura de reatestare a administratorilor de bloc, se arată într-o adresă a Prefecturii Timiș, emisă ca urma a sesizărilor lansate de Federația Asociaților de Locatari Timișoara. Solicitarea a venit după ce HCL adoptată în urmă cu o lună stabilea condiții suplimentare,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul FALT e pregătită să acționeze în judecată Consiliul Local Timișoara. Prefectura a dat dreptate asociației
Top