Dan Alexa pune accentul pe un cuvânt: promovarea! 11 jucători au venit la Politehnica

Dan Alexa

Dan Alexa

Dan Alexa, managerul general al Politehnicii, a vorbit astăzi, după încheierea perioadei oficiale de transferuri, despre noii jucători sosiţi la echipa alb-violetă, startul pozitiv de campionat, precum şi despre planurile grupării alb-violete în perioada imediat următoare.

“Chrurgul” consideră că a fost o perioadă încărcată, fiind încrezător după vebirea a 11 jucători la Politehnica.

“Am încercat să combinăm jucători cu experienţă cu jucători tineri, care pot să fie soluţii pentru clubul nostru. Cred că am crescut nivelul valoric al echipei. Îmi doresc ca jucătorii noi, unii s-au acomodat repede, alţii ca în cel mai scurt timp să-şi aducă aportul strict tehnic la rezultatele echipei. Venim după o perioadă bună, în care suntem în grafic ca şi rezultate. Sigur, ultimul rezultat nu ne-a mulţumit, dar am întânit o echipă din Miercurea Ciuc care a pus probleme până acum atât Petrolului, cât şi Craiovei. Echipa noastră a crescut foarte mult în ultima perioadă, atât cantitativ, cât şi valoric. Suntem mulţumiţi de ce am reuşit să facem. Sigur, a crescut şi bugetul salarial cu 20% faţă de ce a fost, avem stabilitate din punctul ăsta de vedere”, a declarat Dan Alexa.

El s-a referit apoi la următoarea partidă din campionat, cea cu fosta sa echipă, Călăraşiul.

“Un meci foarte important, Călăraşiul e în faţa noastră. Pentru noi e important să ne revenim repede după eşecul de la Miercurea Ciuc şi să ne consolidăm locul de play-off, care e şi obiectivul nostru, am spus-o. Ca strategie ne dorim evaluarea lotului, o poziţie bună în clasament şi în iarnă vedem ce jucători au confirmat, ce jucători nu au confirmat şi vom încerca să mai aducem doi-trei care pot să umple golurile avute”, a mai spus managerul general al Politehnicii.

Dan Alexa a vorbit şi despre ultimele modificări din lotul alb-violet. Plecarea lui Alex Borbei la Lecce, precum şi sosirea înlocuitorului său pe poziţia U18 – Otto Hindrich: “Sunt jucători aduşi în toate compartimentele, a plecat Borbei, un transfer important pentru noi ca şi club. E un jucător de mare perspectivă, căruia i s-a dat şansa aici şi a reuşit să confirme. Avem procente şi la un eventual transfer şi asta e foarte important pentru club. Am mare încredere în Borbei că poate să progreseze şi să apere in Italia (…) Asta era şi strategia, să aducem un junior portar, în locul lui Borbei, să nu stricăm ceea ce am câştigat până la plecarea lui. Hindrich e unul dintre cei mai talentaţi portari ai României. Am reuşit să-l aducem, este un portar de viitor. CFR-ul ni l-a dat doar împrumut şi e normal să fie aşa. Sperăm să confirme. Aveam nevoie pe poziţia aceea, mai ales că găsisem foarte repede un prim 11, un prim 13, care includea portarul junior”.

Managerul general a comentat şi zvonurile apărute în spaţiul public imediat după eşecul din Harghita.

„Am venit cu gânduri mari. Am venit să promovăm. Sigur, ce s-a întâmplat la Ciuc se poate întampla oriunde în lume. Suntem foarte mulţumiţi de antrenorul Tavi Benga, referitor la discuţiile care au fost după joc. E un antrenor care a avut şi are aici rezultate foarte bune, îl susţinem. E un antrenor tânăr, de perspectivă, în care am încredere. Colaborarea noastră e foarte bună. E un antrenor care va avea un cuvânt în fotbalul românesc. Faptul că ies discuţii după o înfrângere, pe de o parte e bine, pentru că lumea îşi doreşte această promovare, lumea îşi doreşte o echipă care să joace la victorie fiecare joc. Dar noi care decidem trebuie să fim foarte cumpătaţi, să analizăm bine jocul şi rezultatele. Sunt jucători care au venit târziu şi care au nevoie, nu neapărat de o perioadă de acomodare, trebuie să-şi câştige ritmul de joc. Eu cred că atunci când se vor regla lucrurile astea echipa va avea o exprimare mult mai bună”, a concluzionat Dan Alexa.

Încă o soluţie U18

Politehnica are faţă de ediţia trecută de campionat 11 jucători noi. O venire de dată recentă în lotul pregătit de Octavian Benga e mijlocaşul central Sabin Iosif. Acesta s-a născut pe 26 octombrie 2001, la Bucureşti, a crescut la AFC Rapid, pentru care a evoluat şi la seniori la vârsta de 15 ani, promovând din Liga a V-a în a IV-a. A evoluat în ultimii ani pentru grupări din ligile inferioare italiene: Pistoiese, Prato şi Lucchese.

“Sabin Iosif a venit acum trei săptămâni, a durat ceva timp pentru că el a jucat la Lucchese, în Italia în ultimii ani. I-a venit cartea verde, a durat ceva timp până i-au venit actele. E un tânăr pe care-l cunosc de la Rapid, un tânăr de perspectivă… Sper să progreseze”, a subliniat Dan Alexa.

În schimb, clubul s-a despărţit de mijlocaşul Victor Lolea (17 ani), care sosise în vară, mai întâi în probe.

Transferuri Politehnica 2020/21:

Au venit:

Sabin Iosif (18 ani, mijlocaş central, liber Lucchese), Otto Hindrich (18 ani, portar, împrumut CFR Cluj, Marko Deronja (portar, 24 ani, Lommel), José Casado (32 ani, mijlocaş central, Penya Deportiva), Petre Ivanovici (30 ani, aripă dreapta/stânga, ex-Chiajna), Emanuel Fişteag (23 ani, portar, liber), Rareş Toader (18 ani, mijlocaş central, împrumut FCSB), Alexandru Popescu (22 ani, atacant 2, CSU Craiova), Doru Andrei (17 ani, mijlocaş ofensiv, Comprest GIM), Stjepan Plazonja (22 ani, atacant, împrumut Hermannstadt), Claudiu Pamfile (23 ani, fundaş stânga, Minaur Baia Mare).

Au plecat:

Alexandru Borbei (transfer Lecce, Serie B), Mario Contra (liber, Botoşani, L1), Alexandru Pop (Rapid, L2), Cristian Dros (FK Spartaks Jūrmala, Letonia), Alexandru Cherecheş (Concordia Chiajna, L2), Radu Motreanu (liber), Dragoş Săulescu (Filiaşi, L3), Fabio Trip (împrumutat la Şoimii Lipova, L3).

“Avem obiectiv imediat, lucrurile sunt foarte clare. Vrem să ajungem în play-off şi dacă ajungem în play-off să forţăm promovarea!”, a mai spus Alexa.

 

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Fortuna Becicherecu Mic

În sfârșit, victorie! Fortuna… de la malul Dunării

După o serie parcă interminabilă de eșecuri, trei în campionat și una în Cupă, în sfârșit a răsărit soarele și pentru fetele de la Becicherecu Mic. Prim-divizionara de fotbal Fortuna nu s-a deplasat degeaba în cel mai departe punct posibil din campionat, la Galați. Bănățencele s-au impus după 90 de minute în care au avut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În sfârșit, victorie! Fortuna… de la malul Dunării
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Timișoara în Era Elecro-Mobilității și teatru de păpuși, la Iulius Town în acest weekend

Iulius Town vine cu o ofertă de weekend interesantă pentru timișoreni, la principalul centru comercial din oraș va avea loc expoziția Timișoara în Era Electro-Mobilității. Reprezentanți importanți din piața mașinilor electrice și hibride sunt pregătiți să îți răspundă la orice curiozitate pe care o ai. În același timp, în Iulius Gardens revin sesiunile de teatru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara în Era Elecro-Mobilității și teatru de păpuși, la Iulius Town în acest weekend

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, convocat astăzi, în ședință online, a aprobat o hotărâre în baza căreia s-au actualizat anexele cuprinzând incidența de la nivelul unităților administrativ-teritoriale din județul Timiș, anexe întocmite pe baza ratei de infectare pe ultimele 14 zile. În cadrul ședinței de astăzi s-au analizat majorările de incidență și s-a procedat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Restricţii eliminate la Jebel, Dudeştii Vechi şi Coşteiu. Scenarii modificate în şase comune din Timiş
După o serie parcă interminabilă de eșecuri, trei în campionat și una în Cupă, în sfârșit a răsărit soarele și pentru fetele de la Becicherecu Mic. Prim-divizionara de fotbal Fortuna nu s-a deplasat degeaba în cel mai departe punct posibil din campionat, la Galați. Bănățencele s-au impus după 90 de minute în care au avut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În sfârșit, victorie! Fortuna… de la malul Dunării
În judeţul Timiş există patru focare active de Covid-19, care se află în supraveghere epidemiologică, anunţă Direcţia de Sănătate Publică. Față de ziua de ieri, nu au apărut focare noi de covid. Focare active sunt la: CENTRUL DE CARANTINARE de la Liceul „Dimitrie Leonida” TIMIȘOARA – 27 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere CĂMIN PENTRU...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nu au apărut focare noi de coronavirus în județ
De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 alte 565 persoane, fiind efectuate 12.957 de teste RT-PCR şi 5.792 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 777 pacienţi. Până astăzi, 16 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.071.899 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19)....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Bilanţ coronavirus. 565 de infectări şi 38 de decese, în ultimele 24 de ore
Universitatea Politehnica Timișoara se alătură campaniei „Vinerea Verde”, lansată de Ministerul Mediului, și a declarat ziua de 14 mai ca debut al unei serii de proiecte reunite sub numele „Vinerea Verde la UPT”. Acestea vor încuraja a un stil de viață sănătos și de protejare a mediului înconjurător. Cadrele didactice și studenții, dar și toți...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea Politehnica Timișoara s-a alăturat campaniei “Vinerea Verde”
Problema Colterm continuă să îi dea mari dureri de cap primarului Timișoarei, Dominic Fritz, și echipei sale. Dorința sa este să taie ”lanțul garanțiilor” dintre cele două organizații, subliniind că acest sistem nu mai poate continua. În sprijinul acestei intenții stă chiar faptul că municipalitatea poate fi oricând executată silit și să rămână cu conturile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz insistă pentru ruperea ”lanțului garanțiilor”: Primăria poate fi oricând executată silit pentru o datorie de 50 de milioane de lei
Consilierii județeni timișeni vor avea de aprobat, la următoarea ședință de plen, o serie de … hârtii cu prevederi birocratice, pe care Ministerul Dezvoltării le solicită pentru a aproba steagul și sigiliile județului Timiș. Conform proiectului de hotărâre, pentru ca steagul să devină ”oficial”, cei de la minister cer tot felul de aprobări, de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș, pus la aprobări birocratice pentru a putea avea un steag al județului
Top