Sportul de performanţă revine în Timişoara. Vom avea partide din prima ligă de baschet masculin

baschet

baschet

Pentru prima dată în actualul sezon baschetbalistic, la sala „Constantin Jude” vor fi organizate meciuri oficiale. SCM Timişoara a obţinut astăzi din partea Federaţiei Române de Baschet dreptul de a organiza turneele 8 şi 12 ale Ligii Naţionale. Este pentru prima dată în ultimul an când Timişoara va organiza partide de… prima ligă!

Practic, la reluarea campionatului, în prima reuniune de tip bulă epidemiologică a returului, „leii” din Banat vor evolua pe teren propriu. Perioada primului turneu atribuit oraşului de pe Bega este 14-17 martie, iar atunci adversarele echipei noastre vor fi CSM Galaţi, CSM Târgu Jiu şi CSM Oradea. Al doilea turneu care va fi organizat de SCM Timişoara se va desfăşura în zilele de 17 şi 18 aprilie, când elevii lui Dragan Petricevic vor da piept cu CSM VSKC Miercurea Ciuc şi CSM Focşani.

„Mă bucur în mod mai special ca niciodată pentru atribuirea acestor două turnee şi când spun asta mă refer la faptul că avem ocazia să aducem din nou, după un an, competiţii în Timişoara la nivelul sporturilor de echipă în sală. Chiar dacă suporterii nu vor avea acces la meciuri ştiu că pentru comunitatea timişoreană va înseamna mult faptul că la sala Constantin Jude se va juca din nou. Este un efort comun al conducerii clubului, al primăriei şi al secţiei de baschet de a readuce sportul de performanţă pe parchet la Timişoara, iar aceste turnee vor fi în folosul întregii comunităţi pentru că mai multe echipe se vor caza şi vor sta la Timişoara pe durata competiţiilor”, a spus antrenorul bănăţenilor, Dragan Petricevic.

Acesta a vorbit despre importanţa celor două turnee, dar şi despre provocările care urmează. „Din punct de vedere economic nu este neglijat în această perioadă de pandemie că unele hoteluri vor avea un grad de ocupare foarte ridicat pe durata mai multor zile. Din punct de vedere organizatoric va fi multă muncă de făcut. După cum ştiţi, din raţiuni economice secţia de baschet îşi desfăşoară activitatea cu un număr restrâns de oameni, iar organizarea acestor turnee sub formă de bule epidemiologice pe timp de pandemie este un lucru care necesită un mult mai mare efort organizatoric, însă sunt ferm convins că vom organiza totul la un nivel profesionist şi că vom fi gazde bune, mai puţin în meciurile disputate de echipa noastră, în care ne dorim să obţinem victorii pe teren propriu.
Nu ştiu ce se poate întâmpla până atunci, dacă printr-o minune se va permite accesul suporterilor, mă îndoiesc că se va întâmpla aşa ceva, însă deja ne-am gândit la acest lucru şi într-un fel sau altul vom simţi prezenţa fanilor lângă noi. Nu în ultimul rând, din punct de vedere sportiv va trebui să gestionăm factorul emoţional deoarece vor fi primele meciuri disputate pe teren propriu după mai bine de un an, dar sunt convins că echipa va răspunde în mod corespunzător. Mi-ar fi plăcut să transmit întregii ţări că o aşteptăm cu drag la Timişoara, asta rămâne valabil, însă din păcate mai trebuie să avem puţină răbdare şi să depăşim aceste momente dificile din viaţa noastră de zi de zi. Mă bucur că prin intermediul televiziunilor naţionale oraşul Timişoara şi sala noastră vor fi în centrul atenţiei iubitorilor sportului din România pentru aceste turnee”, a mai spus Dragan Petricevic.

De la începutul lunii martie nu a mai organizat Sala Constantin Jude meciuri din prima ligă. Atunci, tot echipa de baschet evolua o partidă, cu puţin timp înainte de… pandemie. De la reluarea competiţiilor, echipele de baschet şi handbal au jucat doar în deplasare.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

05.03.2021_Comunicat_de_Presa_CL19_001

Aquatim investește bani din fonduri europene în opt localități din județul Timiș

05.03.2021   Aquatim investește bani din fonduri europene în opt localități din județul Timiș   În data de 4 martie, Aquatim a semnat cel de-al șaselea contract de lucrări din cele treizeci care fac obiectul amplului „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Timiș, în perioada 2014-2020”(cod SMIS 2014+...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim investește bani din fonduri europene în opt localități din județul Timiș

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Prefectul Zoltan Nemeth afirmă că situaţia epidemiologică este tot mai îngrijorătoare în Timişoara. Fără să vorbească de o carantinare a oraşului, Nemeth aminteşte că mai multe ţări au luat măsuri drastice pentru limitarea răspândirii virusului. Zoltan Nemeth afirmă că şi-a petrecut primele 24 de ore funcția de prefect căutând soluții pentru situația epidemiologică în care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prefectul Zoltan Nemeth, semnal de alarmă: Nu mai sunt locuri la ATI la Spitalul Victor Babeş
Dominic Fritz e ferm hotărât că soluția carantinării ar trebui impusă, dar insistă din nou că nu se pot impune restricții doar pentru Timișoara. Primarul insistă că s-au îndeplinit criteriile, dovadă fiind că INSP a recomandat deja carantinarea. Edilul șef vorbește despre apariția tot mai des a tulpinii britanice a Covid 19, una care e...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz readuce în actualitate subiectul carantinării: La ultima analiză Timișoara a îndeplinit criteriile
05.03.2021   Aquatim investește bani din fonduri europene în opt localități din județul Timiș   În data de 4 martie, Aquatim a semnat cel de-al șaselea contract de lucrări din cele treizeci care fac obiectul amplului „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Timiș, în perioada 2014-2020”(cod SMIS 2014+...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim investește bani din fonduri europene în opt localități din județul Timiș
O fetiţă în vârstă de 13 ani a reclamat la Direcţia Copilului faptul că a fost abuzată sexual de ambii părinţi. Direcţia a sesizat poliţia, iar cei doi aşa-zişi părinţi, în vârste de 43, respectiv 37 de ani, au fost reţinuţi. Calvarul fetei a început în urmă cu şase ani, când a fost violată pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Caz şocant în Timişoara. Fetiţă abuzată sexual de ambii părinţi. Cei doi monştri au fost reţinuţi de poliţie
În ciuda problemelor cauzate de coronavirus, Aeroportul Internațional Timișoara pregătește pentru anul 2021 numeroase zboruri charter spre destinații cu plaje însorite de la malul mării. Primul zbor charter de vacanță, din acest an, cu plecare din Timișoara, va fi operat mâine, 6 martie 2021, spre destinația Hurghada, Egipt. Miercuri, 3 martie, conducerea Aeroportului Timișoara a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Din martie se reiau zborurile charter turistice de la Timișoara. Vom merge cu avionul în concediu în Egip, Tunisia, Grecia sau Turcia
Primăria Timișoara a anunțat că a semnat contractul de execuție pentru reabilitarea cinematografului Dacia. De obiectiv se va ocupa aceeași firmă care realizează reparațiile pentru fațada clădirii municipalității, dar și la celebra cameră 30 din sediul de pe bulevardul CD Loga nr. 1. Lucrările efectuate vor costa 12,38 de milioane de lei, inclusiv TV, și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se poate începe reabilitarea cinematografului Dacia din Timișoara. Suma alocată, 12 milioane de lei
În data de 4 martie, Aquatim a semnat cel de-al șaselea contract de lucrări din cele treizeci care fac obiectul amplului „Proiect regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Timiș, în perioada 2014-2020”, din cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare (POIM). Contractul „Execuție reţele de apă și canalizare Sânmihaiu German, Giulvăz,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim investește bani europeni în opt localități din Timiș. Valoarea noului contract este de aproape 24 de milioane de lei fără TVA
În judeţul Timiş există la ora actuală 17 focare active de coronavirus, la fel ca în ziua precedentă. Acestea se află în supraveghere epidemiologică, transimite DSP Timiş. Focarele active sunt: CENTRUL DE ÎNGRIJIRE ȘI ASISTENȚĂ VARIAȘ – 38 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere FIRMA PRIVATĂ TIMIȘOARA – 27 cazuri confirmate –  Focar în supraveghere...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sunt 17 focare active de Covid-19 în Timiş, la fel ca în ziua precedentă
Top