Sportul de performanţă revine în Timişoara. Vom avea partide din prima ligă de baschet masculin

baschet

baschet

Pentru prima dată în actualul sezon baschetbalistic, la sala „Constantin Jude” vor fi organizate meciuri oficiale. SCM Timişoara a obţinut astăzi din partea Federaţiei Române de Baschet dreptul de a organiza turneele 8 şi 12 ale Ligii Naţionale. Este pentru prima dată în ultimul an când Timişoara va organiza partide de… prima ligă!

Practic, la reluarea campionatului, în prima reuniune de tip bulă epidemiologică a returului, „leii” din Banat vor evolua pe teren propriu. Perioada primului turneu atribuit oraşului de pe Bega este 14-17 martie, iar atunci adversarele echipei noastre vor fi CSM Galaţi, CSM Târgu Jiu şi CSM Oradea. Al doilea turneu care va fi organizat de SCM Timişoara se va desfăşura în zilele de 17 şi 18 aprilie, când elevii lui Dragan Petricevic vor da piept cu CSM VSKC Miercurea Ciuc şi CSM Focşani.

„Mă bucur în mod mai special ca niciodată pentru atribuirea acestor două turnee şi când spun asta mă refer la faptul că avem ocazia să aducem din nou, după un an, competiţii în Timişoara la nivelul sporturilor de echipă în sală. Chiar dacă suporterii nu vor avea acces la meciuri ştiu că pentru comunitatea timişoreană va înseamna mult faptul că la sala Constantin Jude se va juca din nou. Este un efort comun al conducerii clubului, al primăriei şi al secţiei de baschet de a readuce sportul de performanţă pe parchet la Timişoara, iar aceste turnee vor fi în folosul întregii comunităţi pentru că mai multe echipe se vor caza şi vor sta la Timişoara pe durata competiţiilor”, a spus antrenorul bănăţenilor, Dragan Petricevic.

Acesta a vorbit despre importanţa celor două turnee, dar şi despre provocările care urmează. „Din punct de vedere economic nu este neglijat în această perioadă de pandemie că unele hoteluri vor avea un grad de ocupare foarte ridicat pe durata mai multor zile. Din punct de vedere organizatoric va fi multă muncă de făcut. După cum ştiţi, din raţiuni economice secţia de baschet îşi desfăşoară activitatea cu un număr restrâns de oameni, iar organizarea acestor turnee sub formă de bule epidemiologice pe timp de pandemie este un lucru care necesită un mult mai mare efort organizatoric, însă sunt ferm convins că vom organiza totul la un nivel profesionist şi că vom fi gazde bune, mai puţin în meciurile disputate de echipa noastră, în care ne dorim să obţinem victorii pe teren propriu.
Nu ştiu ce se poate întâmpla până atunci, dacă printr-o minune se va permite accesul suporterilor, mă îndoiesc că se va întâmpla aşa ceva, însă deja ne-am gândit la acest lucru şi într-un fel sau altul vom simţi prezenţa fanilor lângă noi. Nu în ultimul rând, din punct de vedere sportiv va trebui să gestionăm factorul emoţional deoarece vor fi primele meciuri disputate pe teren propriu după mai bine de un an, dar sunt convins că echipa va răspunde în mod corespunzător. Mi-ar fi plăcut să transmit întregii ţări că o aşteptăm cu drag la Timişoara, asta rămâne valabil, însă din păcate mai trebuie să avem puţină răbdare şi să depăşim aceste momente dificile din viaţa noastră de zi de zi. Mă bucur că prin intermediul televiziunilor naţionale oraşul Timişoara şi sala noastră vor fi în centrul atenţiei iubitorilor sportului din România pentru aceste turnee”, a mai spus Dragan Petricevic.

De la începutul lunii martie nu a mai organizat Sala Constantin Jude meciuri din prima ligă. Atunci, tot echipa de baschet evolua o partidă, cu puţin timp înainte de… pandemie. De la reluarea competiţiilor, echipele de baschet şi handbal au jucat doar în deplasare.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Weekend rodnic în medalii pentru luptătorii de la CS Heracle/ FOTO

Sfârșitul săptămânii trecute a fost unul bogat în medalii pentru luptătorii de la CS Heracle. La două competiții, în România și în Serbia, au fost prezenți elevii antrenorilor Roman Zgardan și Veaceslav Brumă. În țara vecină, ei au bifat cele mai multe prezențe pe podium. La Subotica a fost organizat concursul de cadeți „Refik Memisevic...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Weekend rodnic în medalii pentru luptătorii de la CS Heracle/ FOTO
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Școlile din Timișoara nu pot satisface cererea de personal specializat din domeniul ospitalității

Operatorii timișoreni din domeniul ospitalității apreciază că în perspectiva anului 2023, atunci când Timișoara va fi Capitală Europeană a Culturii, cererea de personal specializat în acest sector va crește semnificativ, iar oferta lansată de instituțiile locale din domeniul educației nu vor putea acoperi această cerere. CJ Timiș a organizat o întâlnire în cadrul căreia a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Școlile din Timișoara nu pot satisface cererea de personal specializat din domeniul ospitalității
Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

Informație confirmată: Deschiderea hotelului Radisson Blu Timișoara din Complexul ISHO, amânată de pandemie

Deschiderea noului hotel sub brand-ul Radisson Blu, care se ridică în cadrul complexului ISHO va fi amânată. Omul de afaceri timișorean Ovidiu Șandor, conducătorul societății care ridică noul complex imobiliar timișorean, a confirmat informația, dar anunță că pe termen mediu și lung, odată cu revenirea activității din domeniul HoReCa, investiția va continua și se va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Informație confirmată: Deschiderea hotelului Radisson Blu Timișoara din Complexul ISHO, amânată de pandemie

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Chiar dacă fostul director, Victor Neumann, a contestat rezultatul evaluării sale pentru post, Consiliul Județean Timiș merge înainte și numește un nou director interimar pentru Muzeul Național de Artă Timișoara. Începând de marți, 11 mai 2021, instituția este condusă, până la organizarea unui concurs pentru postul de manager, dar nu mai mult de 120 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consiliul Județean Timiș merge înainte și numește un director interimar la Muzeul de Artă Timișoara
Facultatea de Științe ale Comunicării din Universitatea Politehnica Timișoara organizează prima conferință din cadrul proiectului european Train2Validate, dedicată programelor de formare a validatorilor și facilitatorilor easy-to-read (E2R) din Europa. Vor participa specialiști din cinci țări. Conferința intitulată The Status of Training Programs for Validators and Facilitators in Europe (Situația programelor de formare a validatorilor și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul UPT organizează prima conferință Train2Validate
Interesul constructorilor pentru construirea celor zece kilometri de autostradă lipsă de pe traseul A1, dintre Margina și Holdea, este unul extrem de ridicat. Nu mai puțin de nouă oferte au fost depuse pentru deja celebrul traseu cu tuneluri ”pentru urși”. Luni, 10 mai, a avut loc depunerea candidaturilor pentru procedura de atribuire a contractului “Proiectare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nouă firme și asocieri vor să facă tunelurile pentru urși de pe autostrada Lugoj – Deva
Operatorii timișoreni din domeniul ospitalității apreciază că în perspectiva anului 2023, atunci când Timișoara va fi Capitală Europeană a Culturii, cererea de personal specializat în acest sector va crește semnificativ, iar oferta lansată de instituțiile locale din domeniul educației nu vor putea acoperi această cerere. CJ Timiș a organizat o întâlnire în cadrul căreia a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Școlile din Timișoara nu pot satisface cererea de personal specializat din domeniul ospitalității
O comisie alcătuită la dispoziția primarului Timișoarei, Dominic Fritz, a analizat contractul de management al lui Ioan Coriolan Gârboni, directorului Filarmonicii Banatul, instituţie aflată în subordonarea municipalității, iar nota primită de acesta nu îi permite să obțină un nou contract pe acest post. Decizia a fost contestată de cel în cauză, la primărie, dar contestația...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Coriolan Gârboni rămâne fără postul de manager al Filarmonicii Banatul!
Top