Colterm a prezentat noua organigramă de personal

colterm sediu

colterm sediu

La câteva zile după ce a cerut insistent prezentarea noii organigrame a societății Colterm, consilierul local Roxana Iliescu a anunțat că această obligație a societății a fost îndeplinită. Totuși, conform acesteia, această nouă organigramă ar fi diferită de cea votată de conducerea primăriei și a societății de termoficare.

Noua organigramă ar urma să intre în vigoare de la 1 septembrie.
„A apărut și noua organigramă Colterm SA, votată în ședința CA din 16.08.2021. Ma bucur că m-au ascultat și au publicat-o… Cum spuneam încă din 12 august, este vorba despre o organigramă nou-nouță, alta decât cea anunțată cu surle și trâmbițe în iunie! De altfel, pe cea anunțată cu atâta fast în iunie, nici măcar publicată pe site nu o găsiți, că de aplicare nici nu s-a pus problema vreo secundă…”, a spus Iliescu.
Noua organigramă, ultima variantă, a fost pusă pe site-ul companiei și poate fi consultată pe internet https://www.colterm.ro/despre-noi/organigrama

Aceasta are prevăzute posturi de director general, director tehnic Direcția Centrale Termice și Cogenerare, director tehnic Direcția Economică și director Distribuție la Direcția Distribuție. Colterm are acum și un Departament de Eficiență Energetic și Sustenabilitate, un altul de Strategie Dezvoltare, precum și Departamentul Furnizare.

Amendă pentru postul de director general?

Roxana Iliescu a mai lansat o ipoteză, mai precis ca în contul sumelor înregistrate ca și amendă de Colterm să se adauge alte sume, pentru că selecția unui nou administrator nu e efectuată la timp. În sprijinul afirmațiilor ei, ea se referă la ART. 64^4 Legea 111/2016
“(1) În caz de vacanţă a unuia sau mai multor posturi de administratori, procedura de selecţie se declanşează, prin grija autorităţii publice tutelare, în termen de 45 de zile de la vacantare.
(2) În caz de vacanţă a unuia sau mai multor posturi de directori, procedura de selecţie se declanşează, prin grija preşedintelui consiliului de administraţie sau supraveghere, în termen de 30 de zile de la vacantare.
(3) Procedura de selecţie pentru membrii consiliului de administraţie sau supraveghere şi directori se finalizează în termen de cel mult 150 de zile de la declanşare.
(4) Nerespectarea de către conducătorul autorităţii publice tutelare a termenului de declanşare a selecţiei prevăzut la alin. (1) de către întreprinderile publice aflate în subordine, coordonare sau în portofoliu constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 la 10.000 lei.
(5) Nerespectarea de către preşedintele consiliului de administraţie sau al consiliului de supraveghere a termenului de declanşare a selecţiei prevăzut la alin. (2) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 la 5.000 lei.
6) Nerespectarea de către persoana responsabilă a termenului prevăzut la alin. (3) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de 2.000 lei.”, transmite consilierul local timișorean.

În urmă cu câteva zile, Cristian Mîțu, fostul șef al Consiliului de Administrație, a fost avansat director general, post pe care ar trebui să stea patru luni, adică mai mult decât termenul manționat de Iliescu în paragraful de mai sus.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Primarul Dominic Fritz va avea un nou consilier personal în persoana Monicăi Schneider, care o înlocuieşte pe Loredana Pintea. Aceasta din urmă a demisionat din funcţia de consilier, dar va rămâne activă în primărie în calitate de voluntar. Loredana Pintea, consilierul personal al primarului Dominic Fritz, a decis să se retragă din funcția deținută și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Schimbare de consilieri la primarul Dominic Fritz. Pleacă Loredana Pintea, intră Monica Schneider
Top