Performanţe deosebite obţinute de copiii de la ACS Floreta la Naţionalele de la Bucureşti

Scrimerii timișoreni s-au întors acasă cu 10 medalii de la Campionatul Național de Scrimă pentru Copii, ce a avut loc în București în perioada 18-21 iunie, pentru probele de floretă individual și echipe, fete și băieți.

Timp de patru zile peste 170 de copii de la cluburile private și de stat din România s-au adunat în București la sala de scrimă Ana Pascu, să se lupte pentru podium. Clubul de pe Bega a participat anul acesta cu 30 de copii, la categorii diferite de vârstă. Așa cum ne-au obișnuit deja, micii scrimeri timișoreni s-au impus în fața competitorilor și au tras în 6 din 8 finale, câștigând 3 medalii de aur și 3 de argint! Pe lângă acestea, scrimerii clubului timișorean au mai câștigat încă 4 medalii de bronz.

Sportivele banatence au câștigat 3 medalii de argint, Marișescu Maya la U13, Ștefania David la U11 și Cezara Ciucu la U9, un bronz la U9, prin Adoch Elena și prima medalie de aur la echipe fete de până acum, învingând detașat brașovencele de la clubul Corona cu 45-26. Echipa câștigătoare a fost formată din Alexandra Adoch, Maya Marișescu și Amalia Maciu.

Băieții nu s-au lăsat mai prejos și au câștigat de asemenea o medalie de aur, prin Efros Filip la U11, bronz la aceeași cateogrie prin Chinte Oliver, încă o medalie de aur la U13, prin Fey Alan și bronz la aceeași categorie prin Vasilache Rareș. La echipe băieții au reușit să obțină bronzul, după un meci dificil cu cei de la Atlas Invictus din Cluj. Echipa băieților a fost formată din Vasilache Rareș, Fey Alan și Efros Filip.

“Pe toată perioada concursului, sportivii noștri s-au prezentat remarcabil. Au fost concursuri grele, cred că a crescut nivelul de performanță la nivel național și acest lucru nu poate fi decât îmbucurător! Competiția reală este benefică pentru toți sportivii iar faptul că noi am reușit să câștigăm aceste medalii demonstrează că munca pe care am depus-o până acum dă rezultate și continuăm să dominăm palmaresul de medalii la nivel de copii, ca în anii trecuți”, declară antrenorul secund al clubului ACS Floreta Timișoara, Teo Moisuc.

Clubul ACS Floreta Timișoara are deja o istorie frumoasă de participări la competițiile la nivel național, dominând Campionatul Național de Scrimă pentru Copii mai mulți ani la rând.

Participarea cu un număr mare de 30 de copii anul acesta este un indicator al performanței la nivel local, cel puțin. “Avem deja 100 de copii înscriși la clubul nostru. Interesul pentru scrimă e din ce în ce mai mare și asta ne bucură. Vrem să creștem și mai mult, să construim în Timișoara marea performanță la nivel de copii și juniori, și de ce nu și la cadeți sau seniori, în câțiva ani”, a spus Iulian Teacă, președintele clubului ACS Floreta Timișoara la întoarcerea în orașul de pe Bega.

Clubul își desfășoară activitatea la nivel local din 2014, având ca antrenori foști sportivi de performanță în scrimă: Teo Moisuc, Petra Magyar și Iulian Teacă.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Gara de Nord Timișoara intră oficial în șantier, pentru 17,6 milioane de lei

Lucrările de reparații la Gara de Nord din Timișoara pot începe, după un an de așteptare. Sucursala Regională de Căi Ferate Timișoara a predat astăzi amplasamentul pentru demararea lucrărilor de reparații și intervenții în Stația Timișoara Nord. Principalele lucrări care se vor executa, la cele șase corpuri de clădire, sunt consolidarea elementelor structurale, afectate de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Gara de Nord Timișoara intră oficial în șantier, pentru 17,6 milioane de lei

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Lucian Heius

Din 1 iulie, ANAF începe verificarea persoanelor fizice. Vizaţi sunt peste o jumătate de milion de români

Începând cu data de 1 iulie, Fiscul va începe verificările la persoanele fizice. Cu puţin timp în urmă, șeful ANAF, Lucian Heiuș, a anunțat că instituția a făcut o analiză de risc și a constatat că 561.000 de persoane au acumulat, între 2016 și 2020 o diferenţă de 20 de miliarde de euro între veniturile...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Din 1 iulie, ANAF începe verificarea persoanelor fizice. Vizaţi sunt peste o jumătate de milion de români

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Universitatea de Vest din Timișoara oferă timișorenilor un eveniment liric special, Proiectul „Mozart”, pe care Facultatea de Muzică și Teatru îl propune comunității timișorene și care va fi organizat în Sala Barocă a Muzeului Național de Artă din Timișoara, în seara zilei de miercuri, 29 iunie, începând cu ora 19. Evenimentul lyric este prilejuit de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Facultatea de Muzică și Teatru a UVT propune Proiectul „Mozart”, un eveniment liric prilejuit de examenul de licență al sopranei Marina Santrač
Festivalul vinului Vinofest, festivalul Internațional de Folclor „Vršački Venac” – ”Cununa Vârșețului” și seria de concerte reunite sub sigla Wind Rock sunt oferta lansată în perioada următoare pentru timișoreni de orașul sârbesc aflat la granița cu România. Așadar, la o oră de mers cu mașina aveți la dispoziție o alternativă bună de distracție de weekend....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Oraşul Vârșeț oferă timișorenilor o lună iulie cu evenimente pe toate gusturile
Astăzi a avut loc nouă acțiune de ecologizare organizată de Poliția Locală, în zona Aradului. Voluntarii au adunat peste 25 de metri cubi de resturi de la construcții și deșeuri reciclabile abandonate. Direcția Poliţiei Locale Timișoara a organizat astăzi, 25 iunie, o nouă acțiune de ecologizare, la care au participat, pe bază de voluntariat, polițiști...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Acţiune de ecologizare a Poliţiei Locale. 25 de metri cubi de deşeuri adunate în zona Aradului/Foto
Astăzi, la ora 12.00, cei de la ISU Timiş au fost anunţaţi despre producerea unui incendiu de deșeuri de materiale plastice, în comuna Becicherecu Mic. Incendiul se manifestă pe o surafaţă de aproximativ 400 de metri pătraţi.  La fața locului s-au deplasat de urgență doi ofițeri și 15 subofițeri din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu la Becicherecu Mic. Ard deşeuri de materiale plastice. A fost sesizată Garda de Mediu
În această dimineață, pompierii din cadrul Detaşamentului 2 Timișoara au intervenit, la Săcălaz, pentru a salva un pisoi, rămas blocat într-o bucată de tavan fals.  Angajații unei farmacii din comuna din Săcălaz au auzit mieunatul pisoiul devreme și i-au anunțat pe salvatori. În jurul orei 8:35, trei subofițeri s-au deplasat de îndată pentru a interveni în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pompierii timişoreni au salvat, la Săcălaz, un pisoi blocat într-un tavan fals/Foto
Vineri seara, Călin Dobra a fost confirmat, din calitatea de candidat unic, pe funcția de președinte al PSD Lugoj, funcție pe care o deținea deja din toamna anului 2020. Acum, el își propune recâștigarea conducerii primăriei celui de al doilea municipiu din județ, alegerile fiind pierdute de partid la ultimele alegeri locale, când Francisc Boldea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se pregătește Călin Dobra de o candidatură la Primăria Lugoj? Deocamdată e confirmat pe funcția de șef al filialei PSD locale
Top