CJ Timiș acuză Primăria Timișoara că sabotează proiectul parcării supraetajate din centru. Termenul de execuție ar fi de 32 de luni/FOTO

Consiliul Județean Timiș acuză Primăria Timișoara sabotează dorința administrației județene de a ridica o parcare supraetajată în zona zero a orașului. Sunt orgolii neînțelese care stau la baza deciziei de a nu acorda spre CJT o suprafață de teren de aproape 600de metri pătrați, aflată în spatele terenului pe care prima îl deține la fostul Cerc Militar Județean Timișoara, vizavi de Hotel Timișoara, unde și astăzi funcționează o parcare „terană”, pe un singur teren, spune Alexandru Proteasa, vicepreședintele CJT.

O durată de execuție de 32 de luni, o parcare cu parter, patru etaje, plus un etaj retras și aproximativ 400 de locuri de parcare. Aproximativ, pentru că deocamdată nu se știe  pe ce teren se va executa investiția, aceasta pentru că s-a descoperit că în spatele terenului CJT există și un teren al Primăriei Timișoara, de 584 de metri pătrați, ”o fundătură”, după cum spune Proteasa, dar pe care primăria evită să o dea consiliului județean pentru a oferi un teren mai mare pentru parcarea centrală.

Din acest motiv, societatea desemnată să se ocupe de studiul de oportunitate pentru parcare, a realizat două variante de posibil proiect, una în care este cuprins terenul respectiv și una în care nu este cuprins terenul. Diferența: câteva zeci de locuri de parcare, respectiv vreo trei milioane de euro diferență. Societatea bucureșteană care a analizat situația, a reușit în doar câteva luni să facă cele două variante, contractul de realizare a studiilor fiind senat chiar în ultimele zile ale anului precedent.

Acum avem 2 proiecte propuse la vot. Unul privește aprobarea studiului de fundamentare. E vorba de un contract de achiziție publică, de servicii de consultanță, pe care l-am semnat în decembrie 2021. Prima parte e studiul de fundamentare ce urmează să fie aprobat. După aceata putem sa dăm drumul la documentație.
In acest studiu s-au luat in calcul 2 scenarii. În primul ne folosim doar de suprafața pe care noi o avem ăn proprietate și facem 396 de locuri de parcare. În a doua e luat în calcul și terenul ce aparține Primariei. Acel teren e o fundătură, un teren fără acces public, în spatele terenului e acea parcare privata de la Iprotim. Nu e un drum public prin care să se poată avea acces la acest teren, în această variantă facem 436 de locuri de parcare. Înaltimea parcării e parter, 4 etaje si etaj retras. De la parter și pînă la etajul 4 vor fi parcări, iar la etajul retras vor fi alte funcțiuni. Propunem si locuri de parcare pentru biciclete, persoane cu handicap, stație de încărcare electrică. În scenariul unu ne costă 14,7 milioane euro plus TVA, în scenariul doi ne costă 16,1 milioane euro plus TVA. Al doilea proiect de hotărare este cel de solicitare de transfer al celor 538 mp ai Primăriei către consiliul județean”, a declarat Alexandru Proteasa.

El spune că municipalitatea blochează investiția, refuzând să participe la discuțiile comisiilor constituite la primărie și CJT, special pe această problemă, dar și altele patrimoniale, majoritatea deja rezolvate.

Dacă cei din administrația județeană s-au mișcat rapid și au făcut comisia, cei de la primărie au avut nevoie de șase luni numai pentru a stabili această comisie. Deși inițial a propus trecerea gratuită a terenului la consiliul județean propunerea nu a fost agreată, ulterior a fost propusă trecerea terenului din domeniul privat al primăriei în cel al CJT, la prețul de inventar. Nici această propunere nu a fost considerată oportună, răspunsul fiind că se vor căuta alte variante de schimb. Și după acel moment… nimic, spune Proteasa. Acum se încearcă … provocarea administrației timișorene prin hotărârea prin care se cere efectiv acel teren. Consilierii locali USR au boicotat permanent ședințele comisiilor, spune vicele CJT.

Noi ne-am mișcat foarte repede și am inițiat Hotărarea de creare a comisiei, Primariei i-a luat 6 luni de zile pentru a face o comisie care să se  întâlneasca cu noi.

Prima intalnire a fost in 13 octombrie 2021. La acea intalnire doar noi am primit situatii patrimoniale. La prima nu s-a stabilit nimic. In 21 octombrie s-au luat primele decizii cu schimburile de la Bastion. Am vazut o opozitie a consilierilor USR legat de acest schimb. Nu doreau sa dezbatem acest subiect. Nu aveau nicio propunere ce să facă cu acel teren. La 1 noiembrie am rezolvat situația de la Cioca. La 1 noiembrie am solicitat acest transfer, nu au fost de acord. Au spus ca au nevoie de timp pentru a veni cu alte elemente patrimoniale. Am convocat o noua ședință la 8 noiembrie, comisia nu s-a mai prezentat. În decembrie am trimis o nouă adresa, nu au raăpuns, în februarie am trimis altă adresă și nu s-a raspuns. In 14 aprilie noi am stabilit o ședință la Consiliul Județean, am trimis și o ordine de zi la primărie, iar la ședinta din 14 aprilie absolut toți consilierii USR au boicotat ședința si nu a fost cvorum. De aceea, avem acest proiect depus si speram ca primarul dominic Fritz sa dea curs acestei initiative. În acele sedinte din octombrie si noiembrie s-a vazut foarte clar ca nu doresc sa ne dea acest teren. Au refuzat inclusiv varianta de a-l prelua în domeniul privat. Neavând argumente, nu au mai venit la întlniri. La ședințele din noiembrie au spus ca au nevoie de timp pentru a analiza anumite situații patrimoniale ale CJT la care Primăria ar putea avea interes”, a mai declarat Proteasa.

Cu cererea lansată de la Consiliul Județean Timiș, Primăria Timișoara va trebui să reacționeze, iar Proteasa speră la un răspuns pozitiv. În caz contrar, el e dispus să îl pună pe viceprimarul liberal, Cosmin Tabără, să ceară lămuriri și să lanseze un proiect de hotărâre care să fie supus la vot și să se decidă dacă terenul se dă sau nu la CJT. De ce Tabără și nu alt consilier local liberal nu am înțeles, cert este că dacă Tabără după un asemenea demers chiar ar putea ajunge să ascută creioane, primarul posibil că îi va lua și ultimele atribuții din primărie.
Dupa ce vom adopta acest proiect in plen, si nu am dubii că nu se va adopta, am să rog să se inițieze un proiect de Hotărâre de Consiliu Local prin care sa transfere terenul. Dacă nu, îl avem pe viceprimarul nostru, să propună un proiect și vom vedea dacă vor boicota aceasta investiție”, a mai spus Alexandru Proteasa.

Firma care ”știe” cu statul, doar studiul de fundamentare

Firma care a realizat studiul de oportunitate și care știe să lucreze cu statul a primit 135.000 de lei plus TVA epentru a face documentația amintită, iar de următoarele etape se va ocupa altă firmă, desemnată la licitație. Aceasta va face investiția și se va ocupa și de parcare. Un total de 32 de luni, în varianta maxim optimistă, ar dura lucrarea. Ulterior firma va prelua în concesiune parcarea, pe 48 de ani.

Sunt 9 luni de zile pentru PUZ, 6 luni pentru autorizații, 8 luni procedura de achiziție si 12 pentru construcție. În total, parcarea ar trebui sș fie gata in 34 de luni cu totul, în scenariul optimist. Exploatarea e pe 49 de ani. Nu concesionam imobilul. Se merge pe legea 100 a concesionarii lucrărilor.  Discuțiile de la care plecăm este o redevență de la  120.000 de euro pe an, plătită Consiliului Judetean. Vor pune ce tarif doresc, dar nu cred că va fi unul foarte mare pentru ca nu va fi rentabil. In principiu, calculul este facut la 5 lei pe ora. Noi facem concesiunea lucrărilor, poate sa fie o societate sau asociere, ei vin cu finanțarea, construcția, tot. Daca noi ar fi trebuit să facem PUZ, construcție si exploatare, probabil timpii s-ar tripla”, a mai spus Proteasa.

Nu se primește terenul, se merge și așa mai departe.

În scenariul în care primăria nu ne dă acel teren, noi suntem deciși să mergem mai departe. Dar nu e cea mai sănătoasă variantă. Cea mai sănătoasă e ca și această bucățică de teren să o dea”, a mai declarat Proteasa.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

Kroko a spus: (iulie 14th, 2022 at 19:00 )

SCUZE-SCUZE-SCUZE ca de obicei= noi am face (MINUNI), dar nu ne lasa altii !!!

Vera a spus: (iulie 14th, 2022 at 20:25 )

Doamna Lore Lunga ascunde comentariile de pe pagina CJT care nu convin sefutilor ei cu logica de fier. Proteasa nu stie ca dubla negatie creeaza afirmatie. Daca in centru terenul costa 150-300 euro/mp, cat valoreaza fundatura PMT pe care CJT o vrea gratis? Si nu pentru un spital sau alta cauza nobila. CJT poate plati pretul pietei sau poate da spatii PMT in cladirea de birouri sau un colt de teren spre strada, la schimb. Sau 10% din redeventa, că se creează cu 40 locuri în plus, in loc de 396. In schimb, echipa Loredancei se da cu funduletul de parcare.

IMPOSTOR DE PRIMAR a spus: (iulie 15th, 2022 at 06:52 )

Domnule Alexandru Proteasa dar inca nu ati invatat care este stilul de lucru al USR isti lor? Asa au facut cu drumul intre Timisoara si Dumbravita cand trebuia mutati stalpi pentru troleibuze au tot amanat pina sa se sparga besica, asa au facut si cu renovarea Gari de nord.Ei nu sant in stare sa faca un proiect viabil pentru Timisoara si alea pe care le primesc MURA IN GURA le saboteaza ca vezi doamne nu sant facute de specialisti din USR

george a spus: (iulie 15th, 2022 at 10:41 )

@impostorule, vad ca ai mostenit de la liberali chestia cu CTRL+C si CTRL+V. Exact acelasi comantariu il ai si pe tion.ro. Iti mai explic o data, poate pricepi: povestea cu stalpii de troleu treneaza de pe vremea robului. Daca exista cat de cat viziune, nici nu montau stalpii, stiind ca se va largi strada. Gara de Nord nu este a primariei Timisoara, ci este in gradina lui Grindeanu, adica tine de ministerul transporturilor. Nu cred ca te-ai apuca sa renovezi apartamentul vecinului, nu?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO Timișoara

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Robu, „jaful”, bârna şi paiul din ochii altora. Cazul spaţiului de pe Alba Iulia închiriat cu 500 de euro, subînchiriat cu 2.000 de euro

“Jaf în gestiunea Timişoarei”, “Să vină DNA!”. Sunt doar câteva dintre îndemnurile fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, în speţa închirierii fostei florării din Piaţa Operei. În schimb, nu la fel de îngrijorat cu patrimonial Timişoarei a fost Robu în perioada în care era primar. Unul dintre cele mai elocvente cazuri în acest sens a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Robu, „jaful”, bârna şi paiul din ochii altora. Cazul spaţiului de pe Alba Iulia închiriat cu 500 de euro, subînchiriat cu 2.000 de euro
Iulius Town: Winter Sale

Sport vezi arhiva Sport

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire centralizată. Bănățenii au învins în primul joic amical o echipă de Liga 5 din Polonia, 6-2 cu Czarni Pruszcz Gdański, iar astăzi au recidivat în vața unei echipe de primă ligă. Vorbim însă de primul eșalon din Kîrghistan și de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile cu chatbotul Agenția Națională de Administrare Fiscală în Spațiul Privat Virtual au adresat întrebări privind modul de depunere a Declarației Unice 212 și alte subiecte adiacente. În acest sens, A.N.A.F. oferă o serie de informațiile de interes public pe tema...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când 7 fani PAOK au murit lângă Lugoj, este din nou doliu pe drumurile noastre, alte trei persoane murind astăzi. Pompierii militari cărășeni intervin în aceste momente pentru gestionarea unui accident rutier produs pe DN 6, în zona localității Cornea, în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat
Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor la baza sportivă de TIP 1 care este acum abandonată în spatele fostului stadion Dan Păltinișanu, pe strada Costică Rădulescu. Aceasta este realizată de Compania Națională de Investiții (CNI), cu bani de la bugetul central. Fostul constructor a intrat în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova
Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate. Anunțul a fost făcut de către ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, acesta fiind primul asemenea centru pentru această specializare, care a fost terminat. Acum urmează etapa achiziției de echipamente, mai spune acesta. ”Construcția noului Centru de Arși Grav de la Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO
Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide sau prin acumulare de conținut, ci prin oamenii care o trăiesc zi de zi. Profesorii sunt cei care dau formă procesului educațional, iar modul în care ei sunt sprijiniți, formați și valorizați influențează direct calitatea învățării. Asociația SELLification4EDUcation a apărut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile cu chatbotul Agenția Națională de Administrare Fiscală în Spațiul Privat Virtual au adresat întrebări privind modul de depunere a Declarației Unice 212 și alte subiecte adiacente. În acest sens, A.N.A.F. oferă o serie de informațiile de interes public pe tema...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de la Timișoara, din cadrul Spitalului de Copii Louis Țurcanu. De asemenea, a mai fost deschis un nou centru la Craiova. Centrul de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Craiova va fi dedicat diagnosticului şi managementului integrat al angioedemului ereditar, o...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse de Alstom. Acestea urmează să deservească și o serie de rute care leagă Timișoara de alte orașe. Cele două sunt ultimele dintr-o serie de 12 dintr-un pachet care urmează să fie predate spre utilizare celor de la CFR Călători. Este...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.