Viceprimarii Timișoarei, în vizite de lucru în Asia. Tabără a dezbătut cultura la Tokyo, Lațcău orașul viitorului în Taiwan

Ruben Latcau

Ruben Latcau

Cei doi secunzi ai lui Dominic Fritz, Ruben Lațcău și Cosmin Tabără, descoperă în această perioadă Asia, acolo unde au plecat, ambii, în scop de serviciu. Primul s-a deplasat în Taiwan, pentru a împărtăși experiența Timișoarei în domeniul viitorului orașelor, cel de-al doilea a dezbătut la Tokyo pe probleme culturale.

Timișoara a fost prezentă și pe ordinea de zi a summitului Smart City organizat în aceste zile în Taiwan. Mediul de afaceri și lideri din întreaga lume s-au întâlnit pentru a discuta despre viitorul orașelor inteligente în contextul post-covid, ne spune Ruben Lațcău.
Am împărtășit experiența Timișoarei din pandemie prin care autoritățile împreună cu comunitatea locală au implementat o serie de inițiative, precum Oxigen pentru Timisoara, prin care uneltele digitale au fost folosite pentru a crea un oraș și o comunitate mai rezilientă. Timișoara beneficiază prin intermediul BERD de finanțare și know-how taiwanez pentru proiectarea unui sistem modern de e-ticketing. Banii pentru implementare sunt de asemenea asigurați deja prin PNRR, contract semnat de către Primăria Timisoara”, a anunțat Lațcău.
El a mai dorit să menționeze că deplasarea nu s-a făcut pe banii primăriei, ci pe cei ai BERD prin oficiul lor din Taipei.
De cealaltă parte, Cosmin Tabără a avut preocupări din sectorul cultural. La Tokyo, în Japonia.
Cultura unește, cultura poate schimba lucrurile. Prin cultură putem atinge pacea în lume. Acum e momentul!”- Yasuhiro Sato, președinte al EU – Japan Fest Committee. Ce reprezintă Comitetul UE – Japonia Fest? Este schimbul de cultură efectuat între UE și Japonia, iar aceasta este ancorată la ceea ce se întâmplă cultural, social, economic și politic în Europa. E atentă și în strânsă legătură cu fostele, actualele și viitoarele capitale culturale ale Europei. Mă aflu la Tokio la această întâlnire la care sunt prezente delegații din Novi Sad – Serbia, Kaunas – Lituania, Elefsina – Grecia, Esch sur-Alzette – Luxemburg, Veszprem – Ungaria, Bodo – Norvegia, Bad Ischl – Austria, Tartu – Estonia, Chemnitz – Germania, Nova Gorica – Slovenia, Oulu – Finlanda, Trencin – Slovacia, Matera – Italia. Sunt 3 zile cu întâlniri, cu programe, cu discuții, cu legături pe care le poți forma și le poți strânge, fiecare delegație prezentându-și orașul cum știe mai bine. Până acum am avut întâlniri cu Yasuhiro Sato, la Mizuho Financiar Group; întâlnirea Comitetului s-a ținut la Ambasada Ungariei, cu participarea actualului lider, dar și a fostului, Shuzo Sumi, a secretarului general, Shuji Kogi, în prezența a 6 ambasadori din Ungaria, Malta, Croația, Irlanda, Luxemburg și România. Cu sprijinul Excelenței sale, Ovidiu Dranga, ambasadorul României la Tokyo, am avut dialoguri cu toți ambasadorii prezenți, dar și cu reprezentanții părții nipone, care și-au arătat disponibilitatea de a strânge relațiile și de a se apropia de Timișoara. Astfel, le-am lansat invitația de a vizita Timișoara în cursul acestui an sau în anul 2024”, a anunțat Tabără.
Tokyo poate ajuta Timișoara, spune oficialul.
Expertiza niponă, apropierea Timișoarei de Tokyo este un obiectiv care poate fi atins și care va aduce un plus orașului nostru. De la expertiza în infrastructură, educație sau seismologie, inovație sau mediu, Tokyo poate fi un mentor și un susținător în Europa al orașului nostru. Am remarcat că Serbia și Ungaria sunt foarte bine ancorate în relațiile bilaterale cu Japonia, fapt care trebuie făcut și de către România prin intermediul Timișoarei!”, a mai scris Tabără pe Facebook.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

ENEL
Enel

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Același pasaj rutier, o ploaie zdravănă, două constatări diferite. Fostul viceprimar, Dan Diaconu, și primăria au analizat inundația

Timișoara a avut parte, vineri după-masă, de o ploaie cum nu a mai avut de mult. Multe zone din oraș s-au umplut de apă, clădiri publice și private au fost inundate în zona subsolurilor sau prin acoperiș. Printre zonele afectate, un ”clasic”, pasajul Brediceanu, inundat, cu mașini blocate inițial, ulterior rezolvat de echipele ISU și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Același pasaj rutier, o ploaie zdravănă, două constatări diferite. Fostul viceprimar, Dan Diaconu, și primăria au analizat inundația
Fidelity by Iulius Mall
Fidelity by Iulius Mall

Politica vezi arhiva Politica

isho.ro
isho.ro

Sport vezi arhiva Sport

Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

dermaskin-orizontal

Economic vezi arhiva Economic

A fost semnat primul contract pentru drumul expres Lugoj – Filiași

Compania de Drumuri a semnat, vineri, primul din cele 4 contracte pentru elaborarea Studiilor de Fezabilitate necesare construcției drumului de mare viteză Filiași-Lugoj, în lungime de 230 km. Valoarea contractului, finanțat prin Programul Transporturi 2021-2027 este de 21,05 milioane de lei, fără TVA. Contractul a fost adjudecat de Asocierea S.C. D P Consult S.A. –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost semnat primul contract pentru drumul expres Lugoj – Filiași

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Vineri, 9 iunie, Sebastian Yvan Legrand, ar fi plecat de la after school, în vârstă de 9 ani, de pe strada Eroilor de la Păuliș din Timișoara, într-o direcție necunoscută, iar până în prezent nu a mai revenit la domiciliu.  Copilul are următoarele semnalmente: înălțime 1,53 metri, 43 de kilograme, păr brunet, ochi albaștri. Îmbrăcăminte:...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A dispărut un copil de nouă ani. A plecat de la after school şi nu a mai fost văzut! UPDATE: Minorul a fost găsit
Timișoara a avut parte, vineri după-masă, de o ploaie cum nu a mai avut de mult. Multe zone din oraș s-au umplut de apă, clădiri publice și private au fost inundate în zona subsolurilor sau prin acoperiș. Printre zonele afectate, un ”clasic”, pasajul Brediceanu, inundat, cu mașini blocate inițial, ulterior rezolvat de echipele ISU și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Același pasaj rutier, o ploaie zdravănă, două constatări diferite. Fostul viceprimar, Dan Diaconu, și primăria au analizat inundația
De vineri, Timișoara are oficial deschis un Muzeu al Apei. Inițiativă a companiei locale de apă și canal, Aquatim, acesta este situat la prima uzină de apă a orașului, acolo unde erau primele utilaje industriale de extragere, prelucrare și epurare a apei din capitala Banatului. Locația revine în viața comunității, în urma unui amplu program...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Timișoara a fost inaugurat oficial Muzeul Apei. Va funcționa la fosta Uzină de Apă Urseni, a societății Aquatim/FOTO
Deschiderea primei creşe din Dumbrăviţa vine în sprijinul tinerilor părinți din zonă. Noua creșă are o capacitate de 80 de locuri și va asigura accesul copiilor la educație de calitate, chiar de la cea mai fragedă vârstă. În acest an, creșa va găzdui grupa de vârstă 2-3 ani. Primarul Horia Bugarin (USR) inaugurează prima creșă...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prima creșă din Dumbrăvița își deschide porțile. O investiţie de opt milioane de lei cu 80 de locuri
Echipa de baschet a oraşului îl va avea în lotul pentru sezonul viitor pe Victor Legoșin, un jucător de 23 de ani din Republica Moldova. Victor nu este la prima experiență în România: el a mai jucat pentru CSM Focșani, în sezonul recent încheiat. Legoșin are cetățenia română și este eligibil ca jucător autohton. Născut...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Noutăţi la echipa de baschet a Timişoarei
Primăria Timişoara a fost vizitată, astăzi de mai mulţi campioni olimpici, principalele teme ale discuţiilor fiind sportul timişorean şi infrastructura sportivă a oraşului. Printre altele s-a vorbit despre adoptarea unui Pact Local pentru Sport, sub egida unei coaliții administrative. Marii campioni pentru care s-a cântat Imnul României la Jocurile Olimpice Mihai Covaliu, Elisabeta Lipa, Ana...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sportul timişorean şi infrastructura sportivă a Timişoarei, în dezbatere la Primăria Timişoara cu mai mulţi campioni olimpici ai României
Expansiunea McDonald’s în România continuă cu al cincilea restaurant din județul Timiș și primul în afara Timișoarei, la Dumbrăvița. Premier Restaurants România, operatorul lanțului de restaurante cu servire rapidă, a deschis astăzi, 9 iunie, noul restaurant McDonald’s Drive-Thru în comuna Dumbrăvița, pe Strada Conac, la intersecție cu Strada Barcelona, marcând astfel prima inaugurare pentru companie...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișenii au un nou restaurant McDonald’s în județ, la Dumbrăvița
Vineri, în urma finalizării procesului de evaluare a ofertelor depuse, DRDP Timișoara a comunicat rezultatul procedurii de atribuire a contractului de “Execuție a lucrărilor din cadrul obiectivului Varianta de Ocolire Timișoara Sud – rest de executat”. Ofertantul desemnat câștigător este Asocierea SA & PE CONSTRUCT SRL (lider de asociere) – SPEDITION UMB – TEHNOSTRADE SRL....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Grupul de firme UMB a câștigat licitația pentru execuția lucrărilor rămase nefinalizate pe Centura Sud
Compania de Drumuri a semnat, vineri, primul din cele 4 contracte pentru elaborarea Studiilor de Fezabilitate necesare construcției drumului de mare viteză Filiași-Lugoj, în lungime de 230 km. Valoarea contractului, finanțat prin Programul Transporturi 2021-2027 este de 21,05 milioane de lei, fără TVA. Contractul a fost adjudecat de Asocierea S.C. D P Consult S.A. –...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost semnat primul contract pentru drumul expres Lugoj – Filiași
Primăria Timișoara anunță că, în perioada următoare, anumite străzi din oraș vor fi închise, pentru efectuarea unor lucrări programate sau pentru a asigura derularea în condiții optime a unor evenimente în aer liber. În 10 iunie, între orele 07:00 – 19:00, se va închide traficul rutier, pe str. Gavril Musicescu, tronsonul cuprins între str. Georges...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria anunță închiderea circulației mai multe străzi din Timișoara în perioada următoare
Top