Simonis și Fritz au ajuns la un consens. PNL pare să fi fost de acord

Așa cum deBanat.ro a relatat deja, primarul Timișoarei, Dominic Fritz, și liderul PSD Timiș, Alfred Simonis, s-au pus de acord asupra reducerii, chiar din anul viitor a impozitelor pe clădirile nerezidențiale, subiect care a dus la căderea la vot a proiectului HCL cu taxele și impozitele. Până la urmă și liberalii au fost de acord cu propunerile agreate, adică reducerea la 1,7% a impozitului în 2025, plus reduceri anuale de acum înainte.

Aproape simultan, liderii USR, PNL și PSD Timiș au anunțat, cu doar două ore înainte de votul efectiv, că s-au pus de acord asupra acestor scăderi. Cei doi au discutat deja la finalul săptămânii precedente, Simonis a propus, au fost ceva discuții cu ceva oameni de afaceri ulterior, iar Fritz a acceptat până la urmă. Sâmbătă la prânz, noul lider al PNL Timiș, Marilen Pirtea, părea supărat că cei doi poartă ”discuții unilaterale”. Voturile PSD și PNL asigurau deja majoritatea pentru a trece proiectul, până la urmă și liderii PNL au fost de acord cu modificarea cotelor, după ce au discutat cu oamenii de afaceri.

Am avut o serie de discuții constructive cu mediul de afaceri și reprezentanții PSD și PNL. Am reușit să deblocăm proiectul privind taxele și impozitele locale pentru anul viitor. Consensul cu privire la cotele de impozitare pentru clădirile nerezidențiale reușește să scadă cota de impozitare pentru prima oară din 2018 și prevede o scădere și în anii viitori. În vremuri de dificultate economică dăm o gură de aer antreprenorilor din Timișoara și în același timp asigurăm venituri suficiente pentru investițiile importante ale orașului. Am agreat ca pentru clădirile nerezidențiale să scadă cota de la 1,95 % la 1,7% (cu bonificație pentru cei care plătesc până în martie: 1,53%). Pentru 2026 prevedem o cotă de 1,5% (cu bonificație: 1,35%), iar pentru 2027: 1,3% (cu bonificație: 1,17%). Le mulțumesc tuturor pentru că am găsit o soluție pe calea dialogului, prin care am evitat dublarea impozitelor pentru clădirile rezidențiale. Cotele pentru acestea vor rămâne aceleași ca în acest an”,a anunțat Fritz, pe pagina oficială a primăriei, nu pe cea personală.

O poziție similară a prezentat, tot cam la aceiași oră și Alfred Simonis, liderul PSD Timiș. Diferența este că el a anunțat că va propune și sprijinirea cabinetelor medicale.

Am ajuns la un acord tripartit pentru votul de astăzi din Consilul Local legat de taxele și impozitele timișorenilor. Împreună cu primarul Dominic Fritz și președintele interimar al PNL, Marilen Pirtea, am stabilit încheierea unui acord prin care să fie redusă anual cota adițională începând chiar cu 2025. În ședința de astăzi a Consiliului Local, reprezentanții PSD, PNL și USR vor vota o reducere cu 30 de procente a acestei cote suplimentare care va fi de 1,7 pentru 2025. Ea se va aplica clădirilor nerezidențiale pentru persoanele fizice și juridice. În următorii trei ani, va trebui să scadă progresiv, astfel încât timișorenii să nu mai plătească cele mai mari taxe și impozite din România. Vreau să precizez că protocolul prevede în continuare menținerea bonficației de 10% pentru impozitele plătite integral până la finalul lunii martie. Dacă primarul Dominic Fritz ar fi înțeles mai devreme importanța unui dialog constant, nu s-ar fi ajuns la această situație. Vreau să le mulțumesc celor doi lideri PNL și USR pentru că au acceptat să vină la masa negocierilor și să aprobe încheierea protocolului pe care l-am propus pentru Timișoara. 

În cazul în care nu am fi ajuns la această înțelegere, exista riscul dublării impozitelor pentru persoanele fizice în anul 2025. În același timp, legat de solicitarea medicilor timișoreni de acordare a unor facilități fiscale, limitând această măsură la acele cabinete care își desfășoară activitatea sub contract cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate, adica fac parte din sistemul public de sănătate, vreau să îi asigur că în Parlament există deja o inițiativă legislativă care prevede tocmai aceste facilități fiscale. Odată adoptată, ea va elimina discriminările actuale din sistemul de sănătate. Mă angajez împreună cu parlamentarii PSD să facem toate diligențele necesare pentru ca această inițiativă să fie adoptată în Camera Deputaților.”, a anunțat și Simonis.

Pe pagina filialei Timiș a PNL, Marilen Pirtea, proaspăt pus peste aceasta, a prezentat aceleași date.

Astăzi, la întâlnirea cu reprezentanții mediului de afaceri am convenit împreună cu USR și PSD, reducerea etapizată a impozitelor pe clădirile nerezidențiale pentrupersoanele juridice de la cota de 1.95% cât sunt în prezent, până la 1.3% în următorii 3 ani. Anul viitor cota adiționalăva scădea astfel incât procentul aplicat sumelor impozabile va fi de 1.7. În plus, se va menține bonificația de 10% pentru cei care plătesc impozitele în avans, până la 31 martie. (…)PNL a susținut public de la bun început o variantă de echilibru între solicitarea legitimă a mediului de afaceri de a reduce impozitele, aflate la maximul posibil, dar și nevoia municipalității de a asigura menținerea unui nivel alveniturilor la bugetul local care să nu genereze sincope în susținerea investițiilor de care orașul are nevoie. Mai mult, pe parcursul acestor zile, am susținut că în cazul în care situația nu se deblochează, iarproiectul privind taxele și impozitele nu ar fi fost votat deloc, impactul major ar fi fost resimțit de cetățenii rezidenți care ar fi ajuns să plătească impozitele mărite la maximul legal. E clar că nu se putea ajunge la un asemenea deznodământ. De aici înainte, cu toții trebuie să fim conștienți că dialogul constructiv între factorii decizionali, cu viziuni pro-europene, este absolut necesar atunci când vorbim despre măsuri de o asemenea importanță care-i afectează pe toți cetățenii Timișoarei. Pentru că niciun partid nu are majoritatea absolută, este o chestiune de responsabilitate politică și de respect pentru oamenii care ne-au acordat încrederea prin vot pentru a stabili un dialog permanent pentru toate deciziile care se iau la nivelul Consiliului local.”, a anunțat Marilen Pirtea.

 

 

 

 

 

Etichete
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

Ion ionel a spus: (decembrie 23rd, 2024 at 16:27 )

Când se da în funcțiune clădirea nouă de la Louis Turcanu?e un lucru important cu adevărat ,nu că afectează impozitele pe cei 2 frați care au 30%din terenurile comerciale din Tm

Jack a spus: (decembrie 23rd, 2024 at 16:51 )

1,7% impozit pe proprietate in Timisoara este enorm. Sunt alte orase care au impozitul de 0,2% si noi platim de 9 ori mai mult!

Practic ni se confisca sad-ul in 58 de ani prin impozitare. Nu mai ai ce lasa copiilor. Iar in Constitutia Romaniei scrie clar ca „proprietatea este sfanta”.

Daniel a spus: (decembrie 23rd, 2024 at 17:17 )

În sfârșit o veste bună pentru că nu se mai putea așa cu această administrație care efectiv gonea firmele din oraș pentru a strânge bani pe care să îi risipească pe clientela de partid și tot felul de proiecte fantasmagorice. Pentru a se încadra în buget, primăria să își reformeze aparatul administrativ și să investească stric în proiecte cu utilitate ridicată. Trebuie terminat cu risipa și fantasmagoriile.

Dan A. a spus: (decembrie 23rd, 2024 at 19:51 )

Cam asa se procedeaza in tarile civilizate, partidele isi transmit proiectele de lege din timp, se negociaza, apoi se voteaza fara probleme. Fara balamuc „in plen”.

Dan a spus: (decembrie 23rd, 2024 at 23:48 )

Bravo simonis. I-ainadus pe useristi cu picioarele pe pamant.

Jack a spus: (decembrie 24th, 2024 at 02:33 )

Gunoaie de consilieri!

Mihai a spus: (decembrie 24th, 2024 at 10:11 )

@Dan A.
Este normal să fie transparență iar intențiile să fie anunțate din timp pentru a fi negociate. În cazul de față însă s-a vrut ca prevederile să fie trecute pe sub masă, fără dezbatere publică, fără obiecții din partea consilierilor, adică să voteze totul la grămadă după cum a fost obișnuință până acum. Deci problema a fost modalitatea autocratică prin care primarul dorea să îi fie votate prevederile. De primăria de sticlă se pare că s-a uitat de mult.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Poli Timișoara pleacă la drum cu un singur gând, promovarea! Toți sunt strânși în jurul unui sfânt blazon

Poli a acces în liga secundă, după un sezon bun, dar nu vrea să se oprească aici. Ambiția clubului este încercarea de promovare din „prima” în elită! Pentru asta s-au creat condiții excelente și s-au adus jucători experimentați, dar și de perspectivă. Mai mult ca niciodată, toată lumea, de la suporteri și autorități, până la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli Timișoara pleacă la drum cu un singur gând, promovarea! Toți sunt strânși în jurul unui sfânt blazon
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean. Proiectul este pe masa Consiliului Local

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională pentru cei aproape 2.500 de elevi ai Colegiului Național Bănățean. Investiția vine să completeze infrastructura existentă, în contextul în care Colegiul Național Bănățean și Liceul Teoretic „Dositei Obradovici” folosesc în comun spații pentru festivități și alte activități școlare. Noua sală, pentru care vor fi aprobați indicatorii tehnico-economici, va fi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean. Proiectul este pe masa Consiliului Local
ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

CCIAT, prezentă la întâlnirea AHK România

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a participat la București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Desfășurat sub motto-ul „A summer to connect. Building trust for tomorrow”, evenimentul a reunit peste 650 de participanți – lideri ai mediului de afaceri, reprezentanți ai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT, prezentă la întâlnirea AHK România

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională pentru cei aproape 2.500 de elevi ai Colegiului Național Bănățean. Investiția vine să completeze infrastructura existentă, în contextul în care Colegiul Național Bănățean și Liceul Teoretic „Dositei Obradovici” folosesc în comun spații pentru festivități și alte activități școlare. Noua sală, pentru care vor fi aprobați indicatorii tehnico-economici, va fi...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean. Proiectul este pe masa Consiliului Local
Radiala de Vest va conecta strada Gării cu Varianta de Ocolire Timișoara Vest, prin Inelul IV și nodul rutier existent. Investiția include un drum nou, cu câte două benzi pe sens, piste pentru biciclete și trotuare, rețele de apă, canalizare pluvială și iluminat public, precum și un pasaj suprateran. Primăria  Timișoara a semnat contarctul de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A fost semnat contractul pentru exproprieri la Radiala de Vest, proiect care va lega direct vestul orașului de centură
Poli a acces în liga secundă, după un sezon bun, dar nu vrea să se oprească aici. Ambiția clubului este încercarea de promovare din „prima” în elită! Pentru asta s-au creat condiții excelente și s-au adus jucători experimentați, dar și de perspectivă. Mai mult ca niciodată, toată lumea, de la suporteri și autorități, până la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Poli Timișoara pleacă la drum cu un singur gând, promovarea! Toți sunt strânși în jurul unui sfânt blazon
Muncă multă, emoții, dar totul e bine când se termină cu… premiu! Un semestru de lucru intens, schimburi de idei peste granițe și dialog academic într-un context internațional s-au încheiat, pentru studenții anului II de la Facultatea de Arhitectură și Urbanism a Universității Politehnica Timișoara, prin participarea la festivitatea de premiere a Concursului Anual al...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Studente UPT, apreciate la o competiție puternică organizată la Budapesta, CASA 2026
Viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău, a ajuns la concluzia că, în weekend, e cam greu și periculos să se circule cu bicicleta prin zona zero a orașului, atunci când acolo e plin de oameni. Acum se caută soluții alternative, dar numai prin dialog cu cei care dau la pedală, ne asigură oficialul. Organizațiile de bicicliști și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria caută soluții alternative la traseele de biciclete care traversează centrul Timișoarei
Una dintre cele mai complexe lucrări de reparații din domeniul infrastructurii rutiere, desfășurată în Timiș, intră în faza finală. Este vorba despre DN 59A, de la Timișoara până la Beregsău Mare. Societatea PORR Construct, care realizează investiția, a început așternerea covorului asfaltic, pe poțiunea de la Beregsău Mare spre Săcălaz, pe DN 59A. Lucrări similare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A început turnarea asfaltului nou pe drumul dintre Beregsău și Săcălaz/FOTO
CSC Dumbrăvița a început de ieri pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde. Primul antrenament s-a desfășurat pe stadionul „Ștefan Dobay”. 27 de jucători au fost sub comanda antrenorului principal Florin Fabian. Dintre ei, cea mai mare parte au fost componenți ai lotului și în sezonul trecut. Continuă, în aceste zile,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 27 de jucători la primul antrenament al verii la CSC Dumbrăvița
Județul Timiș și regiunea chineză Shanghai au semnat, marți, la Timișoara, un Memorandum de Înțelegere privind Schimburile Prietenești și Cooperare. Este doar un prim pas spre ceea ce ar urma să fie un acord cu mai multe obiective, care include atât domeniul administrativ și economic, dar și academic. Memorandumul reprezintă un prim pas pentru instituirea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Județul Timiș și regiunea Shanghai din China au semnat un memorandum de colaborare
Nu mai puțin de 20 de membri PNL, printre care se numără parlamentari, trei şefi de consilii judeţene şi un europarlamentar, urmează să fie excluşi azi din partid. Printre ei se numără fosta senatoare de Timiş, Alina Gorghiu, dar şi foşti lidei importanţi precum Cătălin Predoiu, Rareş Bogdan, Sorin Cîmpeanu etc. Lista liberalilor propuși pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Începe marea igienizare în PNL. A fost stabilită lista cu cei 20 de trădători care vor fi excluşi din partid. Printre ei, o fostă senatoare de Timiş
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a participat la București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Desfășurat sub motto-ul „A summer to connect. Building trust for tomorrow”, evenimentul a reunit peste 650 de participanți – lideri ai mediului de afaceri, reprezentanți ai...
Citeşte tot articolul Citeste articolul CCIAT, prezentă la întâlnirea AHK România
Top