O cunoscută societate germană din domeniul automotive își extinde prezența la Timișoara. Solicită un schimb de terenuri cu Primăria

Unul dintre principalii angajatori din Timișoara își propune să își extindă activitatea în orașul de pe Bega, iar pentru aceasta are nevoie de realizarea unor schimburi de terenuri cu municipalitatea timișoreană. Rezultatul final al schimbului va însemna mutarea unui drum de exploatare și, în final, realizarea unei noi străzi, care să deservească extinderea, la pachet cu crearea a câteva zeci de noi locuri de parcare.

Compania Continental Automotive România dorește să își extindă spațiile deținute la Timișoara. Conform unui Plan Urbanistic Zonal, se dorește realizarea proiectului ”Construire Hală Logistică Depozitare și Servicii în regim P+1E”. Acolo ar urma să fie ridicate o serie de clădiri destinate birourilor, depozitării și serviciilor conexe.

Acest proiect prevede soluții urbanistice menite să contribuie la dezvoltarea armonioasă a zonei, inclusiv prin crearea de accese noi, amenajarea de locuri de parcare, spații verzi și platforme betonate, dar și prin relocarea drumului de exploatare DE1549/5. Iar pentru aceasta e necesară realizarea unor schimburi de terenuri cu Primăria Timișoara.

Comisia de negociere cu terții a Municipiului Timișoara va avea în vedere discutarea ”efectuării unui schimb de terenuri între imobilele înscrise în CF 454351 Timișoara, CF 453023 Timișoara și CF 447817 Timișoara în suprafață totală de 1708 mp, aflate în proprietatea Municipiului Timișoara și imobilele înscrise în CF 447755 Timișoara și CF 443201 Timișoara, în suprafață totală de 6056 mp, aflate în proprietatea Continental Automotive România SRL”.

Relocarea acestui drum reprezintă o condiție esențială pentru realizarea infrastructurii de acces și pentru îmbunătățirea conectivității în zonă. Astfel, suprafața de teren ce urmează a fi cedată de către Continental Automotive România SRL însumează 6.056 mp

”Prin adresa nr.1725/21.01.2025, Continental Automotive România SRL a informat Municipiul Timișoara cu privire la valoarea de achiziție a terenurilor înscrise în CF 447755 Timișoara și CF 443201 Timișoara. Aceste imobile, dobândite de companie în anul 2023, au fost achiziționate la un preț de 118 euro/mp, la care se adaugă TVA. Relocarea drumului DE1549/5 va permite accesul către parcelele adiacente prin noua stradă creată, Magnus, fără a afecta accesul actual al proprietarilor vecini. În același timp, proiectul logistic aprobat prin PUZ include amenajarea a 71 de locuri de parcare pentru autoturisme, 10 parcaje pentru autocamioane, spații verzi și alte elemente care răspund cerințelor din Regulamentul General de Urbanism. Aceste investiții vor sprijini dezvoltarea economică a zonei, atragerea de noi investiții și crearea de locuri de muncă, contribuind astfel la creșterea calității vieții în municipiu”, se spune în documentația aferentă Hotărârii de Consiliu Local propusă la vot aleșilor la viitoarea ședință de plen.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

14 comentarii pentru acest articol

Dan A. a spus: (februarie 9th, 2025 at 16:51 )

Ne va explica consilierul Ilie Sîrbu de ce nu e bine. Poate si sustinut de consiliera Roxana Iliescu.

Daniel a spus: (februarie 9th, 2025 at 17:03 )

@Dan A.

Mai degrabă ne explică @intre bare dacă nu cumva e cenzurat și aici.

Zdreanță a spus: (februarie 9th, 2025 at 20:42 )

De prin 2023 au loc disponibilizări pe capete în marile corporații 🙃,șomajul este scăzut😇 ,locuri de muncă la greu🥳,odele aduse sistemului capitalist de către unii postaci,seamănă izbitor cu cele de pe vremea comunismului.Site-urile de specialitate arată reduceri mari de personal prin corporații la nivel european inclusiv și prin România(unde munca este EFTINĂ).

Ion G a spus: (februarie 9th, 2025 at 21:35 )

Poate ne explica si noua de unde scot bani cei de la Continental ca ptr angajatii lor n -au sa le plateasca salariile la timp si sa le imbunatateasca conditiile de munca. In batjocara sunt conditiile actuale si in loc sa le creasca salariile sa traiasca mai bine, le fac viata mai grea, ca oamenii sa plece singuri sau luati de ambulanta. Firma dorita cica de toti…..nici in china nu e teroarea si umilinta care o vezi la ei….

ion a spus: (februarie 10th, 2025 at 07:11 )

Odele aduse … seamănă izbitor cu cele din vremea comunismului?? Eu am prins „Epoca de aur”, pe „cel mai iubit fiul al țării”, am „împlinit ce au visat străbunii”, l-am așteptat cu multi alții pe Ceaușescu pe drumul ce duce la aeroport și în Piața Operei, purtând steaguri și portrete cu el. Am prins vremea când orașul era împânzit de sloganuri și când în fiecare manual și în fiecare sală de clasă era poza lui. Așa că … hai să fim serioși!

Ctm a spus: (februarie 10th, 2025 at 08:17 )

Compania vrea sa faca un drum nou. Asta ar insemna ca dimineata, nu ar mai fi blocat drumul Mosnita – Caleq Buziasului! Pricepeti? E un aspect pozitiv, nu este nici o conspiratie! Castiga Primaria, nu compania!

Daniel a spus: (februarie 10th, 2025 at 09:13 )

Este clar cum gândește troll-ul putinist @intre bare prin clona sa Zdreanță și anume că angajații care nu mai au activitate trebuie păstrați. Dacă se întâmplă asta, înseamnă că angajatorul va trebui să își creeze anumit spațiu de manevră și nu va da salarii mari că poate intră într-o criză și atunci nu poate redimensiona forata de muncă pentru a se adapta la consiliile de piață. Acest lucru a fost experimentată în comunism și s-a văzut cât de bine a mers economia. Din fericire există alternative pentru indivizii de genul care pot emigra în Coreea de Nord unde vor primi de lucru non stop și vor putea să experimenteze binefacerile colectivismului și împărțirea echitabilă a resurselor iar cei norocoși vor putea pleca la lucru în străinătate în regiunea Kursk.

Cap Sec a spus: (februarie 10th, 2025 at 11:50 )

Nu mai au activitate?Bine că cei ca tine au activitate și sunt bine renumerați.Ce simplu este să vorbești,statul ține trântori iar corporatiștii de pe la birouri sunt cu toții eficienți.Daniele bați doar într-o direcție,fenomenul devine cronic.

@cap sec a spus: (februarie 10th, 2025 at 12:26 )

Statul ține o grămadă de personal redundant, dar culmea nu productiv, ci șefime și tot felul de sinecuriști angajați pe sistemul PCR indiferent de venituri pentru că la o adică, crește taxele pe spatele celorlalți productivi. Unde e vorba de oferit servicii, e deficit de personal iar la senat, camera parlamentului desființată de populație la vot, e plin de bugetari de lux cu Lexus. Dar de votul ăla nu vă pasă vouă, martorilor lui Georgescu.

Wanda89 a spus: (februarie 10th, 2025 at 14:11 )

Singurul lucru de interes ar fi relocarea Continental, Linde, Stadion etc afară din oraș.

M.uiie georgescu a spus: (februarie 11th, 2025 at 23:04 )

Firma Continental isi plateste angajatii mult mai bine decat o fac alte firme. Angajatii stau la ore suplimentare de cate ori li se propune sau sunt solicitati. Salariile se dau la timp, tov Ion G! De ani de zile!
Ce ar trebui sa va doara e nr mare de olteni in detrimentul banatenilor. Dar ura si invidia au alte priorități.

Gigi a spus: (februarie 12th, 2025 at 09:04 )

@Ion G, nu stiu despre ce Continental vorbesti dar sigur nu vorbim despre acealasi.
Lucrezi in Continental sau doar ca ai auzit tu de la un nepot sau vecin ca sunt naspa cei de la conti, ca cica nebunii cand te duci acolo te mai si pun la munca nu numai sa stai sau probabil lucrezi la un subcontractor ?
Referitor la comparatia cu China, ai vizitat China sau doar asa de la televizor si din seriale iti dai cu parerea.

Benu a spus: (februarie 12th, 2025 at 10:52 )

Mirosul continental cauciucuri acoperă Timișoara în fiecare seara după ora 19:00, fix după ce instituția pentru protecția mediului se închide. Mirosul persista pana dimineață la ora 8.

Toti distrugem mediul a spus: (februarie 12th, 2025 at 12:53 )

Ce ma deranjeaza in Timisoara sunt gazele de eșapament. Pentru persoanele fizice as dubla pretul combustibilului!

https://adevarul.ro/stil-de-viata/viata-sanatoasa/s-a-aflat-cauza-inmultirii-cazurilor-de-cancer-ce-2414258.html

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO

Administratie vezi arhiva Administratie

A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută

Joi, municipalitatea anunța că este nevoită să retragă proiectul de hotărâre de stabilire a taxelor și impozitelor ca urmare a modificărilor aduse de Guvernul Bolojan, acum știm și cât va fi majorarea, adică aproximativ 79% la impozitul pe case, la persoane fizice. Dacă vreți să vedeți ce sume veți plăti, puteți consulta proiectul de hotărâre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută
dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Distracție pe patine 29 noiembrie - 11 ianuarie

Sport vezi arhiva Sport

6, vine Cupa! SCM USV Timișoara se răzbună în ultimul meci al sezonului pe CSM Baia Mare

  Cupa României vine în Banat! Acolo unde îi este și locul! După patru eșecuri în acest 2025 în fața echipei din Baia Mare, una în finala campionatului, iată că a venit și izbăvirea, într-o dată simbol pentru Timișoara, 20 decembrie! A fost 18-11 pentru gruparea bănățeană, care câștigă trofeul pentru a șasea oară, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 6, vine Cupa! SCM USV Timișoara se răzbună în ultimul meci al sezonului pe CSM Baia Mare
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

Pe Aleea Libertății au fost plantați 11 noi arbori, dedicați revoluționarilor timișoreni/FOTO

Un număr de 11 noi arbori au fost plantați pe malul Begăi, pe Aleea Libertății, de lângă Podul Decebal, fiecare în memoria unui revoluționar. Este al doilea an când se desfășoară un astfel de eveniment. Au participat viceprimarul Timișoarei, Paula Romocean, precum și revoluționari și cetățeni de onoare ai Municipiului Timișoara. Arborii plantați sunt dedicați...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pe Aleea Libertății au fost plantați 11 noi arbori, dedicați revoluționarilor timișoreni/FOTO

Economic vezi arhiva Economic

ANAF

ANAF a anunțat programul special al operațiunilor pentru finalul de an

Astfel, programul calendaristic pentru efectuarea principalelor operaţiuni de încheiere a exerciţiului bugetar al anului 2025 prin unităţile trezoreriei statului va fi unul special. Iată care este calendarul operațiunilor Operaţiuni în numerar 1. Ridicarea sumelor în numerar din conturile instituţiilor publice deschise la unităţile Trezoreriei Statului. Autoritatea de Investigaţii şi Analiză pentru Siguranţa Aviaţiei Civile poate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ANAF a anunțat programul special al operațiunilor pentru finalul de an

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un număr de 11 noi arbori au fost plantați pe malul Begăi, pe Aleea Libertății, de lângă Podul Decebal, fiecare în memoria unui revoluționar. Este al doilea an când se desfășoară un astfel de eveniment. Au participat viceprimarul Timișoarei, Paula Romocean, precum și revoluționari și cetățeni de onoare ai Municipiului Timișoara. Arborii plantați sunt dedicați...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pe Aleea Libertății au fost plantați 11 noi arbori, dedicați revoluționarilor timișoreni/FOTO
  Cupa României vine în Banat! Acolo unde îi este și locul! După patru eșecuri în acest 2025 în fața echipei din Baia Mare, una în finala campionatului, iată că a venit și izbăvirea, într-o dată simbol pentru Timișoara, 20 decembrie! A fost 18-11 pentru gruparea bănățeană, care câștigă trofeul pentru a șasea oară, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 6, vine Cupa! SCM USV Timișoara se răzbună în ultimul meci al sezonului pe CSM Baia Mare
Carambol cu opt vehicule implicate pe A1, km 470, Iosifalău, sensul Timişoara – Lugoj. Se circulă pe benzile 1 și 2. Vehiculele avariate se află pe banda de urgență. „În urma evenimentului, traficul rutier se desfășoară cu dificultate, fiind formată o coloană de aproximativ 4 kilometri. Polițiștii recomandă conducătorilor auto să păstreze o distanță corespunzătoare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Carambol pe A1! Opt mașini implicate, din fericire, fără victime
Astfel, programul calendaristic pentru efectuarea principalelor operaţiuni de încheiere a exerciţiului bugetar al anului 2025 prin unităţile trezoreriei statului va fi unul special. Iată care este calendarul operațiunilor Operaţiuni în numerar 1. Ridicarea sumelor în numerar din conturile instituţiilor publice deschise la unităţile Trezoreriei Statului. Autoritatea de Investigaţii şi Analiză pentru Siguranţa Aviaţiei Civile poate...
Citeşte tot articolul Citeste articolul ANAF a anunțat programul special al operațiunilor pentru finalul de an
Astăzi, 20 decembrie, în jurul orei 11:00, polițiștii orașului Deta au fost sesizați cu privire la faptul că, în localitatea Jebel, în timpul efectuării unor lucrări de reparații la o clădire, două persoane ar fi căzut de pe o schelă, una dintre acestea fiind inconștientă. Polițiștii s-au deplasat de îndată la fața locului, unde au...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Tragedie la Jebel! Doi muncitori au căzut de pe schelă, unul a murit, altul este în stare gravă
Ce este acest editorial Acest text propune o lectură de ansamblu a anului 2025, pornind de la presa internațională de referință și de la rapoarte relevante de politici publice. Editorialul nu urmărește evenimente punctuale, ci identificarea tendințelor structurale și a implicațiilor lor, inclusiv pentru România. Surse utilizate: The Economist, Financial Times, Politico, Foreign Affairs, rapoarte...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lumea în regim de avarie. Retrospectiva anului 2025
Ziua de 20 decembrie 1989 va rămâne pentru totdeauna în istorie drept ziua în care Timișoara s-a declarat primul oraș liber de comunism din România. În urmă cu exact 33 de ani, peste 100.000 de timișoreni au rupt toate lanţurile şi au sărbătorit împreună victoria împotriva lui Ceauşescu şi a lacheilor lui. La ora 12.00,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 20 decembrie 1989, Timişoara devine primul oraş liber de comunism. Sirenele vor suna din nou în oraş
Baschetbaliștii violeți înfruntă Corona Brașov, în etapa a 13-a a Ligii Naționale. Partida va avea loc sâmbătă, 20 decembrie, de la ora 19.00, la sala Constantin Jude. SCM Politehnica Timișoara și Corona sunt vecine de clasament: brașovenii, pe locul 8, cu 17 puncte, în vreme ce echipa bănățeană se află pe poziția a noua, cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișoara întâlnește Brașovul sub panou
Joi, municipalitatea anunța că este nevoită să retragă proiectul de hotărâre de stabilire a taxelor și impozitelor ca urmare a modificărilor aduse de Guvernul Bolojan, acum știm și cât va fi majorarea, adică aproximativ 79% la impozitul pe case, la persoane fizice. Dacă vreți să vedeți ce sume veți plăti, puteți consulta proiectul de hotărâre...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A venit și anunțul oficial. Impozitul pe clădirile rezidențiale ale persoanelor fizice se majorează la Timișoara cu aproximativ 79 la sută
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.