Ultimele lucrări rămase neefectuate pe centura Arad Est, care începe de la intrarea în Arad pe drumul dinspre Timșoara și A1 și până la drumul care duce spre Lipova, au fost finalizate. Drumul era deja deschis circulației din luna decembrie. Varianta oferă celor care folosesc ruta amintită un acces facil, mult mai bun, fără a mai fi nevoiți să tranziteze Aradul.
La Varianta de Ocolire Arad Est (VO DN 69B) au fost finalizate toate lucrările rămase de executat odată cu recepția la terminarea lucrărilor, a anunțat DRDP Timișoara. Traficul pe acest drum a fost deschis circulației în decembrie 2024.
Astfel, s-au finalizat montarea panourilor de orientare (presemnalizare) de pe DN 69 și DN 7; vopsirea pistei de biciclete în culoarea verde; completarea cu pământ vegetal a taluzurilor; dispozitivele de colectare și evacuare a apelor (racorduri șanțuri, bazine de retenție, podețe tubulare de traversare a pistei etc.); colmatarea rosturilor de contracție la dispozitivele de colectare și evacuare a apelor; a fost refăcut cadrul natural al malurilor Mureșului; drumurile colectoare; rebordul metalic (protecția) pentru traversarea diverselor cabluri de telefonie, electrice; refacerea protecției anticorozive pe trotuarele pasajului.
DRDP Timişoara a fost supervizor al acestei investiții lansate de CJ Arad, în parteneriat cu Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Antreprenorul lucrării este PORR Construct.
Comentarii prin facebook