Lucrările pe infrastructură rutieră din zona de vest a României merg destul de bine, fie că vorbim de proiecte deja mature, aflate în execuție, fie de altele care acum sunt în stadiul de proiect. Cel mai îndepărtat pare cel al autostrăzii Timișoara – Moravița, unde mai e de semnat contractul pentru unul dintre cele două loturi.
Nicoleta Pordea, directorul Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara, a făcut o scurtă prezentare a proiectelor din aria sa de subordonare, cu ocazia anunțării pornirii circulației pe noul drum de legătură Timișoara – A1.
”Avem în curs de derulare niște proiecte importante. Lărgirea la patru benzi (n.r. Centura Nord), s-a semnat contractul de proiectare, a trecut o lună, s-a făcut un raport intermediar, urmează finalizarea proiectului. Durata este destul de lungă, dar e un proiect important și destul de complex. Pentru pasajul de la Urseni (n.r. pe Centura Sud) am primit deja proiectul, urmează să se facă niște clarificări pe el și o să fie introdus pe circuitul de avizare. Iar pentru Timișoara Vest, proiectul pentru eliberarea autorizației de construire este depus la Compania Națională, urmează avizarea săptămâna viitoare și ulterior va fi depus pentru autorizare la Ministerul Transporturilor. Margina – Holdea e în linie dreaptă. Din informațiile pe care le avem noi, la începutul lunii noiembrie, antreprenorul o să străpungă și tunelul 2, primul tunel, cel scurt”, a spus Pordea.
Sorin Grindeanu, fost șef la Transporturi, spune că chiar dacă nu mai ocupă această funcție, va oferi tot sprijinul pentru implementarea proiectelor.
”Eu spun că domnul președinte Simonis împreună cu doamna director, împreună cu parlamentarii de Timiș, trebuie să continue și vă asigur că din partea mea va fi așa cum a fost și până acum, tot sprijinul ca proiectele importante de infrastructură, dacă e să vorbim doar de infrastructură, să continue în ritmul care trebuie în județul nostru. Fie că vorbim de ce s-a spus mai devreme, de Centura Vest, și pare că e în linie dreaptă să se intre în fază de execuție. Fie că vorbim de Margina – Holdea, eu m-am oprit la acea lucrare în urmă cu vreo lună de zile. Mobilizarea există, s-a ajuns undeva la 40%, ceea ce e bine. Anul viitor trebuie să finalizeze”, a subliniat Grindeanu.
Un proiect pentru care a insistat mult este cel al autostrăzii care va lega Timișoara de granița cu Serbia, la Moravița. Acest proiect nu trebuie uitat, spune liderul PSD.
”Dar să nu uităm Timișoara – Moravița. E un proiect pe care nu trebuie sa-l dăm la o parte. Unul din contracte, dacă nu mă înșel, a fost semnat. Lotul 2. Urmează și lotul 1. Eu cred că aceste lucruri nu pot fi trecute la «și altele». Și cu toate constrângerile financiare, proiectele acestea de investiții trebuie să continue”, a spus și fostul ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu, în mandatul căruia au fost și pornite majoritatea proiectelor.













































Comentarii prin facebook